GüncelHukuk

Çek Kırdırma ve Çek Cirolama Nedir?

İçindekiler

Çek Kırdırma ve Çek Cirolama Nedir Nasıl Yapılır?

Çekler ticaretle uğraşanların sıklıkla kullandığı, belirli bir tarihte ödemesinin gerçekleştirildiği bir ödeme aracıdır. Çekler gerektiğinde vadesinden önce paraya çevrilebilir veya çeklerin başka birine devredilmesi söz konusu olabilir. Çeklerin vadesinden önce kullanılmasına çek kırdırma adı verilir. Çeklerin devri ise çek cirolama olarak adlandırılır. Şimdi çek kırdırma ve cirolama nedir daha yakından inceleyelim.

Çek Ciro Etmek Ne Demek?

Çek ciro etmek nedir, çek nasıl ciro edilir sorularına cevap arayalım. Çek ciro etmek bir kişiye ödeme olarak verilen çekin başka bir alacaklıya devredilmesidir. Gerektiği zaman şirketler veya kişiler alacaklılarına kendi çekleri yerine başka kişi veya şirketlerden aldıkları çeki ciro ederler. Böylece borçlu kişi çekten doğan alacak hakkını başka kişi veya şirkete devreder. Çekler birden fazla kez ciro edilebilir.

Şimdi ise çek ciro örneği ve çek ciro kaşesi örneği nasıl olur inceleyelim. Çekler ilgili bankalardan belirli ücret karşılığında alınan 10 sayfalık bir defter şeklinde verilir. Çeki ciro eden kişi çekin arkasına kendi ismini ve soy ismini yazarak çeki imzalar. Eğer şirket ise şirketin kaşesini basar ve imzalar. Böylelikle o çek hamiline çek olarak adlandırılır. Çeki tahsil edecek kişi belirsizdir. Çeki elinde bulunduran herkes vadesi geldiğinde ilgili bankadan çeki bozdurabilir. Çeki ilk hazırlayan kişi veya kurum çekin son verildiği kişi veya kuruma ödemeyi yapar.

Çek Kırdırma Nedir Nasıl Yapılır?

Çek cirolamak ne demek sorusuna yanıt aradık şimdi ise çek kırdırma işlemine bakalım. Çek kırdırma işlemi vadesi gelmeyen çekin ilgili bankadan tahsilinin gerçekleştirilmesidir. Acil nakit ihtiyacı nedeniyle yapılan bu işlemin birkaç dezavantajı mevcuttur. Çeki elinde bulunduran kişi bankaya vadesinden önce giderek çekin tahsilatını yapmak ister. Bankalar istendiği takdirde çek kırdırma işlemini yapmak zorundadırlar. Ancak çek kırdıran kişi veya firmanın kredi sicili bozulur. Bunu engellemek isteyen kişi veya kurumlar ise bir faktöring firmasına belirli bir komisyon ödeyerek çekini kırdırabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Sigortasız Kredi Çekilebilir Mi?

Amerikada Maaşlar Ne Kadar?

İcra Takibi Nedir? İcra Süreci ve Ödemeler

İlamsız İcra Takibi Nedir? Nasıl Açılır?

Icra Takibi Nasıl Başlatılır?

Senet Nedir? Hangi Amaçla ve Ne Şekilde Kullanılır?

Senet Borcu Tahsil Edilemezse Alacaklı Kişi Ne Yapmalı?

Senet Nasıl Doldurulur?

Özet

Bu yazımızda çek cirolama ve çek kırdırma nasıl yapılır nedir sorularını cevapladık ve çek ciro örneği ve çek ciro kaşesi örneği nasıl olur anlatmaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu