Suudi Arabistan iş imkanları nelerdir?

Suudi Arabistan, Arap yarımadasının en büyük devleti olup yüz ölçümü yaklaşık Türkiye’nin 3 katı ve nüfusu yaklaşık 30 milyon kişi civarındadır. Suudi Arabistan iş imkanları oldukça geniş olup dünyanın her tarafından yoğun işçi alımı yapmaktadır.

Ülkenin başlıca geçim kaynağı, petrol ve petrol ürünlerinin
üretilmesi ve özellikle kutsal toprakları görmek için ülkeye akın eden yabancı turistlerle yapılan ticaret ve hizmet sektöründen elde edilen kazançlardan oluşmaktadır.

Suudi Arabistan ülke vatandaşları daha çok ülkedeki
yüzlerce petrol çıkarma tesislerinde çalışmakta, yada esnaflık ve hizmet sektörünü tercih etmektedir.

En çok yabancı personel talebinin olduğu sektörler ise aşağıdaki listelenmiştir.

Suudi Arabistan iş imkanlarını incelemeden önce mutlaka bilmeniz gereken kurallar aşağıdaki gibidir;

– Suudi Arabistan’da çalışmak için pasaport ve vize şart,
– Çalışacağınız firmayı, ülkeyi ve kalacağınız yeri mutlaka
sözleşme imzalamadan önce görün
– Ülkedeki bazı kronik hastalıklar için Sağlık Bakanlığının internet sitesinden hangi aşıları olmanız gerektiğini inceleyip aşılarınızı yaptırarak tedbirli gidin,
– Çalışacağınız firma tarafından mutlaka sağlık sigortası yapılmasını isteyin. Zira ülkedeki yabancıların tercih ettiği hastanelerde fiyatlar Türkiye’den bile pahalıdır,
– Ülkede şeriat rejimi uygulandığı için yasalara uymayı ihmal etmeyin.

Şimdi gelelim en çok personel talebinin olduğu sektörlere;

1. Gıda sektörü

Ülkede sıcak çöl ikliminin etkisi ile tarım yapılamadığı için çöl sıcağına en dayanıklı bitkiler olan Hurma ve Palmiye en çok yetiştirilen bitkilerdir.
Ülkede tarım üretimi olmadığı için tüm sebze ve meyveler ithal edilmekte ve bitkisel gıdaların üretimi ülke içerisinde kurulmuş fabrikalarda sağlanmaktadır. Gerek sebze meyve ticareti yaparak gerekse bu fabrikalarda çalışarak para kazanmak mümkün olup gıda sektöründe Türk iş gücünün en çok ihtiyaç duyulduğu alan gıda hizmet sektörüdür.
Özellikle Mekke ve Medine’de Hac ve Umre için ülkede bulunan binlerde Türk vatandaşımız maalesef Arap kültürüne sıcak bakmadıkları, Arap vatandaşların gerek temizliği gerekse yabancılara yaklaşımlarından çok fazla hoşlanmadıkları için ya Türk lokantalarını tercih ediyorlar yada Türklerin işlettiği veya sahibi olduğu otellerin restoranlarında Türk aşçıların çıkardığı yemekleri tercih etmektedirler.
Bu bağlamda, özellikle gıda sektöründe tecrübeli aşçılar, kebap, pide, lahmacun ustaları, gıda mühendisleri ve şef garson gibi pozisyonlarda her zaman uzman Türk personel ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

2. Tekstil Sektörü

Ülkede tekstil üretimi olmadığı için dışa bağımlılığın zirve yaptığı bu iş kolunda pazardaki boşluğu gören Türk ve Avrupalı bir çok tekstil perakende markaları bir çok şubesini hızla bu ülkede açmaya başlamıştır. Herhangi bir markası olmayan yada kendi işini yapmak isteyen bireysel girişimciler ise Türkiye’den özellikle Bursa ve İstanbul’daki üreticilerden toptan tekstil ürünleri alarak ülkede perakende satış yapıyor yada oradaki perakendecilere pazarlama yöntemlerini tercih ediyorlar.
Siz de bu alanda kendinize güveniyorsanız kendinize bir partner bularak Suudi Arabistan ile tekstil ticareti yapabilir ve sıkı para kazanabilirsiniz.

3. İnşaat Sektörü

Özellikle son yıllarda Kabe’nin daha fazla ziyaretçi çekmesi amacı ile yapılan genişletme çalışmaları ve ziyaretçi talebindeki ciddi artışı karşılayacak otel ve çeşitli konaklama tesislerinin ihtiyaç duyulması neticesinde inşaat sektörü ciddi bir artış göstermiş ve bu ihtiyacı karşılayacak yerli iş gücü bulunmadığı için yabancı işçi talebi zirve yapmıştır.
Özellikle inşaat sektöründe tecrübeli ustabaşı, şantiye şefi ve vasıflı işçi ile çeşitli alanlarda çalışabilecek vasıfsız işçi ihtiyacı oldukça fazladır.
Ülkede faaliyet gösteren birçok Türk inşaat şirketi olup başlıca sayabileceğimiz büyük firmalar Tekfen, Gama, Rönesans, Enka, Antyapı, Nurol, NKY, Yüksel İnşaat şeklindedir.

Suudi Arabistan iş imkanları sadece bunlarla sınırlı olmayıp oldukça çeşitlilik arz etmektedir. Siz de bu fırsatlardan yararlanmak istiyor ve yurt dışında çalışabilirim diyorsanız bu fırsatı kaçırmamanızı öneriyoruz.

İş başvuruları için ilgili firmaların kendi internet sitelerine başvurabilir, yada aşağıdaki sitelere girerek özgeçmiş oluşturup başvurularınızı iletebilirsiniz.

www.iskur.gov.tr
www.kariyer.net
www.yenibiris.com

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

İş başvurularında özgeçmiş çok önemli olup doğru ve etkili cv hazırlamak ve kolay işe yerleşmek için aşağıdaki başlıkları mutlaka incelemenizi öneririz.

Doğru cv (özgeçmiş) hazırlama teknikleri

Kolay iş bulma yöntemleri

Başarılı iş görüşmesi yapmanın püf noktaları

iş görüşmelerinde sıkça sorulan sorular

İş görüşmelerinde sıkça yapılan hatalar

Zorlu mülakat sorularına verilebilecek en güzel cevaplar

Detaylı bilgi almak istediğiniz konularda bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenerek takipte kalmanızı umuyoruz.

 
Bunları da beğenebilirsin
22 Yorumlar
  1. M.hanifi Ozcan diyor

    Pazalama sektöründe 30 yıl çalışmaktayım yurtdışında iş arıyorum 05378460362

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.