Çalışma HayatıKariyer
Trend

10 bin TL Maaş Alan Meslekler

Ülkemizin ekonomik şartlarına düşündüğümüzde, aylık 10.000 TL maaş alan meslekler arasında seçim yapmak en azından geçim standardını artırmak için gereklidir

İçindekiler

10.000 TL Maaş Alan Meslekler

10 bin TL Maaş Alan Meslekler ; Ülkemizin ekonomik şartlarına düşündüğümüzde, aylık 10.000 TL maaş alan meslekler arasında seçim yapmak en azından geçim standardını artırmak için gereklidir. Her ne kadar 10.000 TL kazandıran meslekler daha çok eğitime dayalı işler olsalar da, listemizde herhangi bir eğitim almadan icra edebileceğiniz farklı meslek türlerine de yer verdik.

Şayet henüz üniversite eğitimi alma şansınız varsa ve eğitimde başarılı olacağınızı düşünüyorsanız, ayda 10.000 TL maaş alan meslekler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında böyle bir imkânınız yoksa herhangi bir eğitim gereksinimi olmayan sadece biraz sermaye gerektiren meslekleri de aşağıda bulabilirsiniz.

Aylık 10.000 TL Maaş Alan Meslek Grupları

Aşağıda yer alan meslek grupları ortalama 10 bin TL aylık kazanca sahipken, bazı meslekler veya bazı durumlarda bu kazancın daha yüksek olması mümkündür. Kazanan meslekler arasında farklı sosyal yapıdan insanların tercih edebilecekleri işleri dikkate almaya özen gösterdik. İşte ayda 10.000 TL ve daha üzeri kazanmanızı sağlayacak meslekler;

Uzman Hekimlik

Özellikle bazı branşlarda uzman hekimler 10.000 TL’nin birkaç katı maaş alırlar. Beyin cerrahları gibi daha yüksek ve kritik konumda olan uzman hekimlik, kişinin çalışacağı yere göre de bağlı olarak aylık 40.000 TL ortalama ile kazanç sağlamaktadır. Diğer taraftan hangi uzmanlık alanına bakarsanız bakın, doktorların rahatlıkla 10.000 TL ve üzerinde aylık kazanç sağladıklarını görebilirsiniz.

Uzman doktor olabilmek için tıp fakültesi gibi zorlu bir eğitim sürecinin ardından, bir süre daha eğitime devam ederek uzman hekim yardımcısı olarak göreve başlamak gerekir. Uzman hekim yardımcılığı sürecinde alınacak maaş ortalama 8.000 TL olurken, birkaç yıl stajyer uzman doktorluk yaptıktan sonra uzman hekim olarak görev alınabilir.

Oto Galericilik

Rutin bir eğitimin dışında herhangi bir üniversite eğitimine gerek kalmadan yapılabilecek mesleklerden biridir. Oto galericilik yapmak için sadece mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak yetmektedir. Bunun dışında hiç üniversite eğitimi almasanız bile galericilik işini yaparak, ayda 10.000 TL ve üzerinde gelir elde edebilirsiniz.

Aylık gelirinizin bu rakamın biraz daha altında kalması da mümkündür. Oto galericilik işe daha çok çevre ve sermaye ile yapılabilecek işler arasındadır. Diğer taraftan meslek icra edilirken insanlara karşı dürüst bir yaklaşım sergilemek, daha fazla kazanca neden olacaktır.

Gemi Kaptanlığı

Doğrudan bir üniversite eğitimine gerek duyulmasa da, gemi kaptanlığı yapmak için üniversite mezunlarının tercih edilebileceğini unutulmamalıdır. Biraz zor olduğu kadar aynı zamanda zevkli meslekler arasındaki kaptanlık, icra edilen mesleğin niteliğine göre 10.000 TL’nin üzerinde kazanç bırakmaktadır.

Özellikle uluslararası gemi kaptanlığı yapmak, ciddi bir maaş elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun için doğrudan özel eğitimler alarak, Türkiye’de veya yurtdışında gemi kaptanı arayan yerlere başvuru yapabilirsiniz. Maalesef ki diğer mesleklerde olduğu gibi gemi kaptanlığında da yurtdışı kaynaklı işler, çok ciddi rakamlar kazandırmaktadır.

10 bin TL Maaş Alan Meslekler
10 bin TL Maaş Alan Meslekler

Müteahhitlik

En fazla maaş alan meslekler hakkında daha çok eğitim yaşını geçmiş kişiler araştırma yaptığı için, listemizde eğitime dayalı mesleklerin yanında gerektirmeyen mesleklere de yer açtık. Bu mesleklerden biri hiç şüphesiz ki, özellikle sermaye sahipleri için popüler olan müteahhitliktir.

Yeni yasalarla birlikte müteahhitlik için biraz daha mesleki yeterlilik ağırlıklı eğitimler gerekiyor olsa da, bu eğitimleri herkesin alabilir olması kolaylık tanımaktadır.

Şayet hatırı sayılır bir sermayeniz varsa ve emin adımlarla ilerleyeceğinize de inanıyorsanız, müteahhitlik yüksek getirisi olduğu gibi önü açık bir meslektir. Türkiye’de inşaat sektörünün gelmiş olduğu duruma baktığımızda bu mesleğin ne kadar popüler olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Yazılım Mühendisliği

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en fazla para kazandıran meslekler arasındaki yazılım mühendisliği, hatta kişinin bir anda zengin olmasını sağlayabilir. Gelişen çağın en önemli gereksinimleri arasında yer alan yazılımlar, yazılım mühendislerinin ellerinden çıkmaktadır.

Bu yazılımların özellikle harp teknolojileri üzerinde olması, geliştiren yazılım mühendisini bir anda dünyanın en zenginleri listesine sokabilir. Diğer taraftan genel teknoloji üzerinde dünya genelinde kabul görebilecek yazılımlar geliştirmek, yine fazlaca kazanç elde etmeyi sağlayacaktır. Ortalama olarak yazılım mühendislerinin aylık maaşları, çalıştıkları yere bağlı olarak rahatlık 10.000 TL’yi bulmaktadır.

Komisyonculuk

Komisyonculuk yaparak aylık 10.000 TL ve daha üzerinde para kazanmak mümkündür. Doğru bir şekilde yapılması halinde birçok meslek dalına göre çok yüksek getiriler elde edilebilir.

Müşteri ile satıcıyı buluşturarak satıcıdan komisyon alabileceğiniz gibi, doğrudan satışı kendiniz yaparak da gelir elde edebilirsiniz.

Ticaret

Yine herhangi bir eğitime gerek kalmadan yapabileceğiniz işlerden biri de ticarettir. Sermayeniz ve yaptığınız işe göre ticaret yaparak büyük rakamlara ulaşmak kolay olabilir. Uluslararası ticaret yapan kişilerin aylık kazançları, 10 bin TL ile kıyaslanamayacak kadar yüksektir.

Fiziki ticaretin yanında teknolojinin gelişmesi ve koronavirüs nedeniyle, e-ticaret sektörü de kazanç sağlamaktadır. Hatta internet üzerinden daha fazla insana ulaşılabilir olması, ticaretten kazancın artmasını sağlar. Doğru ürün ve doğru bir strateji her zaman kazandırır.

Hâkim Ve Savcılar

Hâkim ve savcıların aylık maaşları zannedildiği kadar yüksek olmasa da, 10 bin TL civarındadır. Hâkimin veya savcının derecesine göre ortalama maaş bu seviyededir. Ancak derecesi yüksek olan hâkim ve savcıların ortalama maaşı 15.000 TL’dir. Yargıtay gibi daha üst kademede bulunanların ise, hizmet verdikleri dereceye göre aylık kazançları yüksektir.

Avukatlık

Türkiye’de en popüler mesleklerden biri olduğu gibi, yine aylık 10.000 TL ve üzerinde maaş alan meslekler arasındadır. Avukatların herhangi bir şirket veya kurumda çalışması halinde, ortalama maaşlarının düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu yine de şirketin finans politikasına göre değişiklik gösterebilir.

Şirketlerde hizmet veren avukatlar ortalama 6.000 ile 8.000 TL arasında maaş alırlar. Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra hâkim veya savcı olamayarak avukatlık mesleğini tercih eden kişilerin kendi ofislerine açması daha kazançlıdır.

Kendi hukuk büroları üzerinden hizmet veren avukatların aylık kazançları, kolaylıkla 15.000 TL üzerinde olacaktır. Ancak bir avukatın aylık kazancını 10.000 TL’nin üzerine çıkarması için, işinde başarılı olmasının yanı sıra, geniş bir çevreye de sahip olması gerekir.

Bunların sağlanması halinde çok yüksek kazançlar mümkün olacaktır. Çünkü günümüzde ortalama basitlikte bir davaya dahi, 3.500 TL civarında ücret alınmaktadır. Ağır ceza gibi farklı davalarda ise alınan ücret daha yüksektir.

Pilotluk

Herkesin çocukluk hayallerinden biri olan pilotluk, yüksek maaş denildiğinde akla ilk gelen meslekler arasındadır. Ayrıca yüksek bir kariyer sunması, kariyer çıtasını üst sıralarda tutanların ilgisini çekmektedir.

Her ne kadar 10.000 TL’nin çok üzerinde kazançları olsa da, pilotluk mesleğine böyle bir yazıda yer vermemek haksızlık olurdu. Pilotların aylık maaşları çalıştıkları yere ve konumlarına göre, 30 TL ile 150 bin TL arasında değişmektedir.

Psikolog Ve Diyetisyen

Birbirine yakın kazançlara sahip olan bu iki meslek, avukatlık mesleğinde olduğu gibi çevre faktörü ile alakalıdır. Kişinin kendini iyi bir şekilde tanıtmış olması ve işini doğru şekilde yapması, aylık kazancının 10.000 TL üzerine çıkmasını sağlar.

Yine avukatlarda olduğu gibi herhangi bir yere bağlı olarak çalışan psikolog ve diyetisyenler, biraz daha düşük kazanca sahiptirler. Ancak kendi kliniklerinde bu meslekleri icra etmeleri halinde, kazanç getirisi yüksek olacaktır.

Cazip İş Fikirleri

Düşük Maliyetli İş Fikirleri

Köyde Yapılacak Karlı İşler

Rüyada Tacize Uğramak

Gebelikte Uykusuzluk Neden Olur

İnternetten Para Kazanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu