GüncelHukuk

Kredi Borcu ödenmezse Ne Olur?

İçindekiler

Kredi Borcu ödenmezse Ne Olur?

Günümüzde artık neredeyse kredi borcu olmayan yada daha önceden kredi kullanmamış kişi yok denecek kadar azdır. Bankalar, ekonominin iyi gittiği dönemlerde kredi musluklarını sonuna kadar açarak ciddi bir müşteri portföyü elde etmekte ve bu portföyden ciddi karlar elde etmektedir. Günümüzde, ortalama %12 civarında faizle müşteriden para toplayan bankalar, bu paraları, %20-25 oranlarında faizlerle başka müşterilerine satmakta ve buradan çok yüksek kar elde etmektedirler. Ancak dağıtılan bu kredi borcu ödenmezse bankalar ciddi finansal sıkıntılar yaşamakta ve alacaklarını garanti altına almak için her türlü yasal yola başvurmaktadırlar.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi çeken kişiler borçlarını zamanında ödemekle yükümlüdür. Kredi borcu ödenmezse bu durumda borçlu kişileri oldukça zorlu bir süreç beklemektedir. Yasal olarak, ödenmeyen kredi borcu, ödeme tarihini 90 gün geçtikten sonra yasal takibe girmektedir. Yasal takip süreci başlatılan bir kredi için bankalar her türlü hukuki yollara başvurmakta ve alacaklarını devlet eliyle tahsil etmektedirler.

Kredi borçlarında yasal takip için her ne kadar 90 günlük bir süre geçmesi gerekmekte ise de bankalar genellikle 2 taksit ödenmediği taktirde borçlu kişiyi idari takibe almakta ve borcun tahsili için baskı kurmaktadırlar.

Yasal takip ve idari takip için aşağıdaki başlıkta daha fazla içerik bulabilirsiniz.

Yasal takip ve idari takip süreci nasıl işler?

Kredi borcu ödenmezse haciz gelir mi?

Kredi borcu ödenmezse bu durumda bankalar öncelikli olarak idari takip başlatırlar. İdari takipte herhangi bir hukuki yol izlenmez. Sadece borçlunun borcu hatırlatılır ve ödeme yapması için borçlu kişiye ve kefiline hatırlatma yapılır.

Idari takip sürecinde iken eğer borçlu borcunu ödemez yada banka ile yeni bir ödeme planı üzerinde anlaşmaya varamaz ise bu durumda yasal takip süreci başlar. Yasal takip sürecinin başlaması için ödeme tarihinden itibaren 90 gün süre geçmiş olması gerekir.

Yasal takip başlatılan borçlu yine de borcunu ödemez ise bu durumda banka, avukatları aracılığı ile icra takibi başlatır. Icra takibi başlatılan borçluya, icra dairesi tarafından, borcunu ödemesi konusunda tebligat yapar. Tebligat yapıldıktan sonra 10 gün içerisinde borcun ödenmesi beklenir. Eğer 10 gün içerisinde borç ödenmez yada herhangi bir ödeme planı üzerinde anlaşmaya varılmaz ise bu durumda mahkeme kararı ile haciz işlemleri başlatılır.

Haciz kararı çıktıktan sonra borçlunun maaşının %25’i haczedilir. Eğer bu rakam yeterli olmaz ise bu durumda üzerine kayıtlı tüm taşınmaz mallar ve araçlar ile evindeki eşyalara haciz konulur.

Ancak evdeki her eşya haczedilemez. Borçlunun hayatını sürdürebileceği temel eşyalar hiç bir şekilde haczedilemez. Hangi malların haczedilemeyeceği ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki başlıkta bulabilirsiniz.

Hangi mallar haciz edilebilir? Hangi mallar haczedilemez?

Kredi borcu ödenmezse kefile haciz gelir mi?

Kredi sözleşmesi imzalanırken eğer bir kefil gösterilmiş ise bu durumda kefil de borçlu kişi ile aynı sorumlulukta borcu ödemekle yükümlüdür. Ancak burada öncelikli olarak borçlu kişiden tahsilat yapılmaya çalışılır. Eğer borçlu kişi borcunu hiç bir şekilde ödeyemiyor ve yasal takip sürecinde haciz edilecek herhangi bir malvarlığına sahip değilse bu durumda borcun kefil olan kişiden tahsil edilmesi beklenir.

Kefil kişi borçlu kişi ile aynı sorumluluğa sahip olduğundan yasal takip süreci kefil için de aynı şekilde işletilir. Eğer kefil de borcunu ödemezse bu sefer kefil olan kişiye icra gelir.

Hem asıl borçlu, hem de kefil olan kişinin haciz edilebilir hiç bir mal varlığı yok ise bu durumda bir şey yapılmaz. Herhangi bir hapis cezası verilmez. Ancak her iki kişinin de kredi sicili bozulur, kredi notu düşer ve bir daha kolay kolay kredi çekemez, kredi kartı verilmez.

Kredi notu ile ilgili daha detaylı bilgiye aşağıdaki yazıdan ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir? Önemi Nedir?

Kredi borcu nasıl yapılandırılır?

Yukarıda göreceğiniz gibi, kredi borcu ödenmezse hem asıl borçlu hem de kefilini ciddi yaptırımlar beklemektedir. Böyle bir duruma düşmemek için, eğer kredi borcu ödenemiyor ise ilk yapılması gereken banka ile görüşerek, ödenebilir yeni bir kredi sözleşmesi yaparak borcun yeniden yapılandırılmasıdır.

Yeniden yapılandırma mevcut borcun, daha düşük taksitler ile daha uzun vadeli olacak şekilde tekrar baştan hesaplanması ve borcun daha geniş bir vadeye yayılmasıdır.

Eğer ilerki dönemde beklenen bir alacak yada gelecek para var ise, kredi borcu yapılandırılırken bu da göz önünde bulundurulur ve balon ödeme denen ek ödemeler ara vadelere konularak daha düşük faiz ödemesi gerçekleştirilir.

Kredi borcundan dolayı yasal takip başlatılırsa ne yapılmalı?

Ödenemeyen borcun, başka bankadan tekrar kredi alınarak ödenmesi (kapatılmaması), yada kredi kartından nakit avans çekilerek kapatılmaya çalışılması yapılabilecek en büyük hatalardandır.

Eğer borç ödenemiyor ise yasal takip ve idari takibe düşmeden önce banka ile anlaşmaya çalışılmalı ve mümkün ise yeniden yapılandırma talep edilmelidir.

Banka kredi notunun düşmesi yada borcu başka banka araçları ile ödemeye çalışmak daha fazla batağa saplanmaya neden olabilir.

Eğer yeniden yapılandırma ile de borç ödenemeyecek durumda ise bu durumda ya başka birilerinden elden borç alınmaya çalışılmalı, yada herhangi bir mal varlığı var ise satarak nakit tedarik edilmeye çalışılmalıdır.

Nakit ihtiyacı durumunda nasıl para bulabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki yazıya göz atmanızı öneririz.

Acil Nakit İhtiyacına Pratik Çözümler

Kredi kartı borçları ödenmezse ne olur merak ediyorsanız aşağıdaki başlığa göz atabilirsiniz.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

İlginizi çekebilecek yazılar;

Yasal takip ve idari takip süreci nasıl işler?

İcra takibi nedir? İcra takibi başlatılırsa ne yapılmalıdır?

Hangi mallar haciz edilebilir? Hangi mallar haczedilemez?

Kredi Notu Nedir? Önemi Nedir?

Sorularınız ve görüşleriniz için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz. Tüm borçlulara kolaylıklar diliyoruz.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu