Yurtdışında ÇalışmakÇalışma HayatıÇinİş FikirleriÜlkeler

Çin’de İş Kurmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Eğer verimli ve garantili bir işe başlamak istediyseniz, belki de çok sayıda insanın bulunduğu ülke olan Çin’e gidebilirsiniz. Çin’de bir milyardan fazla insan var ve işinizi geliştirme şansınız diğer yerlerden daha fazla. Herkes iş kurmak için finansal özgürlüğe sahip olmak ister. İnsanlar bu finansal özgürlüğün günlük işlerden edinilen stresin ortadan kaldırılmasına yardım etmesini amaçlıyor. Böylece bir iş kurmayı hayal ediyorlar. Başarılı olmayı, insanların emre altında daha fazla çalışmamayı ve yapmak istediğiniz şeyleri yapmak için daha fazla boş zamana sahip olmayı hayal edebilirsiniz. Böylece, insanların nüfusunun dünyadaki diğer yerlerden daha fazla olduğu bir yerde, Çin’de iş kurmak fikri ile yakından ilgilenmelisiniz.

Nüfusun en az yüzde birini bile yakalayabilirseniz, işiniz hayallerinizin ötesinde gelişecektir. Ancak, yeni kurulan bir işletme için bu başlangıçta zor olacaktır. Neyse ki azim ve hedefleriniz için istekli olarak, hayallerinizi başarılı bir iş haline dönüştürebilirsiniz. Dudakların bir yanaktan diğerine sırıtacak. Aşağıda, işinizi kurmanıza yardımcı olacak ipuçları verilmiştir. İşletmenizin başarılı olduğundan emin olmak için bu ipuçlarını uyguladığınızdan emin olun.

İçindekiler

Araştırma Yapmak

Tıpkı diğer her şey gibi, araştırma Çin’de iş kurmak için de anahtardır. Yapmanız gereken ilk şey, ne hakkında çalışmak istediğinizi ve nedenini bulmaktır. İş dünyasında da benzer şekilde; ne satmak istediğinizi, nedeninizi ve ürününüzü nasıl ve kimin satın alacağını bilmek istersiniz. İnsanlar farklı oldukları için farklı ihtiyaçları vardır. İnsanların neyi sevdiğini ve bununla neler yapabileceğinizi öğrenin. Hayatlarını iyileştirecek bir şey mi sunacaksınız, yoksa eğlenmek istedikleri bir şey mi? Cevabınız her ne olursa olsun, satacağından emin olun.

Çin’de Çalışma Vizesi

İşe başlamadan önce Çin çalışma vizesi almak ilk adım olmalıdır. İşinizle herhangi bir şey yapmadan önce bu prosedürü tamamlamanız gerekir. Her şeyden önce, hangi tür bir vize almanız gerektiğini bilmelisiniz. Çin’de M veya F türü olmak üzere iki tür vize vardır. F, ticari olmayan değişim programları veya ziyaretler içindir. Bu vize genellikle eğitim amaçlı, sağlık veya spor etkinlikleri vb. için ülkeye gelecek kişilere verilir. Ancak işyeri açmak için Çin’e gidecekseniz, M tipi vize almalısınız. M vizesi için dört gereklilik şöyledir:

  • Güncel fotoğrafınız eklenmiş başvuru formu
  • Geçerli pasaport ve bilgi sayfasının bir kopyası

Aşağıdaki belgelerden biri:

  • Çinli bir iş veya ticaret ortağı tarafından gönderilen davet mektubu
  • Davet mektubu veya yetkili Çin kurumları veya diğer ilgili birimler tarafından verilen onay mektubu.
  • Bir Ticaret fuarından davet mektubu
  • Veya kurulu kuruluşun, yatırımcının veya sahibinin adını gösterdiğini kanıtlayan bir işletme lisansı veya sertifikası.
  • Ülkeye daha önce birden fazla girişi olanlar için, başvuru formuna eklenmesi gereken önceki girişlerin bir kopyasını içeren bir başvuru formu.

Tüm belgeleri size en yakın Çin Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na, güvendiğiniz biriyle, bir acenteyle gönderebilir veya kendiniz götürebilirsiniz. Bunlar önemli belgelerdir ve iş kurma hayaliniz buna bağlıdır. Ama en önemlisi, belgelerin tam ve doğru olduğundan emin olun. Aksi takdirde, belgelerin ve vizenizin onaylanması daha uzun sürer.

Ayrıca, Çince’niz yoksa ya da zayıfsa, Çince belgeleri doldurmanıza yardımcı olacak birini, tercihen yerli birini bulun. Başvurunun işleme koyulması normalde dört iş günü sürer. Ancak süreci hızlandırmaya yardımcı olabilecek ekspres vize hizmetleri de bulunur. Vize ücretleri uyruğunuza ve Çin’e kaç giriş talep ettiğinize göre değişir. Çok sayıda giriş talep ederseniz ücretler daha yüksektir.

Çin’de İş Kurmak İçin Konum Seçimi

Konum seçimi başka bir anahtar faktördür. İşinize tam olarak nereden başlamak istiyorsunuz? Bu konumdaki insanları nasıl ikna edeceksiniz? Bu konumda başka hiç kimsenin sunamayacağı ne sunabilirsiniz? İşinize başlamadan önce bunları hesaba kattığınızdan emin olun. Kültürel farklılıklar, alıcı davranışını ürün veya hizmet bir ihtiyaç olarak görülse bile güçlü bir şekilde etkiler. Herkes satmanız gerekenlerle ilgilenmeyeceği için Çin’de iş kurmak istiyorsanız bu ihtimali göz önünde bulundurun.

Müşterilerinizi Tanımak

Potansiyel yatırımcılara ve ticari ortaklara temel hedef müşterilerinizin kim olduğunu açıklamanız gerekecektir. Bu yatırımcıları işletmenizin neden bu şehirde olduğunuzu ve hedef müşterilere iyi hizmet vereceği konusunda ikna etmeniz gerekir. Ayrıca müşterinizi tanımanın demografiyle ilgili olmadığını, ne kadar başarılı olmak istediğinizi belirleyen kültür ve sosyal statü ile ilgili olduğunu da unutmamalısınız.

Kendi İş Planınızı Yapmak

Bir iş planı beş yıldan on yıla kadar bir işletmeyi nasıl yöneteceğiniz ve işleteceğinize dair hazırlanan plandır. Plan yapmadan sıfırdan bir ev inşa etmeye başlamazsınız. Çin’de işyeri açmak istediğinizde de durum benzerdir. Neyin işe yarayıp neyin işe yaramayacağına ilişkin faktörleri planlamanız gerekecektir. İşletmenizin hangi sektörde yer aldığını ve onu nasıl yürüteceğinizi haritalayabilmeniz gerekir. Bir iş planı olmadan kendinizi başarısızlığa hazırlamış olursunuz.

Varsayımlar Yapmayın

İşletmenizin oldukça iyi iş yapacağına dair asla varsayımlarda bulunmayın. Bir saniyeliğine dahi olsa kendi ülkenizde işe yarayan yöntemlerin burada da işleyeceğini düşünmeyin. İnsanlar coğrafyaya ve kültürel alışkanlıklara göre farklılaşır. Çin’de olduğunuzda işlerin farklı şekilde yapılabileceğini unutmayın. Yapmanız gereken tek şey, işinizin Çin pazarına ve iş ortamına uyum sağlamak için çalışma şeklini geliştirmektir.

Zamanlama Anahtardır

İşinize başlamadan önce hazırlıklarınıza çok önceden başladığınıza emin olun. En basitinden işletmenizi kaydettirmeniz genellikle aylar ila bir yıl alan bir süreçtir. En az bir yıl önceden planlama yapmaya hazır olun. İhtiyacınız olan tüm gerekli evraklara sahip olup olmadığınızı kontrol edin. Bunlar olmadan, Çin’de iş sahibi olmak daha uzun sürecektir.

Çin’de İşletmenizi Kaydettirme

İşletmenizi resmi olarak kaydettirmek için göz önünde bulundurmanız gereken üç temel faktör vardır. Bunlar, işletme varlığının türü, kayıt ücretleri ve kayıt sonrası hizmetlerdir. Çin’de istediğiniz iş varlığını düşünmeniz gerekecektir. Beş seçeceğiniz var: Tamamen Yabancılara Ait İşletme, Ortaklar Şirketi, Temsilcilik Ofisi, İş Ortaklığı ve Hong Kong Şirketi. Bunlardan hangisinin başlamayı planladığınız işletme türünü temsil edeceğine karar vermelisiniz.

İşletmenizi kaydettirirken minimum kayıt ücreti yoktur, ancak Çin’de iş kurma sürecine yardımcı olmak için bir miktar peşinat yatırmanız önerilir. Başlangıç için en az 100.000 Çin Yuanı koymak yardımcı olacaktır. Çin mevzuatının nasıl işlediğini ve kuruluş sonrası hizmetler için gereksinimlerin neler olduğunu öğrenmek gerçekten önemlidir. Her işletme farklı ücretlendirir, bu nedenle işletmeniz için geçerli şartlara mutlaka dikkat edin.

Barter Ekonomisi Hakkında Bilgi Edinin

Çin’de takas sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek oyunda ilerlemenin kesin bir yoludur. Çinliler birbirlerine iyilik yapmayı severler. İçinde olduğu gibi yanar, sana yardım ederim, bana bir tür yöntem yardım ediyorsun. Örneğin, bilgisayarları nasıl düzeltebileceğinizi biliyorsanız ve diğer kişi bilgisayarları düzeltmeyle ilgili bir şey bilmiyor, ancak o bir muhasebeciyse, ikiniz de hizmet dışından işlem yapabilirsiniz. Bilgisayarını tamir etmek için ona bir iyilik yaptın ve geri döndüğünde muhasebecinin ihtiyaçlarını düzeltti. Çinlilerin yaptığı gibi nasıl takas edileceğini öğrenirseniz, başarılı olacaksınız. Bu, işletmenizin ihtiyaç duyduğu bir müşteri tabanı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Müşteriler ile İlişkiler

Çin’de iş dünyasının çalışma şeklini anlamalısınız. Bu algıya sahip olmanın gücünü asla hafife almayın, çünkü başardığınızda sizi hiç kimse sektörden uzaklaştıramaz. Bir ilişki kurmak çoğunlukla aile, memleket, üniversite veya bazı sosyal bağlantılar yoluyla gerçekleşir. İş yaptığınız insanlarla yüz yüze görüşebilmelisiniz. Ne yediklerini, içtiklerini, sevdikleri kıyafetleri, hobilerini, her şeyi bilmeniz gerekir. Bu, işletmenizin başarılı olmasına yardımcı olmanın kesin bir yoludur.

Çin’de İşyeri Açmak ve Markalaşma

Ticari marka, bir ad ve ürüne sahip olduğunuzu gösterir. Ancak bulunduğunuz markanın sahibi olduğunuz için bu, Çin’de ticari markanın sahibi olduğunuz anlamına gelmez. Ticari marka sürecinden tekrar geçmeniz gerekecek. Örneğin, Türkiye’deki ticari marka adınız altında bekleyen mallarınız var, ancak daha sonra, Çin’de bu ticari markanın sahibi olan bir kişi, bu adı kullandığınızı duyuyor. Adını kullandığınız için ceza ödemeniz gerekebilir ya da mallarınıza el konulabilir. Dolayısıyla Çin’de iş yeri açmak ile ilgileniyorsanız markanızı ve mallarınızı Çin’de de markaladığınızdan emin olun.

Çin’de Banka Seçimi

Türkiye’de de olan bir banka kullandığınızdan emin olun. Bu yolla bankaların ilişkileri ve çalışma durumları daha sağlıklı olacaktır. HSBC ve ICBC, her iki ülkede de şubeleri olduğu için tercih edebileceğiniz bankalardır.

Doğru Personeli Bulma

Her işletme için doğru personeli bulmak önemlidir. Kimi seçtiğinize dikkat edin, çünkü bir kişinin İngilizcesi bilgisinin gerçekten iyi olması yapacağınız iş hakkında bir şey bildiği anlamına gelmez. Doğru dengeyi bulmak anahtardır. İngilizce bilen ve işletmenin nasıl çalıştığını da bilen biri sizin için en iyi seçenektir.

Çin’de İş Kurmak İçin Acele Etmeyin

Başarılı olmak için acele etmeyin. Hala Çin ve halkının kültürünü öğreniyorsunuz. Hala onların beğendikleri ve hoşlanmadıkları şeyleri, belirli bir şekilde nasıl davranacaklarını ve birbirleriyle nasıl anlaştıklarını anlamanız gerekiyor. Yepyeni bir kültürdesiniz. Tüm bunları yavaşça öğrenin ve işinizin başarısıyla birlikte büyümek için kendinize fırsat verin.

Çevrenizden, bildiklerinizden ve yeni öğrendiklerinizden emin olun çünkü işe yarayıp yaramayacaklarını asla bilemezsiniz. Denemeli ve daima yeni yollar keşfetmelisiniz. Hatalarınızdan ders alın ve tekrar deneyin. Öğrenmenin tek yolu budur. Öğrenecek çok şey var, ancak bu adımları izlerseniz, Çin’de iş kurmak için iyi bir temele sahip olmanız garantidir. Hayal edin, sonra gerçeğe dönüştürün. Sıkı çalışma ile sonunda kazanan daima siz olacaksınız.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Yabancılar İçin Çin’de Mühendislik İşleri

Çin İş İmkanları Hangi Mesleklerde Daha Fazla?

Çin’de Çalışmak, Çin Ile Ticaret Yapmak, Türkler Için Çin’de Iş Fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu