Güncel

Akaryakıt İstasyonu Açmak Maliyeti ve Kar Marjı

Hayatın hızla gelişmesi ve temel ihtiyaçlarında da değişkenlikler oluşması iş imkanlarının da değişmesine sebep olmaktadır. Elbette doğru iş seçimi ile alakalı tercihler yatırımlarla doğru orantılıdır. Kazanç açısından bakıldığında yüksek bedellerle iş kurmak karlılığı da beraberinde getirmektedir. Farklı halleri ve oldukça yüksek kazancı sunan akaryakıt istasyonu doğru yatırımlardan bir tanesidir. Sermayesi yüksek olsa da Akaryakıt istasyonu açmak oldukça karlı işlerden bir tanesidir.

Bir bütün halinde işlemesi gereken akaryakıt istasyon işi için sözleşmeler ve anlaşmalar yapılması gerekmektedir. Bunun için yüksek kazanç sunan çok sayıda firma bulunmaktadır. Akaryakıt istasyonunun nereye kurulacağına dair planlama çok önemli olurken alacağınız bayilik yer seçiminde büyük öneme sahiptir.

İçindekiler

Akaryakıt İstasyonu Açma Maliyeti

Yatırım yapısı düşünüldüğünde akaryakıt istasyonu için çok yüksek meblağlar söz konusudur. Öncelikle akaryakıt istasyonu açma maliyeti için belirlenen yapıda şehir, konum ve hangi firma olacağına dair değişen faktörlerdir. Ortalama olarak 500 bin dolar ile 3 milyon dolar arasında değişen tutarlar söz konusudur. Fakat kaliteli bir benzinlik açmak için 1 milyon doları gözden çıkarmalısınız. Çok yüksek bedel olarak görülse de belirli bir süre içerisinde harcamış olduğunuz tutarı kazanabilirsiniz.

Türkiye’de çok sayıda akaryakıt firması isim yapmayı başarmış ve oldukça sağlam adımlarla yol almaktadır. Böylesine sağlam adımlarla hareket eden bir firma bulduğunuzda ve anlaşma yaptığınızda yatırımın karşılığını alabilirsiniz. Petrol istasyonu açmak her ne kadar yüksek bedeller istese de uzun yıllar kazanç elde edilebilecek yapı söz konusudur.

Akaryakıt istasyonu açmak ne kadara mal olur noktasında ise rakamlar tamamen tesisin kurulum düzenine göre değişmektedir. Rakamsal değerler istasyonun nereye ve hangi düzene göre kurulacağına göre değişmektedir.

Akaryakıt İstasyon Kurulumu

Yer belirlemesi yapıldıktan sonra yapılan anlaşmaya göre inşaat çalışmaları başlayacaktır. Akaryakıt istasyon kurulumu yapılırken idari binalar, demirbaşlar, akaryakıt tesisleri, elektrik tesisatları, tanklar, çevre düzenlemeleri, pompalar, market, saha kurulumu ve dış cephe tadilatları gerekliliklerdendir.

Kurulum aşaması belirli bir zaman dilimini kapsayacağından dolayı yaptığınız anlaşmaya göre firma ile gerekli görüşmeleri yapmalısınız. İstasyonda ki bazı parçalar için gerekli kurulumları firmalar yapmaktadır. Belirli bir komisyona bağlı olarak kurulan düzende eksiksiz şekilde iş tamamlama önemli noktalardandır. Akaryakıt istasyonu maliyeti kurulum süresince belirli etkiyi de ortaya koymaktadır.

Akaryakıt İstasyonu Açma Şartları

Akaryakıt istasyonu açabilmeniz için belirli şartların yerine getirilmiş olması gerekir. Bu şartlar uygunluğun yerine getirilmesi ile doğru orantılıdır. Akaryakıt istasyonu açma şartları arasında ilk olarak kurulacak alanın en az 1600 metrekareye sahip olmasıdır. Sonrasında da istasyonunun kurulacağı yerdeki belediyede hem inşaat hem de tesis kurma izninin alınması gerekir.

Tüm çalışmalar tamamlanıp inşaat bittikten sonra iskan izni alınmalı ve sonrasında işyeri açma ruhsatı alınmalıdır. Bu ruhsat için anlaşmış olduğunuz firma ile yapılan anlaşma belgelerini sunmanız gerekir. Elbette sadece ruhsatla işler bitmiyor. Lisans başvurusu yapılmalı ve sonrasında da çalışma izni alınmalıdır. Tüm belgelerin hazırlanması ile birlikte de artık sorunsuz şekilde faaliyete başlayabilirsiniz.

Akaryakıt İstasyonu Kar Marjı

Kazancı belirleyen en önemli faktör satılacak miktarın ne kadar olduğudur. Benzin istasyonu ne kadar kazandırır sorusunun cevabı da burada saklıdır. Ortalama 4 – 5 bin litrelik akaryakıt satışı mümkün kılındığında ayda 25 – 40 bin TL arası gelir söz konusu olabilir. Böyle bir ortalama söz konusu olduğunda da yatırım 5 – 6 yılda çıkmaktadır. Akaryakıt istasyonu kar marjı tamamen tesisin nereye kurulduğu ile alakalı olarak değişkenlik göstermektedir. Satış oranları da karı belirlerken dönemsel kampanyalar da oldukça etkili sonuçları beraberinde getirecektir. Farklılıkları bir arada tutabilme adına yapacağınız etkiler doğru sonucu ortaya koyacaktır.

Rüzgar Türbini Maliyeti ve Kazancı

Halı Saha Açmak

Gelinlikçi Açmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu