Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Tüketici Mahkemesine Nasıl Başvurulur? Tüketici Mahkemesi Nedir?

Tüketici Mahkemesine Nasıl Başvurulur? Tüketici Mahkemesi Nedir?

Tüketici mahkemesi, herhangi bir mal yada hizmet satın alan tüketicilerin, aldıkları mal ve hizmetin ayıplı (kusurlu) olması durumunda, satıcı kişi yada firma ile olan anlaşmazlıkları çözebilecekleri kamu kurumudur.

Tüketici hakları kanununa göre, herhangi bir kişi yada kurum, satın aldığı mal ve hizmetin ayıplı olması durumunda ürünün iadesini yada değişimini isteme hakkına sahiptir.

Ancak günümüzde bir çok kişi bu hakkını sonuna kadar kullanmakta güçlük çekmektedirler. Zira, bazı firmalar, sattıkları ürünün arkasında durmamakta ve değişim yada iade konusunda müşterilerine zorluk çıkarmaktadırlar. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zamanlarda tüketiciler, soluğu Tüketici Hakem Heyeti yada Tüketici Mahkemesinde alarak sorunu hukuki yollarla çözmek durumunda kalırlar.

Hangi Durumlarda Tüketici Mahkemesine başvurmak gerekir?

Satın alınan mal yada hizmet, üründen beklenen asgari kalite standartlarını karşılamıyor ise ilk yapılması gereken iş, satıcı ile temasa geçmek olmalıdır.

Bu standartlar aşağıdaki gibi özetlenebilir;

 • Ürün bozuk çıkmışsa,
 • Ürün çalışmıyor ise,
 • Ürün üzerinde gözle görülür kırık, çatlak, çizik gibi hasarlar var ise,
 • Ürün sahip olması gereken özelliklere sahip değilse,
 • Ürün, sipariş edilen renk, koku, şekil, doku, ağırlık, ebat gibi kriterleri karşılamıyor ise.

Yukarıdaki durumlardan en az bir tanesi ile karşılaşılmış ise, ürün “ayıplı mal” statüsüne girer. Yani ürün kusurludur.

Ayıplı ürün satışı kanunen yasaktır ve satıcı kişi malı iade alıp ya değişim yada para iadesi yapması gerekir.

Böyle bir durum ile karşılaşan tüketiciler, şayet sorunu satıcı ile çözemiyor ise, Tüketici Mahkemesi yada Tüketici Hakem Heyeti aracılığı ile dava açabilir ve hakkını geri alabilir.

Hangi durumlarda Tüketici Mahkemesi, hangi durumlarda Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapılır?

Tüketici mahkemeleri ile Tüketici Hakem Heyeti aslında aynı görevi yaparlar.

Ürünün satın alma bedeli ile bulunulan bölgenin il-ilçe-büyük şehir olma durumlarına göre başvuru yapılacak yer değişmektedir.

Başvuru adresleri şu şekildedir;

 • Mal ve hizmet bedeli 2.400 tl altında ise İlçe Tüketici Hakem Heyetleri,
 • 2.400 tl ve 3.610 tl arasında ise İl Tüketici Hakem Heyetleri
 • Mal ve hizmet bedeli 3.610 tl ve üzerinde ise Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.

** Bu rakamlar her yıl güncellenmektedir.

Tüketici Hakem Heyeti illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlık binalarında bulunur.
Tüketici Mahkemeleri ise her ilçenin adliye binalarında bulunmaktadır.

Tüketici Mahkemesi yada Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır?

Eğer herhangi bir ayıplı mal yada hizmet almış ve durumu satıcı ile çözememiş iseniz öncelikli olarak yapılması gereken iş, durumu belgeleyici tüm dokümanları toparlamaktır.

Tüketici Mahkemesi başvurusu için gerekli evraklar;

Ürüne ait fatura, varsa ürünün kutusu, hasar yada ürünün kusurunu gösterir belge yada fotoğraflar, garanti belgesi, satış sözleşmesi.. gibi.

Satıcı ile durumu çözmeye çalışıldığını gösterir her türlü görüşme notu ve yazışmalar dosyaya dahil edilmelidir. (Ayıplı mal alımı durumunda önerimiz, tüm görüşmelerin, satıcı ile yazılı yapılması yönündedir?

Daha sonra tüm bu belgeler ile birlikte başvurunuzu 2 şekilde yapabilirsiniz;

İlk seçenek, şikayet dilekçesi oluşturarak doğrudan Tüketici Hakem Heyeti yada Tüketici Mahkemesine başvurmak. Bizzat yada posta ile başvuru yapılabilir. (Tüketici Mahkemesi Başvuru Dilekçesi örneğine buradan ulaşabilirsiniz.) Tüketici Mahkemesi bulunmayan illerde başvurular Asliye Hukuk Mahkemelerine yapılır.

İkinci yöntem ise direkt e-devlet üzerinden sisteme girerek https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/ adresinden online başvuru yapabilirsiniz.

Tüketici Mahkemesi başvuru ücreti almamaktadır. 

Tüketici Mahkemesi yada Tüketici Hakem Heyeti Kararı Nasıl Uygulanır?

Tüketici Mahkemesi yada Tüketici Hakem Heyeti, başvuru yapıldıktan sonra en geç 6 ay olmak üzere genellikle ortalama 3 ay içerisinde karar vermiş olurlar. Karar çıktıktan sonra 5 gün içinde taraflara bildirimde bulunulur. Çıkan kararlar ayrıca kaymakamlıklarda panolara asılarak duyurulur.

Tüketici Hakem Heyetlerinin aldığı karara itiraz edilecek ise, ürün bedeli ne olursa olsun, 15 gün içerisinde bir üst mahkeme olan Tüketici Mahkemelerine başvuru yapılabilir. İtiraz süresi 15 gündür.

Eğer verilen karar tüketici lehine ise, verilen karar ilam niteliği taşır. İlam mahkeme kararıdır. Satıcı kişi bu karara uymakla yükümlüdür.  Uymadığı taktirde doğrudan icra dairesine giderek ilamlı icra takibi başlatabilirsiniz. Konu ile ilgili detaylara, “İcra Takibi Nasıl Başlatılır” başlıklı yazımızda geniş bir şekilde yer verilmiştir.

Süreç ile ilgili yaşanabilecek sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili Alo 175 Tüketici Hattına başvurulabilir.
Ayrıca sorularınız ve görüşleriniz için bize de aşağıdaki yorum bölümünden her zaman ulaşabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

123 Yorumlar
 1. cansel diyor

  merhabalar temmuz 2017 de 5.500 tlye yemek odası aldık.aradan henüz biryıl geçmesine rağmen masa ayakları ayrılmaya başladı.biz şirketin yetkilileriyle görüştük fotoğraflarla şikayetimizi bildirdik bize fabrika hatası olduğu ve ayaklara vida atılması gerekirken sadece tutkalla yapıştırıldığı söylendi. masam alındı ve yapılıp tekrar bize gönderidi. ancak geldiğinde masanın asıl sorunlu olan ayaklarına değilde tek bir tarafına vida atıldğını gördük. tekrar şirketle görüşme sağlandı ve gelinip tekrar masa alndı. 2. sefer giden masamız yapılmadan geri geldi . mağaza yöneticileriyle görüşme sağladık ürünümüz bir türlü yapılamadığı için para iadesi talep ettik. onlarda para iadesi kabul etmeyip ürünü sıfırıyla değiştirmeyi kabul ettiler. ve bu süreç böyle 6 aydır devam ediyor. sıfır masamız geldiğinde boyasının baştan sağma bir şekilde yapıldığı ve her tarafının çizik ve baloncuk içinde olduğunu gördük. tekrar mağaza sorumlusuyla görüştk ve masayı tekrar alıp yapalım dendi. biz iade istiyoruz ve kabul edilmiyor. tüketici mahkemesine başvursak bir sonuç alabilir miyiz?

 2. aylin diyor

  merhaba güzellik merkezınden alınan hızmetten memnun olunmaması durumundada başvuru yapabılırmıyız

 3. Hacer diyor

  Merhaba ben evimi tadilat yaptirdim mutfak dolabi takdirdim su tesisatcinin hatasi yuzunden gece boru patlamis ve evimi su basti butun evin parkeleri kabardi simdi ben tuketiciler mahkemesine bas vursak hakkimiz olurmu

 4. Osman Can diyor

  kolay gelsin teknosadan samsung a7 2018 aldım (2297tl ) kasko yaptırdım ek ücret vererek.eşim elinden dusurdu akranı açılmıyor .telefonda kırık vs yok. kasko şirketine gönderdim.(teknosa yetkili personellere daınştım cihazı gördüler) buna istinaden gönderim sağladım.3 gündür telefonum yok.bugun ulaştı kasko şirketine .telefonda kırık olmadığı için samsung yetkılı servısle gorusmemı ıstedıler gorustum. onlarda cihazı inceledilerse iç ekran kırık olabılıcegını ve yapmaları gerektıgını ,samsung yetkılı servıse gıderse ek ücret alarak yapacaklarını soyledıler. bu durumda tuketıcı haklarına başvuru yapsam olumlu sonuç alırmıyım hakkım varmı

 5. Merve diyor

  Merhaba bundan 2 ay önce Ankara’da bir mobilya firmasından yemek masası, koltuk ve yatak odası takımını özel olarak yaptırmak için 24 bin tl ye anlaştık ödemenin 12 bin tl si yapıldı kalan ücret senetlere bölündü 15 haziranda olan düğünüm için 24 mayıs teslim tarihiydi ancak defalarca aramalarımızla 2 haziranda eksik bir şekilde teslim edildi ve yatak düğüne 2 gün kala geldi ürünlerde çok fazla hata vardı yamuk dikişler yarıya kadar yapılmış boyalar zedelenmeler koltuklarda ve sandalyeler görünen teller süngerlerin orantısızlığı vs hatalar bildirildiğinde değişim yapılacak denildi tekrar başka mobilyalar seçtik teslimat yine gecikti aramazsak bilgide veriliyor yaşadığımız mağduriyet 2 aydır hala devam ediyor mahkemeye başvursam süreç ne kadar sizce cvp verirseniz çok teşekkür ederim. Not: sözleşmeler whatsaap konuşmaları hataların resimleri herşey mevcut

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.