Çalışma Hayatı

İtalya Asgari Ücret Ne Kadar? /Yaşam Masrafları

İtalya Asgari Ücret Ne Kadar? Yaşam masrafları ne kadar?  Yıllara göre değişim. 

Geçim ücreti, çalışılan işin bir ailenin gerekli yaşam maliyetlerini karşılamak için yeterli bir gelir sağlaması gerektiği kavramına dayanır. Bu ücret, bir ailenin yiyecek, barınma, ulaşım, sağlık, eğitim ve diğer ihtiyaçlar dahil olmak üzere temel ihtiyaçlarını karşılamak için gereken yaklaşık bir gelirdir. Bu yazımızda, İtalya asgari ücret bazında yaygın olarak ortaya çıkan üç hane tipi için harcama ve gelir ihtiyaçlarına odaklanılacaktır.

İtalya Asgari Ücret Kaç Euro?

İtalya Asgari Ücret Kaç EURO -Yaşam Masrafları

Hesaplanan ücretler ülke çapında yapılan anketlerin sonucuna göre ortaya çıkmıştır. İtalya’da tipik aile yapısı 1 evlenmemiş çocuğu bulunan aileleri temsil etmektedir. Bir diğer adıyla bu ailelere çekirdek aile adı da verilmektedir. Standart aile yapısı ise 2 ve daha fazla sayıda çocuğu bulunan çiftleri temsil etmektedir. İtalya  ücret kaç Euro diye düşünecek olursanız, bu aile tipinin harcamaları ve dolayısıyla ücreti daha yüksektir.

İtalya İşçi Maaşları

Asgari Ücret, işverenlere genellikle yaşam standardına atıfta bulunmayan yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüktür. Geçim ücreti, yeterli yaşam standardını tanımlar. Halen tüm dünyada devam etmekte olan birçok maaş düzenleme çalışmasının ortak hedefi, asgari ücret seviyelerini geçim ücretlerine yükseltmektir. Bu bağlamda İtalya işçi maaşları da geçim ücretleri dikkate alınarak düzenlenmektedir.

Yıllara göre değişim/Geçim Masrafları

Tablo, mümkün olduğunca geçim değerlerini göstermektedir. Düşük, orta ve yüksek vasıflı mesleklerde çalışanların aylık kazancı, gönüllü web anketlerinden elde edilen bilgiler üzerinden üretilmiştir. Tablodaki sonuçlar yuvarlanmıştır.

İtalya Asgari Ücret Kanunu

Böyle bir  kanun olmayan az sayıda Avrupa ülkesinden biri. Bu ülkenin yanında Norveç, İsveç, Danimarka, Avusturya ve İsviçre’de de yasal bir asgari ücret bulunmuyor. Ancak bu durum değişmek üzere olabilir. İtalya Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio, hükümete saatte asgari 9 Euro maaş verilmesi için baskı yapıyor. Bu düzenlemenin özellikle de bahçıvanlar, sürücüler, garsonlar, aşçılar, pizza üreticileri, gece korumaları, resepsiyon görevlileri gibi düşük vasıflı işçiler için yararlı olması bekleniyor. Ancak bazı eleştirmenler, Almanya’nın asgari ücretine yakın olan saatte dokuz Euro  değerinin fazla olduğunu iddia ediyor. Bazı kişiler ise minimum asgari ücret değerinin yasallaşmasının İtalya’daki işsizlik ve düşük maaş sorununu çözmeyeceğini düşünüyor.

Makalemizde İtalya Asgari Ücret / saatlik ücret konularına detaylı olarak değinmeye çalıştık. Daha fazla detaylı bilgi için yorum bölümünden sorularınızı sorarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fransa’da Çalışmak, Yaşam, İş Kurmak, Fransa’da Maaşlar

Azerbaycan Asgari Ücret – İş İmkanları

Norveç Asgari Ücret Ne Kadar? İşçi Maaşları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu