Yurtdışında ÇalışmakÇalışma HayatıÇinİş FikirleriÜlkeler

Yabancılar İçin Çin’de Çalışmak İçin En İyi Şirketler

Dünya çapında yaşanabilecek bir gerilemede bile, Çin istihdam piyasası kariyerini düşünen yabancılar için cazibesini daima korumuştur. Ayrıca, birçok holding iş merkezini kendi ülkelerinde yeniden konumlandırırken, diğerleri Çin’de ofisler açmaktadır. Bununla birlikte, Çin’deki işgücünün bir parçası olmak ve Çin’de çalışmak için umutsuz olan gurbetçiler, kıdemli ve yüksek vasıflı işçiler için mevcut olduğunu pozisyonlar olduğunu fark etmelidirler.

İçindekiler

Çin’de Çalışmak İsteyenlere Sunulan Fırsatlar

2015 yılında yapılan bir araştırma, Çin’de çalışmak için can atan yabancı çalışan sayısının (Hong Kong, Tayvan ve Makao bölgeleri hariç) 2007’de % 17 oranından 2012’de 240.000’in üzerine çıktığını göstermiştir. Bu istatistikler Çin’in yabancılar için harika bir yer olduğunu göstermektedir. Çin İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘na göre bu rakam hala artıyor.

Anakara Çin, Hong Kong ve Tayvan’dan 112 şirket 2015 yılında yapılan çalışma için veri seti olarak kullanılmıştır. Sonuçlar 10 farklı iş sektörü ve 200’den fazla çalışanı içermektedir. Değerlendirme sürecinde, davetli çalışanlar anketlere katılmış ve üst yönetim personelinden 9 kilit alanda İK stratejilerini ve uygulamalarını tanımlayan bir anket sunmaları istenmiştir.

Hangi Şirketler Uluslararası Adayları Kabul Etmektedir?

Çok uluslu şirketlerin ve Asya’daki diğer işletmelerin Çin’e taşınmasıyla istihdam piyasası Çin’de iş bulmak isteyenlere fırsatlar sunmaya devam ediyor. Ayrıca, muhasebe ve hukuk, bankacılık ve finansal hizmet sağlayıcıları gibi sektörlerde Çin’de ofisler açılması halinde uluslararası yetenek ihtiyacı artmaya devam edecektir. Özellikle de Çince konuşanlar için sayısız olanak bulunmaktadır. Hali hazırda, Çin’deki çokuluslu şirketlerde sık sık işe alım yapılmaktadır. Dolayısıyla Çin’de kariyer yapmak isteyenler için günümüzde geniş fırsatlar bulunmaktadır. Çin’de çalışmak için en iyi şirketlerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

Çin’de Çalışmak İçin En İyi Şirketler

CognoLink

CognoLink, işletmeleri ve yatırımcıları kritik zekaya göre seçen birincil araştırma ortağıdır. Üç bölgeye yayılmış beş ana ofisi bulunan araştırma uzmanları ekibi, her pazarın inceliklerinin ve dolayısıyla bu bölgelerdeki başarılarının farkındadır.

EMC Çin

EMC, işletmelere ve hizmet sağlayıcılara süreçlerini değiştirme ve BT’yi bir hizmet olarak sunma konusunda güç sağlamada küresel bir liderdir. Bu dönüşümün merkezinde bulut bilişim hizmetleri yer alıyor.

H&M Çin

Hennes & Mauritz AB (H&M), yetişkinler, gençler ve çocuklar için modaya uygun kıyafetleriyle tanınan çok uluslu bir İsveç perakende giyim şirketidir. Çin’de çalışmak isteyen kişiler kariyerlerine ilk adımı bu bilindik şirkette atabilirler.

Herbalife Sağlık Ürünleri Ltd.

Herbalife, insanların daha sağlıklı yaşam tarzlarına ulaşmasını sağlayan dünya çapında bir beslenme kuruluşudur. Özellikle zayıflama ürünleri ve paketleri son derece popüler ve başarılı olduğu için şirketin müşterisi de sürekli artmaktadır. Dolayısıyla yeni çalışanlara duyulan ihtiyaç da daimidir.

Hilton

Hilton markası tüm dünyada güç ve konforun göbek adı gibidir. Ve bu istisnai deneyim, tüm çalışanlarının müşterilerine hizmet vermesini istedikleri deneyimdir.

Hyatt Oteller Zinciri

Hyatt, otelcilik sektöründe küresel bir marka ve endüstri lideridir. Hyatt için çalışmak, elli yılı aşkın bir süredir otantik misafirperverlik sağlamak ve bunu yaparken bir fark yaratmak isteyen şirkette harika bir deneyim olacaktır.

Autodesk Software Co. Ltd.

Autodesk Software Co. Ltd. bina, altyapı, imalat ve medya endüstrileri için bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı ve hizmetleri tasarlar, dağıtır ve geliştirir. Eğer mimarlık, mühendislik, bilgisayar ile ilişkili bir bölümden mezunsanız, Çin’de kariyer planlarınız için Autodesk şirketini düşünebilirsiniz.

Kantar Worldpanel

Kantar Worldpanel, düzenli müşteri anketlerine dayalı tüketici verileri ve bilgileri sağlayan küresel bir şirkettir. Müşterilerinin eylemlerini teşvik etmek için gelişmiş analitik, pazar izleme ve iyi planlanmış bir pazar araştırması çözümü arasında bağlantı kurmak için çalışır.

Cadence Tasarım Sistemleri A.Ş.

Cadence Tasarım Sistemleri, Incorporation elektronik stil otomasyonu (EDA), silikon fikri mülkiyet (IP), ekipman ve yazılım geliştirmektedir. Cadence, yazılım programını ve IP lisansını donanım teknolojisi kiralar ve satar. Elektronik ürün geliştirme süreçlerini yönetmeye ve teşvik etmeye yardımcı olmak için küresel olarak eğitim ve mühendislik çözümleri sunar.

Monsanto Şirketi

Monsanto, dünyanın gıda sorunlarını yönetmek ve çevreyi korumak için başkalarıyla birlikte çalışan tarımsal bir organizasyondur.

NetApp

NetApp, müşterilerinin ticari atılımları canlandırmasına ve olağanüstü maliyet verimliliği gerçekleştirmesine yardımcı olmayı amaçlayan depolama ve bilgi yönetimi hizmeti sunar. Eğer Çin’de iş bulmak istiyorsanız ve bu alanlar ilginizi çekiyorsa NetApp’e CV’nizi göndermekten çekinmeyin.

Nu Skin Enterprises, Inc.

Nu Skin Enterprises, Inc. dünya çapında 53 yerde ofisleri bulunan bir doğrudan satış şirketidir. Nu Skin ve Pharmanex markaları altında besin takviyeleri ve yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünleri üretmekte ve dağıtmaktadır.

DHL Express

DHL Express, Çin’deki önemli bir yabancı yatırımcıdır. Tıpkı DHL’in faaliyet gösterdiği tüm diğer ülkelerde olduğu gibi Çin’de de uluslararası ekspres posta hizmetleri sunmaktadır. Bu uluslararası şirket, Çin’de çalışmak isteyen yabancılara istihdam olanakları sunmaktadır.

PayPal

PayPal, işletmelere ve bireylere çevrimiçi ödeme çözümleri sunar. İnsanların hesap bakiyeleri, kredi kartları, banka hesapları veya finansal bilgilerini korurken finansman yoluyla işlem yapmalarını sağlar. Ülkemizde kapatılmış olsa da, PayPal Çin’de hala aktif olarak kullanılmaktadır.

Pirelli Lastik Co. Ltd

İtalyan endüstriyel araçlar, motorlu taşıtlar ve motosikletler için lastik üreticisi olan firma da özellikle yabancı işçi alımına sıcak bakmaktadır.

Rack Space

Rack Space, işletmelerin verilerini özel veya herkese açık bir bulutta yönetmelerine olanak tanıyan karma bulut alanları sunar. Rack Space çözümleri, özel ve genel bulutlar için evrensel açık kaynaklı bulut bilişim aşamasını üreten dünya çapında bir bulut bilişim teknolojileri ve geliştiricileri topluluğu olan OpenStack’a dayanmaktadır.

Ulusal Şirketler (Çin –  Hongkong – Tayvan)

Çin, Hongkong ve Tayvan’da faaliyet gösteren Ulusal Şirketler otomasyon ve ölçüm ürünleri üretir ve tedarik eder. Ayrıca, otomasyon, ölçüm ve gömülü sistem görevlerini yerine getirmek için endüstri standardı veri sistemleri, ağlar ve üçüncü taraf cihazlarla birleşen modüler donanım ve uygulama yazılımları sağlar.

Roche Diagnostics Limited Şirketi (Shanghai)

Roche Diagnostics, klinik laboratuvar sistemleri ve bilimsel araştırmalardan hastanın kendi kendini izlemesine kadar çeşitli pazar segmentlerinde faaliyet göstermektedir. Geniş kapsamlı çığır açan teşhis sistemleri ve testleri, entegre sağlık hizmetleri çözümleri alanında çok önemli bir rol oynamaktadır. Hizmetleri hastalığın değerlendirilmesi ve izlenmesi, erken tespiti ve hedefli taranmasını içermektedir. Dolayısıyla Çin’de kariyer yapmak isteyen bilim insanlarının, laborantlarının ve sağlıkçıların gözdesidir.

Sapient Nitro

Sapient Nitro, şirketlere hikaye şekillendirme hizmeti sunan interaktif bir tasarım, teknoloji ve pazarlama hizmetleri ajansıdır. Gelişmiş marka iletişimleri, Omni-kanal ticareti ve dijital katılım oluşturarak müşterilerin günümüz tüketicileriyle etkileşim kurma biçimini dönüştürmektedirler.

W. L. Gore & Associates

W. L. Gore & Associates, anevrizmaları tedavi eden terapötik ekipmanlardan yüksek performanslı kumaşlara kadar yenilikçi, teknolojik güdümlü çözümler üreterek markasını büyütmüştür. Bu, yıllık 3 milyar doların üzerinde işlem yapan özel bir şirkettir, Gore Çin’de çalışmak için harika bir yer olarak dikkat çekmektedir.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Çin’de İş Kurmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Yabancılar İçin Çin’de Mühendislik İşleri

Çin İş İmkanları Hangi Mesleklerde Daha Fazla?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu