Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Butik Açmak. 7 Adımda Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Butik Açmak. 7 Adımda Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Butik değişen çağda herkesin alışveriş yapmayı tercih ettiği küçük esnaf vazifesini görmektedir. Butik veya bir işletim kurulu açmak için aşağıdaki adımları takip edebilir, kendi iş kariyerinizi yaratabilirsiniz.

İlk Adım Satış Türü Belirlemek

Butik açmanız için gerekli olan en temel detay, bir iş planlaması yapmanız olacaktır. Satmak istediğiniz ürün türü, kumaş türü veya hangi yaş aralığına hitap edeceksiniz tarzında olan tüm detayları belirlemeniz gerekmektedir. Kaç adet çalışan kriterine sahip olabileceğinizi, mağazanızı açtığınız taktirde iç yerleşimini nasıl düzenleyeceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. En önemli detay ise butiğinizi nerede açacağınıza net bir karar vermelisiniz.

İkinci Adım Butik Açmak için Resmi Evrakları Tamamlamak

Butiğinizi resmileştirmek adına Vergi dairesine, Bağkur’a, Ticaret odasına, İş yeri açılış ruhsatı adına Belediyeye, Esnaf Ve Sanatkarlar Odasına gitmeli ve gerekli belgelerin tamamını temin etmelisiniz. Gerekli resmi evrakların onaylanmasının hemen ardından, butiğinizin %50’si hazır konuma ulaşmış olacaktır.

Üçüncü Adım Sigorta Satın Almak

Lisanslı olmak ön koşulu ile bir sigortacıdan sigorta satın alım işleminizi gerçekleştirmelisiniz. İş yeri açmak için temel gerekli olan bu sigorta eşliğinde sizler de butiğinizi tamamen yasal bir hale getirebilir, kendi işinizin patronu olma konumuna ulaşabilirsiniz.

Dördüncü Adım İş Yerinizi Kiralayın

İş yerinin mevki ve işlek olması sizlerin tamamen lehine olacaktır. Bu durumda iş yeri kiralamalarında temel olarak, insanları nasıl iş yerinize çekebileceğinizi veya iş yerini nasıl cazip hale getirebileceğinizi temel alarak oluşturmalısınız. Kiralama işleminde depozito ödeyeceğinizi dikkate almalı, gelir gider düzeninizi orantılı olarak ayarlamalısınız.

Beşinci Adım Butiğinize Malzemeler Satın Almak

Butiğinize gerekli olan raf, kasa ve müşterilerinizin dinlenebileceği koltuk veya şık sandalyeler alabilir, iş yerinize farklı bir hava katabilirsiniz. Butik açarken temel olarak size lazım olabilecek eşyalar vitrin mankenleri başta olmak üzere, kıyafetlerin satışa sunulabilmesi adına stantlar, elbette gelir gider düzenlemelerinizi doğru ve hızlı şekilde yapabilmeniz için satış yazılımı satın almalısınız. Satış yazılımı ile birlikte iadeleri de inceleyebilir, her türlü fatura bilgilerini takip edebilirsiniz.

Butik için, belirleyeceğiniz satış ürünlerinin kumaşını satın almalı, anlaştığınız toptancılardan da ürün temini yapabilirsiniz. Ürünlerinizi müşterilerinizin ilgi odağı haline gelebilmesi için şık raflarda sergileyebilir, butiğinize değişik dekorlar satın alarak da farklı bir bakış açısı kazandırarak, ilgi çekici bir pazarlama yöntemi elde edebilirsiniz.

Altıncı Adım Butiğinizin Reklamını Yapmak

Butiğinizi cazip hale getirmek ve herkesin ilgisini çekebilmek adına reklamları kullanabilir, müşteri kitlenizi kat be kat arttırabilirsiniz. El broşürlerine firmanızın adının yazılığı olduğu, insanları etkileyecek renkler eşliğinde tanıtabilir, butikte yer alan ürünlerin resimlerini broşürlere bastırarak insanların ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz.

Gelişen internet çağında dilerseniz de, instagram, facebook gibi sosyal medyalardan ünlü reklam verebilecek sayfalarla anlaşabilir, anında milyonlarca kişinin butiğinizi tanımasına da yardımcı olabilirsiniz. Butiğiniz sosyal medya aracılığı ile kısa sürede milyonlarca insan tarafından görülecek ve adeta bir ilgi odağı haline gelecektir.

Yedinci Adım Kazanç Elde Etmek- Kar Hesaplamak

Butiğinize gerekli yatırımları yaptığınızda total olarak evrak ve iş yeri içerisine aldığınız eşya, ürünlerle birlikte yaklaşık olarak 20-30 bin TL arası bir maliyetiniz olacaktır. Ancak maliyetinizi kazanca dönüştürebilir, kat be kat fazlasını reklamlar ve kaliteli ürünleriniz aracılığı ile kazanabilirsiniz. İyi bir mevki ve reklama sahip bir butik ayda yaklaşık olarak 5-30 bin TL arasında kar elde etmektedir. Sizler de gerekli yatırımları yaptıktan hemen sonra küçük bir dükkanla minimum 5-10 bin TL  kar elde edebilirsiniz.

Butik açmak ile ilgili görüşleriniz ve sormak istediğiniz tüm sorularınız için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Butik açmak dışında farklı iş alanları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Bayan Kuaförü Açmak

Öğrenci Yurdu Açmak Ve İşletmek

Bebek ve Çocuk Ürünleri Dükkanı Açmak

Çiçekçi Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır – Maliyet Ve Kar Marjı

Güzellik Merkezi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Bijuteri Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti Ve Kar Marjı

Ev Yemekleri Yaparak Para Kazanmak

Cafe Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Parti Evi Açmak


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.