GüncelKuveytYatırımlar

Girişimciler için Kuveyt Ekonomisi

Kuveyt ile iş yapan girişimciler için Kuveyt Ekonomisi

Dünyanın en zengin 7. ülkesi olarak gösterilmekte olan Kuveyt, kişi başına düşen yaklaşık 70.000 dolarlık geliri ile dünyadaki refah seviyesi en yüksek ülkelerden birisi konumundadır.

Bu kadar ciddi bir gelir seviyesi ve ekonomik gücün kaynağına indiğimiz zaman karşımıza çıkan tek şey petrol ve petrokimya sektörüne bağlı ihracat olduğu görülmektedir.

Kuveyt ekonomisi, petrole dayalı ihracat ve yine petrole dayalı yan endüstriler sayesinde kamu gelirlerinin %90’ından fazlasını petrolden sağlamaktadır.

2015 yılında petrol fiyatlarında yaşanan ciddi düşüş ülke ekonomisini oldukça zor duruma sokmuş ve bu durumdan ders çıkaran Kuveyt Hükümeti, ülke ekonomisini petrole bağımlılıktan kurtarmak, işsizliği azaltmak, Kuveyt vatandaşlarının istihdamını arttırarak yabancı işçi bağımlılığını azaltmak ve petrol dışı yan sektörlerde büyümek amacı ile çok ciddi atılımlarda bulunmuştur.

Dışarıdan bakıldığında tüm bu hedeflerde biraz Dubai’yi örnek alınmış gibi gözükmektedir. Amaç tamamen ülkeyi ticaret ve finans merkezi haline getirerek bölgede bir cazibe merkezi haline gelebilmektir.

Bu amaçla yapılan 5 yıllık kalkınma planlarında oldukça büyük projelere yer verilmiştir.

Kuveyt hangi sektörlerde potansiyel barındırıyor?

En büyük atılımın, ülkede ulaşım ağında yapılması planlanmış, metro ve tramvay sisteminin kurulması ve genişletilmesi ilk hedefler arasında yer almıştır.

Yine benzer şekilde, çeşitli fabrikalar, otel projeleri, sağlık ve spor tesisleri gibi projeler öncelikli planlar arasında yer almıştır.

Girişimciler için Kuveyt Ekonomisi
Girişimciler için Kuveyt Ekonomisi

Projeler

Tüm bu projeler için 100 milyar dolardan fazla bir bütçe ayrılmıştır.

Bu projeler için gerek müteahitlik gerekse inşaat yan sektörleri ile ilgili iş yapmak isteyen Türk girişimciler ciddi ihaleler almış ve hala bu ihaleler ile alınan projelerin hayata geçmesi için çalışmaktadırlar.

Tüm bu projeler neticesinde hala yıllık ortalama 1,5-2 civarında gerçekleşen ekonomik büyümenin %4-5 civarına çıkması hedeflenmektedir.

Kuveyt’te sosyal yaşam koşulları ve özellikle yabancılar için iş imkanlarının neler olduğu bilgisine aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kuveyt’te yaşam şartları ve iş fırsatları

Kuveyt’te Çalışan Yabancıların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Kuveyt’ten ne alınır, Kuveyt’e ne satılır?

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

Amerikada Yaşam ve Çalışma Olanakları

Detaylı bilgi almak istediğiniz konularda bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenerek takipte kalmanızı umuyoruz.

Bir Yorum

  1. Is makinesi ve kamyon oto elektirik ve elektronik kılma ustasıyim yurt dışında çalışmak istiyorum tecrübem var saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu