Çalışma Hayatı

Borsadan Para Kazanmak İçin Etkili Stratejiler

Borsa stratejileri hakkında bilgi sahibi olabilmek için öncelikle Borsa nedir? Borsadan Nasıl Para Kazanılır?   hakkında araştırma yapmalıyız. Öncelikle bilinmelidir ki borsada en iyi strateji Borsayı iyi bilmekten geçer.

Borsadan para kazanmak için hangi stratejileri izlemeliyiz?

Bu bölümde borsadan para kazanan insanların doğru yaptıkları şeyleri ve yapılmaması gereken şeyleri madde madde açıklayacağız;

  1. Ne olursa olsun, kim ne derse desin borsa hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan kesinlikle yatırım yapmayın, paranızı kimseye emanet etmeyin, kimsenin yatırım tavsiyesine araştırıp kendi kendinize ikna olmadan aldanmayın,
  2. Profesyonel yatırımcı değilseniz kesinlikle kısa vadeli düşünmeyin. Aldığınız hissenin fiyatını sabahtan akşama kadar sürekli takip edemeyecekseniz, güncel siyasi ve ekonomik gelişmeleri yakından takip edip buna göre stratejiler geliştiremeyecekseniz günlük alım satımlardan uzak durun. En azından 1-2 aylık yatırımlar yapın.
  3. Özellikle yeni başlıyorsanız gerçekten öğrenene kadar ya çok küçük yatırımlar yapın, ya aracı kurumların ücretsiz demo programlarından yararlanarak iyice öğrenin ondan sonra daha yüksek rakamlarda yatırım yapın,
  4. Yumurtaları bir sepete koymayın. Tüm paranızı borsaya koymayın, bir kısmını döviz, altın, yatırım fonu, faiz gibi alternatiflerle değerlendirerek bir portföy yapın. Birisinden kaybettiğiniz parayı diğerinden kazanabilecek gibi olun.
  5. Borsaya ayırdığınız bütçenizin tamamını bir hisseye yatırmayın, burada da yine farklı sektörlerden portföy oluşturun. Bir kısmını bankacılık sektörüne yatırdıysanız turizm sektörü gelişme vaat ediyorsa bir kısmını turizme yatırabilirsiniz.
  6. Borsanın düşüş (ayı piyasası) ve yükseliş trendlerini (boğa piyasası) takip ederek yatırım kararı alın. Borsa eğer yükseliş trendine ise borsaya ayırdığınız paranın hepsi ile portföyünüzdeki hisseler yatırımı tek seferde yapabilirsiniz. Düşüş trendinde ise yine tek seferde satış yapabilirsiniz.

Kademeli Alım Stratejisi

  1. Eğer borsa düşüş yada yükseliş trendinde değil, yatay trendde ise borsaya koyacağınız paranın hepsi ile tek seferde alım yapmak yerine kademeli alım yapın. Yani 1.000 tl niz var ise 100’er tl’lik kademeli alımlar yapınız bu şekilde yaparsanız, alım yaptıktan sonra hissenin fiyatı daha da düşerse siz daha düşük fiyatlardan da lım yaptığınız için ortalama alım maliyetinizi düşürmüş olacaksınız. Eğer alım yaptıktan sonra yükselirse tüm paranızla en düşük fiyattan alım yapmadığınız için pişman olabilirsiniz ancak bu durum tamamen risk yönetimi olup düşüş trendindeki kayıp riskini minimize etmek adına sigorta olarak görülmelidir. (aza kanaat etmezsek çoğu da bulamayabiliriz)
  2. Sabırlı olmak en önemli şeydir. Eğer sabırsız bir yapınız var ise, alım yaptıktan sonra olası düşüşlerde panik olup satış yaparsanız zararı realize etmiş (gerçekleştirmiş) olursunuz. Benzer durumda, hisse biraz yükseldi diye kar ettim deyip hemen satarsanız bu durumda daha da yükselişlerde potansiyel karınızı kaybetmiş olursunuz. Satmak isterseniz burada da yine tavsiyemiz kademeli satıştan yana. Yani tez canlı olmamamız gerek, sabırlı ve soğukkanlı davranmalıyız.
  3. Kazanacağım deyip hırs yapmamak gerek. Borsanın düşüş trendine girdiği dönemlerde geri çekilip ara vermek gerek. Bu dönemde takipte kalıp teknik analizler yaparak hem yatırım yapılacak sektörün ve hisselerin performansı incelenmeli, hem siyasi ve ekonomik gelişmeler takip edilmeli, hem ileride tekrar borsaya dönüleceği zaman yatırım yapılması planlanan hisseler takip edilerek borsanın durgunluk yada yükseliş trendine geçmesini beklemek gerekiyor.

Göreceğiniz gibi, işin temelinde bilinçli olmak, gelişmeleri sıkı takip etmek, sabırlı ve soğukkanlı olmak ve duygularımızla değil mantığımızla hareket etmemiz gerekiyor.

Bunların bir tanesini bile uygulayamayacağınızı düşünüyorsanız benden size tavsiye; uzak durun!

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlığa da göz atabilirsiniz.

Borsa nedir? Borsadan Nasıl para kazanılır?

Borsa dışında yatırım fonu, tahvil ve bono gibi konularda yatırım yapmak isteyenler aşağıdaki başlıklara da göz atabilirler;

Tahvil bono nedir? Nasıl yatırım yapılır?

Detaylı bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorumlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu