Yurtdışında ÇalışmakÇalışma Hayatıİş FikirleriKanadaÜlkeler

Kanada İş İmkanları Hangi Meslekler İçin Daha Fazla?

Sadece Kanada’da iş bulmak mı istiyorsunuz yoksa iş güvenliği konusunda tatmin edici yüksek maaş ödeyen kariyerleri keşfetmek mi? Kanada’da talep gören işlerin çoğu, işverenlerin beklenen işgücü sıkıntısı nedeniyle kaliteli çalışanları cezbetmesi ve elinde tutması gerektiğinden büyük kazanç fırsatları sunuyor. 1946 ve 1965 yılları arasında yeni doğan sayısındaki patlama sebebiyle artan emeklilik oranlarıyla, Kanada iş imkanları bulmak için şimdi mükemmel bir zaman.

Bebek patlamaları Kanada’nın en büyük demografik grubunu oluşturuyor. O zaman doğan insanlar şimdilerde emekli olmaya başladılar. Kanada istatistiklerine göre, o dönem doğan bebekler 2018’de nüfusun yaklaşık yüzde 26’sını oluşturdu. 2024’e kadar, beş Kanadalıdan biri 65 yaş ve üstü olacak. Sonuç olarak, Kanada iş fırsatları ile ilgilenen kişiler için birçok harika iş fırsatı mevcut.

Bu kariyer fırsatlarını belirlemenize yardımcı olmak için, önümüzdeki yıllarda Kanada’da talep edilecek Kanada iş ilanları ile ilgili bir liste hazırladık. Aşağıda listelenen kariyer alanlarında sadece beklenen sayıda iş imkanı yok; aynı zamanda kalifiye işçi sayısını karşılama konusunda da sıkıntılar var. Dolayısıyla şansınız oldukça yüksek.

Kaynak: Maaş, istihdam sayısı ve emeklilik yaşı bilgileri 27 Şubat 2020 tarihi itibariyle geçerlidir ve Kanada Hükümeti’nin İş Bankası verilerine dayanmaktadır.

İçindekiler

Hemşireler İçin Kanada İş Fırsatları

Kanada’da en çok ihtiyaç duyulan Kanada iş imkanları söz konusu olduğunda, hemşirelik listenin en başında yer alabilir. İki ana faktör daha fazla hemşireye olan talebi artırmaktadır. Birincisi, emekli sayısının oranının çok fazla olmasıdır. Sonuç olarak, bu kuşağın bir parçası olan daha fazla hemşirenin de yakında emekliye ayrılması bekleniyor. 2016 yılında, Kanada’daki kayıtlı hemşirelerin ortalama yaşı 42’ydi. Bu nedenle, hemşirelik işgücünün kabaca yarısı yaklaşık 42 ile 65 yaşları arasındadır. Ayrıca, önemli sayıda hemşire, 65 yaşından önce emekli olmaktadır. (2016 yılında ortalama emeklilik yaşı 62’dir.)

Hemşireler için talebi artıran ikinci büyük faktör Kanada’da genel yaşlanan nüfustur. Yaşlılar tipik olarak genç nesillere göre daha yüksek sağlık bakımı gereksinimlerine sahiptir. Bu nedenle, genç nesil yaşlanmaya devam ettikçe, tıbbi bakım talebinin artması ve bir dizi yeni iş alanı oluşması bekleniyor. Aslında, 2017’den 2026’ya kadar, ülke çapında yaklaşık 13.200 hemşire Kanada iş fırsatları doğabilir.

Her il ve bölgede hemşirelere ihtiyaç vardır. Örneğin, Ontario hemşirelik birlikleri, o eyaletteki hastanelerin hemşirelik pozisyonları için yaklaşık 10.000 boş pozisyonla karşı karşıya olduklarını bildirmektedir. Hemşireler Kanada’nın küçük, kırsal kasabalarında ve uzak topluluklarında giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Genel hekimlere ve aile hekimlerine erişimin kısıtlı veya sınırlı olduğu alanlarda, hemşireler genellikle birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı olarak rol alırlar. Dolayısıyla bu iş kesinlikle ülkenin hemen her köşesinde çok fazla fırsat sunabilecek bir seçenektir.

 • Toplam iş olanakları: 157.100 kişi
 • En yüksek talep gören iller ve bölgeler: Saskatchewan, Newfoundland ve Labrador hariç diğer tüm bölgeler
 • Ortalama saatlik ücret: 37.60 $
 • En yüksek maaş ödeyen iller ve bölgeler: Nunavut, Kuzeybatı Toprakları ve Yukon
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Lisans derecesi ve il veya bölgesel düzenleyici otoriteye kayıt

Kamyon Şoförü İçin Kanada İş İmkanları

Kanada ekonomisi büyük oranda ticarete, yani kamyon şoförlerine dayanıyor. Ancak kamyon endüstrisine emekli olan işçiler arasındaki boşluğu doldurmak için yeterli genç yetişkin mevcut değil. 2016 yılında, nakliye kamyonu sürücülerinin ortalama yaşı 46 idi. Dolayısıyla, kamyon kullanan iş gücünün yaklaşık yarısı 46 ile 65 yaşları arasındadır. Bu, önümüzdeki yıllarda önemli sayıda işçinin emekli olacağı anlamına gelir. Bu nedenle ülke, 2017’den 2026’ya kadar olan dönemde yaklaşık 11.500 kamyoncu için Kanada iş imkanları sunabilir.

Kamyon sürüşü, Kanada’da kariyer için talep edilen iş kolları listesinin en üstündedir. Britanya Kolumbiyası olarak geçen bölgenin, 2019’dan 2029’a kadar yaklaşık 13.336 kamyon şoförüne ihtiyaç duyacağı tahmin ediyor. Ve bu sadece ülkedeki tek bir eyalet. Kanada büyük bir ülke. Ticari malları kıyıdan kıyıya taşımak için neredeyse her yerde kamyon sürücülerine ihtiyaç var. Sonuç olarak talep edilen en önemli işlerden biri.

Tüm Kanadalıların yaşamları kamyon şoförlerine bir noktada bağlı. Bununla birlikte, bazı alanlar kamyon sürücülerine diğerlerinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Örneğin, ülkenin bazı bölgeleri çok uzak. Bu bölgelerdeki yerli halk genellikle yiyecek ve giyecek gibi önemli ürünler getirtmek için kamyon şoförlerine güveniyorlar. Böylece, bir kamyon şoförü olarak, Kanada iş fırsatları ararken ülkenin gelişmesini sağlamada önemli bir rol üstlenebilirsiniz.

 • Toplam iş olanakları: 114.700 kişi
 • En yüksek talep gören iller ve bölgeler: Prens Edward Adası, Yeni İskoçya, Ontario, Quebec, Britanya Kolumbiyası ve Yukon
 • Ortalama saatlik ücret: 21.67 $
 • En yüksek maaş ödeyen iller ve bölgeler: Yukon, Kuzeybatı Toprakları ve Alberta
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Kamyon şoförü olmak için uygun lisans ve onayların alınması

Mesleki Öğretim Elemanı İçin Kanada İş İlanları

Üniversite’de mesleki düzeyde eğitim vermek, büyük ölçüde mevcut işgücü arasında artan emeklilik oranları sayesinde Kanada iş imkanları arasında popülerdir. 2016 verilerine göre, işgücünün yarısı 46 yaşın üzerindedir ve birçok eğitmen yaklaşık 64 yaşında emekli olmaktadır. 2017-2026 döneminde, ülke yaklaşık 3.500 eğitmenden fazlasına ihtiyaç duyabilir. Eyalet ve federal hükümetler lise sonrası sistemi desteklemeye devam ettikçe bu sayı artabilir.

Mesleki eğitmenler, akademik, teknik ve mesleki programlar sağlayan kamu ve özel kurumlarda ders vermektedir. Kişisel bakımdan ceza adaletine, mutfak sanatlarından tasarıma kadar her şeyi öğretebilirsiniz. Bir öğretmen olmak için eğitim ve deneyim gereksinimlerinin iş ortamına bağlı olarak büyük ölçüde değişeceğini göreceksiniz. Akademik odaklı bir kurum muhtemelen yüksek lisans derecesine sahip olmanızı gerektirirken, mesleki odaklı bir kurum geniş ve ilgili endüstri deneyiminiz olduğu sürece diploma veya lisans derecesini kabul edebilir. Bu nedenle, Kanada iş fırsatları konusunda en iyi eğitim ve iş deneyimi için kariyer hedeflerinizi erkenden planlamak önemlidir.

 • Toplam iş olanakları: 42.600 kişi
 • En yüksek talep gören iller ve bölgeler: Ontario, Quebec ve Britanya Kolumbiyası
 • Ortalama saatlik ücret: 37.93 $
 • En yüksek maaş ödeyen iller ve bölgeler — Nunavut, Kuzeybatı Toprakları ve Alberta
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: (İlgili endüstri deneyimiyle birlikte) yüksek lisans derecesinde diploma

İşletme Yönetimi Danışmanı

Giderek daha rekabetçi hale gelen genişleyen küresel bir pazarda işletmelerin yalın ve üretken olması her zamankinden daha önemli. Bu hedefe ulaşmak için, işletmeler genellikle onlara yardımcı olması için yönetim danışmanlarına ihtiyaç duyarlar. Profesyonel danışmanlık hizmetlerine olan talepteki beklenen artıştan dolayı emekli ve diğer pozisyonlara geçiş yapan işçilerle birlikte yönetim danışmanlığı Kanada iş ilanları arasında talep gören en iyi işlerden biridir.

Bu sektördeki emeklilik sayısının 2026 yılına kadar ortalamanın üstünde olması bekleniyor. Bu sizin gibi bir işletme yönetimi danışmanı olarak çalışmak isteyen biri için harika bir haber. Bu pozisyona hazırlanmak için birkaç yol var. Birçok kişi işe ilişkin bir derece kazanarak işe başlar ve daha sonra çeşitli farklı sektörlerde ve pozisyonlarda çalışarak deneyim kazanır. Ancak yönetim danışmanları, uzmanlaşmak istedikleri alanlara bağlı olarak teknoloji veya seyahat, turizm ve otelcilik gibi alanlarda eğitim almaktan da yararlanabilirler. Yani Kanada iş imkanları konusunda gerçekten birçok seçeneğiniz olabilir.

 • Toplam iş olanakları: 39.900 kişi
 • En çok talep gören iller ve bölgeler: Britanya Kolumbiyası, Manitoba, New Brunswick, Yeni İskoçya, Ontario, Prens Edward Adası, Quebec ve Saskatchewan
 • Ortalama saatlik ücret: 36,55 $
 • En yüksek maaş ödeyen iller ve bölgeler: Alberta, Saskatchewan ve Britanya Kolumbiyası
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: İlgili endüstri deneyimi ile birlikte, işle ilgili diploma veya lisans derecesi

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Kanada Asgari Ücret ve Çalışma Ücretleri

Kanada Dil Okulları – Kanada’da Dil Okulu Okumak

Kanada Göçmenlik Başvurusu – Kanada’da Yaşam ve İş Fırsatları

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu