İş Fikirleri

Kokoreççiler Kaç Para Kazanıyor? Maliyeti Ne Kadar?

Sokak lezzetlerin en güzellerinden birisi de şüphesiz kokoreçtir. Son dönemlerde sayısı artan kokoreç dükkanları ve seyyarları insanların aklında bir soruyu doğuruyor; ‘’Kokoreççiler Ne Kadar Kazanıyor?’’ Neredeyse her kalabalığın olduğu semtlerde, bölgelerde seyyar kokoreççiler görebiliyoruz. Peki, kokoreççi açmak karlı iş mi? Görünüşe göre biraz karlı bir iş. Kokoreççi dükkanı açmak, kokoreççi açmak ne kadara mal olur ve kokoreççi açmak için gerekli belgeler gibi merak edilen birçok noktayı sizler için cevaplandırıyoruz.

İçindekiler

Kokoreççi Nedir?

Kokoreççi;  hazırladıkları ya da hazır olarak satın aldıkları kokoreç şişlerini pişiren ve yemeğe hazır hale getiren kişiye verilen addır. Türkiye’nin kendine has lezzetlerinden birisi de kokoreçtir. Bu lezzetli yiyecek adeta sokakla bütünleşmiştir. Günümüzde kokoreç dükkan sayıları oldukça azdır. Daha çok seyyar kokoreççileri görmemiz mümkündür.

Ciğerci Açmak Kar Marjı ve Maliyeti

Kokoreççi Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kokoreççi dükkanı açmak istiyorsanız, gerekli prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Kokoreç, yiyecek kategorisinde olmasından kaynaklı hassasiyetle yürütülmektedir. Sonuçta oluşabilecek bir yiyecek bozukluğu veyahut ihmalkarlık insan hayatına mal olabilir. Bu yüzden kokoreççi dükkanları ve lokantalar için ayrıca üstünde durulmaktadır. Genel olarak kokoreççi dükkanı açmak için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • C Nüfus Cüzdanı
 • İkametgah belgesi
 • Tabunuz bulunuyorsa fotokopisi
 • İşyerinizi kullanılmasına dair verilen iznin olduğu belge
 • Dükkan kiralıksa kira sözleşmesi
 • Vergi levha fotokopisi
 • Esnaf odalarına kayıtlı olduğunuzu onaylayan belge
 • İşyerinin elektrik, su abonelikleri

Bu belgeleri, işyerinizin bağlı olduğu Belediye’ye iletmeniz gerekmektedir. Evrakları iletmeniz durumunda herhangi bir yasal prosedür ile karşılaşmanız söz konusu değildir.

Kebapçılar Ne Kadar Kazanıyor? Kebapçı Dükkanı Kar Marjı

 Kokoreççi Dükkanı Açmak

‘’Kokoreççi açmak istiyorum’’ diyorsanız, hangi şekilde kokoreççi dükkanı açmanız gerektiğini tahlil etmeniz gerekmektedir. Günümüzde 3 farklı kokoreççi şekli bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Seyyar Kokoreççilik

Seyyar kokoreççi, tabla üzerinden sokak, sokak gezen ya da sabit bir yerde kalan ve kokoreç satandır. Seyyar kokoreççin avantajları kalabalığa girebilmektir. Konserler, partiler, kalabalık sokaklar ve mekan çıkışlarında durma şansları bulunmaktadır. Ancak seyyar kokoreçte yasal sorunlar çıkmaktadır.

 • Kokoreç Bayiliği Almak

Bayii kokoreççi; Türkiye’de nam salmış herhangi bir kokoreç firmasının çatısı altında satış yapmaktır. Bayi kokoreççileri birçok noktadan avantajlıdırlar. Adı duyulan ve güvenilen bir markanın bayiliğini almanız durumunda; hazır müşteri potansiyeli de almış oluyorsunuz. Ancak bayii kokoreççileri, yatırım maliyetinde sizler zorlayabilir.

 • Dükkan Kokoreççisi

Dükkan kokoreççisi, sizlerin istediğiniz yeri kiralayıp; kokoreç hizmeti vermenizdir. Kokoreç dükkanı açmak en mantıklı girişim olacaktır. Yatırım olanaklarınızı siz belirlersiniz ve yasal olarak herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Yukarıdaki herhangi bir kokoreç organizasyonu fikrine sahip olmanız durumunda; Kokoreç operasyonlarınıza girişebilirsiniz.

Dönerci Dükkanı Açmak Maliyeti ve Kar Marjı

Kokoreç Dükkanı Ne Kadara Mal Olur?

Kokoreç dükkanı açmak, maliyet açısından minimal tutulabilmektedir. Küçük, tatlı ve mütevazi bir kokoreç dükkanı ilk aşama için sizlerin ihtiyacını fazlasıyla görebilir. Elbette ekonomik koşullarınız biraz daha rahatsa; çok daha güçlü kokoreç dükkanı açabilirsiniz. Genel itibari ile Kokoreç dükkanı açma maliyeti şu şekildedir:

 • İşyeri Kirası

Kokoreç dükkanları genelde küçük bir kapalı alanı büyük bir havlusu olur. Masalar ve sandalyeler dışarıda olur. Bu yüzden kokoreç dükkanı açacağınız yeri ona göre seçmelisiniz. Ayrıca kalabalık ve işlek caddeler olmasına dikkat edin. Ortalama bir kokoreç dükkanı kirası; 1.500 ila 3.500 ₺ arasında değişecektir.

 • Kokoreç Dükkanı Dekor

Kokoreç dükkanında dekor, oldukça önemlidir. Günümüzdeki kokoreç dükkanları bu detaya dikkat etmemektedir. Oysaki bu detay potansiyel müşteri ile kurulacak ilk temastır. Bu yüzden dekorunuz hoş ve şık olmasına dikkat edin. Kokoreç dükkanı dekoru ortalama olarak; 3.500 ila 8.500 ₺ arasında değişecektir.

 • Kokoreç Tezgahı

Kokoreç tezgahı; pişirimi işlemlerinizi yapacağınız temel ihtiyaçlardan birisidir. Dükkanınızın büyüklüğüne ve potansiyelinize göre bir tezgah ilk etapta sizlere yeterli olacaktır. Ortalama kokoreç tezgahı; 7.500 ila 25.000 ₺ arasında değişecektir.

 • Masa, Sandalye ve Temel İhtiyaçlar

Kokoreç dükkanlarında genellikle ahşap sandalye ve masa olmaktadır. Sizler bu sıradanlaşmışlığı baz almak yerine; dekorunuzu baz almalısınız. Konseptinizi de ona göre uyarlamanız sizler adına sağlıklı olacaktır. Masa, sandalye, tuzluk, çatal, bardak vs. ihtiyaçlarınız ortalama olarak; 1.500 ila 2.500 ₺ arasında olacaktır.

 • Tabela – Pano

Bilindiği gibi kokoreç dükkanları gece çalışan işyerleridir. Gece, insanların dikkatini çekmek için ışıklı tabela ve panolara ihtiyacınız bulunur. Aynı zamanda gündüz de işyerinizin var olduğunu insanlara hatırlatmanız gerekir. Bu yüzden tabela ve pano temel ihtiyaçlar arasındadır. Genel olarak tabela ve pano ihtiyacı; 3.500 ila 6.000 ₺ arasında değişmektedir.

Genel olarak kokoreç dükkanı yarım maliyeti ortalaması; 30.000 ila 45.000 ₺ arasında değişecektir. Yukarıdaki fiyatlandırma listesi, ortalamayı baz alarak yapılmıştır. Sizlerin yatırım koşullarınıza göre fiyatlar arasında farklılık olması kaçınılmazdır.

Pilav Dükkanı Açmak

Kokoreç Dükkanları Ne Kadar Para Kazanıyor?

Metnimizin ana başlığı olan ‘’Kokoreççiler ne kadar kazanıyor?’’ sorusunu, gerekli bilgilendirmeleri yaptıktan sonra paylaşıyoruz. Ortalama bir kokoreç dükkanı ayda; 7.500 ila 10.000 ₺ kazanç sağlamaktadır. Bu fiyat tüm giderlerinin çıkartılması durumunda belirlenmiştir. Yani net kazancıdır. Kokoreç dükkanlarının en büyük avantajı; giderlerin az, gelirlerinin yüksek olmasıdır. Bu yüzden küçük bir kokoreç dükkanı, gayet güzel kazançlar sağlayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu