Kariyer
Trend

Ambulans Şoförü Maaşı    

Ambulans şoförü nasıl olunur, ambulans şoförü maaşı ne kadar öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

İçindekiler

Ambulans Şoförü Maaşı    

Ambulans şoförü nasıl olunur, ambulans şoförü maaşı ne kadar öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Ambulans şoförü maaşı, bu mesleği yapmayı düşünenlerin öğrenmek isteyeceği bir konu olabilir. Son dönemlerde ilgi çekmeye başlayan ve oldukça zor meslekler arasında yer alan ambulans şoförlüğü, olunması için bazı şartları yerine getirmeniz gereken bir meslektir. Peki, ambulans şoförü nasıl olunur? Ambulans şoförü maaşı ne kadardır?

Ambulans şoförü, zor mesleklerden bir tanesidir. Hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde ambulans şoförlüğü yapabilmek mümkündür. Her meslek gibi ambulans şoförlüğünün çalışma şartları ve aylık kazançları da çalışılan kuruma göre değişmektedir.

Ambulans Şoförü Kimdir?

Ambulans şoförü hastaların sağlık kuruluşlarına sevk edilmesini sağlayan kişilere denmektedir. Oldukça stres altında çalışılan ve hastaların tedavi için kurumlara taşınmasında görev alınılan bir iştir. Fakat bu işteki en önemli unsur böyle bir stres altındayken araba kullanabilmek ve trafikte hızlı bir şekilde ilerleyebilmektir. Ambulans şoförünün görevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Alınan çağrılara her zaman hazır şekilde beklemek.
 • Çağrılar alındıktan sonra en hızlı şekilde olay yerine ulaşmak.
 • Ambulans ve gerekli ilk yardım ekipmanlarının temizliğinden emin olmak.
 • Ambulansın işaret lambalarını ve sirenlerini gerekilen zamanlarda kullanmak.
 • Ambulansın gerekli bakımlarından sorumlu olmak.
Ambulans Şoförü Maaşı    
Ambulans Şoförü Maaşı

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Ambulans şoförlerinin görevlerinden bahsettik. Peki, ambulans şoförü nasıl olunur? Öncelikle ambulans şoförü olabilmek için hızlı bir yapıya sahip olmanız ve esnek çalışma saatlerinde çalışabilmeniz gerekmektedir. Ambulans şoförlerinin sakin ve soğukkanlı bir yapıya sahip olabilmesi de oldukça önemlidir. Bu mesleğe uygun bir karaktere ve psikolojiye sahip olunmasının yanı sıra ambulans şoförü olabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar şu şekildedir;

 • B sınıfı ehliyete sahip olmak en önemli şartlardan biridir.
 • Ambulans şoförü olabilmek için 18 yaşından büyük olunması gerekmektedir.
 • Ambulans şoförü olmak isteyen ve farklı lisans veya ön lisans programlarından mezun olanlar bu mesleği yapabilir.
 • Acil Tıp Teknisyenliği bölümünden mezun olanlar bu meslek için öncelikli gruptadır.
 • Ambulans şoförü olabilmek için en az lise mezunu olma şartı aranmaktadır.
 • İlk yardım sertifikasına sahip olmak zorunludur.
 • İleri sürüş teknikleri hakkında eğitim almış olanlar bu mesleği yapabilir.
 • Sağlık bakanlığının yapmış olduğu psikolojik analiz testlerine girmek bu mesleği yapabilmek için aranan şartlar arasındadır.
 • Ambulans şoförlüğü için hem teorik hem de pratik olarak sınav uygulanmaktadır.
 • Eğer tüm bu şartları karşılıyorsanız ve yapılan sınavlardan geçerseniz ambulans şoförü olabilirsiniz.

Ambulans Şoförlüğü İçin Hangi Bölümler Okunmalı?

Ambulans şoförü olabilmek için lise mezunu olmak yeterli olsa da genellikle belirli sağlık bölümlerinden mezun olanlara öncelik verilmelidir. Bu nedenle bu mesleği yapmak isteyenlerin gerekli bölümleri okuması ve başvuru yapması başarılı sonuçlar almasını sağlayacaktır. Acil Tıp Teknisyenliği ön lisan programı, Sağlık Meslek Lisesi, sağlık eğitimi ve ambulans şoförlüğü için özel kurslar, çeşitli ön lisans ve lisans programlarını tamamlayanlara ambulans şoförlüğü için öncelik tanınabilmektedir. Bunların yanı sıra önemli olan gerekli sınavları geçmek ve bu meslek için gerekli olan karaktere sahip olmaktır. Bu meslek, sadece gerçekten bu meslekte çalışmak isteyenler tarafından seçilmesi gereken bir meslektir. Bunun nedeni ise sağlık ile ilgili bir meslek olmasıdır.

Ambulans Şoförü Maaşı Ne Kadar?

Ambulans şoförlüğünün nasıl bir meslek olduğundan ve nasıl ambulans şoförü olunabileceğinden bahsettik. Peki, ambulans şoförü maaşı ne kadar? Ambulans şoförlüğünün maaşları her meslekte olduğu gibi çalışılan kuruma ve iş tecrübesine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle devlet kurumlarında çalışan ambulans şoförleri ile özel hastanelerde çalışan ambulans şoförleri farklı maaşlar almaktadır. Her meslekte olduğu gibi ambulans şoförlüğünde de zaman geçtikçe ve tecrübe kazandıkça aylık elde edilen gelirler değişmektedir.

Ambulans şoförlüğü çok fazla dikkat gerektiren, soğukkanlı olunması gereken ve oldukça zorlu bir meslektir. Ambulans şoförü maaşı 2021 yılında eğer özel hastanelerde çalışıyor iseniz 4.250 Türk lirası en az kazanacağınız aylık maaştır. Devlet hastanelerinde ambulans şoförlüğü yapanların ise aylık olarak ortalama maaşları en az 3.250 Türk lirasından başlamaktadır. Bu ücretler şehirden şehire, tecrübe durumuna, diğer farklılıklara göre değişiklik göstermektedir. Alınan ve sahip olunan eğitimler de aylık kazançları etkileyebilmektedir.

Evden Para Kazanma

Bir Müşteri Nasıl Kazanılır

Reklam İzleyerek Para Kazanma

 Bitcoin Nedir Nasıl Alınır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu