Çalışma HayatıÇinİş FikirleriÜlkelerYurtdışında Çalışmak

Çin İş İmkanları Hangi Mesleklerde Daha Fazla?

Küreselleşme ve ekonomik büyüme sayesinde Çin’de çalışmak isteyen yabancılara yönelik Çin iş imkanları son birkaç yılda önemli ölçüde arttı. 1996’da Çin’de kayıtlı sadece 180.000 yabancı işçi vardı, ancak bugün Çin’de yabancılar için çok fazla kariyer olduğu için bu sayı hızla artıyor. Bir süredir, İngilizce öğretimi Çin’deki yabancılar için ana iş alanlarından biri olmuş durumda. Ancak son zamanlarda, mühendislik, satış, yönetim ve çok daha fazla alanda becerilere sahip göçmenler için artan bir talep söz konusu. İşlerin çoğu yabancı sermayeli şirketler veya uluslararası firmalar tarafından sunulmakta. Ancak devlete ait şirketler de dahil olmak üzere göçmenler için Çin iş fırsatları sunan Çinli şirketlerin sayısı gittikçe artmaktadır.

Çin’de kariyer yapmak özgeçmişinizde bir artıdır ve deneyim sizi uluslararası pazarda rahatça öne çıkarır. Yabancılar için çok fazla Çin işçi alımı olmasının yanı sıra, gurbetçilerin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisinde çalışma düşüncesi ve tamamen farklı bir kültürü deneyimleme fırsatı da büyüleyicidir. Çin’de çalışmayı seçmek yeni bir kültürde çalışmaya istekli olduğunuzu ve farklı bir pazar deneyimleme esnekliğinizi gösterir. Çin’de yabancılar için en ilginç Çin iş imkanları aşağıda sunulmuştur.

İçindekiler

İngilizce Öğretmek İsteyenlere Çin İş İmkanları

Bu belki de Çin’deki en yaygın ve basmakalıp iştir. İngilizce öğretmenleri, Pekin ve Şangay gibi kozmopolit megakentlerden Tibet’teki küçük köylere kadar geniş Çin iş imkanları bulabilirler. İngilizce öğretmenliği işleri liselerde, üniversitelerde ve gittikçe artan sayıda özel dil okulunda mevcuttur. İdeal olarak, doğrudan okul veya bir yerleştirme ajansı tarafından e-posta veya telefon iletişimi yoluyla ilan edilir. Yerleştirme ajanslarından bazıları yabancı öğretmenleri Çin okullarıyla eşleştirir, eğitim verir ve bu hizmet için sadece cüzi bir ücret alır. Uluslararası öğretim fırsatlarından bazıları büyük iş fuarlarında da bulunabilir.

İngilizce öğretme işlerinde İngilizcenin anadiliniz olması ve bir İngilizce öğretim sertifikanızın olmasını gerektirir. Yüksek lisans derecesi almak sadece iş bulma şansınızı değil, aynı zamanda maaşınızı da artırır. Profesyonel öğretim, Çin’deki yabancılar için en kazançlı kariyerlerden biridir ve özellikle ileri dereceye sahip bireyler için son derece pazarlanabilir. Çin’deki uluslararası okullar her yerde bulabileceğiniz en iyi maaşlardan bazılarını öder. Üniversiteler İngilizce programlarda matematik, fen veya tarih dersleri vermek için nitelikli öğretmenler aramaya devam ediyor. Aslında, lisansüstü okullarda İngilizce yürütülen programlarda önemli bir artış vardır. Bu nedenle uzmanlık dereceniz ve biraz İngilizceniz varsa, bu size Çin iş fırsatları konusunda yeni kapılar açabilir.

IT Sektöründe Çin İş İlanları

Çin’in Bilgi Teknolojileri sektörü hızla büyüyor ve küçük ve orta ölçekli teknoloji şirketleri bilişim sektöründe özellikle Güney kıyı kenti Shenzhen, Pekin’in Zhongguancun Yüksek Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Şanghay’da gurbetçilere birçok Çin iş fırsatları sunuyor. Çin hükümeti, teknoloji endüstrisini geliştirmeye ve bu gibi hızlı gelişmelere büyük önem vermektedir, çoğu zaman ilgili alandaki sayısız açık pozisyon ile BT uzmanı bulmakta yetersiz kalınmaktadır.

Örneğin, Çin’de internet her zaman farklı standartlar ve ilkeler üzerinde küresel pazardan tamamen farklı bir şeyle çalışmıştır. Bununla birlikte, giderek daha fazla büyük Çin web sitesi ve şirketi uluslararası bir pazar yaratmaya çalışıyor. Bu da doğrudan BT’yi yabancılar için Çin iş imkanları arasına sokuyor. Örneğin Amazon veya eBay’in Çin versiyonu olan Alibaba, küresel varlıklarını geliştirmek için büyük bir yabancı BT, Pazarlama ve Tasarım uzmanları ekibi ile çalışmaktadır.

Mühendislik / Uzmanlık Teknik Beceri İşleri

Çin, her yıl üniversitelerden mezun olan yüksek sayıda mühendisten birine sahip olmaya çalışıyor. Bunun nedeni, ülkenin endüstriyel üretimdeki hızlı büyümesi ile, bazı alanlarda becerilerin yetersiz kalması. Çin’de üniversitelerin eğitimde zorlandıkları otomotiv, petrol ve gaz, temiz enerji ve genel ağır sanayi gibi daha yeni ve çok uzmanlaşmış alanlar var ve bu da yeteneklerini dış kaynaklardan sağladıkları yer. Buna ek olarak, şirketler bu alanlardaki Çin iş imkanları için yabancılara çok daha fazla ödeme yapıyorlar. Çünkü bu kişilerin dünyayı kapsayan projelerde daha üst düzey bir deneyime sahip oldukları düşünülüyor. Bu nedenle çok değerli ve Çin tarafından tasarlanmış altyapı projeleri üzerinde çalışmaları için ilgi görüyorlar.

Pazarlama / Saha İşleri İçin Çin İş Fırsatları

Pazarlama ve aynı zamanda tasarım ve içerikle ilgili Çin iş imkanları e-ticaret gibi Çin’de hızla büyüyen bir başka alan. Aynı zamanda, ilgili becerilere sahip yabancı uyruklulara yüksek bir talep olduğundan, yabancıların Çin’deki yaygın kariyerlerinden biri. Bu alanda iki ana şirket var, küresel varlıklarını ve imajlarını geliştirmek isteyen Çinli şirketler ve yerel pazara girmenize yardımcı olmak için deneyimli kişiler arayan yabancı şirketler. İki iş kültürü arasındaki boşluğu kapatmayı gerektirdiğinden, gerçek merak, dil becerileri ve güçlü eleştirel düşünme becerilerine sahip bireyler için pazarlama mükemmel bir alandır.

İngilizce Editör / Yazar / Gazeteci

Bu Çin iş imkanları, İngilizce ve dilbilgisine güçlü hakimiyeti olan kişiler için mükemmeldir. Sadece Pekin’de devlet tarafından işletilen çok sayıda İngilizce gazete, TV kanalı, radyo istasyonu, dünyaya mesaj gönderen haber portalları var. Ağınızı genişletmenize ve gelecekteki fırsatlar için zemin hazırlamanıza yardımcı olduğu için bu tür organizasyonlarda çalışmak harikadır. Ayrıca, şirketler yasal belge çevirisi, teknik yazı ve denizaşırı müşterilerle tutarlı yazışmalar için İngilizce konuşanlar arıyor.

Ticaret Şirketi Satış Müdürü

Satış yöneticileri temel olarak kurumsal müşteriler için satışları ele almaya odaklanır, ancak satış ekiplerinin yönlendirilmesinden de sorumlu olabilirler. Bu sektörde başarı için hayati önem taşıdığı için Çin’in iş gelenek ve görgü kurallarını anlamanız çok önemlidir. Çin’deki çoğu ticaret şirketi, Batı alıcıları ile tedarikçileri bağlar, bu nedenle işin kolaylaştırılmasına ve ürünlerini dışarı çıkarmaya yardımcı olmak için hırslı yabancı satışçılar ararlar. Bu konuda yeterince iyiyseniz, güçlü satış ve yönetim becerileriyle şansınızı Çin iş ilanları anlamında artırabilirsiniz.

Muhasebe ve Finansal İşlerde Çin İşçi Alımı

Muhasebe ve finans sektöründe sayısız Çin işçi alımı var. Pozisyonlar yabancı banka yöneticilerinden gelişmiş finansal denetleyicilere kadar çeşitlilik göstermektedir. Baş Mali Kontrolör, yabancılar için Çin’de talep edilen kariyerlerden biridir. Sadece finansal politikalar hakkında geniş bilgi sahibi olmakla kalmaz, aynı zamanda Batı ve Çin iş deneyiminin bir sentezini yapması beklenir. Ayrıca, 2001 yılı sonunda Çin DTÖ’ye girdikten sonra, mali sektörünü yavaş yavaş genişletti, böylece finansal yeteneklere olan talep artmaya devam etti.

Hotel Yönetim İşleri

Çin’in turizm endüstrisinin son zamanlarda patladığı su götürmez bir gerçek. DTÖ’ye göre, 2020 yılı sonuna kadar Çin tüm dünyadaki en büyük turist ülkesi olacak. Bu, ağırlama endüstrisinin genişlemeye devam edeceğine ve yabancı yetenek talebinin artacağına dair açık bir göstergedir. Çin’de, resepsiyon personeli çok azdır, ancak hızla yükselen turizm ekonomisi nedeniyle, giderek daha fazla Çin işçi alımı yapılmaktadır. Bu nedenle Çin’de kariyerlerini geliştirmek isteyen ilgili becerileri olan yabancılar için konaklama işleri mükemmeldir.

Reklam İşlerinde İş İmkanları

Çin’in reklam endüstrisi yükselişte ve sürekli olarak farklı bir görünüme sahip yeni yüzler arıyorlar. Yaratıcı içgüdü ve yüksek miktarda enerji, böyle bir iş için ön şarttır. Yabancı ve Çinli şirketler Çin iş imkanları pazarı için birbirleriyle mücadele ediyor; bu nedenle, farklı reklam ajansları her zaman bu hızlı, rekabet gücü yüksek ortamda çalışmak için yeni yüzler arıyor.

Tercümanlar İçin İş Fırsatları

Birçok şirket, içeriklerini İngilizce olarak güncellemektedir ve bunun için İngilizcesi iyi olan kişiler gerekir. Bazı şirketlerin sektörleri arasında Oyun, IP hukuku ve Enerji bulunmaktadır. Ayrıca, tek bir yere bağlı kalmayacağını ve çalışma saatlerinizi kendiniz ayarlayabileceğiniz bir serbest çevirmen olarak da çalışabilirsiniz. Topluluk önünde konuşma becerilerinde iyi olmalı; kelime bilgisi, deyimler ve konuşma diline hakim olmalısınız.

Çin’de çalışmak kariyerinizi ve karakterinizi inanılmaz bir şekilde biçimlendirir. Çin’de yabancılar için tonlarca Çin iş fırsatları bulunur. İster staj isterse tam zamanlı bir iş olsun, çalışabileceğiniz çok sayıda alan mevcuttur. Sadece zengin iş deneyiminiz değil, aynı zamanda karakteriniz ve farklı kültürlerden bireylerle başa çıkabilme kabiliyetiniz nedeniyle alanınızdaki diğer adayların önünde olmanız kaçınılmaz. Yabancı bir ülkede çalışmak oldukça dikkat çekicidir, ancak Çin’de çalışmak bir nimettir.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Koronavirüs Göçmen İşçi Alımını Etkileyecek Mi?

İran İş İmkanları Hangi Meslekler İçin Daha Fazla?

Çin’de Çalışmak, Çin Ile Ticaret Yapmak, Türkler Için Çin’de Iş Fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu