Kariyer
Trend

Bilgisayar Mühendisi Nasıl Olunur?

Geleceğin mesleklerinden biri olması nedeniyle hem kariyer hem de iyi bir maaş hedefi olanlar, bilgisayar mühendisi nasıl olunur, bilgisayar mühendisi maaşları ne kadar?

İçindekiler

Bilgisayar Mühendisi Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Bilgisayar Mühendisi Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? ; Geleceğin mesleklerinden biri olması nedeniyle hem kariyer hem de iyi bir maaş hedefi olanlar, bilgisayar mühendisi nasıl olunur, bilgisayar mühendisi maaşları ne kadar? Gibi bilgisayar mühendisliği hakkında çeşitli sorulara cevap arıyorlar. Bilgisayar mühendisliği eğitim süreci ve diğer detaylara aşağıda yer verdik. Bu meslek üzerinden ilerlemek istiyorsanız, ihtiyacınız olan bilgileri yazının devamında okuyabilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisi Nedir?

Bilgisayar Mühendisi Nasıl Olunur? Bilgisayar mühendisi; Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümünden lisans derecesinde mezun olan ve diploma almaya hak kazanan kişilerdir.

4 yıllık bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler, bu mesleği icra etseler de etmeseler de bilgisayar mühendisi olarak anılırlar. Bölüm mezunları sonrasında meslekle doğrudan alakalı olmayan herhangi bir pozisyonda çalışabilirler veya doğrudan bu mesleği icra edebilirler.

Bilgisayar Mühendisi Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?
Bilgisayar Mühendisi Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Bilgisayar Mühendisi Nasıl Olunur?

Bilgisayar mühendisi olabilmek için herhangi bir üniversitenin 4 yıllık bilgisayar mühendisliği bölümünü başarıyla tamamlamak gerekir. Bunun ardından kişi herhangi bir kurum veya kuruluşta mesleği icra edebileceği gibi, kendine ait bir işletme kurarak da iyi bir gelir sahibi olabilir.

Kişinin eğitim sürecinde veya sonrasında belirli işlerde çalışması, kendisinin tecrübe kazanması için önemlidir. Bu sayede iş hayatına başlarken daha yüksek bir maaş alma fırsatı yakalayabilir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar son sınıflarda staj ve staj dışı konumlarda mesleğin yavaştan icrası gerekir.

Bilgisayar Mühendisi Olmak İçin Hangi Bölümü Okumak Gerekir?

Liselerde mümkünse bilgisayarla alakalı bir bölümden mezun olmak üniversite hayatında da başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Ancak bunun için herhangi bir zorunluluk yoktur.

Üniversite de ise okunması gereken bölüm, yukarıda da belirtildiği üzere bilgisayar mühendisliği bölümüdür. Daha çok sayılan alanların ağırlıklı olduğu bölümlerde okuyanlar, bilgisayar mühendisliği bölümünde daha fazla başarı sağlayacaklardır.

Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Kariyerin dışında iyi bir maaş beklentisi olanların meraklarından biri de bilgisayar mühendisi maaşları konusundadır. Bilgisayar mühendisi maaş olarak her meslekte olduğu gibi giriş seviyesi, tecrübe ve yöneticilik durumlara göre ücretlendirilir.

Mesleğe yeni başlayan bir mühendisin alacağı maaş ortalama 4.000 TL dolaylarında olacaktır. Tecrübeli bir mühendis ise ortalama 5.500 TL civarında aylık maaş alır. Yöneticilerin alacakları maaş ise aylık 10 bin TL dolaylarındadır.

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?

Bilgisayar, internet teknolojileri ve bilgisayar ekipmanları gibi çeşitli konularda görev ve sorumluluklar alabilecek olan mühendislerin genel olarak sorumlulukları şunlardır;

 • Sektörle alakalı yeni çıkan ürünlerin kullanımı ve onarımı
 • Tüm bilgisayar donanımlarında ortaya çıkabilecek sorunların giderilebilmesi
 • Eski parçalar ve tüm ekipmanların yeni nesil ürünlere entegre edilmesi
 • Cihazların yazılım ve ekipmanlarının zarar görmemesi için gerekli önlemlerin alınması
 • Ekip çalışmasına uygun bir şekilde işyerinde hareket etmesi
 • Cihazlarda ortaya çıkabilecek riskleri önceden öngörerek bunun hakkında kişi veya kişileri bilgilendirmesi

Gibi farklı görev ve sorumluluklar bilgisayar mühendislerinden beklenenler arasındadır.

Türkiye’de ve Yurtdışında Bilgisayar Mühendisliği İş İmkânları

Geleceğin kurulu olduğu bilgisayar dünyası, bu bölümden mezun olan kişilere birçok iş imkanı sunmaktadır. Doğrudan bilgisayarla alakalı olmasa bile birçok işletme bilgisayar mühendisliği bölümü mezunlarına öncelik tanımaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sektörde de geniş bir iş hacmi vardır. Türkiye ile birlikte yurtdışında da bilgisayar mühendisleri kendilerine kolaylıkla iş bulabilirler. Diğer yandan kişinin kendi iş yerini kurarak daha fazla gelir elde etmesi de mümkündür.

Bilgisayar Mühendisi Olmak İçin Gereken Özellikler

Aşağıda sayılan özellikler kesin şart olmasa da bir bilgisayar mühendisinde işverenlerin aradığı özelliklerdir. Bu özellikleri taşıyan kişilerin hem eğitim hayatlarında hem de çalışma ortamında daha başarılı olmaları beklenir.

 • Ekip çalışmasına uygun bir kişiliğe sahip olmak
 • Analitik düşünme kabiliyetinin gelişmiş olması
 • Risk ve olası sorunların öngörülmesi
 • Analiz ve raporlama konusunda bilgi ve beceri sahibi olmak
 • Yüksek konsantrasyona sahip olmak
 • Sorunların çözümüne odaklı öneriler sunmak

Elektrik Mühendisleri Ne Kadar Kazanıyor

Kokororeççiler Ne Kadar Kazanıyor

Yurtdışında İş İmkanı Sağlayan Şirketler

Pikan Cevizi Yetiştiriciliği

Kimya Mühendisi Nasıl Olunur

Bebeklerde Egzama Belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu