İcra Takibi Nedir? icra Takibi Başlatılırsa Ne Yapılmalı?

21

Icra takibi nedir?

İcra takibi, borçlu bir kişinin, borcunu, herhangi bir nedenle ödememesi durumunda alacaklı kişinin, alacaklarını devlet eliyle tahsil edebilmek için icra daireleri vasıtasıyla başlatmış olduğu yasal takip sürecidir.

Kaç Çeşit icra Takibi Vardır?

İcra takibi, ilamlı ve ilamsız olarak iki türlüdür.

İlamlı icra takibi, herhangi bir icra mahkemesinin vermiş olduğu karara istinaden başlatılmış olan icra takibidir.

İlamsız icra takibi ise herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın, alacaklının, icra dairesine başvurarak, alacaklarını tahsil etmek amacı ile başlatmış olduğu icra takibidir. İlamsız icra takibinde ilk aşamada herhangi bir mahkeme kararı aranmaz. Ödemeye konu olan çek ve senet gibi kıymetli evrak görüldüğünde, hukuki şartları taşıyor ise icra takibi başlatılabilir.

Kambiyo senetlerine mahsus icra takibi nasıl başlatılır? (çek, senet vb.)

Alacaklı kişi, kendisinde bulunan çek ve senet gibi değerli evrakları eğer herhangi bir mahkeme kararı (ilamı) yok ise, avukatı aracılığı ile yada doğrudan kendisi icra dairesine başvurarak, alacaklarının tahsili amacı ile icra takibi başlatabilir.

İcra dairesi ilk önce, ödemeye konu olan çek ve senet gibi kıymetli evrakları kayıt altına alır ve inceler. Eğer senet geçerlilik şartlarını karşılıyor ve ödeme vadesi gelmiş ise borçlu kişiye, borcunu ödemesi konusunda bir uyarı yazısı (ödeme emri) gönderir.

Ödeme emri borçlu kişiye ulaştığı andan itibaren yasal takip süreci başlamış olur.

Icra takibinin başlatılabilmesi için, borçlu kişinin, borcuna itiraz etmemiş olması ve borcunu ödemiyor olması gerekir. Böyle bir durumda, borçlu kişinin tüm mal varlıklarına ve maaşına haciz konur. Malları icra dairesi tarafından satışa çıkarılarak borcun tahsili gerçekleştirilir.

Icra takibine engel olmak için borçlu kişi ne yapmalı?

Borçlu kişi, borçlarına karşılık haczedilme durumuna düşmekten kaçınılmalıdır. Çünkü haciz durumunda borçlu kişinin malları icra dairesi tarafından, değerinin çok altında fiyatlarla satışa sunulacağı için zarar çok daha fazla olmaktadır.

Böyle bir duruma düşmemek için borçlu kişi, kendisine icra dairesi tarafından tebliğ edilen ödeme emrini aldıktan sonra çok hızlı bir şekilde hareket etmeli ve en az zarar göreceği bir yol izlemelidir.

Bu aşamada izlenecek yol ikiye ayrılır;

1. Borçlu kişinin borcu kabul etmesi ve sahiplenmesi durumu;

Borçlu kişi bu borcu bilerek ve isteyerek yapmış, ancak istenen tarihte ödemesini yapamamış ise bu durumda kendisine ödeme emri tebliğ edildikten sonra 10 gün içinde borcunu ödemelidir.

Eğer ödemede sıkıntı yaşıyor ise öncelikli olarak alacaklı kişi ile irtibata geçip bir anlaşmaya vararak dosyanın icra takibinden düşürülmesini isteyebilir. Yada alacaklı kişi ile bir anlaşmaya varamıyor ise, icra dairesine başvurarak ödemenin belirli bir takvime bağlanmasını isteyebilir.

Böyle bir durumda, ana para borcunun üzerine alacaklı kişinin avukatlık masrafları, gecikme faizi, icra dairesi harç ve ücretleri eklenir ve toplam borç üzerinden bir taksitlendirme yapılabilir. Yine taksitlendirmenin vadesine göre ekstra vade farkı hesaplanarak ana para borcuna eklenir ve yeni bir ödeme planı oluşur.

Borçlu kişi eğer 10 gün içerisinde borcunu ödemez ve icra dairesine durumunu bildirmez ise, bu durumda 3 gün içerisinde mal beyanında bulunması istenir ve buna göre haciz işlemleri başlatılır.

2. Borçlu kişinin borcu kabul etmemesi durumu;

Borçlu kişi aşağıdaki durumlardan birine sahip ise, borcu kabul etmemelidir;

 • Senet kendisine ait değilse,
 • Senet kendisine zorla imzalatılmışsa,
 • Senet kandırılarak imzalatılmışsa,
 • İmza kendisine ait değilse,
 • Senet belirli şartların gerçekleşmesi şartı ile imzalanmış, ancak o şartlar gerçekleşmemiş ise,
 • Senet kendisine ait, ancak üzerinde değişiklikler yapılmış ise.

Yukarıdaki durumlardan herhangi birisine sahip kişi, kendisine ödeme emri geldiği günden itibaren 5 gün içerisinde, bulunduğu ilin icra mahkemelerine itiraz dilekçesi vererek icra takibinin durdurulması talebinde bulunur.

İtiraz dilekçesi verildiği anda, icra dairesi, borçlunun haklı yada haksız olmasına bakmaksızın icra takibini durdurur ve mahkeme kararını bekler.

Bu aşamadan sonra, icra mahkemesi tarafından duruşma düzenlenir, alacaklı ve borçlu duruşmaya katılarak dava görülür ve çıkan sonuç doğrultusunda ya icra takibi durdurulur ve senet iptal olur, yada borçlu haksız çıkarsa icra takibi kaldığı yerden devam eder.

İcra itiraz davası sonucu ortaya çıkacak ihtimaller;

 • Borçlu kişi eğer haksız yere borcuna itiraz ederse, bu durumda mahkeme sonucunda, ana paranın %30-40 gibi oranı kadar fazlası cezaya çarptırılabilir,
 • Borçlu kişi haksız yere imzasını inkar eder ise, yapılacak araştırmalarda bu ortaya çıktığı anda borçlu kişiye, borcunun %10 fazlası oranında ceza kesilir,
 • Eğer borçlu kişi, imzaladığı senedi belirli koşulların gerçekleşmesi şartı ile vermiş ise bu durumda, ilgili koşulların belirtildiği anlaşma metnini mahkemeye sunmak zorundadır,
 • Borçlu kişi haksız bulunursa, bu durumda tüm avukatlık ücretleri, mahkeme harç ve ücretleri, icra dairesi harç ve ücretleri ile mahkeme sonuçlanıncaya kadarki gecikme faizi ana paraya eklenerek toplam borç üzerinden icra takibi başlatılır.

Sonuç;

Eğer herhangi borca karşılık tarafınıza icra takibi başlatılır ise, bu durumda borç sizin ise vakit kaybetmeden ya borcu ödemeli, yada taksitlendirme yapılarak bir plana bağlamalısınız.

Eğer ödeme durumunuz yok ise, sahip olduğunuz bir varlık var ise, icra dairesinin haczetmesini beklemeden acilen ya kendiniz satın, yada bir yakınınızın üzerinde devredin. Hiç bir mal varlığınız yada maaşınız yok ise icra dairesi sizden bir şey alamaz ve hapis durumu söz konusu değildir. Ancak iserde herhangi bir mal varlığına sahip olursanız, devlet el koyacaktır.

Eğer borç size ait değil ise bu durumda zaman kaybetmeden tüm verilerle birlikte bir avukat aracılı ile yada bizzat icra mahkemesine başvurarak itiraz dilekçesini verin. Aksi taktirde 5 günlük süre içinde bu yapılmaz ise borcu kabul ettiğiniz varsayılır ve icra takibi başlatılır.

Aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Senet nedir? Hangi amaçla ve nasıl kullanılmalı?

Senet borcu ödenmezse ne olur?

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

21 Yorumlar
 1. Mehmet diyor

  Merhaba icra takip tebligat tarafımıza ulaşmadan borcumuzu ilgili firmanın hesabına ödedim ve ödediğine dair mail ile dekontu gönderdim bilgi verdim tebliğ elime ulaşmadan ödeme yaptığından dolayı diğer masraflardan icradan kurtulabilir miyim

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhaba.
   Ödeme vadesi geçtikten sonra ödeme yaptıysanız icra dairesindeki harçlar tarafınıza yansıtılır. Onun dışında bşr masraf olmaz ve icra durumu söz konusu olmaz.
   İyi günler dileriz

   1. harun diyor

    merhaba aynı durum benim de başıma geldi; biz ödemeyi banka yolu ile yapmamıza rağmen aynı gün icra dosyası başlatılmış. şu an 7 günlük itiraz hakkımız var buradan sonra ne yapmalıyız. (icraya verilen tutar 190 tl itiraz için istenen harç 250 tl)

    1. Parasal Çözümler diyor

     Merhabalar,

     İcra dairesine başvurarak ilgili ödeme belgelerinizi sunarsanız icra dosyasını kapatacaklardır.

     iyi günler dileriz.
     ParasalCozumler.Com

 2. ömer tutar diyor

  iyi günler benim çocuk giresun şebin karahisar da üniversitede okuyor okula gelen bir yayın evi ögrencilere senet imzalatarak kitap vaadi yapmış ve bir kısmı nın kıtapları gelmiş ve bazı ögrencilerde kitapları almak istemedigini telefonla yayıncı firmayı arayarak sözleşmelerinin iptalini istemiş daha sonra telefonlarına mesaj yollayarak taksitlerini yatırmalarını istiyorlar ne yapabiliriz

 3. ömer tutar diyor

  iyi günler benim çocuk giresun şebin karahisar da üniversitede okuyor okula gelen bir yayın evi ögrencilere senet imzalatarak kitap vaadi yapmış ve bir kısmı nın kıtapları gelmiş ve bazı ögrencilerde kitapları almak istemedigini telefonla yayıncı firmayı arayarak sözleşmelerinin iptalini istemiş daha sonra telefonlarına mesaj yollayarak taksitlerini yatırmalarını istiyorlar ne yapabilir

  1. Parasal Çözümler diyor

   MErhabalar.
   İmzalananan sözleşmenin bağlayıcılığı vardır. Sözleşme detaylarına bakılması gerekir.
   Sözleşmenin hangi şartlarda iptal edileceği ile ilgili detaylar incelenmeli ve haklı bir sebep var ise bir avukat yardımı ile sözleşmenin iptali için dava açılmalıdır.
   Sözleşmedeki iptal şartları yerine getirilmemişse ve sözleşmede vaad edilen ürünler teslim alınmış ise senetlerin ödenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde karşı taraf icra yolu ile alacağını tahsil edebilir.
   Size önerim, sözleşmenizi inceleyerek haklı bir durumunuz var ise zaman kaybetmeden bir avukat ile görüşmenizdir.
   İyi günler dileriz.

 4. Yavuz bildik diyor

  Merhaba benim sorunum su ben gecici olarak 3 aylik turkcellden bir hat aldim ve kullanip turkcell bayiiden kresi karti ile hesabi kapattim. Fakat turkcell bana ektradan fazla bir borc cikartip beni arayarak bilgi verdiler ve bende onlardan imzaladigim kontratin bir nushasini istedim gondermediler hatta 3 ile 4 defa arayip ozellikle kontrati inceledikten sonra hakliysaniz borcu odeyecegim dedim. Son zamanlarda bir avukatlik burosuna bu birckari devretmisler ve bu buro defalarca mesajla yoluyla taciz ederek borcunuzu odeyiniz diye mesaj gonderip duruyorlar. Talep edilen borc 86.45tl idi dimdi137.5tl talepediyorlar. Ayrica dun bana icra takibi oncesi ihtarname gondermisler. Bu durumda ne yapabilirim? Cevap yazarsaniz cok memnun olurum. Simdiden tesekkur ederim…

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar
   Borcunuzun detayına ulaşamıyorsanız size önerimiz, borcu ödeyerek tüketici mahkemesine başvurmanızdır.
   Eğer karşı taraf alacağının tahsili için avukatı devreye sokmuşsa bu durumda haklı olma ihtimalleri yüksektir. Eğer icra dosyası açılırsa bu durumda icra masrafları, avukat masrafı, dava harçları, gecikme faizi gibi bir çok ilave masrafla karşılaşacaksınız. Muhtemelen 80 liralık borç en az 2-3 bin tl olacaktır.
   Bu yüzden borcu ödemenizi ve iptal edilmesi için tüketici mahkemesine başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

   İyi günler
   ParasalCozumler.Com

 5. Sarıyer Vipgo diyor

  Merhaba,arkadaşım ile birlikte universiteye gelen yayın evi standindan 1.600 tllik 20 ay taksitle kitap aldık , ben kendi payimi odedim ama arkadaşım 500 tlsini ödemedi ve yayın evi arkadasimi her arayisinda çocuk tamam deyip erteledi bende imza attigim için kefil ben oluyorum ve bugün gelen kâğıtta (ilamsiz takipte ödeme emri ) geldi bu durumda ne yapmam lazim kalan 500 lirayı odersek herhangi bir dava masrafı avukatlık masrafı yada şuana kadar ödenmediği için herhangi bir ek ödeme yapacakmiyim ? Kaç gün içinde ödemem gerekir ve son olarak mahkeme acilabilir mi ? Açılmasını istemiyorum Cünkü polis okuluna gideceğim lütfen bana dönüş yaparmisiniz ? E-posta adresinme lütfen. Tesekkurler simdiden

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   Kefil olduğunuz için arkadaşınız ödeme yapmaz ise kalan ödemeyi siz yapmak durumundasınız. Tarafınıza gelen ödeme emri doğrultusunda alıcı taraf ile irtibata geçerek ne zamana kadar ödeme yapabileceğini bildirebilirseniz icra takibine gerek kalmadan üzerinizdeki yükümlülükten kurtulursunuz.
   Aksi taktirde icra takibi başlatılacak ve ilk olarak asıl borçlu kişi olan arkadaşınıza icra gidecektir. Eğer icra edilecek bir mal varlığı yok ise bu durumda icra takibi size yapılacaktır.
   İcra takibi doğrudan size geldi ise bu durumda bir avukat aracılığı ile borca itiraz edebilirsiniz. Bu durumda icra süreci durdurulacak ve mahkeme süreci başlayacaktır. Haklı olduğunuzu kanıtlarsanız tahsilat sizden değil arkadaşınızdan yapılır.

   Yukarıdaki ihtimallerin tümünde hem avukatlık ücretleri, hem de icra ve dava süreçleri oldukça yıpratıcı olacaktır.
   Önerimiz, arkadaşınızla anlaşmaya vararak borcun ödenmesi ve problemin daha da fazla büyümeden kapatılmasıdır.

   iyi günler
   ParasalCozumler.Com

 6. Firdevs günel diyor

  Bi yakınımdan evde duran parasını bnm hesabıma koyduğuma dair Küçük bir kağıda aldım die ism soyisim imza attım ve verdim. Aldğım kişi ölüm döşeğine düşünce parasını istedi ve götürdüm verdim çocuklarnın yanında ancak o imzaladğım kağıdı veya herhangi bi mkbuz almadm verdiğime dair. Şimdi o yakınım öldü ve çocukları aldıkları parayı inkar edip o kağıtla bna dava açacaklarnı söylmekte telefon açıp rahatsız etmkte ne yapabilir ve açsalar dawa sonuç ne olur

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar
   Verdiğiniz yazının bağlayıcı özelliği vardır. Dolayısı ile dava açılması durumunda haksız konuma düşebilirsiniz.
   Eğer şahit gösterebilirseniz haklılığınızı kanıtlayabilirsiz.

   Dava açılmadan uzlaşma yoluna gitmenizi öneriyoruz.
   Uzlaşılamıyor ise kendinize şahit bulmanız gerekmektedir.

   İyi günler dileriz
   ParasalCozumler.Com

 7. Acıbadem Vipgo diyor

  Merhaba, şahsıma icra davası açılmış. İşsizim ve üstüme herhangi bir mal varlığı da Yok bu şekilde kendimi savunacağım. İlerde işe girdiğimde sonuç ne olur ? Teşekkürler.

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   Sigortalı bir işe girene kadar herhangi bir sıkıntı olmaz.
   Ancak eğer icra dosyası aleyhinize sonuçlanmış ve borçlu olduğunuz kesinleşmiş ise, işe girdikten sonra maaşınızın belirli bir kısmına haciz konulacaktır.

   iyi günler dileriz,
   ParasalCozumler.Com

   1. Kaan diyor

    Teşekkür ederim. Son olarak dava henüz görülmedi fakat ödeyeceğime dair taahhüt vermiştik ama ödeyemedim bu suretle dava açılmış. Ayrıca evliyim evde haliyle eşyalarımız var ve ev de eşimin üstüne kredisi de eşimin üstüne eve haciz gelme durumu var mı? Ayrıca davaya girmeden önce mal beyanında bulunmalı mıyım? Çok teşekkür ederim. Hayırlı günler çalışmalar.

    1. Parasal Çözümler diyor

     Merhabalar,

     Sizin adınıza olan kişisel borçlar eşinizi bağlamaz.
     Eşinize ait eve size ait borç dolayısı ile haciz gelmez.

     Ancak borç eşinizin adına ve ev de eşinizin adına ise, haciz eşinize gelecektir. Bu durumda eviniz de riskli durumda.

     Borcun konusu ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmadığımızdan çok net bilgi veremiyorum.
     Eğer borcunuza karşılık size avukat tarafından icra dairesi vasıtası ile ödeme emri geldi ise bu aşamada 2 şey yapılır;
     1/ Borçlu borca itiraz edebilir, ödemeyi red edebilir. Bu durumda dava açılır ve dava sonucuna göre hareket edilir,
     2/ Borçlu borcunu kabul eder, karşı tarafa ödeme planı sunar (sizin durumunuz bu sanırım). Bu durumda artık borç kesinleşmiş olur ve dava açılmasına gerek kalmadan icra takibi başlatılır.
     Borç kimin adına ise o kişi adına kayıtlı gayrimenkuller icra edilir.
     Evinizde bulunan eşyalardan, temel yaşam için gerekli olanlar icra edilemez. (örneğin; televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi..gibi.)(Ancak bunlardan 2 tane var ise 2. si icra edilir)

     iyi günler dileriz,
     ParasalCozumler.Com

 8. Kürşat diyor

  Merhaba

  Eşim ( bayan ) bir işte çalışırken bir bankadan kredi çekti. Sağlık sorunları olduğundan dolayı işi bırakmak zorunda kaldı. Zaten çalıştığı yer sorunlu olduğundan ve ameliyat olması gerektiğinden ansızın işi bıraktı.

  Çektiği kredinin ilk 4 taksidini ödedik. Daha sonra sıkıntılarımızdan dolayı yaklaşık 4 taksidi ödeyemiyoruz. Banka idari takip sürecinde kendisini aradı eşimde o süreçte ameliyat olduğu için görüşme yapmamış. Şimdi banka yasal işlem sürecini başlatarak icraya verecekmiş. Dosyaya bakan hukuk bürosunu aradık ve bu ayın taksidini hemen ödemeyi, birikmiş taksitleri de en geç bir buçuk ay sonra ödemeyi daha sonrada hiç taksit ertelemeden kredimizi ödemeyi teklif ettik. Avukat hiç olumlu cevap vermedi.Bankaya yönlendirdi ve bankada aynı şekilde dosyanız yasal takip sürecinde bizden çıktı diyor.

  Bu durumda ne yapabiliriz.

 9. Esra cetin diyor

  Merhabalar biz taksit odemesi yaptik fakat makbuz yanlis kesilmis. Sonra kamerlar flan izlendi size haber verecegiz dediler ama vermediler diger personellerden biri bizj arayip odediniz odediniz odemediniz icra gelecek diyor. Fakat ortadaki sorun henuz hallolmamis durumda icra gelirmi gelirse kne yap mamiz gerekir yardimci olurmusunuz .

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   Siz ödemenizi yaptığınızdan eminseniz ve elinizde yanlış da olsa kesilmiş bir dekont var ise herhangi bir hak talep edilmesi durumda mahkeme sizi haklı çıkaracaktır.
   Olur da tarafınıza icra gönderilirse, ilk yapmanız gereken şey, icra tebligatından sonraki 1 hafta içerisinde icra dairesine yada savcılığa başvurarak itiraz dilekçesi vermenizdir.

   itiraz dilekçesi verildiği andan itibaren icra süreci durdurulur ve konu mahkemeye taşınır. Mahkemede eğer ödediğinizi kanıtlarsanız bir sıkıntı olmaz. Kanıtlayamazsanız hem fatura bedelini, hem gecikme faizini hem de mahkeme ve avukat masraflarını ödersiniz.

   İcra tebligatı geldiğinde itiraz etmezseniz borcu kabul etmiş olduğunuz varsayılır ve icra süreci başlar.

   iyi günler dileriz.
   ParasalCozumler.Com

 10. Ömer diyor

  Merhabalar. Benim sorum şu ; bana ücretsiz diye beyan edilen ingilizce öğrenme sitesinde uyelik aldım fakat daha sonrasında 14 gunun sonunda üyeliğin ücretli olacağını beyan etmediler. Ben de ücretsiz olmasına kanıp gayri ihtiyari elime tutuşturulan sözleşmeyi okumadan imzaladım. (Daha öncede haber sitelerinde bu şekilde insanları dolandırdıkları haberler var) Arayıp parayı istediklerinde vermeyeceğimi ve beni dolandırdıklarını hem bimer’e hem de tuketici hakem heyetine şikayette bulunacağımı söyledim.(ama beni ne kadar haklı bulacaklar bilmiyorum. Sonucta atılmış bir imza var) Avukat arayıp parayı verip vermeyeceğimi sordu bende vermeyeceğim dedim. Öğrenciyim ailemle kalıyorum ve üzerime kayıtlı herhangi bir mal yok. Eğer haciz gelirse ailemden herhangi bir mal alabilirler mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kadıköy escort