İş Fikirleri
Trend

Rüzgar Türbini Maliyeti ve Kazancı 2022

İçindekiler

Rüzgar Türbini Maliyeti ve Kazancı, Maliyeti, Kar Marjı

 

Rüzgar Türbini Maliyeti ve Kazancı, Maliyeti, Kar Marjı ; Son yıllarda enerji sektöründe emin adımlarla büyümeyi başaran rüzgar enerjisi avantajlı yönleri ile dikkat çekiyor. Kurulan türbin sayesinde üretilen elektrik ise yıllık 5 bin MW (1000 KWH = 1 MW) olurken bu rakam üretim açısından çok iyi durumda olduğunu göstermektedir. Rüzgar türbini maliyeti ve kazancı hesaplandığında ise kısa sürede kendi amorti ettiği ve kar bıraktığı söylenebilir. Teşvikler ve kuruluma dair düşen maliyetler ise karlı yatırımın adeta kilidi gibi.

Rüzgar Enerjisi Santrali Maliyeti

Yüksek bedeller gerektiren işlerden bir tanesi olan rüzgar enerji santrali birçok farklı etkene bağlı olarak maliyet hesaplaması söz konusu olmaktadır. Rüzgar enerjisi santrali maliyeti hesaplamasında kule, hız dönüştürücüleri, jeneratör, elektrik – elektronik aksamlar ile pervaneler, enerji nakil hattı, inşaat giderleri, yol ve bina yapımı ve lisans gibi giderler söz konusudur. Bunlara ek olarak santralin kurulacağı arazinin kira ya da satın alma bedeli de söz konusu olacaktır.

Rüzgar enerjisi maliyeti değişen piyasa şartları ve malların edinilme fiyatlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu hususta mutlaka fiyat teklifi alınmalı ve en uygun fiyat veren firma ile anlaşılmalıdır. Teknik desteğinde çok büyük öneme sahip olduğunu mal almaya ekstraları da eklemelisiniz. Belirli bir süreye kadar ürünlere verilen garantiyi de mutlaka irdelemelisiniz. Olası arızalar size yeni maliyetler çıkartabileceği için bu hususa ayrıca dikkat etmelisiniz.

Rüzgar Türbini Maliyeti ve Kazancı

Fiyatlandırmalara dair uzman ekiple görüşmeli ve gerekiyorsa da ortak anlaşmalar da yapmanız söz konusu olabilir. Rüzgar türbini fiyatları herhangi bir şekilde sabit kalmazken fiyatı etkileyen faktörler belirleyici unsur olacaktır. Elbette kurulum sonrası üreteceğiniz enerjinin satış kısmını da işe başlamadan önce ayarlamalısınız. Rüzgar enerji santrali kurmak istiyorum fakat herhangi bir bilgim yok diyorsanız da bu alanda hizmet veren çok sayıda firma ile görüşebilirsiniz. Böylesine bir hayali gerçeğe çevirmeniz ise size ileride muhteşem gelirler sunabilir.

Rüzgar Türbini Yapımı

Maddi açıdan bakıldığında çok yüksek bedeller karşınıza çıksa da kısa sürede geri dönüşüm sağlanacağı için yatırımınız boşa gitmeyecektir. Elbette arızalı hallerden kaçınarak rüzgar türbini yapımı gerçekleştirmek gerekir. İnce detayları es geçmeden iş yürüttüğünüz taktirde kazançlı çıkan siz olursunuz.

Türbin yapımına dair hali hazırda hizmet sunan firmalara erişebilirsiniz. Rüzgar enerjisi şirketleri bu alanda çok sayıda başarılı iş tamamlamış ve birçok ortaklık anlaşmaları da yapmıştır. Şirketlerin bu hususta ki amaçları doğrultusunda hareket etmesi de yapıma dair detayları ortaya koymasıdır.

Rüzgar türbininin yapımıyla alakalı önceliğiniz yer tespiti olmalıdır. Yer tespiti yapıldıktan sonra santrali kuracağınız arazi ile alakalı alımlar ya da kiralamalar yapmalısınız. Söyleşmeleri imzaladıktan sonra da yapım ile alakalı cihazların taşınması gerekecektir. Yine bu noktada cihazları ve gerekli ekipmanları aldığınız firmadan destek alabilirsiniz. Rüzgar türbinini kuracağınız yere giden bir yol olmayabilir. Bu tür bir durum söz konusu ise de belirli aralıklarla denetlenmesi amacıyla gidilmesi gereken yol temini önemli olacaktır.

Rüzgar Enerji Santrali Kazancı

Gerekli kurulumlar ve düzenlemeler yapıldıktan sonra yapılan anlaşmalar gereği ürettiğiniz elektriğin satış işlemi söz konusu olacaktır. Elektriği satın alacak firma ile yapılan anlaşmalar belirli bir kota üzerinden olacağı için mutlaka işin ehli olan kişilerden destek almalısınız. Rüzgar enerji santrali kazancı bu noktada sözleşmeye bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Genel itibari ile yapılan yatırım 3 ila 5 yıl içerisinde kendi amorti etmekte ve kara geçmektedir. Elbette rüzgara bağlı değişen etkenler, hava şartları ve mekanik arızaların söz konusu olması bu süreyi uzatabilir. Ayrıca olası arızalardan kaynaklı giderlerde yeni maliyetlere sebep olacağı için de süre otomatik olarak uzayacaktır. Yapılan yatırım sabırla beklenir ve amorti süresince herhangi bir sıkıntı olmazsa kazanç elde etme ihtimaliniz de artmış olacaktır.

Seracılık Nasıl Yapılır?

Forum Portalı

 

Bir Yorum

  1. Ruzgar turbini yillik kazanc basligi altinda konu ile ilgili en ufak hesaplama ve bilgi vermeyen icerik. Zaman kaybi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu