Güncel
Trend

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir? Günümüzde sıklıkla duymaya başladığımız bir terim olan Bitcoin, dünya çapında kabul görmüş ve en fazla kullanılan sanal para birimidir. (kripto para da denilmektedir).

İçindekiler

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir? Günümüzde sıklıkla duymaya başladığımız bir terim olan Bitcoin, dünya çapında kabul görmüş ve en fazla kullanılan sanal para birimidir. (kripto para da denilmektedir). 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı kişi yada kişiler tarafından geliştirilerek piyasaya sürülmüştür.

2016 yılına kadar çok fazla adından söz edilmeyen bu para birimi sessiz sakin bir şekilde kullanılmaya devam ederken, son bir yıl içerisinde yaklaşık 15 kat fiyat artışı ile tüm dünyanın ilgisini çekmeye başlamıştır.

Tıpkı döviz gibi alınıp satılabilen ve hatta Amerika’da bazı sektörlerde alış veriş yapılabilen bu para biriminin tek farkı, tüm işlemlerin tamamen sanal ortamda yapılıyor olmasıdır.

Dünyadaki hiç bir devletin kontrolü altında değildir ve tamamen kullanıcıların alım satım hareketlerinden etkilenmektedir.

Dünya genelinde Ethereum, Ripple, Litecoin, Dash… gibi bir çok kripto para birimi kullanılmakta olup, en fazla işlem göreni ise Bitcoindir.

Tüm dünya genelinde 21.000 adet ile sınırlandırılmıştır. Bunun yaklaşık 17 milyon adedi 2017 yılı itibari ile piyasada olup, kalan 4 milyon adedi ise Bitcoin madenciliği denilen sistem ile şifrelerinin çözülüp piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bitcoin madenciliği ile ortaya çıkarılacak her bir Bitcoin için 16 haneli bir şifrenin çözülmesi gerekiyor ve bu işlemi yapmak için çok güçlü bilgisayarlar ve özel teknolojik aletler gerekiyor. Şifreyi çözen kişi 12,5 adet Bitcoin elde ediyor. Ancak günümüzde tek bir kişinin bu sistemi çözmesi mümkün değildir. Bu amaçla Bitcoin madenciliği yapan kişiler bir araya gelerek ortak çalışmalar yapıyorlar ve elde edilen Bitcoinleri sistemlerinin gücü ile orantılı olarak paylaşıyorlar.

Bitcoin ile para kazanılabilir mi?

Aşağıdaki grafikte, Bitcoinin, son 5 yıllık performans seyri bulunmaktadır.

Görüleceği üzere, 2017 yılı başlarına kadar sabit bir seyir izleyen Bitcoin, ortalama 2.500 tl civarlarındaki bir fiyata sahiptir.

Ancak 2017 yılı başı ile hem dolar/tl kurunda yaşanan yükseliş, hem de talepte yaşanan ciddi artış, Bitcoin fiyatını yaklaşık 50.000 tl civarlarına kadar yükseltmiştir.

Bitcoin Nedir?
Bitcoin Nedir?

Görüleceği gibi, özellikle 2016 yılının sonlarında parasını Bitcoine yatıran ve sabredip çekmeyenler, 2017 yılı sonunda paralarının değerini  15 kat arttırmış bulunmaktadır.

Bitcoin yatırımı yasal mıdır?

Mevcut durumda devlet tarafından uygulanan herhangi bir yasa bulunmamaktadır. Dileyen kişiler internet ortamından Bitcoin alım satımı yapabilmektedirler.

Türkiye’de şu anda faaliyetini sürdüren ve en fazla kullanılan Bitcoin alınabilecek siteler aşağıdaki gibidir;

  • Paribu.com
  • Btcturk.com
  • Koinim.com

Bitcoin yatırımı güvenli midir?

Bitcoin alım satımı ile ilgili devlet tarafından herhangi bir kısıtlama ve destek bulunmamaktadır. Yapılacak alım durumunda tek güvenceniz alım yaptığınız ve Bitcoinlerinizi sakladığınız internet siteleridir. Bu sitelerin başına herhangi bir durum gelse paranızı geri alamama riski söz konusudur. Yani yasalar sizi hiç bir şekilde korumamaktadır.

Bitcoin nasıl saklanır?

Yukarıda bahsedilen siteler yada başka siteler aracılığı ile satın alınan Bitcoinler için iki türlü saklama olanağı vardır.

İlk seçenekte direkt olarak alım yapılan site içerisinde saklanabilir, yada kripto paralar için geliştirilmiş olan sanal Bitcoin cüzdanları kullanılabilir.

Bitcoin cüzdanları ile ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıdaki başlıkta bulabilirsiniz;

Bitcoin Cüzdanı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Her iki durumda da Bitcoinler sanal ortamda ve bilmediğiniz bir sistem tarafından saklanıyor. Dolayısı ile burada risk tamamen size aittir. Herhangi bir durumda karşınızdaki tek muhatap ilgili site yöneticileridir.

Bitcoin nedir diye soranlar için çok temel ve basit anlatımla bilgilendirmeye çalıştık. Aslında sistem oldukça karmaşık ve çok detayları olan bir yapıya sahip. Bitcoin yatırımı yapmak isteyenler çok daha derinlemesine araştırma yaparak bilgi edinmeli ve daha sonradan alım kararı vermelidir. Bitcoin alım satımının nasıl yapıldığı ile ilgili bilgilere Bitcoin Nasıl Alınır? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve sorularınız için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bitcoin dışında, borsa, yatırım fonu, tahvil gibi konularda yatırım yapmak isteyenler aşağıdaki başlıklara da göz atabilirler;

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adını kullanmış bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından 2008’de icat edilmiş bir kriptoparadır. 2009’da bir açık kaynak kodlu yazılım olarak piyasaya sürüldüğünde kullanılmaya başlandı.

Borsa nedir? Borsadan Nasıl para kazanılır?

Borsadan para kazanmak için hangi stratejileri izlemeliyiz?

Tahvil bono nedir? Nasıl yatırım yapılır?

Amerikada Yaşam ve Maaşlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu