GüncelHukuk

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartları günümüzde en çok kullanılan ödeme aracıdır. Tüketiciler, bir çok durumda cebinde olmayan parayı harcayabildikleri için kredi kartı kullanımı herkes için cazip hale gelmektedir. Ancak kredi kartı borcu ödenmezse bu durumda cazip denen kredi kartları insanlar için kabus olabilmektedir. Zira kredi kartı borçları, zamanı geldiğinde mutlaka ödenmelidir. Kart borcu denmediği taktirde bankalar her türlü hukuki yolları kullanabilmekte ve borçtan dolayı haciz işlemlerine kadar gidebilen bir tahsilat süreci izlenmektedir.

İçindekiler

Sadece kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenirse ne olur?

Eğer borcunuzun sadece minimum ödeme tutarını (asgari ödeme tutarı) öderseniz, bu durumda kalan borç sürekli faizle birlikte katlanarak büyüyecektir. Her ay, bir önceki ayın ödenmemiş ana para borcuna faiz işlenerek bir sonraki aya devredecek ve bir sonraki ay, artık ana para önceki ayın faizinin eklenmesi ile daha da büyüdüğü için bir nevi, faizin faizini ödemek durumunda kalırsınız.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Kredi kartı borçlarında, tıpkı kredi borçlarında olduğu gibi, ödenmediği taktirde bankalar bu parayı hukuki yollara başvurarak tahsil ederler. Kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı arka arkaya 2 ay ödenmez ise bu durumda bankalar idari takip sürecini başlatırlar. İdari takip sürecinde, borçlu kişiden borcunu ödemesi istenir. Eğer borç ödenemiyor ise banka ile görüşülerek borcun yapılandırılması istenmesi gerekir.

Eğer idari takip süresince bankaya ödeme yapılmaz ise yada herhangi bir yapılandırma seçeneği üzerinde anlaşmaya varılamaz ise, bu durumda, bankalar 90 günlük gecikme sonucunda yasal takip sürecini başlatırlar.

Yasal takip ve idari takip süreci ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlığa göz atabilirsiniz.

Yasal takip ve idari takip süreci nasıl işler?

Yasal takip, bankanın alacaklarını devlet eliyle hukuki yollardan tahsil etmesi anlamına gelir. Yasal takip süreci başladığında borç hala ödenmez yada yapılandırma yapılmaz ise bu durumda bankalar, dosyayı icra dairesine vererek icra takibi başlatırlar.

İcra takibi ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımızdan bulabilirsiniz.

İcra takibi nedir? İcra takibi başlatılırsa ne yapılmalıdır?

Kredi kartı borcundan dolayı haciz gelir mi?

Yasal takip sürecinde eğer dosya icra dairesine gönderilmiş ise, ilk önce icra dairesinden borçlu kişiye borcunu ödemesi için “ödeme emri” gelir.

Ödeme emri borçlu kişiye tebligat yapıldıktan sonra kişinin borcunu ödemesi yada banka ile anlaşması için 10 günlük süre verilir. Eğer 10 gün içinde kredi kartı borcu ödenmezse, yada herhangi bir ödeme takvimi sunulmaz ise bu durumda icra dairesi haciz işlemlerini başlatır.

Haciz kararı verildikten sonra borçlu kişiden mal beyanında bulunması istenir. Kredi kartı borçlusu, 3 gün içerisinde mal beyanında bulunmak zorundadır.

Mal beyanında bulunan borçlunun mallarının, borcu kadar olan kısmına yada maaşına haciz konulur. (maaşa konulabilecek haciz miktarı, maaşın en fazla 4’te biri oranındadır)

Mal beyanında bulunmayan borçlu kişinin tüm varlıklarına haciz konulur ve haciz süreci başlar.

Haciz durumunda evdeki tüm mallar haczedilemez. Ailenin temel yaşantısını idare edebilmesi için gerekli eşyalar haciz edilemez. Hangi malların haczedilemeyeceğini aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz?

Hangi mallar haciz edilebilir? Hangi mallar haczedilemez?

Borçlu kişi anne ve babası ile birlikte kalıyor ise ve eğer ailesi kredi kartı alırken kefil olmamışsa aile mallarına haciz konulamaz. Ancak kişi evli ise ve evi, arabası eşinin adına kayıtlı ise bu mallara haciz gelebilir.

Kredi kartı borcundan dolayı hapis cezası verilebilir mi?

Kredi kartı borcundan dolayı yasal takip süreci başlatıldığında haciz işlemleri öncesi borçlu kişiye, borcunu ödeyip ödemeyeceği sorulur. Eğer borçlu borcunu ödeyebilecek bir durumda değil ise ve borcunu ödeyemeyeceğini beyan ediyorsa bu durumda haciz işlemleri başlatılır.

Borçlunun herhangi bir haczedilebilecek malı yok ise bu durumda herhangi bir şey yapılamaz.

Ancak kişinin bankalar nezdindeki kredi notu düşer. (Kredi notu ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki başlıktan ulaşabilirsiniz)

Kredi Notu Nedir? Önemi Nedir?

Kredi notu düşen kişi kolay kolay bir daha kredi kullanamaz ve kredi kartı alamaz.

Eğer yasal takip sürecinde, icra dairesine bir ödeme planı sunulur ve bu plana göre ödemeler yapılmaz ise bu durumda hapis cezası verilebilmektedir.

Kredi kartı borcu yapılandırılabilir mi?

Yukarıda göreceğiniz üzere, kredi kartı borcu ödenmezse borçlu kişiyi oldukça zorlu ve yorucu bir süreç beklemektedir. Böyle bir duruma düşmemek için önerimiz;

 • Borcunuzun minimum ödeme tutarını aksatmayınız ve her ay mutlaka ödeyiniz,
 • Eğer borcunuzu ödemeyecek duruma geldiyseniz, yasal takip sürecine düşmekten kaçınınız,
 • Yasal takip öncesi idari takip süresince banka ile anlaşma yoluna giderek borcunuz için yeniden yapılandırma talep ediniz,
 • Banka ile anlaşamıyorsanız, bu durumda başka bankalardan borç kapama kredisine başvurunuz,
 • Hiç bir şekilde kredi kartından nakit avans çekerek borcu ödemeye çalışmayınız. Nakit avans çekiminde faiz oranları, normal kredi faizlerine göre çok daha yüksektir.

Eğer hiç bir banka yada kurumdan kredi alamıyorsanız, bu durumda çevrenizden elden borç almaya çalışın.

Acil nakit para ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayabileceğinizi merak ediyorsanız aşağıdaki yazı belki biraz fikir verebilir.

Acil Nakit İhtiyacına Pratik Çözümler

Amerikada Yaşamak ve Maaşlar

Kredi borçları ödenmezse ne olur merak ediyorsanız aşağıdaki başlığa göz atabilirsiniz.

Kredi borcu ödenmezse ne olur?

İlginizi çekebilecek yazılar;

Yasal takip ve idari takip süreci nasıl işler?

İcra takibi nedir? İcra takibi başlatılırsa ne yapılmalıdır?

Hangi mallar haciz edilebilir? Hangi mallar haczedilemez?

Kredi Notu Nedir? Önemi Nedir?

Sorularınız ve görüşleriniz için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz. Tüm borçlulara kolaylıklar diliyoruz.

3 Yorum

 1. Merhaba,

  Kredi kartıma babam her ay bin lira yatırıyor ve hesabımdaki parayı harcıyorum. Yani başka türlü bir harcama yapmam mümkün değil. Ama ne hikmetse yatan paradan harcama yapmama rağmen borçları ödeyin diyorlar. Kendi paramı kendim harcayıp bir daha harcamışım gibi değil mi bu ? Neden kendi paramı harcayıp bir daha borçları ödüyorum ortada borç yok kendi paramı harcadım bir de üstüne ikinci kez para ödedim. Bana bu durumu anlatır mısınız gerçekten anlayamadım

  1. Merhabalar,

   Kredi kartınıza dışarıdan para yatsın yada yatmasın, siz kartınızdan her para çekmenizde NAKİT AVANS çekmiş olursunuz ve bunun hem standard çekim ücreti, hem de faizi olur.
   Siz kendi yatırılan paranızı harcadığınızı düşünüyorsunuz ancak asıl harcadığınız, kartınızdan çektiğniz Nakit Avansdır.

   Sorunun çözülmesi için yapmanız gereken işlem çok basit;
   Kartınıza para yatırıldığı anda bankanızın müşteri temsilcisini arayarak, kartınıza limit üzerinde yatırılmış olan miktarı cari hesabınıza aktarmak istediğinizi belirtirseniz paranız normal hesabınıza geçecektir. Artık o parayı ister çekersiniz, isterseniz kredi kartınızdan limitiniz dahilinde harcama yaparak ekstreniz kesildiğinde o para ile borcunuzu ödersiniz.

   iyi günler dileriz,
   ParasalCozumler.Com

 2. 3 bankadan yaklaşık 90 bin tl kredi çektim ama bir taksit bile yatıramadım ve yatıracak durumum da yok şuan ne gibi sorun ile karşılaşırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu