Tüketici Mahkemesine Nasıl Başvurulur? Tüketici Mahkemesi Nedir?

Tüketici Mahkemesine Nasıl Başvurulur? Tüketici Mahkemesi Nedir?

Tüketici mahkemesi, herhangi bir mal yada hizmet satın alan tüketicilerin, aldıkları mal ve hizmetin ayıplı (kusurlu) olması durumunda, satıcı kişi yada firma ile olan anlaşmazlıkları çözebilecekleri kamu kurumudur.

Tüketici hakları kanununa göre, herhangi bir kişi yada kurum, satın aldığı mal ve hizmetin ayıplı olması durumunda ürünün iadesini yada değişimini isteme hakkına sahiptir.

Ancak günümüzde bir çok kişi bu hakkını sonuna kadar kullanmakta güçlük çekmektedirler. Zira, bazı firmalar, sattıkları ürünün arkasında durmamakta ve değişim yada iade konusunda müşterilerine zorluk çıkarmaktadırlar. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zamanlarda tüketiciler, soluğu Tüketici Hakem Heyeti yada Tüketici Mahkemesinde alarak sorunu hukuki yollarla çözmek durumunda kalırlar.

Hangi Durumlarda Tüketici Mahkemesine başvurmak gerekir?

Satın alınan mal yada hizmet, üründen beklenen asgari kalite standartlarını karşılamıyor ise ilk yapılması gereken iş, satıcı ile temasa geçmek olmalıdır.

Bu standartlar aşağıdaki gibi özetlenebilir;

 • Ürün bozuk çıkmışsa,
 • Ürün çalışmıyor ise,
 • Ürün üzerinde gözle görülür kırık, çatlak, çizik gibi hasarlar var ise,
 • Ürün sahip olması gereken özelliklere sahip değilse,
 • Ürün, sipariş edilen renk, koku, şekil, doku, ağırlık, ebat gibi kriterleri karşılamıyor ise.

Yukarıdaki durumlardan en az bir tanesi ile karşılaşılmış ise, ürün “ayıplı mal” statüsüne girer. Yani ürün kusurludur.

Ayıplı ürün satışı kanunen yasaktır ve satıcı kişi malı iade alıp ya değişim yada para iadesi yapması gerekir.

Böyle bir durum ile karşılaşan tüketiciler, şayet sorunu satıcı ile çözemiyor ise, Tüketici Mahkemesi yada Tüketici Hakem Heyeti aracılığı ile dava açabilir ve hakkını geri alabilir.

Hangi durumlarda Tüketici Mahkemesi, hangi durumlarda Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapılır?

Tüketici mahkemeleri ile Tüketici Hakem Heyeti aslında aynı görevi yaparlar.

Ürünün satın alma bedeli ile bulunulan bölgenin il-ilçe-büyük şehir olma durumlarına göre başvuru yapılacak yer değişmektedir.

Başvuru adresleri şu şekildedir;

 • Mal ve hizmet bedeli 2.400 tl altında ise İlçe Tüketici Hakem Heyetleri,
 • 2.400 tl ve 3.610 tl arasında ise İl Tüketici Hakem Heyetleri
 • Mal ve hizmet bedeli 3.610 tl ve üzerinde ise Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.

** Bu rakamlar her yıl güncellenmektedir.

Tüketici Hakem Heyeti illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlık binalarında bulunur.
Tüketici Mahkemeleri ise her ilçenin adliye binalarında bulunmaktadır.

Tüketici Mahkemesi yada Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır?

Eğer herhangi bir ayıplı mal yada hizmet almış ve durumu satıcı ile çözememiş iseniz öncelikli olarak yapılması gereken iş, durumu belgeleyici tüm dokümanları toparlamaktır.

Tüketici Mahkemesi başvurusu için gerekli evraklar;

Ürüne ait fatura, varsa ürünün kutusu, hasar yada ürünün kusurunu gösterir belge yada fotoğraflar, garanti belgesi, satış sözleşmesi.. gibi.

Satıcı ile durumu çözmeye çalışıldığını gösterir her türlü görüşme notu ve yazışmalar dosyaya dahil edilmelidir. (Ayıplı mal alımı durumunda önerimiz, tüm görüşmelerin, satıcı ile yazılı yapılması yönündedir?

Daha sonra tüm bu belgeler ile birlikte başvurunuzu 2 şekilde yapabilirsiniz;

İlk seçenek, şikayet dilekçesi oluşturarak doğrudan Tüketici Hakem Heyeti yada Tüketici Mahkemesine başvurmak. Bizzat yada posta ile başvuru yapılabilir. (Tüketici Mahkemesi Başvuru Dilekçesi örneğine buradan ulaşabilirsiniz.) Tüketici Mahkemesi bulunmayan illerde başvurular Asliye Hukuk Mahkemelerine yapılır.

İkinci yöntem ise direkt e-devlet üzerinden sisteme girerek https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/ adresinden online başvuru yapabilirsiniz.

Tüketici Mahkemesi başvuru ücreti almamaktadır. 

Tüketici Mahkemesi yada Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl Uygulanır?

Tüketici Mahkemesi yada Tüketici Hakem Heyeti, başvuru yapıldıktan sonra en geç 6 ay olmak üzere genellikle ortalama 3 ay içerisinde karar vermiş olurlar. Karar çıktıktan sonra 5 gün içinde taraflara bildirimde bulunulur. Çıkan kararlar ayrıca kaymakamlıklarda panolara asılarak duyurulur.

Tüketici Hakem Heyetlerinin aldığı karara itiraz edilecek ise, ürün bedeli ne olursa olsun, 15 gün içerisinde bir üst mahkeme olan Tüketici Mahkemelerine başvuru yapılabilir. İtiraz süresi 15 gündür.

Eğer verilen karar tüketici lehine ise, verilen karar ilam niteliği taşır. İlam mahkeme kararıdır. Satıcı kişi bu karara uymakla yükümlüdür.  Uymadığı taktirde doğrudan icra dairesine giderek ilamlı icra takibi başlatabilirsiniz. Konu ile ilgili detaylara, “İcra Takibi Nasıl Başlatılır” başlıklı yazımızda geniş bir şekilde yer verilmiştir.

Süreç ile ilgili yaşanabilecek sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili Alo 175 Tüketici Hattına başvurulabilir.
Ayrıca sorularınız ve görüşleriniz için bize de aşağıdaki yorum bölümünden her zaman ulaşabilirsiniz.
 
Bunları da beğenebilirsin
111 Yorumlar
 1. Furkan Türk diyor

  Merhaba 1 ay önce aldığım mobilya takımının teşhir ürünü yani mağazada sergiledikleri denemek için kulanılan ürün olduğunu anladım. Değişimini talep ettim lakin mağaza sahibi 1 ay kullanmışsın alamam dedi. Ne gibi haklarım var? Sıfırı ile değişebilir miyim? Mahkemeye başvursam bu süreç için ek masraflarım olur mu? Teşhir ürünü olduğunu kanıtlamam gerekir mi? Nasıl kanıtlayabilirim? Çok teşekkür ederim. En kısa zamanda cevabınızı bekliyorum.

 2. MEHMET diyor

  Merhaba. 16 kasım 2018 tarihinde protein siparis etmistim havale yolu ile ödedim bana bir hafta sonra kargoya verilecegini beyan ettiler. Soyledikleri gun kargoya verilmedi aradigimda telefonlara bakmadilar ve engellediler de. Bir aydan fazla oldu ve halâ ürünüm gelmedi. Her aradigimda baska bir gün söylüyorlar. Ne gibi haklarim var?

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhaba
   Satış işlemini telefonla yaptığınızı anlıyoruz.
   Bu durumda herhangi bşr sözleşme yada fatura almadınız muhtemelen.
   Ancak yine de ödemeyi banka yolu ile yaptığınız için tüketici hakem heyetine başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.
   İyi günler dileriz

 3. İslim GÜLPINAR diyor

  Merhabalar, 20.02.2018 tarihinde 3.819 TL ye aldığım LCD TV mi sorunsuz kullanıyordum. Sonrasında 23.07.2018 tarihinde bildik iyi bir markadan 2 adet klima aldım. Montajı için Servis 2 personel gönderiyor. Gelen personellerden birinin kolu kırık ve alçılı imiş. Asıl montajı yapanda kolu kırık olan imiş. O gün ben çalıştığım için sadece evde annem bulunuyordu. Klimaların kurulumunu yapıp gidiyorlar. Akşam eve geldiğimde klimayi test edip içeri biraz serinleyince TV yi açıyorum. Televizyonda koca bir kırık. Ekran esnek olduğu için kapalı iken hiç birsey anlaşılmıyor. Dış ekranında sorun yok, darbe aldığı anlaşılmıyor hiç. İç ekranda kırık oluşmuş. Her iki firmanın Servisini aradım. Resim gönderdim, darbe almış dediler. Sizin personelinizden baska gelen olmadı deyince “personel capmadik biz dedi” deyip konuyu kapattilar. Klima kurulumu Saatlerce süren islem. Annem sürekli başlarında duramamis. Ben konuyu Servisle cozemeyecegimi anlayınca firmanın cozum merkezini aradım. Birkez bile cevap dönmediler. En az 20 kez aradım. Sonuç yok. Firmanın internet Sitesine 4 kez şikayet kaydı girdim. Ona da cevap yok. Dava açmak istiyorum. Sonuç alabilirmiyim? Ne yapmalıyım? Yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   Durumunuz biraz sıkıntılı gözüküyor. Dava açabilirsiniz tabi ki. Ancak haklılığınızı ispat etmeniz çok zor gözüküyor. Yine de şansınızı deneyin.
   Eğer durumu kanıtlayabilecek deliller bulabilirseniz işiniz daha kolay olur. Ancak kanıt olmadan sadece sözlü beyan ile sonuç alma ihtimaliniz biraz düşük.

   iyi günler dileriz.

 4. Tb diyor

  İyi günler aracımı mini onarım kapsamında kaskomun bağlı olduğu servise verdim aracımı 2 gün teslim wdecekken 12 gün serviste kaldı be hata olmayan yerde hasar oluşturdular ne yapabilirim

 5. BURCU HASGÜL DAĞ diyor

  Merhaba. Yaklaşık 14 bin tl değerinde aldığım mobilyalar mavi olmasi gerekirsen pembe geldi. Isim benzerligi dediler bir kaç hafta sonra yenisi geldi. Ancak bu kez de yumuşak sünger seçmemize ragmen oldukça sert süngerli koltuklar geldi. Haftalarca verebildiğimiz mucadeleden sonra süngerler değişti Ancak koltuğun başlık kismindaki yırtık kumaş hala aynı. Kumaşı degistireceklerini söyledikleri halde ayni kumaş geldiğini oradan anladim. Ayrica Sandalyeler sectigimiz renkle uyuşmayan bir renk. Itiraz etmek istedigimizde bize sanki ne olacak birebir aynısı olamaz dediler değişim yapmadilar. Tv ünitesinde ezikler çatlaklar vardi muhtemelen teşhir ürünü. Masa beyaz olmasi gerekirken somon rengi geldi ve modeli farkli. Son olarak icerisinden avuç dolusu talaş sünger toz zerreleri çıkan kırlentlerimiz değişime gitmişti. Onları da getirmeyi unutmuşlar yarın getireceğiz diye söz verdiler ancak o sözün üstünden 10 gün geçti. Tüm bunlar yetmez gibi simdi telefonlarımı engellediler. Baska numaradan aradığım zaman da müdürün magazada olmadığını söylüyorlar. İade talep ediyoruz ancak hic hir sekilde firma ile iletişime geçemiyoruz. Lutfen yardım edin nasil bir yol izleyebilirim…

 6. rabıa diyor

  ıyı gunler unıversıte ogrencısıyım gecen hafta telefonumu (ıphone 6) suya dusurdum tamır ıcın gotudugum ılk yer telefonumu yapacaklarıı soyledıler ama tel de 470 tl lık bır hasar belırledıler onlar dısında goturdugum yer bana ılk yerde cok hasar verıldıgını artık yapamayacaklarını soyledıler. daha sonra aılem bana (ıphone 5) telefonumu gonderdıler . telefonu ılk goturdugum yer ıphone sıfremı degıstıdıgı ıcın yenı telefondan gırıs yapamadım ve ılk gotudugum yere tekrardan gotudum gırıs yaptı daha sonra bataryasını (bataryasında bır sorun oldugunu da bılıyordum) degıstırebılecekelerını soyledıler neden bılmıyorum kabul ettım ve telefonumun kulaklık gırısını bozdular bunu fark edıp tekrar goturdum bu sefer bır cok parca degıstırdı ve su an sarj dahı etmez oldu ne yapmalıyım

 7. Hatice özden diyor

  Benimde simens ten aldıgim cam ocagım var iki yıllık garantisi bittikten sonra ocagım bir parmak genişlıginde paladı ve catlak devam etti servisi cagırdım resim cekti genel merkeze gönderdi bana yetkililer ocaga darbe edilmiş dediler ocaga darbe olmadı dediysemde inanmadılar gelin siz darbe yapın bakalım nasıl bir darbe bunu yapar dedim hayır dediler ben şikayet etmek istiyorum ne yapmak gerekir yazarsanız sevinirim hatice özden

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.