İcra Takibi Nedir? icra Takibi Başlatılırsa Ne Yapılmalı?

İcra Takibi Nedir? icra Takibi Başlatılırsa Ne Yapılmalı?

Icra takibi nedir?

İcra takibi, borçlu bir kişinin, borcunu, herhangi bir nedenle ödememesi durumunda alacaklı kişinin, alacaklarını devlet eliyle tahsil edebilmek için icra daireleri vasıtasıyla başlatmış olduğu yasal takip sürecidir.

Kaç Çeşit icra Takibi Vardır?

İcra takibi, ilamlı ve ilamsız olarak iki türlüdür.

İlamlı icra takibi, herhangi bir icra mahkemesinin vermiş olduğu karara istinaden başlatılmış olan icra takibidir.

İlamsız icra takibi ise herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın, alacaklının, icra dairesine başvurarak, alacaklarını tahsil etmek amacı ile başlatmış olduğu icra takibidir. İlamsız icra takibinde ilk aşamada herhangi bir mahkeme kararı aranmaz. Ödemeye konu olan çek ve senet gibi kıymetli evrak görüldüğünde, hukuki şartları taşıyor ise icra takibi başlatılabilir.

Kambiyo senetlerine mahsus icra takibi nasıl başlatılır? (çek, senet vb.)

Alacaklı kişi, kendisinde bulunan çek ve senet gibi değerli evrakları eğer herhangi bir mahkeme kararı (ilamı) yok ise, avukatı aracılığı ile yada doğrudan kendisi icra dairesine başvurarak, alacaklarının tahsili amacı ile icra takibi başlatabilir.

İcra dairesi ilk önce, ödemeye konu olan çek ve senet gibi kıymetli evrakları kayıt altına alır ve inceler. Eğer senet geçerlilik şartlarını karşılıyor ve ödeme vadesi gelmiş ise borçlu kişiye, borcunu ödemesi konusunda bir uyarı yazısı (ödeme emri) gönderir.

Ödeme emri borçlu kişiye ulaştığı andan itibaren yasal takip süreci başlamış olur.

Icra takibinin başlatılabilmesi için, borçlu kişinin, borcuna itiraz etmemiş olması ve borcunu ödemiyor olması gerekir. Böyle bir durumda, borçlu kişinin tüm mal varlıklarına ve maaşına haciz konur. Malları icra dairesi tarafından satışa çıkarılarak borcun tahsili gerçekleştirilir.

Icra takibine engel olmak için borçlu kişi ne yapmalı?

Borçlu kişi, borçlarına karşılık haczedilme durumuna düşmekten kaçınılmalıdır. Çünkü haciz durumunda borçlu kişinin malları icra dairesi tarafından, değerinin çok altında fiyatlarla satışa sunulacağı için zarar çok daha fazla olmaktadır.

Böyle bir duruma düşmemek için borçlu kişi, kendisine icra dairesi tarafından tebliğ edilen ödeme emrini aldıktan sonra çok hızlı bir şekilde hareket etmeli ve en az zarar göreceği bir yol izlemelidir.

Bu aşamada izlenecek yol ikiye ayrılır;

1. Borçlu kişinin borcu kabul etmesi ve sahiplenmesi durumu;

Borçlu kişi bu borcu bilerek ve isteyerek yapmış, ancak istenen tarihte ödemesini yapamamış ise bu durumda kendisine ödeme emri tebliğ edildikten sonra 10 gün içinde borcunu ödemelidir.

Eğer ödemede sıkıntı yaşıyor ise öncelikli olarak alacaklı kişi ile irtibata geçip bir anlaşmaya vararak dosyanın icra takibinden düşürülmesini isteyebilir. Yada alacaklı kişi ile bir anlaşmaya varamıyor ise, icra dairesine başvurarak ödemenin belirli bir takvime bağlanmasını isteyebilir.

Böyle bir durumda, ana para borcunun üzerine alacaklı kişinin avukatlık masrafları, gecikme faizi, icra dairesi harç ve ücretleri eklenir ve toplam borç üzerinden bir taksitlendirme yapılabilir. Yine taksitlendirmenin vadesine göre ekstra vade farkı hesaplanarak ana para borcuna eklenir ve yeni bir ödeme planı oluşur.

Borçlu kişi eğer 10 gün içerisinde borcunu ödemez ve icra dairesine durumunu bildirmez ise, bu durumda 3 gün içerisinde mal beyanında bulunması istenir ve buna göre haciz işlemleri başlatılır.

2. Borçlu kişinin borcu kabul etmemesi durumu;

Borçlu kişi aşağıdaki durumlardan birine sahip ise, borcu kabul etmemelidir;

 • Senet kendisine ait değilse,
 • Senet kendisine zorla imzalatılmışsa,
 • Senet kandırılarak imzalatılmışsa,
 • İmza kendisine ait değilse,
 • Senet belirli şartların gerçekleşmesi şartı ile imzalanmış, ancak o şartlar gerçekleşmemiş ise,
 • Senet kendisine ait, ancak üzerinde değişiklikler yapılmış ise.

Yukarıdaki durumlardan herhangi birisine sahip kişi, kendisine ödeme emri geldiği günden itibaren 5 gün içerisinde, bulunduğu ilin icra mahkemelerine itiraz dilekçesi vererek icra takibinin durdurulması talebinde bulunur.

İtiraz dilekçesi verildiği anda, icra dairesi, borçlunun haklı yada haksız olmasına bakmaksızın icra takibini durdurur ve mahkeme kararını bekler.

Bu aşamadan sonra, icra mahkemesi tarafından duruşma düzenlenir, alacaklı ve borçlu duruşmaya katılarak dava görülür ve çıkan sonuç doğrultusunda ya icra takibi durdurulur ve senet iptal olur, yada borçlu haksız çıkarsa icra takibi kaldığı yerden devam eder.

İcra itiraz davası sonucu ortaya çıkacak ihtimaller;

 • Borçlu kişi eğer haksız yere borcuna itiraz ederse, bu durumda mahkeme sonucunda, ana paranın %30-40 gibi oranı kadar fazlası cezaya çarptırılabilir,
 • Borçlu kişi haksız yere imzasını inkar eder ise, yapılacak araştırmalarda bu ortaya çıktığı anda borçlu kişiye, borcunun %10 fazlası oranında ceza kesilir,
 • Eğer borçlu kişi, imzaladığı senedi belirli koşulların gerçekleşmesi şartı ile vermiş ise bu durumda, ilgili koşulların belirtildiği anlaşma metnini mahkemeye sunmak zorundadır,
 • Borçlu kişi haksız bulunursa, bu durumda tüm avukatlık ücretleri, mahkeme harç ve ücretleri, icra dairesi harç ve ücretleri ile mahkeme sonuçlanıncaya kadarki gecikme faizi ana paraya eklenerek toplam borç üzerinden icra takibi başlatılır.

Sonuç;

Eğer herhangi borca karşılık tarafınıza icra takibi başlatılır ise, bu durumda borç sizin ise vakit kaybetmeden ya borcu ödemeli, yada taksitlendirme yapılarak bir plana bağlamalısınız.

Eğer ödeme durumunuz yok ise, sahip olduğunuz bir varlık var ise, icra dairesinin haczetmesini beklemeden acilen ya kendiniz satın, yada bir yakınınızın üzerinde devredin. Hiç bir mal varlığınız yada maaşınız yok ise icra dairesi sizden bir şey alamaz ve hapis durumu söz konusu değildir. Ancak iserde herhangi bir mal varlığına sahip olursanız, devlet el koyacaktır.

Eğer borç size ait değil ise bu durumda zaman kaybetmeden tüm verilerle birlikte bir avukat aracılı ile yada bizzat icra mahkemesine başvurarak itiraz dilekçesini verin. Aksi taktirde 5 günlük süre içinde bu yapılmaz ise borcu kabul ettiğiniz varsayılır ve icra takibi başlatılır.

Aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Senet nedir? Hangi amaçla ve nasıl kullanılmalı?

Senet borcu ödenmezse ne olur?

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 38 YORUM
 1. çiğdem dedi ki:

  Merhaba evlenmeden soyadim değismeden once yaklasik bir 9 sene önce gelin bir cilt bakimi yapalim hemde bilgi alin diye guzellik salonuna girdim herhangi bir cilt bakimi da olmadi ve kendimi bir anda imza atarken buldum 18 li yaslar 1 kere aramadilar o gunden sonra gelin cilt bakimi vs gibi taksit gunu geldi diyerekte ve suan bana icra takibi gonderdiler attiklari tarih 2012 ve bekarlik soyadim ki ben i tarihte 2 yillik evliydim duzmece birseyler var anlam veremiyorum .sorum su benim uzerime hicbirsey yok bu olay beni ne derece etkiler 450 tllik sey 1500 tl diye karsima geliyor enayide değilim yani simdiye kadar hicbirsekilde ulasma gereği duymamislar

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar
   Size gelen icra kağıdının bulunduğu icra dairesine giderek icraya itiraz edin. Yada daha kolaysa icra mahkemelerine itiraz dilekçesi verin.
   O aşamadan sonra icra dairesi mahkeme sonuçlanana kadar bir şey yapamaz.

   Ancak sözleşmedeki imza size ait ise kazanma şansınız düşük.

   Lehinize sonuçlanma ihtimali az da olsa var. Ancak Mahkemedeki beyanlarınıza ve sözleşmeye bakılarak bir karar verilecektir.
   İyi günler dileriz
   Parasalcozumler.com

 2. seda dedi ki:

  esim kefil gosterip telefon aldi bi taksitinde 200tl eksik verilmis sonra ki taksiti(yatirdigi halde sistemde gozukmuyo ama aldiklarini kabul ediyolar) yatirmaya gittiginde bi bilgi eksik var diye vermemisler avukata vermisler dun kefil aradi icra baslatilacak 3800tl odeme yapilmasi gerekiyo diye avukatta 4 gun istiyoruz kabul etmiyo bbiz borcumuzu kabul ediyoruz odicez ama ek sureye ihtiyacimiz var ne yapmamiz gerekiyo

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar,

   Avukat ile anlaşmaya çalışın. Eğer kabul etmezse olay icraya giderse bu durumda icra masrafları ile birlikte avukatlık masraflarını da ödemeniz gerekecektir.
   Ne yapıp edip avukatı ikna etmeye çalışın. Gerekiyorsa 1-2 gün süre isteyip siz de süreci hızlandırmaya çalışırsanız bir şekilde anlaşmaya varırsınız.

   iyi günler dileriz.
   ParasalCozumler.Com

 3. Selin dedi ki:

  Merhaba
  2016 yılında çalıştığım işyerine tazminatımı vermedikleri için mahkemeye verdim. Edevlet üzerinden kontrol ettiğimde dava dosyam istinafta olarak gözüküyor, 29.hukuk mahkemesinde de ön inceleme için atama bekliyor olarak yazıyor ve onun yanında icra dosyası oluşturulmuş alacaklı olarak gözüküyorum. Bu durumda kazanmış mı oluyorum? Kazandıysam da tarafıma verilecek olan tazminatın süresi ne kadar? Benim bu durumda yapmam gerekenler neler yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. Selin diyor dedi ki:

  Merhaba
  2016 yılında çalıştığım işyerine tazminatımı vermedikleri için mahkemeye verdim. Edevlet üzerinden kontrol ettiğimde dava dosyam istinafta olarak gözüküyor, 29.hukuk mahkemesinde de ön inceleme için atama bekliyor olarak yazıyor ve onun yanında icra dosyası oluşturulmuş alacaklı olarak gözüküyorum. Bu durumda kazanmış mı oluyorum? Kazandıysam da tarafıma verilecek olan tazminatın süresi ne kadar? Benim bu durumda yapmam gerekenler neler yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar

   Davayı kazanmış gözüküyorsunuz.
   Ancak ne kadar tazminat alacağınızı, ödeme şartlarını ve süresini size mahkeme verecektir. Buradan bir tahminde bulunmaktadır mümkün olmayacaktır.
   Davayı yürüten mahkemeden bilgi alabilirsiniz.
   Daha sonra avukatınız aracılığı ile yada noter ile dava sonucunu karşı tarafa bildirerek ödemenin yapılmasını talep etmenizde fayda var.

   İyi günler dileriz
   ParasalCozumler.Com

 5. hayri dedi ki:

  Merhaba, yurt dışında yaşıyorum. edevlet şifresi almak için en yakın konsolosluk 80 km o yüzden adıma icra olup olmadığını başka nasıl öğrenebilirim?
  teşekkür ederim.

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar
   Türkiye’de banka hesabınız var ise internet bankacılığı şifrenizle de E-Devlet’e bağlanabilirsiniz.

   Bunun dışında, bağlı bulunduğunuz vergi dairesinin icra şefliğini telefonla arayarak da bilgi alabilirsiniz.

   Ayrıca 11880, 11818 gibi ücretli telefon hatlarından da bilgi alabilirsiniz.

   İyi günler dileriz
   http://Www.ParasalCozumler.Com

 6. Nazife dedi ki:

  Merhaba benim eşim iş kazası geçirdi ve mahkemeyi kazandı fakat karşı taraf parayı vermemekte direniyor avukatimizda icra takibi başlattı böyle bir durumda biz paramızı alabilirmiyiz

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhaba
   Mutlaka alırsınız. Hiç kuşkunuz olmasın.
   İyi günler dileriz
   http://Www.parasalcozumler.com

 7. tufan dedi ki:

  merhabalar 2013 mart ayında 2013/15 nolu dosya ile GİRESUN ALUCRA ilçesinde alacaklı olduğum seneti icraya verdim. ama yıllardır dosyayı tazelediğim ,devamlı en azından borçlunun çalışırken maaşından kesintiler yapılmasını da istedim puldur dilekçedir masraflar ettiğim halde bir adım yol alamadım,borçlu şu an emekli de olmuş .ne yapmalıyım? iyi çalışmalar.

 8. Metin dedi ki:

  Merhabalar ben turzim bölgesinde çalışıyorum ve bir gün yolda girerken yanıma bir araç yanaştı ve gideceğim yere kadar bırakmak istedi yolda giderken bana İngilizce seti hakkında Bilgi verdi ve sözleşme imzalattı sözleşmede 14 iş günü içinde geri iade edebilirsiniz yazıyordu bende aldım tabi içeriği hoşuma gitmedi ve şirketi geri aradım iade için ve bana iade işleminizi aldık sizden gelip ürünü alacağız dediler üzerinden 14 gün geçmeden tekrar aradım ben göndereyim dedim biz sizden gelip teslim alıyoruz dediler yine be 14 iş günü geçti tekrar aradım siz dilekçe falan vermediniz bu miktarı ödemek zorundasınız dediler şimdi tebligat göndermişler evime icra ya vermek için üzerimde herhangi bir mal mülk yok bana yardımcı olabilir misiniz ne yapmam gerekiyor

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar
   Vakit kaybetmeden ilgili icra dairesine giderek itirazda bulunun.
   İtiraz ettikten sonra icra süreci durur ve süreç mahkemeye taşınır. Mahkeme sürecinde haklılığınızı kanıtlayan belge ve görüşmeleri sunarsanız sıkıntı yaşamadan çözeceğinizi düşünüyoruz.
   İmzalamış olduğunuz sözleşmenin içeriğine bakmak lazım. Sözleşmede karşı tarafa itirazın yada iptal seçeneklerinin ne olduğu yazar. Buna göre uygun bir itiraz dilekçesi ile sorunu çözebilirsiniz.

   İyi günler dileriz
   http://Www.parasalcozumler.com

 9. Fatih dedi ki:

  2015 yılında çalıştığım işyerine tazminatımı vermedikleri için mahkemeye verdim. Edevlet üzerinden kontrol ettiğimde dava dosyam karara çıkmış olarak gözüküyor, dıger taraftanda benım avukatım ıcra baslatmıs ama karşı tarafta icra başlatmış anlamadım gitti yardımcı
  olursanız çok sevinirim

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar
   Konu ile ilgili detaylı bilgiyi avukatınızdan almanız gerekmektedir.
   Vermiş olduğunuz bilgiler oldukça kısıtlı. Yorum yapmak çok zor malesef.
   Ancak tahminimizce herhangi bir hak kaybınız olmaz gibi. Yine de detayları avukatınıza sorabilirsiniz.
   İyi günler dileriz
   http://www.parasalcozumler.com

BİR YORUM YAZ