Yurtdışında Çalışmak

Fransa Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İçindekiler

Fransa Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Avrupa’nın en güzel ülkelerinden birisi olan Fransa, herkesin gitmek istediği bir yerdir. Eğer bu ülkede 90 gün yani 3 aydan daha fazla bir süre çalışma planınız varsa, uzun süreli bir çalışma izniniz olması gerekmektedir. Bunun için öncelikle Fransa çalışma izni başvurusunda bulunup ve gerekli olan koşulları sağlamalısınız. Fransa’da çalışma izni almak için gerekli süreçlerden geçersiniz. İlk olarak size 1 senelik çalışma izni verirler, daha sonra bu izin süresini uzatmanız gerekmektedir. Peki Fransa’da çalışma izni nasıl alınır? Gerekli prosedürler nelerdir?

Fransa Çalışma İzni Başvurusu

Çalışma vizesi hem yurt içi hem de yurt dışı başvuruları kabul etmektedir. Türkiye’den başvuracak kişilerin konsolosluk ya da büyük elçilik üzerinden bu başvuruyu yapmaları gerekmektedir. İlk olarak Fransa’da yapacağınız işi ya da çalışacağınız yeri halletmelisiniz. Bu iş yerlerinden bir sözleşme alarak işinizi hızlandırabilirsiniz. Alacağınız iş sözleşmesi ve diğer başvuru evrakları ile gerekli kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz.

Fransa Çalışma Vizesi Başvuru Evrakları

– Pasaport ( en az iki yıl geçerlilik)

– İki adet biometrik fotoğraf

– Kimlik fotokopisi

– İkametgah belgesi

– Fransa’da çalışacağınız firmadan gelen onaylı iş izni

Fransa Çalışma İzni Vizesi Randevusu

Gerekli olan evrakları halletikten sonra konsolosluk adı altında çalışan danışmanlık ofislerinden randevu almalısınız. Bu ofisleri telefon numaraları ile arayıp bilgi alabilirsiniz. Onlar sizi daha sonradan gerekli şekillerde yönlendirerek yardımcı olacaklardır. Bu işlemler süresince belgelerinizin eksiksiz olması çok önemli bir husustur. Aynı zamanda belgelerin kaybolabileceği ihtimalini düşünüp fotokopilerini de almanız size fayda sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Fransa Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Fransa’dan alacağınız çalışma izni diğer ülkelerde olduğu gibi 1 hafta ile 10 gün arası bir sürede sonuçlanacaktır. Belgelerinizin eksiksiz olması bu süreç hızlandırabilir. Aksi durumlarda (belge eksikliği vb.) bu süreç 1 aya kadar uzayabilir hatta ret bile alabilirsiniz. Fransa geçici çalışma izni vizesi ise genellikle daha kısa bir sürede sonuçlanmaktadır. Önceden de belirttiğimiz gibi hazırlıklı olarak bu başvuruda bulunmak ve evrakların tam olması önemli bir husustur.

ÖZET: Fransa’da çalışma izni alabilmek için gerekli evraklar ile başvuruda bulunmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu