Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Kuveyt’te Yaşam Şartları ve İş Fırsatları

Kuveyt’te yaşam şartları ve iş fırsatları, Kuveyt Asgari Ücret,  İş İlanları,  İş İmkanları-Yapılabilecek işler,  Çalışmaya Gitmek İçin Yapılması Gerekenler

Kuveyt, Arabistan yarımadasının kuzeydoğusunda yaklaşık Eskişehir kadar bir toprak büyüklüğüne sahip, nüfusu 3 milyon civarında olan küçük bir Arap ülkesidir.

Kuveyt ülke ekonomisi

Dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biri olup yeraltı kaynakları bakımından en zengin ülkelerinden birisi konumundadır.

1990 yılında Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak tarafından işgal edilen ülke, 7 aylık savaşın ardından Amerika’nın müdahalesi ile tekrar bağımsızlığına kavuşmuş, ancak savaş sonucu ülke harabeye dönmüş ve yaşanılmaz duruma gelmiştir.

Savaş sonrası yaralarını hızla sarmak için başta Türkiye olmak üzere bir çok yabancı ülkeden başta inşaat ve sanayi yatırımları olmak üzere ülkeye çok ciddi bir beyin göçü ve şantiyelerde çalışacak iş gücü göçü yaşanmıştır. Hala yaralarını sarmaya çalışan ülkede yatırımlar hız kesmeden devam etmekte, çalışan kesimin çoğunluğunu Asya ve Avrupa ülkelerinden çalışmak için gelen yabancılar oluşturmaktadır.

İhracatının %95’ini petrol ve petrol ürünleri oluşturmaktadır.

Dünyanın en zengin 7. ülkesi olarak görülmektedir.

Kuveyt Asgari Ücret

Kuveyt’te asgari ücret 200 dinar olmakla birlikte daha önceden bu konu hakkında yazdığımız detaylı yazıyı incelemenizi tavsiye ederiz.

Kuveyt Asgari Ücret – İş İmkanları- Çalışma İzni ve Vize

Kuveyt İş İlanları

Kuveyt iş ilanları hakkında direk Kuveyt Ülkesine bağlı iş yerleri ile bağlantıya geçmeniz, daha iyi olacaktır. İnternetten Kuveyt iş başvurusunda bulunmak istiyorsanız kariyer.net gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

Kuveyt’te Yaşam ve Sosyal İmkanlar

Ülkenin zenginliği sosyal hayata da yansıdığı için Kuveyt’te yaşam koşulları oldukça pahalıdır.

Kazançlar yüksek olduğu oranda giderler de oldukça yüksektir. Yaşanılabilir küçük bir evin kirası 1.000 dolardan başlamaktadır. Yine günlük yaşam koşulları için yemek-ulaşım-faturalar aylık yaklaşık 1.000 dolar gözden çıkarmak gerekiyor.

Diğer Arap ülkelerine göre yabancılar biraz daha rahat olup yabancı bayanların başını kapatmasına gerek yoktur. Ramazanda oruç tutmak zorunlu olmasa da sokakta yeyip içmek hoş karşılanmıyor. Ayrıca ramazanda iftar saatine kadar restoranlar kapalı durumdadır.

Ülkede alkol satışı yapılmamaktadır.

Amerikalı çalışanların fazlalığı Amerikan kültürünün ülkeye yayılmasına çok fazla katkı sağlamıştır. Birçok Amerikan koleji, restoranları ve kafeleri mevcut olup çalışanların eşleri ve çocukları bu tarz mekanlarda sosyalleşmektedir.

Sıcaklık çok yüksek olup yaz mevsiminde 50 dereceleri görmekte, kışın ise 30 derecelerin altına nadiren inmektedir. Bundan dolayı, Türkiye’deki gibi sokakta yaşam anlayışı pek yoktur. Daha çok alışveriş merkezleri tercih edilmektedir. Alışveriş merkezlerinde klimalar çok güçlü çalıştırılmaktadır. Bazen üşüyebilirsiniz. Hasta olmamak için dikkat etmek lazım.

Kuveyt’te Yaşam ve Çalışma Hayatı

Çok fazla Amerikalı çalışan mevcuttur.

Hindistanlı, Nepalli, Bangladeşli ve kısmen Türkiyeli çalışanlar genelde mavi yakalı olup  işçi konumunda çalışmaktadır. Ancak Avrupalı ve Amerikalı çalışanların tümü ve kısmen Türkler beyaz yakalı olarak ara kademe ve üst kademe yönetici pozisyonlarında çalışmaktadır.

İşçi olarak gitmek isteyenler çalıştığı firma aracılığı ile çalışma ve oturum izni alması gerekmektedir. Her isteyen gidip çalışamıyor. Mutlaka bir kefil gerekiyor. Yani size referans olan, sizin için orada çalışabileceğinize kanaat getiren biri olmalı. Bu da genelde işveren oluyor.

İşçi maaşları ülkelere göre değişmektedir. Türk işçilerin maaşları 1.500 dolardan başlıyor, 3.000 dolara kadar çıkıyor. Beyaz yakalı çalışanların maaşları ise 3-4 bin dolardan başlıyor.

İşçi olarak gidilecek ise mutlaka çalışılacak firma tarafından konaklama giderlerinin karşılanması gerekir. Aksi taktirde kazanılan para zaten ev kirası ve günlük ihtiyaçlar için ancak yeteceği için herhangi bir birikim yapılması mümkün değildir.

Kuveyt İş İmkanları-Yapılabilecek işler

Kuveyt iş imkanları genellikle ülkede en büyük geçim kaynağı petrokimya sektörü olduğu için bu sektörde beyaz yakalı çalışanlar genelde ya Arap, ya Avrupalı yada Amerikalılar çalışır.

İşçiler ise daha çok Asya ülkelerinden gelen Bangladeş, Nepal, Hindistan gibi ülkelerin vatandaşlarından oluşmaktadır.

Türkler için Kuveyt İş İmkanı

Türkler genellikle inşaat sektöründe çalışmaktadır. Daha çok usta ve kalfa pozisyonlarında çalışan Türkler, en fazla kalıp, sıva, demir bağlama, elektrik-su-doğalgaz tesisatı- fayans ve doğrama işleri gibi alanlarda tercih edilmektedir.

İnşaat sektörü dışında en fazla turizm sektöründe ve gıda sektöründe aşçı, kebapçı, fırıncı gibi işlerde çok fazla çalışan Türk vardır.

Yine hizmet sektöründe, tezgahtarlık, kuaförlük ve şoförlük gibi meslekler de sıkça görülmektedir.

Kuveyt’ta çalışmak Türkler açısından bakıldığında petrolden ziyade yukarıda belirttiğimiz meslek gruplarında daha yaygındır.

Kuveyt’e Çalışmaya Gitmek İçin Yapılması Gerekenler

 • Kuveyt’e gitmek için en az 6 ay geçerli bir pasaportunuz olması gerekir,
 • Kuveyt Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Ancak çalışmak için ya oturma izni yada çalışma izni almanız gerekmektedir,
 • İngilizce yada Arapça dillerinden en az birisini asgari düzeyde konuşabiliyor olmalısınız,
 • İklim şartları zorlayıcı olduğu için özellikle yazın 50 derece üzerindeki sıcaklığa dayanıklı olmak gerekiyor. Kalp-tansiyon hastalığı olanlar için ciddi riskler içermektedir.
 • Ülke genelince çok fazla uzakdoğulu işçi mevcut olup bulaşıcı hastalıklara karşı sağlık bakanlığının önerdiği aşıların mutlaka yaptırılması gerekiyor. Aşıların listesine sağlık bakanlığının sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir;

Kuveyt’te Çalışan Yabancıların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Girişimciler için Kuveyt Ekonomisi

Kuveyt’ten ne alınır, Kuveyt’e ne satılır?

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Avusturya’da Çalışmak, Avusturya’da Asgari Ücret, Maaşlar, İş Ve Yaşam

Türkmenistan’da yaşam ve iş fırsatları

Kanada Göçmenlik Başvurusu – Kanada’da Yaşam Ve İş Fırsatları

Yurt Dışında Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Romanya’da Çalışmak, Iş Kurmak, Yaşam, Romanya’da Maaşlar

Bahreyn’de Iş Kurmak. Bahreyn’den Ne Alınır? Bahreyn’e Ne Satılır

İş başvurularında özgeçmiş çok önemli olup doğru ve etkili cv hazırlamak ve kolay işe yerleşmek için aşağıdaki başlıkları mutlaka incelemenizi öneririz.

Doğru cv (özgeçmiş) hazırlama teknikleri

Kolay iş bulma yöntemleri

Başarılı iş görüşmesi yapmanın püf noktaları

iş görüşmelerinde sıkça sorulan sorular

İş görüşmelerinde sıkça yapılan hatalar

Zorlu mülakat sorularına verilebilecek en güzel cevaplar

Detaylı bilgi almak istediğiniz konularda bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenerek takipte kalmanızı umarız.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

37 Yorumlar
 1. YUNUS Kaya diyor

  Merhabalar, yaşım 32 yurtdışında uzun süreli çalışmak istiyorum, 10 yıldır aktif araç kullanıyorum her işi yaparım Arapça iyi derecede biliyorum

  1. engin diyor

   merhaba arkadaşlar ben DUVARKAĞIDI işi yapıyorum 15 yılık tecrübeli ustalığım var kuveyte gidip çalişmak istiyorum gidersem orada kendi dalımda iş bulabilirmiyim daha önce oralara gidip gelen oraları bilen arkadaşlar bana yardımçı olursanız çok sevinirim teşekkürler..

 2. selim diyor

  Ben 32 yaşındayım türkiyede yaşiyorum bekarım alkol sigara kulanmiyorum hayatıma yön vermek istiyorum kendime sürekli iş ariyorum daha önce sıhhı plastik tesisat işleri petek montajı inşaat işlerinde ayrıca doğalgaz plan proje çizimleri ve bilgisayar tamiricisiyim word excel gibi bilindik programları kulanırım. daha önce çeşitli işlerde çalıştım (garsonluk,market.elemanı,temizlikci,depocu,hotel.restorant,elemanı) sizinle beraber uzun süreli çalışmak isterim sizinle beraber hayatıma yön vermek istiyorum. maviselim19@gmail.com

 3. Yaşar yaman diyor

  Aşçıyım kebap sulu yemek yaparım çalışma disiplini ve çevreye uyum sağlarım

 4. Emrah diyor

  Merhaba öncelikle elimden gelebilecek işler. Uzun sürelik garsonluk yaptım.çalıştığım mekan işletmenliğini yaptım. 2 derecede Arapçam var her tür imkanları çoğunlukla yapmış bulunmaktayım .

  1. Mehmet Örücü diyor

   Ben aşçıyım 38 yaş dünya mutfağına ve türk mutfağına hakimim balık meze vesayre iyini teklif gelirse yabancı ölme de çalışırım ilgilenen varsa

 5. Haçim diyor

  Merhaba arkadaşlar 10 yıldırr erkek kuaförüyüm işimde ustayım

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.