Güncelİş Fikirleri

Butik Açmak İçin Gerekenler, Maliyeti ve Kar Marjı

İçindekiler

Butik Açmak Nasıl Açılır ne Kadar Kazandırır?

Butikler günümüzde her bireyin alışveriş yapmayı tercih ettiği ufak alışveriş dükkanlarıdır. Son zamanlarda bu kadar tercih edilmeleri onların popülerliğini de arttırmış durumdadır. Peki bir butik ya da bir işletim kurulu açabilmek için neler yapılmalıdır? Siz de butik açmak istiyorum diyorsanız, yazının devamını okumayı ihmal etmeyin.

Butik Açmak İçin Ne Yapmalıyım?

Butik açmak günümüzde her genç girişimcinin aklında olan bir fikirdir. Peki butik açmak için gerekli şeyler nelerdir? Bu yolda hangi adımları izlemek gerekiyor?

Satış Türünü Belirleyin

Öncelikli olarak açmak istediğiniz butikte ne gibi ürünleri satacağınıza karar vermelisiniz. Satmak istediğiniz ürünün türü, kumaşı ya da hangi yaş aralıklarına hitap edeceği gibi unsurlara dikkat etmelisiniz. Bunun dışında kaç tane çalışana ihtiyaç duyacağınızı, mağaza yerleşiminin nasıl olacağı gibi faktörlere de karar verilmelidir. En önemli detaylardan birisi ise bu butiği nerede açacağınızdır.

Gerekli Evrakları Hazırlayın

Butik fikri aklınıza yatıyorsa ve bu işte kararlıysanız öncelikle hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Butiğinizi resmileştirmek için öncelikle vergi dairesine, bağkura, ticaret odasına gideceksiniz. Daha sonrasında iş yeri açılış ruhsatı almak için belediyeye ve esnaf – sanatkarlar odasına gitmelisiniz. Bu şekilde gerekli olan tüm evrakları öğrenip hazırlayabilirsiniz. Gereken evrakların hazırlanması butiğinizin hemen hemen açılmış olduğunun bir göstergesidir.

Sigorta Sahibi Olun

Lisanslı olmak şartı ile bir sigortacıya gidip sigorta satın almalısınız. İç yeri açmak için gerekli olan en temel şeylerden birisi de sigortadır. Gereken sigortayı aldıktan sonra butiğiniz yasal bir hale gelir.

Toptancılardan Ürün Alın

Butik açmak istiyorum kıyafetleri nereden alabilirim sorusuna yanıt arıyorsanız tam da o kısmı anlatmaya başlıyoruz. Kıyafet bazlı bir butik sahibiyseniz toptancılara gidip toplu halde ürünleri satın alabilirsiniz. Butik açmak için toptancılara gidip oradaki binlerce ürüne göz atabilirsiniz. Bunun dışında butiğinizin içini de güzel bir şekilde dekore etmeniz gerekecektir. Güzel bir dekorasyon hem müşteri çeker hem de müşterilerin içeride daha fazla vakit harcamalarına neden olur. Butiğinizi şık koltuklar ve raflar ile süsleyebilirsiniz. Bunun haricinde manken almak da size fayda sağlayacaktır.

Reklam Yapın

Bir diğer önemli maddelerden birisi ise reklam yapmaktır. Butiğinizin reklamını sosyal medya üzerinden yaparak daha çok müşteri çekebilirsiniz. Böylelikle hem adınızı duyurmuş olursunuz hem de bol kazançlı bir iş elde etmiş olursunuz. Sosyal medya reklamları hariç el broşürleri halinde de reklam bastırıp bunları dağıtabilirsiniz.

 İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Kahve Dükkanı Kar Marjı ve Maliyeti

Bebek Giyim Mağazası Bayilik Veren Firmalar

Gıda Bankası ücretsiz gıda ve giyim yardımı yapıyor

En Karlı Al Sat İşleri Nelerdir?

Defacto Bayilik Şartları

Ücretsiz Bayilik Veren Firmalar

Seyyar Satılacak Ürünler

E Ticaret Nasıl Yapılır? İnternetten Satış Püf Noktalar 2020

Online Para Kazanma Yolları

Butik Açma Maliyeti

Butik açmanın maliyeti tamamen size bağlıdır. Dükkanın büyüklüğü, konumu, merkeze yakın olması gibi pek çok etken daha bu maliyeti etkilemektedir. Aşağı yukarı 20.000 TL ile 30.000 TL arası değişkenlik gösterirken bu fiyat 100.000 TL gibi bir fiyat da olabilir. Butik açmak isteyip de sermaye sahibi değilseniz KOSGEP desteği ya da banka desteğinden yararlanabilirsiniz. Butik açmak KOSGEP desteği ile artık çok daha kolay bir hale gelmiştir.

ÖZET: Butik açmak istiyorum diyorsanız, gerekli olan evrakları ve şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu