İş FikirleriYatırımlar

Oyun Salonu Açmak

Oyun Salonu Açmak

Gelişen teknoloji ve bu gelişime bağlı olarak değişen taleplerin insanların hedeflerini belirlemede etkisi oldukça büyüktür. Geçmişte hem gençlerin hem de çocukların yoğun ilgisini çeken atari salonları dolup taşmaktaydı. Yoğun talebin etkisi eğlence ürünlerinin değişmesi ile farklılık gösterse de ilgi de değişen pek bir şey olmadı. Bu ilgiyi kazanca çevirmek adına oyun salonu açmak mantıklı bir hamle olacaktır.

Sektörde çok sayıda oyun salonu olduğu için çekiciliği artıran faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Oyun salonu konusunda genellikle yasal sorumluluklar merak edilmektedir. Açtığınız mekana gelecek kişilerin bir kısmı çocuk olduğu için bu hususta dikkatli olmanız birçok konudan önce gelir. Riskli hallerin oluşmaması ve zor durumda kalmama adına bu hususta dikkatli olmalısınız.

Sermayeniz nasıl bir oyun salonu açacağınızı belirleyen en önemli unsur olacaktır. Oyun salonlarında ki cihazların pahalı olması parasal açıdan bakıldığında yüksek meblağlar gerektiğini unutmamalısınız. Yapacağınız yatırım uzun soluklu bir işe giriş olacağı için ayrıntıları iyi hesaplamalısınız.

Oyun Salonu Açmak İçin Gerekenler

Oyun Salonu Açmak İçin Gerekenler

Oyun salonunda ne gibi cihazlar kullanacağınız maliyeti ortaya koyarken dükkanın kirası, dekorasyonu ve çalıştıracağınız personelde maliyeti etkileyen faktörlerdendir. Planlamanızı yaptıktan sonra oyun salonu açmak için bazı başvurularda bulunmanız gerekecektir. Zira izinsiz herhangi bir şekilde faaliyet göstermeniz söz konusu olmayacaktır. Maliye yapılması gereken kayıtlardan tutunda belediyeden alınması gereken izinlere kadar birçok faktör ön planda olacaktır. Oyun salonu açmak için gerekli belgeler listesi şu şekildedir;

 • Oyun salonu açacağınıza dair dilekçe ilgili kuruma hitaben,
 • Acil durumları karşılayan yangın, deprem ve diğer olumsuzluklar için acil durum raporu itfaiyeden alınmalıdır.
 • Oyun salonu içerisinde yangın tüplerinin düzenli kontrolü yapıldığı ve yerleşim konusunda kurallara uygun hareket edildiğini gösteren belge,
 • Eğlence sektöründe hizmet verdiğinize dair ruhsat almanız gerekmektedir. Bu ruhsatı alabilmeniz için başvuru formu doldurmalısınız.
 • Bağ-Kur veya SGK Kaydı, Nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisinin arkalı önlü çekilmiş hali, güncel halinizi yansıtan vesikalık fotoğraf,
 • Vergi dairesine bireysel olarak başvurup almanız gereken vergi levhası ( Online olarak başvuru yapılması da söz konusudur.)
 • Oyun salonunu açacağınız bölgenin Esnaf odasına kaydınızı yaptırmalısınız.
 • Belediyeden almanız gereken izinler ile ilgili belgeler,
 • Esnaf odalarına üye olduğunuza dair üyelik belgesi ve esnaf sicil tasdik belgesi,
 • İş yeri size ait ise tapu kaydı yeni hali ile kiralamışsanız da yapmış olduğunuz kira sözleşmesinin 1 örneği,
 • Adli sicil kaydı belgesi ve sabıka kaydı,
 • İşyerinin kullanımı konusunda yapı kullanma izin belgesi (İskan belgesi)
 • İlgili sağlık kuruluşlarından alınması gereken sağlık raporu,

Sizden talep edilen bu belgeler açacağınız iş yerinin bulunduğu bölgeye göre değişebilmektedir. Sizden ek belge talebi istenildiğinde kısa sürede tedarik etmeniz salonu açabilmeniz noktasında oldukça önemlidir. Oyun salonu açmak için gerekli şartlar yerine getirildiğinde hizmet vermeye hazırsınız demektir. Elbette bu izinlerin sizin ilerleyen zamanlarda ki kontrollerde en önemli dayanağınız olacaktır.

Polis, zabıta ve maliye kontrollerinde bu belgelerin istenileceğini unutmamalısınız. Oyun salonu açmak için gerekenler konusunda tecrübeli kişilerden fikir alabilir ve ilgili kurumlarla görüşebilirsiniz. Bu alanda daha önce işlem yapıldığını ve kolaylıkla sonuç alacağınıza unutmayın. Tüm belgeler hazır olduktan sonra da oyun salonu açmak için ruhsat da alınmalıdır. Ruhsatsız iş yürütmeyi aklınızdan dahi geçirmeyin.

Oyun Salonu Açma Maliyeti

Oyun Salonu Açma Maliyeti

Güzel gelirler elde edebilme ve yüksek kar marjına ulaşabilme noktasında iş seçimi son derece önemlidir. Eğlence sektörü her dönem popüler olmayı başardığı için yapacağınız seçim sizin kazancınızı ortaya koyacaktır. Peki, oyun salonu açmak kaç para ve maliyeti ne olur diye sorularınızı duyar gibiyim.

Maliyeti etkileyen faktör açacağınız oyun salonunun büyüklüğüne ve oyun çeşitliliğine bağlı olarak değişmektedir. Oyun çeşitliliğine göre 100.000 TL ile 750.000 TL arasında bir sermaye seçebilirsiniz. Planlamanızı elinizde ki sermayeye göre yapabilir ya da bankalardan destek alabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda esnafların yararlandığı uygun kredilere de başvurabilirsiniz.

Sermaye hazır ama merak edilen konu oyun salonu açmak karlı bir iş mi? sorusu ön plana çıkıyor. Karlılığı belirleyecek en önemli unsur oyun salonunu açacağınız yerdir. İnsanların sıklıkla ziyaret ettiği yerleri tercih ettiğinizde kazancın hızlı şekilde yükseldiğini görebilirsiniz. Ayrıca tanıtım konusunda da çalışma yapmanız doğru etkiyi sunacaktır. İlk başta yapacağınız harcamaları düşünürseniz birkaç yılda sermayeyi kurtarıp kara geçebilirsiniz. Cihazlarınız kalitesi ise uzun yıllar sorunsuz şekilde çalışacaktır. Buda sizin ekonomik açıdan karlılığınızı arttıracaktır. Tamirat ya da yeni cihaz alım konusunda zorlayıcı unsurlarda azalmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu