Yurtdışında ÇalışmakÇalışma Hayatıİş FikirleriİtalyaÜlkeler

İtalya’da Çalışmak, İş İlanları, Personel Alımları, Maaşlar

İtalya’da çalışmak isteyen İngilizce konuşan gurbetçilerin büyük oranda sorun yaşamaması gerekir. Ancak bu büyük ölçüde çalışma alanınıza bağlı olacaktır. Bazı endüstrilerde, İtalyanca konuşmak bir işi kapmanın anahtarı olabilir. Ülkenin işsizlik oranları göz önüne alındığında İtalya iş imkanları zorlayıcı olabilir. Bununla birlikte, çalışma alanınız ne olursa olsun İtalya’da nasıl iş bulacağınızı öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz. İtalyanca konuşmanın ülkede istikrarlı ve büyüyen bir kariyer için kilit nokta olabileceğini unutmayın.

Sosyal güvenli sistemine kayıtlı olan tüm çalışanlar, kamu sağlık hizmetleri, emeklilik maaşları, ücretli yıllık izin ve sosyal yardımlardan yararlanabilir. Serbest çalışanlar farklı bir sosyal güvenlik planına kayıt olurlar, bu da bazı faydaların kendileri için geçerli olmayabileceği anlamına gelir. İster serbest bir çalışan olun, isterseniz de maaşlı bir işçi, aylık ortalama 1.800 eurodan daha az maaş almamanız muhtemeldir.

İçindekiler

İtalya’da Çalışmaya İlişkin Şartlar ve Uygunluk

Bilmeniz gereken ilk şey, ülkede çalışmaya uygun olup olmadığınız ve bunun için gereksinimlerin neler olduğudur. Avrupalı ​​işçilerin ülkede iş bulmaları için çok az şey gerekli olsa da, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının öncelikle İtalya çalışma izni almaları için bir iş bulmaları gerekecektir.

Türkiye Vatandaşları İçin İtalya’da Çalışmak

Üçüncü ülke vatandaşlarının ülkede çalışabilmek için çalışma vizesine ihtiyaçları olacaktır. Konsolosluğa başvurarak Vizeler ve Çalışma İzinleri ile ilgili olarak çalışma gereksinimleri ve uygunluk hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri edinebilirsiniz. Bilmeniz gereken ilk şey, İtalya’da bir iş bulmanın ilk öncelik olduğudur. Bunun nedeni, İtalyan işvereninizin sizin için vize başvuru sürecinin çoğunu kendisinin halletmesidir.

Koronavirüs Göçmen İşçi Alımını Etkileyecek mi?

Yabancılar İçin İtalya İş İmkanları

Muhtemelen turizmin İtalya’daki gurbetçiler için birçok iş fırsatı sunduğunu duymuşsunuzdur. Aynı şey, özellikle İngilizce konuşuyorsanız, eğitim sektörü için de geçerlidir. Bununla birlikte, bunlar aynı zamanda gurbetçiler arasında en çok aranan işlerdir. Bu da rekabetin İtalya iş imkanları konusunda yüksek olacağı anlamına gelir. Tabii İtalya’nın dolduramayacağı birkaç iş boşluğu da bulunuyor. Bu iş kollarının sizin için uygun olup olmadıklarını görmek adına ilk önce bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Gıda, teknoloji, mekanik, tekstil ve kimya gibi sektörler mühendislere ihtiyaç duyuyor. Önümüzdeki yıllarda bu sektörler için 190.000 kadar boş pozisyon oluşabilir. Ahşap işleri ve dokuma gibi bazı geleneksel işler de yetenekli çalışanlara ihtiyaç duymaktadır. Teknoloji sektöründe, yazılım ve uygulama geliştiricileri, bilgisayar ekipman tasarımcıları veya telekomünikasyon sistemleri tasarımcıları İtalya iş imkanları bulmakta sorun yaşamayacaktır.

İtalya’da İş Başvurusu

İtalya’da bir iş başvurusu söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır. Ülke tarzına uygun CV nedir? Motivasyon mektubuna ihtiyacınız olacak mı? Eski işverenlerinizin referansları ne olacak?

İtalya Asgari Ücret Ne Kadar? /Yaşam Masrafları

İtalyan Tarzı CV

İtalya’da yaygın olan ve kabul gören CV stilini bilmek iyi olacaktır. Çünkü işverenler belirli bir yapıya bakmaya ve gözden geçirmeye alışkındırlar. İşlerini kolaylaştırarak şansınızı artırmak isteyebilirsiniz.

İtalya’da bir iş başvurusu için CV vermek söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gerekenler:

 • En üste adınız, iletişim bilgileriniz ve doğum tarihiniz gibi kişisel bilgileri ekleyin. Uyruğunuzu da ilave edin. Bu özellikle önemlidir, çünkü işvereninize iş vizesi almaya uygun olup olmadığınızı söyleyecektir. Uygunluğunuzla ilgili ayrıntılar ekleyebilirsiniz (ör. İtalya’da haftada 20 saate kadar çalışmaya uygun).
 • Profesyonel deneyiminizi ayrıntılı bir şekilde doldurun. Bu liste, üniversite derecenize ve niteliklerinize kadar en son iş deneyiminizle başlamalıdır.
 • Sektörünüz veya konumunuzla ilgili eğer önemliyse İngilizce CV ile başvurun.
 • Özellikle İtalyanca konuşabiliyorsanız, dil becerilerini de ekleyin. Dil becerileri genel olarak çok değerlidir, ancak İtalyanca bilmek İtalya iş imkanları konusunda kesinlikle büyük bir artı olacaktır.

Motivasyon Mektubu İpuçları

Bazı ülkelerde motivasyon mektupları zorunlu olmakla birlikte, İtalya’da bunlar çoğunlukla iş piyasasına ve iş ilanlarına bağlıdır. Bir motivasyon mektubu vermek, gereksinimlerin bir parçası olmasa bile, her zaman ekstra çaba harcadığınızı gösterir ve rakiplerinizin arasından sıyrılmanızı sağlar.

Mülakat ve İletişim İpuçları

 • Bir İtalyan işverenle mülakat yapacaksanız, rekabete ayak uydurmak için İtalya’da bir iş görüşmesinde nasıl davranacağınızı bilmek istersiniz.
 • Elbette etkilemek için iyi ve şirketin kültürüne göre giyinmelisiniz. Kıyafet söz konusu ülke İtalya olduğunda gerçekten önem verilen ve dikkat çeken bir unsurdur. Bu yüzden resmi ama şık olmaya özen gösterin.
 • Samimiyetin dozunu kaçırmayın. İtalyanlar birbirlerini yanaktan öpmekten hoşlanırlar, ancak bu görüşmeler için uygun değildir. Sağlam bir tokalaşma ve güven verici iyi göz temİtalya İş İmkanlarıİtalya İş İmkanlarıasına bağlı kalın.
 • Dakiklik anahtardır. Hatta randevunuzdan on ila on beş dakika erken orada olmayı hedeflemelisiniz. Dakik olmayı hayatınızın her alanında bir alışkanlık haline getirmek, bunun sadece İtalya iş imkanları noktasında önemli olmadığını unutmamak da gerekir.

Hangi sitelerden iş daveti alabilirsiniz:

1- indeed.com

2-monster.com

3- jooble.org

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Dünya’da En Çok Yabancı İşçi Alan Ülkeler

Gastronomi Bölümü Yurt Dışı İş İmkanları

Yurtdışında Çalışmak-İş İmkanları (Güncel Bilgiler)

4 Yorum

 1. ben CNC torna operatörüyüm Çerkezköy Hema Endüstri otomotiv sektöründe 27 yıl çalıştım emekli oldum ayrıldım ama daha hala çalışmak istiyorum orada çok CNC operatörleri aranıyormuş işimin profesyoneliyim gerçekten Bulgaristan Oturumum var

 2. ben CNC torna operatörüyüm Çerkezköy Hema Endüstri otomotiv sektöründe 27 yıl çalıştım emekli oldum ayrıldım ama daha hala çalışmak istiyorum orada çok CNC operatörleri aranıyormuş işimin profesyoneliyim gerçekten Bulgaristan Oturumum var İtalya’da çalışmak istiyorum

 3. Ben kasaplık yapıyorum gelmek istiyorum İtalya’da hayatımı devam etmek istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu