Çalışma Hayatıİş FikirleriÜlkelerYurtdışında Çalışmak

Dünya’da En Çok Yabancı İşçi Alan Ülkeler

İş için yurt dışına taşınmak zorunda olsaydınız, en çok nereye gitmek isterdiniz? Amerika’da yapılayan bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya veya Kanada Dünya’da en çok yabancı işçi alan ülkeler arasında en popülerleri. En azından göçmenlerin yarıdan fazlası başka bir ülkeye taşınmamayı tercih edeceklerini söylüyor.

Kaynak: Boston Consulting Group’un Decoding Global Talent* adlı anketinin son sayısı.

*Decoding Global Talent, 197 ülkede 366.000 kişinin işgücü eğilimleri ve çalışma tercihlerine ilişkin yapılan uluslararası bir ankettir.

İçindekiler

Yabancı İşçiler İçin En Çekici Yerler

Amerika Birleşik Devletleri

Son zamanlarda göçmenlere karşı politika değişikliklerine rağmen, Amerika Birleşik Devletleri yabancı işçiler için en cazip ülke olmaya devam ediyor. Latin Amerika, Karayipler ve Afrika’da yaşayan kişiler için birinci; Orta Doğu ile Kuzey Afrika ve Avrupa’daki işçiler arasında ise ikinci tercih sırasında yer alıyor.

Almanya

Almanya ikinci sıra ile İngiltere’nin önüne geçiyor. Rapora göre, daha önce İngiltere’ye göç etmeye meraklı olan İspanya, Danimarka, Polonya ve Romanya gibi ülkelerden işçiler şimdi gözlerini Almanya’ya dikmiş durumdalar. Ülke son yıllarda birçok yabancıyı ağırladı ve patlayan bir ekonomiye sahip.

Amerika’da Çalışmak İsteyenler Hangi İşleri Yapabilir?

Kanada

İngilizce ve Fransızca konuşabilmeleri koşuluyla genç ve iyi eğitimli yabancı işçi alan ve iyi bit göç politikasına sahip olan Kanada üçüncü sırada geliyor. 2016 nüfus sayımına göre, Kanada nüfusunun beşte birinden fazlası başka bir ülkede doğmuş durumda. Yeni göçmenlerin çoğunluğu (% 60’ı) ekonomik bir kategoride ülkede kabul görüyor.

Yüksek Talep Gören Kanada İş İlanları

2020’de Kanada’da Çalışmak İçin Tercih Edebileceğiniz Meslekler

Kanada İş İmkanları Hangi Meslekler İçin Daha Fazla?

Avustralya

Avustralya, dördüncü sıraya yükselerek ilk kez ilk beşte yer aldı. İngiltere’de yaşayan işçiler Avustralya’nın tercih ettikleri destinasyonlar biri olduğunu, Hindistan ve Güney Afrika’da ise Avustralya’nın ikinci tercihleri olduğunu söylüyor.

Avustralya İş İlanları İçin Tüyolar

Avustralya İş İmkanları Hangi Meslekler İçin Daha Fazla?

İngiltere

İngiltere 2014’ten bu yana üç sıra düştü ve şimdi beşinci sırada bulunuyor. Ülkenin Brexit oylamasından sonraki siyasi çalkantı yabancı işçi alımındaki popülerlikteki düşüşten büyük ölçüde sorumlu. Zaten ülkede şu anda çalışan insanlar bile ülkeden ayrılmayı düşünüyor. Geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre, İngiltere’deki İngiliz olmayan işçilerin üçte biri önümüzdeki beş yıl içinde ayrılmak istiyor. Ancak, İngiltere’nin popülaritesindeki düşüşe rağmen, Londra, yabancı işçilerin taşınması için dünyanın bir numaralı şehri olmaya devam ediyor.

İngiltere Göçmen Yasası Değişikliğine Gidiyor

İngiltere Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Alabileceğiniz İngiltere Çalışma İzni Türleri

İspanya, Fransa, İtalya, İsviçre ve Japonya

İspanya, Fransa, İtalya, İsviçre ve Japonya Dünya’da en çok yabancı işçi alan ülkeler arasında ilk 10’un geri kalanını oluştururken, Fransa da İsviçre de giderek düşüyor.

İspanya’da Yaşamak, Vatandaşlık ve Oturma İzni

Fransa Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İtalya Asgari Ücret Ne Kadar? /Yaşam Masrafları

İsviçre’de Çalışmak İsviçre’de Yaşam Ve İş Fırsatları

Japonyada İş İmkanı Japonyada Çalışmak

Daha Az Yabancı İşçi Taşınmak İstiyor

Dört yıl öncesine kıyasla, genel olarak insanlar iş için yurtdışına taşınmak konusunda daha az istekli. Yabancı işçi olmaya hevesli kişiler toplam nüfusundan yarısından fazlasını (% 57) oluşturuyor. Yine de bu rakam, 2014 yılında yapılan ankete katılanların yaklaşık üçte ikisinin (% 64) yeni bir ülkeye taşınmaktan memnuniyet duyacağını duruma göre küçük bir oran. Bu, özellikle patlayan bir ekonominin, yani Çin’in işçilerinin güçlü büyüme yaşayan Doğu Avrupa ekonomisinde iş aramak zorunda kalmamasından kaynaklanmaktadır.  ABD’de ve başka ülkelerdeki daha sıkı göçmenlik kontrolleri de, iş için yurtdışına taşınmaya olan ilginin azalmasına yol açmış olabilir.

Dünya çeşitli meslek kolları için daha hareketsiz hale gelmiş olabilir. Ya da iş kolları küreselleşmeye başlamış olabilir. Bu da insanların tatmin edici, iyi maaşlı işler bulmak için hayatlarını kökten değiştirmelerini gereksiz kılıyor. Ancak, herkes de yabancı işçi alan ülkeler konusunda hevesini tamamen yitirmedi. Hintlilerin % 90’ından fazlası ve Brezilyalıların % 70’i doğru iş için başka bir ülkeye taşınmak isteyeceklerini söylüyor. Yurtdışında çalışma isteği, belki de son yıllarda bölgede görülen sismik siyasi değişimlerin bir sonucu olarak, ABD ve İngiltere’de de önemli ölçüde artmıştır.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Yurtdışında Çalışmak-İş İmkanları (Güncel Bilgiler)

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu