Kuveyt’te yaşam şartları ve iş fırsatları

10

Kuveyt’te yaşam şartları ve iş fırsatları

Kuveyt, Arabistan yarımadasının kuzeydoğusunda yaklaşık Eskişehir kadar bir toprak büyüklüğüne sahip, nüfusu 3 milyon civarında olan küçük bir Arap ülkesidir.

Kuveyt ülke ekonomisi

Dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biri olup yeraltı kaynakları bakımından en zengin ülkelerinden birisi konumundadır.

1990 yılında Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak tarafından işgal edilen ülke, 7 aylık savaşın ardından Amerika’nın müdahalesi ile tekrar bağımsızlığına kavuşmuş, ancak savaş sonucu ülke harabeye dönmüş ve yaşanılmaz duruma gelmiştir.

Savaş sonrası yaralarını hızla sarmak için başta Türkiye olmak üzere bir çok yabancı ülkeden başta inşaat ve sanayi yatırımları olmak üzere ülkeye çok ciddi bir beyin göçü ve şantiyelerde çalışacak iş gücü göçü yaşanmıştır. Hala yaralarını sarmaya çalışan ülkede yatırımlar hız kesmeden devam etmekte, çalışan kesimin çoğunluğunu Asya ve Avrupa ülkelerinden çalışmak için gelen yabancılar oluşturmaktadır.

İhracatının %95’ini petrol ve petrol ürünleri oluşturmaktadır.

Dünyanın en zengin 7. ülkesi olarak görülmektedir.Kuveyt’te yaşam ve sosyal imkanlar

Ülkenin zenginliği sosyal hayata da yansıdığı için Kuveyt’te yaşam koşulları oldukça pahalıdır.

Kazançlar yüksek olduğu oranda giderler de oldukça yüksektir. Yaşanılabilir küçük bir evin kirası 1.000 dolardan başlamaktadır. Yine günlük yaşam koşulları için yemek-ulaşım-faturalar aylık yaklaşık 1.000 dolar gözden çıkarmak gerekiyor.

Diğer Arap ülkelerine göre yabancılar biraz daha rahat olup yabancı bayanların başını kapatmasına gerek yoktur. Ramazanda oruç tutmak zorunlu olmasa da sokakta yeyip içmek hoş karşılanmıyor. Ayrıca ramazanda iftar saatine kadar restoranlar kapalı durumdadır.

Ülkede alkol satışı yapılmamaktadır.

Amerikalı çalışanların fazlalığı Amerikan kültürünün ülkeye yayılmasına çok fazla katkı sağlamıştır. Birçok Amerikan koleji, restoranları ve kafeleri mevcut olup çalışanların eşleri ve çocukları bu tarz mekanlarda sosyalleşmektedir.

Sıcaklık çok yüksek olup yaz mevsiminde 50 dereceleri görmekte, kışın ise 30 derecelerin altına nadiren inmektedir. Bundan dolayı, Türkiye’deki gibi sokakta yaşam anlayışı pek yoktur. Daha çok alışveriş merkezleri tercih edilmektedir. Alışveriş merkezlerinde klimalar çok güçlü çalıştırılmaktadır. Bazen üşüyebilirsiniz. Hasta olmamak için dikkat etmek lazım.

Kuveyt’te yaşam ve çalışma hayatı

Çok fazla Amerikalı çalışan mevcuttur.

Hindistanlı, Nepalli, Bangladeşli ve kısmen Türkiyeli çalışanlar genelde mavi yakalı olup  işçi konumunda çalışmaktadır. Ancak Avrupalı ve Amerikalı çalışanların tümü ve kısmen Türkler beyaz yakalı olarak ara kademe ve üst kademe yönetici pozisyonlarında çalışmaktadır.

İşçi olarak gitmek isteyenler çalıştığı firma aracılığı ile çalışma ve oturum izni alması gerekmektedir. Her isteyen gidip çalışamıyor. Mutlaka bir kefil gerekiyor. Yani size referans olan, sizin için orada çalışabileceğinize kanaat getiren biri olmalı. Bu da genelde işveren oluyor.

İşçi maaşları ülkelere göre değişmektedir. Türk işçilerin maaşları 1.500 dolardan başlıyor, 3.000 dolara kadar çıkıyor. Beyaz yakalı çalışanların maaşları ise 3-4 bin dolardan başlıyor.

İşçi olarak gidilecek ise mutlaka çalışılacak firma tarafından konaklama giderlerinin karşılanması gerekir. Aksi taktirde kazanılan para zaten ev kirası ve günlük ihtiyaçlar için ancak yeteceği için herhangi bir birikim yapılması mümkün değildir.

Kuveyt’te yapılabilecek işler

Ülkede en büyük geçim kaynağı petrokimya sektörü olduğu için bu sektörde beyaz yakalı çalışanlar genelde ya Arap, ya Avrupalı yada Amerikalıdır. İşçiler ise daha çok Asya ülkelerinden gelen Bangladeş, Nepal, Hindistan gibi ülkelerin vatandaşlarından oluşmaktadır.

Türkler genellikle inşaat sektöründe çalışmaktadır. Daha çok usta ve kalfa pozisyonlarında çalışan Türkler, en fazla kalıp, sıva, demir bağlama, elektrik-su-doğalgaz tesisatı- fayans ve doğrama işleri gibi alanlarda tercih edilmektedir.

İnşaat sektörü dışında en fazla turizm sektöründe ve gıda sektöründe aşçı, kebapçı, fırıncı gibi işlerde çok fazla çalışan Türk vardır.

Yine hizmet sektöründe, tezgahtarlık, kuaförlük ve şoförlük gibi meslekler de sıkça görülmektedir.

Kuveyt’e gitmek için yapılması gerekenler

 • Kuveyt’e gitmek için en az 6 ay geçerli bir pasaportunuz olması gerekir,
 • Kuveyt Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Ancak çalışmak için ya oturma izni yada çalışma izni almanız gerekmektedir,
 • İngilizce yada Arapça dillerinden en az birisini asgari düzeyde konuşabiliyor olmalısınız,
 • İklim şartları zorlayıcı olduğu için özellikle yazın 50 derece üzerindeki sıcaklığa dayanıklı olmak gerekiyor. Kalp-tansiyon hastalığı olanlar için ciddi riskler içermektedir.
 • Ülke genelince çok fazla uzakdoğulu işçi mevcut olup bulaşıcı hastalıklara karşı sağlık bakanlığının önerdiği aşıların mutlaka yaptırılması gerekiyor. Aşıların listesine sağlık bakanlığının sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir;

Kuveyt’te Çalışan Yabancıların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Kuveyt İş İlanları

Girişimciler için Kuveyt Ekonomisi

Kuveyt’ten ne alınır, Kuveyt’e ne satılır?

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

İş başvurularında özgeçmiş çok önemli olup doğru ve etkili cv hazırlamak ve kolay işe yerleşmek için aşağıdaki başlıkları mutlaka incelemenizi öneririz.

Doğru cv (özgeçmiş) hazırlama teknikleri

Kolay iş bulma yöntemleri

Başarılı iş görüşmesi yapmanın püf noktaları

iş görüşmelerinde sıkça sorulan sorular

İş görüşmelerinde sıkça yapılan hatalar

Zorlu mülakat sorularına verilebilecek en güzel cevaplar

Detaylı bilgi almak istediğiniz konularda bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenerek takipte kalmanızı umarız.

10 Yorumlar
 1. Ahmet horoz diyor

  Merhaba asciyim 27 yaşındayım 12 yıllık aşçılık tecrübem var kendime ve yemeklerime güveniyorum. Kondisyonum iyidir alacarte mutfağı ve Türk mutfağı üzerine bilgim vardir

 2. celil diyor

  Meraba kalib usdasiyim tam usdayim 12 yildir usda olarak clisiyorum projeyi super biliyorum…+994516202634

 3. Bağcılar Vipgo diyor

  Merhaba ben turizm mezunuyum ve mutfak servis islerinde yeterli tecrubem var ingikizcem iyi derecede burada calismak ve gereken oturumu almak icin nereye yada hangi kuruma basvurmam gerekiyor yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim

 4. Mustafa akın diyor

  Merhabalar.34 yaşınsayım ağır vasita şoförüyüm 6 yıldır şoförlük yapıyorum.uygun bir yurt dışı işi arıyorum.

 5. Ramazan layık diyor

  Merhaba adım ramazan layık 34 yaşındayım 15 yaşından itibaren asansör meslegini icra etmekteyim 3 yıl ırakta asansör işi yaptım 3 yıl Ced elektirik asansörde usta başılık yaptım şuan istanbulda taşerönlük yapıyorum ilgilenen arkadaşların 0541 267 52 24 numaralı telefondan ulaşabilirler

 6. Sonia Jabbarova diyor

  merhabalar , ben Suna . ogretmenim ama bir sure tercuman olarak calisdim . Azeri Rus Turk Ingiliz dillerine sahibim .

 7. semral diyor

  Selam ben araba ustası çalışmışım hazırda 4yıl haydar aliyev adına derin özüller zavodunda çalışırım blaster vazifezinde +994519092626

 8. Batu diyor

  Burdan yorumlara is vasvurusu yapmaniz biraz anlamsiz olur. ben kuveyt 🇰🇼 gidiyorum nasil olacak bilmiyorum 🤷‍♂️ ama yeni bir arayis icindeyim
  İnşaat sektorunde calisiyorum orda hayat nasil insanlar nasil bilmiyorum ama gidecegim

 9. abdullah yilmaz diyor

  Selamunaleykum ben Abdullah Yilmaz 25 yildir insaatcilik yapiyorum tecrubeliyim isimi cok titizlikle ve ozenle yaparim kuveytte calismak istiyorum.

 10. Aydın diyor

  Slm ben torna ustasiyim ve kendi torna atelyem var kuveytte nasıl giderim böyle ihtiyaçi olan firmalar varsa atelyemle gelirim05398483555

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kadıköy escort