Kariyer
Trend

Ziraat Mühendisi Nasıl Olunur? Ziraat Mühendisi Maaşları

Toprakla bütünleşmek isteyenlerin tercih ettikleri ziraat mühendisliği maaşları ortalama seviyede olsa da, iş bulma imkânlarının Türkiye'de geniş olması bu mesleğin tercih edilmesine neden olmaktadır.

İçindekiler

Ziraat Mühendisi Nasıl Olunur? Ziraat Mühendisi Maaşları

Ziraat Mühendisi Nasıl Olunur? Ziraat Mühendisi Maaşları ; Toprakla bütünleşmek isteyenlerin tercih ettikleri ziraat mühendisliği maaşları ortalama seviyede olsa da, iş bulma imkânlarının Türkiye’de geniş olması bu mesleğin tercih edilmesine neden olmaktadır. Ziraat mühendisi nasıl olunur? Hangi bölümü okumak gerekir ve hangi dersler iyi olmalı? Gibi bölüm ve meslek hakkında sorulan sorulara cevap verdik.

Ziraat Mühendisi Nedir?

Ziraat Mühendisi Nasıl Olunur? Ziraat Mühendisi MaaşlarıÜniversitelerin Ziraat Mühendisliği bölümünden mezun olan ve aldıkları diplomanın ardından yasal prosedürleri tamamlayarak meslek hayatına atılan kişilere ziraat mühendisi denilir diyerek, ziraat mühendisi nedir? Kimdir? Sorularını kısaca cevaplayabiliriz.

Kısa bir tanım olsa da görev ve iş imkânları bakımından mühendislerin geniş bir alanda çalıştıklarını söylemek mümkündür. Tarım ülkesi Türkiye’de iş bulma kapasitesinin yüksek olduğu mesleklerden biridir. Bu sebeple meslek diğer mühendislik dallarına göre daha yaygın olarak tercih edilmektedir.

Ziraat Mühendisi Nasıl Olunur? Ziraat Mühendisi Maaşları
Ziraat Mühendisi Nasıl Olunur? Ziraat Mühendisi Maaşları

Ziraat Mühendisleri Ne İş Yapar?

Ziraat mühendisleri özellikle tarım ve teknolojinin bir arada harmanlanması ve buna dayalı olarak üretim verimliliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar yaparlar. Bunun yanı sıra tarım alanında kullanabilecek alet ve araç gereçlerin tasarlanması gibi farklı işlerde de görev alabilirler.

Tarım alanında üretimin verimliliğinin arttırılması, incelemelerin yapılması ve danışmanlık gibi pek çok alanda ziraat mühendislerini görmek mümkündür.

Ziraat Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Ziraat mühendisliği mezunları ortalama maaş olarak 4.300 TL civarında para alırlar. Mesleğe yeni başlayanların alacakları ortalama maaş ise 3.800 TL civarındadır. Diğer taraftan tecrübe sahibi ziraat mühendisi maaşları ise 6.000 TL dolaylarındadır. Kişinin özel sektör veya devlette çalışmış olduğu kuruma bağlı olarak, alacağı maaşlarda biraz değişkenlik gösterecektir.

Ziraat Mühendisliği Mezunları İş Bulabiliyor mu?

Ziraat mühendisleri birçok mühendislik dalına göre daha geniş imkânlarına sahiptirler. Henüz istenilen seviyede olmamakla birlikte, tarım ve hayvancılığın Türkiye’de iyi bir konumda olduğunu, en azından geniş bir alanda yapıldığını söyleyebiliriz.

Tarım mühendislerinin iş bulabilecekleri alanlardan bazıları şunlardır;

  • Tarım ilaçlarının üretimine dayalı faaliyet gösteren fabrikalar
  • Zirai aletlerin üretilmesi ve pazarlamasında rol oynayan firmalar
  • Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ve bakanlığa bağlı odalar
  • Tarım Borsasında hizmet veren firmalar
  • Tarım Kredi kooperatifleri
  • Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesinde veya il müdürlüklerinde
  • Şeker fabrikaları gibi yine tarıma dayalı fabrikalar

Başta olmak üzere, Ziraat mühendisliği bölümü mezunları kendilerine geniş alanlarda iş imkânı bulabilirler. Bölüm mezunları aynı zamanda kendilerine ait işyeri kurma yetkisine de sahiptirler. Gerekli yasal işlemlerin tamamlanmasının ardından, fakülteden aldıkları diploma ile başta tarım sektörü olmak üzere farklı alanlarda işyeri açma imkânları vardır.

Devlette Ziraat Mühendisi Olmak

Devlette ziraat mühendisi olmak ve bu unvanla çalışmak için, Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS sınavlarına girerek gereken puanın alınması gerekir. Diğer taraftan mülakat gereken personel alımlarında, mülakat sınavından da geçebilmek gerekir.

Ziraat Mühendisi Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Ziraat Mühendisi olabilmek için, üniversitelerin Ziraat Fakültesinden mezun olmak gerekir. Ziraat mühendisi olmak için lisede hangi bölümü okumak gerekir? Sorusunun ise, zorunlu olan net bir cevabı bulunmamaktadır.

Lisede daha çok sayısal ağırlıklı bölümleri okuyan kişilerin bu mesleğe ilgi gösterdikleri söylenebilir. Ancak liseden herhangi bir bölümden mezun olan kişilerde gerekli puanı tutturmaları durumunda, Ziraat Mühendisliği fakültesine gitmemeleri için herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Halk Ekmek Bayiliği Nasıl Alınır

Subway Bayilik Şartları

Kredi Borcu Olan Ev Satılırmı

Finans Danışman Maaşı Ne Kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu