İcra Takibi Nedir? icra Takibi Başlatılırsa Ne Yapılmalı?

Icra takibi nedir?

İcra takibi, borçlu bir kişinin, borcunu, herhangi bir nedenle ödememesi durumunda alacaklı kişinin, alacaklarını devlet eliyle tahsil edebilmek için icra daireleri vasıtasıyla başlatmış olduğu yasal takip sürecidir.

Kaç Çeşit icra Takibi Vardır?

İcra takibi, ilamlı ve ilamsız olarak iki türlüdür.

İlamlı icra takibi, herhangi bir icra mahkemesinin vermiş olduğu karara istinaden başlatılmış olan icra takibidir.

İlamsız icra takibi ise herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın, alacaklının, icra dairesine başvurarak, alacaklarını tahsil etmek amacı ile başlatmış olduğu icra takibidir. İlamsız icra takibinde ilk aşamada herhangi bir mahkeme kararı aranmaz. Ödemeye konu olan çek ve senet gibi kıymetli evrak görüldüğünde, hukuki şartları taşıyor ise icra takibi başlatılabilir.

Kambiyo senetlerine mahsus icra takibi nasıl başlatılır? (çek, senet vb.)

Alacaklı kişi, kendisinde bulunan çek ve senet gibi değerli evrakları eğer herhangi bir mahkeme kararı (ilamı) yok ise, avukatı aracılığı ile yada doğrudan kendisi icra dairesine başvurarak, alacaklarının tahsili amacı ile icra takibi başlatabilir.

İcra dairesi ilk önce, ödemeye konu olan çek ve senet gibi kıymetli evrakları kayıt altına alır ve inceler. Eğer senet geçerlilik şartlarını karşılıyor ve ödeme vadesi gelmiş ise borçlu kişiye, borcunu ödemesi konusunda bir uyarı yazısı (ödeme emri) gönderir.

Ödeme emri borçlu kişiye ulaştığı andan itibaren yasal takip süreci başlamış olur.

Icra takibinin başlatılabilmesi için, borçlu kişinin, borcuna itiraz etmemiş olması ve borcunu ödemiyor olması gerekir. Böyle bir durumda, borçlu kişinin tüm mal varlıklarına ve maaşına haciz konur. Malları icra dairesi tarafından satışa çıkarılarak borcun tahsili gerçekleştirilir.

Icra takibine engel olmak için borçlu kişi ne yapmalı?

Borçlu kişi, borçlarına karşılık haczedilme durumuna düşmekten kaçınılmalıdır. Çünkü haciz durumunda borçlu kişinin malları icra dairesi tarafından, değerinin çok altında fiyatlarla satışa sunulacağı için zarar çok daha fazla olmaktadır.

Böyle bir duruma düşmemek için borçlu kişi, kendisine icra dairesi tarafından tebliğ edilen ödeme emrini aldıktan sonra çok hızlı bir şekilde hareket etmeli ve en az zarar göreceği bir yol izlemelidir.

Bu aşamada izlenecek yol ikiye ayrılır;

1. Borçlu kişinin borcu kabul etmesi ve sahiplenmesi durumu;

Borçlu kişi bu borcu bilerek ve isteyerek yapmış, ancak istenen tarihte ödemesini yapamamış ise bu durumda kendisine ödeme emri tebliğ edildikten sonra 10 gün içinde borcunu ödemelidir.

Eğer ödemede sıkıntı yaşıyor ise öncelikli olarak alacaklı kişi ile irtibata geçip bir anlaşmaya vararak dosyanın icra takibinden düşürülmesini isteyebilir. Yada alacaklı kişi ile bir anlaşmaya varamıyor ise, icra dairesine başvurarak ödemenin belirli bir takvime bağlanmasını isteyebilir.

Böyle bir durumda, ana para borcunun üzerine alacaklı kişinin avukatlık masrafları, gecikme faizi, icra dairesi harç ve ücretleri eklenir ve toplam borç üzerinden bir taksitlendirme yapılabilir. Yine taksitlendirmenin vadesine göre ekstra vade farkı hesaplanarak ana para borcuna eklenir ve yeni bir ödeme planı oluşur.

Borçlu kişi eğer 10 gün içerisinde borcunu ödemez ve icra dairesine durumunu bildirmez ise, bu durumda 3 gün içerisinde mal beyanında bulunması istenir ve buna göre haciz işlemleri başlatılır.

2. Borçlu kişinin borcu kabul etmemesi durumu;

Borçlu kişi aşağıdaki durumlardan birine sahip ise, borcu kabul etmemelidir;

 • Senet kendisine ait değilse,
 • Senet kendisine zorla imzalatılmışsa,
 • Senet kandırılarak imzalatılmışsa,
 • İmza kendisine ait değilse,
 • Senet belirli şartların gerçekleşmesi şartı ile imzalanmış, ancak o şartlar gerçekleşmemiş ise,
 • Senet kendisine ait, ancak üzerinde değişiklikler yapılmış ise.

Yukarıdaki durumlardan herhangi birisine sahip kişi, kendisine ödeme emri geldiği günden itibaren 5 gün içerisinde, bulunduğu ilin icra mahkemelerine itiraz dilekçesi vererek icra takibinin durdurulması talebinde bulunur.

İtiraz dilekçesi verildiği anda, icra dairesi, borçlunun haklı yada haksız olmasına bakmaksızın icra takibini durdurur ve mahkeme kararını bekler.

Bu aşamadan sonra, icra mahkemesi tarafından duruşma düzenlenir, alacaklı ve borçlu duruşmaya katılarak dava görülür ve çıkan sonuç doğrultusunda ya icra takibi durdurulur ve senet iptal olur, yada borçlu haksız çıkarsa icra takibi kaldığı yerden devam eder.

İcra itiraz davası sonucu ortaya çıkacak ihtimaller;

 • Borçlu kişi eğer haksız yere borcuna itiraz ederse, bu durumda mahkeme sonucunda, ana paranın %30-40 gibi oranı kadar fazlası cezaya çarptırılabilir,
 • Borçlu kişi haksız yere imzasını inkar eder ise, yapılacak araştırmalarda bu ortaya çıktığı anda borçlu kişiye, borcunun %10 fazlası oranında ceza kesilir,
 • Eğer borçlu kişi, imzaladığı senedi belirli koşulların gerçekleşmesi şartı ile vermiş ise bu durumda, ilgili koşulların belirtildiği anlaşma metnini mahkemeye sunmak zorundadır,
 • Borçlu kişi haksız bulunursa, bu durumda tüm avukatlık ücretleri, mahkeme harç ve ücretleri, icra dairesi harç ve ücretleri ile mahkeme sonuçlanıncaya kadarki gecikme faizi ana paraya eklenerek toplam borç üzerinden icra takibi başlatılır.

Sonuç;

Eğer herhangi borca karşılık tarafınıza icra takibi başlatılır ise, bu durumda borç sizin ise vakit kaybetmeden ya borcu ödemeli, yada taksitlendirme yapılarak bir plana bağlamalısınız.

Eğer ödeme durumunuz yok ise, sahip olduğunuz bir varlık var ise, icra dairesinin haczetmesini beklemeden acilen ya kendiniz satın, yada bir yakınınızın üzerinde devredin. Hiç bir mal varlığınız yada maaşınız yok ise icra dairesi sizden bir şey alamaz ve hapis durumu söz konusu değildir. Ancak iserde herhangi bir mal varlığına sahip olursanız, devlet el koyacaktır.

Eğer borç size ait değil ise bu durumda zaman kaybetmeden tüm verilerle birlikte bir avukat aracılı ile yada bizzat icra mahkemesine başvurarak itiraz dilekçesini verin. Aksi taktirde 5 günlük süre içinde bu yapılmaz ise borcu kabul ettiğiniz varsayılır ve icra takibi başlatılır.

Aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Senet nedir? Hangi amaçla ve nasıl kullanılmalı?

Senet borcu ödenmezse ne olur?

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

 
Bunları da beğenebilirsin
45 Yorumlar
 1. Gökhan çiftçi diyor

  Tazminati almam ne kadar sürer ve icra takip ücreti ne kadar olur. Karşı tarafin itiraz etme şansı varmi teşekkürler

 2. Haluk diyor

  Merhaba 80.000 lik senet var elimde günü 13 ay gecti ve ödenmedi. Seneti imzalayan kişinin üzerine hiç bir mal varlığı yok. Kişiyi araştırdığımda dolandırıcı olduğunu öğrendim. Bu senedi işleme koysam bi sonuç elde edebilirmiyim. Senetin süresi ne kadardır

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhaba
   Senetin süresi yoktur. İstediğiniz zaman tahsilat için icra takibi başlatabilirsiniz. Karşı tarafın üzerinde bir şey olmasa da ilerki zamanlarda hesabına para geçtiği anda bloke konulur.
   Hemen olmasa da bir gün mutlaka alacağınızı alırsınız.

   İyi günler dileriz.

 3. ERDAL diyor

  MERHABA BEN VODOFONE VE TURKCELL AVUKATLIK OLMUSUM VODAFONE SİGORTALI ÇALISIRSAM NE KADAR KESECEK BENDEN

 4. Rumuz diyor

  Merhaba; 80.000 tl degerinde senet karsiligi alacagim var.senedi icraya verdim.3 tane kefil olarak da kardesleri var ama uzerine olan mallari sattilar, devrettiler. Borcumuz artik devlete var muhatabimiz devlet diyorlar. Pasif tapu kaydi yaptirsam ise yararmi veya avukat tutsam iyi olurmu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.