GüncelHukuk
Trend

Çek Nedir? Nasıl Kullanılır? Çek Ödenmezse Ne Olur?

İçindekiler

Çek Nedir Nasıl Kullanılır?

Günümüzde çeklerin kullanımı her ne kadar azalma gösterse de hala sık kullanılan ödeme araçlarının başında gelir. Çekler belirli bir vadesi olan ve ödeme ve tahsilat için kullanılan bir ödeme aracıdır. Çek nasıl kullanılır sorusu ve detayları merak edilmektedir. Şimdi bu soruyu cevaplayalım.

Bir çek defterine sahip olmak istiyorsanız ilk olarak gerekli belgeleri hazırlamalısınız. Gerekli belgeler:

  • Kimlik belgesi
  • Sabıka kaydı
  • İkametgâh adresi

Daha sonra çalıştığınız bankadan çek defteri talebinde bulunabilirsiniz. Banka yapacağı ödemeleri garanti altına almak için sizden teminat ister. Bu nedenle 10 yaprağı bulunan çek defterinin her bir yaprağına belirli bir tutar ödemeniz gerekir. Banka, başvuruda bulunan şirketin kredi notuna veya daha önce karşılıksız çek veya geciken çek ödemeleri gibi vakaların olup olmadığını teyit ederse çek defterini alabilirsiniz.

 İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Uygun Kredi Nasıl Çekilir

Amerikada Çalışmak ve Maaşlar

Çekilen Kredi Ertesi Gün Kapatılırsa Faiz Ödenir Mi?

Çek Kırdırma ve Çek Cirolama Nedir? Nasıl Yapılır?

Bankaların Çalışma Saatleri

Yasal Takip ve Idari Takip Süreci Nasıl Işler?

İcra Takibi Nedir? İcra Süreci ve Ödemeler

İlamsız İcra Takibi Nedir? Nasıl Açılır?

Icra Takibi Nasıl Başlatılır?

Senet Nedir? Hangi Amaçla ve Ne Şekilde Kullanılır?

Senet Nasıl Doldurulur?

Senet Borcu Tahsil Edilemezse Alacaklı Kişi Ne Yapmalı?

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Çek Karnesi Nasıl Kullanılır?

Çek karnesi veya çek defteri nasıl kullanılır sorusuna yanıt arayalım. Çek defterleri içinde 10 adet çek yaprağı bulunan defterlerdir. Borç ödemek için çek kullanacağınız zaman çek tahsilini ileri bir tarihe yazabilirsiniz. Ancak vadesi gelen çeklerin karşılığının banka hesabınızda bulunması gerekir. Eğer banka hesabınız müsait değilse bile banka 2.225 TL tutarında ödeme yapmak durumundadır. Bu nedenle banka sizden teminat olarak çek yaprağı başına 2.225 TL talep edebilir ve bu tutarı bloke ederek faiz işletebilir.

Çek Ödenmezse Ne Olur?13

Çekler vadesinde tahsil edilmesi gereken bir ödeme aracıdır. Çeki düzenleyen şirket çekin vadesinde ödemesi gereken tutarı hesabında bulundurmalıdır. Eğer çeki düzenleyen şirketin banka hesabı müsait değilse banka alacaklıya çekin tamamını değil sadece ödemesi gereken tutar olan 2.225 TL tutarı öder.

Bu durumda çek karşılıksız olur. Karşılıksız çekler çeki yazan şirketin kredi sicilini bozar ve ticari itibarı kaybolur. Eğer çeki elinde bulunduran kişi vadesinden önce çeki tahsil etme talebinde bulunursa banka bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Ancak çekin vadesi dolmadan tahsil edilmesi tahsil eden kişinin kredi sicilini bozar.

Çek Nedir? Nasıl Kullanılır? Çek Ödenmezse Ne Olur?
Çek Nedir? Nasıl Kullanılır? Çek Ödenmezse Ne Olur?

Özet

Bu yazımızda çek nedir nasıl kullanılır sorularına yanıt aramakla beraber çek defteri nasıl kullanılır sorusunu da cevapladık.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu