Tüketici Mahkemesine Nasıl Başvurulur? Tüketici Mahkemesi Nedir?

Tüketici Mahkemesine Nasıl Başvurulur? Tüketici Mahkemesi Nedir?

Tüketici Mahkemesine Nasıl Başvurulur? Tüketici Mahkemesi Nedir?

Tüketici mahkemesi, herhangi bir mal yada hizmet satın alan tüketicilerin, aldıkları mal ve hizmetin ayıplı (kusurlu) olması durumunda, satıcı kişi yada firma ile olan anlaşmazlıkları çözebilecekleri kamu kurumudur.

Tüketici hakları kanununa göre, herhangi bir kişi yada kurum, satın aldığı mal ve hizmetin ayıplı olması durumunda ürünün iadesini yada değişimini isteme hakkına sahiptir.

Ancak günümüzde bir çok kişi bu hakkını sonuna kadar kullanmakta güçlük çekmektedirler. Zira, bazı firmalar, sattıkları ürünün arkasında durmamakta ve değişim yada iade konusunda müşterilerine zorluk çıkarmaktadırlar. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zamanlarda tüketiciler, soluğu Tüketici Hakem Heyeti yada Tüketici Mahkemesinde alarak sorunu hukuki yollarla çözmek durumunda kalırlar.

Hangi Durumlarda Tüketici Mahkemesine başvurmak gerekir?

Satın alınan mal yada hizmet, üründen beklenen asgari kalite standartlarını karşılamıyor ise ilk yapılması gereken iş, satıcı ile temasa geçmek olmalıdır.

Bu standartlar aşağıdaki gibi özetlenebilir;

 • Ürün bozuk çıkmışsa,
 • Ürün çalışmıyor ise,
 • Ürün üzerinde gözle görülür kırık, çatlak, çizik gibi hasarlar var ise,
 • Ürün sahip olması gereken özelliklere sahip değilse,
 • Ürün, sipariş edilen renk, koku, şekil, doku, ağırlık, ebat gibi kriterleri karşılamıyor ise.

Yukarıdaki durumlardan en az bir tanesi ile karşılaşılmış ise, ürün “ayıplı mal” statüsüne girer. Yani ürün kusurludur.

Ayıplı ürün satışı kanunen yasaktır ve satıcı kişi malı iade alıp ya değişim yada para iadesi yapması gerekir.

Böyle bir durum ile karşılaşan tüketiciler, şayet sorunu satıcı ile çözemiyor ise, Tüketici Mahkemesi yada Tüketici Hakem Heyeti aracılığı ile dava açabilir ve hakkını geri alabilir.

Hangi durumlarda Tüketici Mahkemesi, hangi durumlarda Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapılır?

Tüketici mahkemeleri ile Tüketici Hakem Heyeti aslında aynı görevi yaparlar.

Ürünün satın alma bedeli ile bulunulan bölgenin il-ilçe-büyük şehir olma durumlarına göre başvuru yapılacak yer değişmektedir.

Başvuru adresleri şu şekildedir;

 • Mal ve hizmet bedeli 2.400 tl altında ise İlçe Tüketici Hakem Heyetleri,
 • 2.400 tl ve 3.610 tl arasında ise İl Tüketici Hakem Heyetleri
 • Mal ve hizmet bedeli 3.610 tl ve üzerinde ise Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.

** Bu rakamlar her yıl güncellenmektedir.

Tüketici Hakem Heyeti illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlık binalarında bulunur.
Tüketici Mahkemeleri ise her ilçenin adliye binalarında bulunmaktadır.

Tüketici Mahkemesi yada Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır?

Eğer herhangi bir ayıplı mal yada hizmet almış ve durumu satıcı ile çözememiş iseniz öncelikli olarak yapılması gereken iş, durumu belgeleyici tüm dokümanları toparlamaktır.

Tüketici Mahkemesi başvurusu için gerekli evraklar;

Ürüne ait fatura, varsa ürünün kutusu, hasar yada ürünün kusurunu gösterir belge yada fotoğraflar, garanti belgesi, satış sözleşmesi.. gibi.

Satıcı ile durumu çözmeye çalışıldığını gösterir her türlü görüşme notu ve yazışmalar dosyaya dahil edilmelidir. (Ayıplı mal alımı durumunda önerimiz, tüm görüşmelerin, satıcı ile yazılı yapılması yönündedir?

Daha sonra tüm bu belgeler ile birlikte başvurunuzu 2 şekilde yapabilirsiniz;

İlk seçenek, şikayet dilekçesi oluşturarak doğrudan Tüketici Hakem Heyeti yada Tüketici Mahkemesine başvurmak. Bizzat yada posta ile başvuru yapılabilir. (Tüketici Mahkemesi Başvuru Dilekçesi örneğine buradan ulaşabilirsiniz.) Tüketici Mahkemesi bulunmayan illerde başvurular Asliye Hukuk Mahkemelerine yapılır.

İkinci yöntem ise direkt e-devlet üzerinden sisteme girerek https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/ adresinden online başvuru yapabilirsiniz.

Tüketici Mahkemesi başvuru ücreti almamaktadır. 

Tüketici Mahkemesi yada Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl Uygulanır?

Tüketici Mahkemesi yada Tüketici Hakem Heyeti, başvuru yapıldıktan sonra en geç 6 ay olmak üzere genellikle ortalama 3 ay içerisinde karar vermiş olurlar. Karar çıktıktan sonra 5 gün içinde taraflara bildirimde bulunulur. Çıkan kararlar ayrıca kaymakamlıklarda panolara asılarak duyurulur.

Tüketici Hakem Heyetlerinin aldığı karara itiraz edilecek ise, ürün bedeli ne olursa olsun, 15 gün içerisinde bir üst mahkeme olan Tüketici Mahkemelerine başvuru yapılabilir. İtiraz süresi 15 gündür.

Eğer verilen karar tüketici lehine ise, verilen karar ilam niteliği taşır. İlam mahkeme kararıdır. Satıcı kişi bu karara uymakla yükümlüdür.  Uymadığı taktirde doğrudan icra dairesine giderek ilamlı icra takibi başlatabilirsiniz. Konu ile ilgili detaylara, “İcra Takibi Nasıl Başlatılır” başlıklı yazımızda geniş bir şekilde yer verilmiştir.

Süreç ile ilgili yaşanabilecek sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili Alo 175 Tüketici Hattına başvurulabilir.
Ayrıca sorularınız ve görüşleriniz için bize de aşağıdaki yorum bölümünden her zaman ulaşabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 101 YORUM
 1. Mert can dedi ki:

  Merhabalar bundan yaklaşık 2 ay öncd kadar Vatan bilgisayardan bir laptop aldım. Laptopu aldım alalı 1 yıl içerisin dr 3 kere aynı sorundan göndermiş bulunmaktayım. Sorun ise sürekli aynı durum fan ve klavyeden gönderdim. Her seferin de fan temizlendi vr klavye değiştirildi dediler. En son gönderdikten sonra da aynı sorun devam etti tekrar göndereceğim sıra düzelme yaşandı ve 1 yıl içerisin de göndermedim. Son zamanlar da fanda deşişik sesler gelmeye başladığın da tekrardan gönderdim ve bu sorunun 3 kere olduğunu bunun ise 4.kez olduğunu belirttim. Aradıkların da ise böyle bir şeyin mümkün olamayacağını ve parasını verirseniz hemen hallederiz dediklerini söylediler. Bununla ilgili tüketici mahkemsine versem yardımcı olabilirler mi ?

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar
   Cihazınızın garantisi devam ediyorsa ücret isteyemezler. Bu durumda Tüketici Mahkemesine başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz. Eğer garanti süreniz doldu ise ücretli servis almanız gerekmektedir.
   İyi günler dileriz
   http://www.parasalcozumler.com

 2. Adalet dedi ki:

  Merhaba 6 ay geçen ürünler için bi işlem oluyomu acaba

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar
   Garanti süresi doldu ise bir hak iddia edemezsiniz.
   İyi günler dileriz

 3. Yasemin ÖZKAYA dedi ki:

  İyi günler, ben öz şanal ticaretten iki adet duble oto teybi aldım iki üründe aracımda elektiriksel sorun yarattı kendi kendine açılıl kapanıyor buda arcımda akü sorunu yapıyor. Bu sorunlar yüzünden aracıma yeni akü almak zorunda kaldım ürünün tamiri için almış olduğum ÖZ ŞANAL firmasına götürüp tamiri için başvurdum 23 iş günü beklememe rağmen bozuk ürünü tekrar bana iade ettiler. Şimdi ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar,

   Firma yönetimi ile tekrar görüştünüz mü? nasıl bir yaklaşım sergiliyorlar? Hata olmadığını yada destek olmak istemediklerini belirtiyorlarsa hukuki işlem başlatarak hakkınızı arayabilirsiniz.
   Bu konuda Tüketici Hakem Heyetleri size destek olabilir. İnternet üzerinden şikayet dilekçesi oluşturarak fatura ve varsa diğer belgelerinizi gönderip yardım isteyebilirsiniz.
   Ancak öncesinde firma ile uzlaşma yolunu zorlamanızda fayda var. Zira bu tarz anlaşmazlıklarda hukuki işlemler oldukça uzun sürüyor.

   iyi günler dileriz.
   http://www.parasalcozumler.com

 4. Eyup dedi ki:

  Merhaba.
  Faturasız, ikinci el üründe, malın kusurlu çıkması durumunda ne yapmak lazım

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar
   Eğer satın almış olduğunuzu kanıtlayabiliyorsanız Tüketici Mahkemesine başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.
   İyi günler dileriz.

 5. Gökhan dedi ki:

  Merhabalar, kurumsal bir mağazadan beğendiğim yemek masası setinde 700 tl indirim yapılınca, indirimin daha ne kadar devam edeceğini sorup, ay sonu biteceği cevabını alınca 28 eylül de gelip ürünü aldım.bir kaç gün sonra ekimin ilk haftası mağazaya tekrar uğradığımda indirim devam ediyordu, yani ay sonu bitmemiş. 10 gün sonra tekrar geldiğimde üründe ekstra tam 500 tl daha indirim yapıldığını gördüm, ürün 2200 tl den önce 1500 tl ye ben aldıktan tam 1 hafta sonra da 1000 tl ye düştü, bir hafta da 500 tl zarara uğratıldım, bu kadar haksız kazanç, böyle saçma fiyat politikası mı olur. Ve net bir süre garanti veremediler, aldığım ürüne. Hakkımı aramak istiyorum buna resmen kazık atmak denir. Kurumsal firma etiket fiyatı sabit, heryerde aynı diye pazarlık edemeden alıyoruz, eyvallah diyoruz, ama bu kadar da olmaz.

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar
   Hissettiklerinizi anlıyoruz.
   Ancak serbest piyasa ekonomisine göre herkes istediği ürünü istediği fiyata satabilir. Siz aldıktan sonra indirime gidilmiş olması size bir hak doğurmayacaktır.
   Ürünün garantisi ile ilgili de yine satış aşamasında kendileri ile bir anlaşma yapmış olmanız lazımdı. Kimi firmalar bazı ürünlerde 5-10 yıl garanti verirken kimisi garanti vermeyebilir. Garanti vermek zorunda değildirler. Bu sizin satınalma aşamasında yaptığınız anlaşmaya göre değişir.
   Garanti vermiyorsa sizin de almama hakkınız var sonuçta. Tercihinizi başka firmadan yana kullanabilirsiniz.
   Yaşadığınız tecrübe ile ilgili hissettikleriniz üzüntü verici. Ancak yasal olarak bir hak iddia etmeniz biraz güç gözüküyor.
   İyi günler dileriz.
   http://www.parasalcozumler.com

 6. sema dedi ki:

  05/10/2018 Tarihinde öğlen saatlerinde Turkcell Superonline firmasından annemin şahsi telefonuna arama gerçekleşti. Telefonu kızı olarak ben açtım. Öncelikle firmayı tanıtarak bilgilendirme yapıldı. Sonrasında olması gereken durum izah edildi.
  Konuşma esnasında geçen cümleler şunlardan ibarettir.
  Turkcell Superonline’ dan aramaktayım. Kullandığınız internet Vodafone dan çok fazla şikayet almaktayız, sizin bölgenizde sürekli internet yavaşlığı ve çekmeme gibi problemler oluştuğu için sizin bölgenizi Turkcell Superonline satın aldı. Sizi de onayınız varsa Turkcell Superonline’a taşımak istiyoruz aksi halde internetiniz kapanacaktır.
  Böyle bir görüşme gerçekleştikten sonra fiyat hakkında bilgi aldım. Bana 24 aylık Turkcell Superonline internet sözleşmesini onaylarsam ilk ay 62 TL daha sonraki 23 ayda ise 50 TL ödemem gerektiğini söylediler. Bende bu doğrultuda defalarca teyit ettikten sonra onayladım.
  01/11/2018 Tarihinde 80 TL internet ücreti çıktığını öğrendik. Böyle bir tutarsızlık sonucunda 04/11/2018 tarihinde firmayı aradık ve şikayetimizi dile getirdik. Bu konuyla alakalı şikayetimi onayladılar ve birkaç gün içerisinde konu ile alakalı geri dönüş yapacaklarını söylediler. 07/11/2018 tarihinde geri dönüş sağladılar ve tutarsız bir şekilde annemi ilk ay 80 TL lik tutarı ödemek için mecbur bıraktılar, kalan 23 ay boyunca ise 64,90 lık ücrete 5 TL indirim yaparak 59,90 ödemeniz gerekiyor dendi, hatta mecbur bırakıldı desek daha doğru bir tanım olur.
  07/11/2018 tarihinde saat 20:49 da şahsi telefonumdan bilgi almak için görüşme sağladım. Tutarsızlığın sebebini sorduğumda şikayetimizin sonucunda fiyatın belirlendiğini değişmeyeceğini söyleyerek iptali haline 250 TL gibi bir tutar ödememiz gerektiğini öne sürdüler. Görüşme sağladığımız ses kayıtlarını mail yoluyla göndermelerini talep ettim ve bunun ancak mahkeme kararı ile mümkün olabileceğini belirttiler. sizce başvuruda bulunmam gerekir mi?

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar

   Yaşadıklarınızı çok güzel özetlemişsiniz. Aynı şekilde Tüketici Hakem Heyetinin internet sitesinden şikayet dilekçesi oluşturup başvuru yapabilirsiniz. Mahkeme mutlaka sizi haklı bulacak ve mağduriyetinizi giderecektir.
   Görüşme kayıtlarını bu tarz firmalar vermezler. Ancak yasal işlem başlattığınız taktirde mecburen mahkemeye sunacaklardır. Bu durumda zaten haklılığınız ortaya çıkacak ve firmaya gereken ceza verilecektir.
   Kesinlikle peşini bırakmayın. Konuşulan rakamlar az gibi gözükse de bir çok kişi peşinden koşmadığı için bu tarz firmalar meydanı boş bulup her türlü haksızlığı yapıyorlar.
   İyi günler dileriz
   http://www.parasalcozumler.com

 7. sinan dedi ki:

  merhaba ben 31/10/2018 tarihinde 9,000,00 tl karşılığında oturma grubu aldım ve defolu çıktı. Almış olduğum bayi hakem heyetine başvurmamı istedi. eğer başvuru yaparsanız bende sizde paranızı alırsınız dediler. ilçe hakem heyetine başvuru yaptım ancak 6,000,00 TL üzeri işlemlere tüketici hakem mahkemeleri bakıyor dediler. 08/11/2018 tarihinde cayma hakkımı kullanmak istediğimi firmaya iadeli taahhütlü gönderdim. Anladığım kadarı ile 10 gün süre verilir firmaya eğer 10. sonunca geri dönüş sağlanamaz ise o zaman tüketici hakem mahkemesine başvuru yapmam gerekiyor. asıl sorum şu başvuru nasıl yapılıyor, süreç nasıl işliyor ve mahkeme kaç sürüyor. Yada daha kısa zamanda nasıl iade alırım . beni bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok makbule geçer tşkler kolay gelsin

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar
   Siz aslında gerekeni yapmışsınız şimdiye kadar. Tüketici hakem heyetinin internet sitesine girerek şikayet dilekçesi oluşturabilirsiniz. Başvuru dilekçenizde yaşadıklarınızı detaylı anlatın ve tüm fatura ve elinizdeki belgeleri ekleyin.
   Süreç çok kısa sürmüyor. Ortalama 6 ay sürer.
   Ancak sizin muhattabınız üretici firma değil, size satış yapan firma. Siz davayı o firmay açmalısınız kendileri tedarikçi firma ile işi nasıl çözeceklerini onlar düşünmeli.
   Siz kimden alış yaptıysanız onu dava etmelisiniz.
   İyi günler dileriz.

 8. Sevgi dedi ki:

  Merhabalar cocuklarimi yazdirdigim ozel okuldan tayin nedeniyle ayrildik iki cocugum icin toplam 25.000 gibi bir ucreti geri almam gerekiyor %10 kesinti yapacaklarini soylediler ve kabul ettim 16 agustosta dilekcemi verdim ve bu gune kadar bir donus olmadi tekrar tekrar aramis olmama ragmen 1 ekim itibariyle finans bolumunde calisan herkes aradigim haftanin cumasi veya pazartesisi gibi tarihler veriyor simdi ben kurumu para konusunda yasal faizleriyle beraber almak uzere mahkemeye vermek istiyorum bunu nasil yapabilirim

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar,

   Tüketici hakem heyeti daha küçük rakamlar için yardımcı oluyor. Bu yüzden doğrudan bulunduğunuz ilçedeki sulh ceza mahkemesine dava dilekçesi vermeniz gerekiyor.
   Dava neticesinde mutlaka hakkınızı alırsınız hiç şüpheniz olmasın. Ancak bu tarz davalar biraz uzun sürdüğünden hızlandırmak için noterden firmaya ihtarname çekerek belirli bir tarihe kadar ödeme yapmalarını talep edin. Olumlu dönüş olmazsa dava açarsınız.
   Hukuki işlem başlattığınızı gördükleri anda dava açmanıza gerek kalmadan gereğini yapacaklardır.
   iyi günler dileriz

 9. Ebru dedi ki:

  Merhabalar garantisi devam eden bir buzdolabim var vestel marka dolabın sogutmuyor. Servis geldi dolabın su dönüşümü yapan boruda plastik parça unutuldugunu söyledi parçayı bana verdi.bu yüzden sogutmuyor dedi.hala sorunları Devam ediyor. değişim talep ettim kabul edilmedi. Ne yapabilirim

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar,
   Firmalar genellikle değişim yerine onarımı tercih ediyorlar. Sorununuz tekrar devam ediyorsa yeniden servis talebinde bulunarak çözülmesi yönünde firmaya baskı kurmanız gerekmektedir. Ancak firma hala size yeterli destek sunamıyorsa yada direniyorsa bu durumda Tüketici Mahkemesine başvurarak şikayet dilekçesi verebilirsiniz.
   İnternet üzerinden Tüketici Mahkemelerine şikayet kaydı oluşturmak oldukça kolay ve zaman almıyor.
   Son çare bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.
   iyi günler dileriz.

BİR YORUM YAZ