İş Fikirleri

Alabalık Tesisi Kurmak Maliyeti ve Kar Marjı 2022

İçindekiler

Alabalık Tesisi Kurmak Maliyeti ve Kar Marjı

 

Alabalık Tesisi Kurmak Maliyeti ve Kar Marjı ; Hem lezzeti hem de sağlıklı olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen balık her zaman bulunamamaktadır. Her ne kadar Türkiye’nin üç tarafı denizlerle kaplı olsa da tatlı su balığının lezzeti de her zaman gözde olmuştur. Tatlı su balıkları arasında oldukça popüler olan alabalık farklı pişirilmesi ile de dikkat çekiyor. Çok sayıda kişinin de bu lezzeti tatmak için arayış içerisinde olduğu düşünülürse alabalık tesisi kurmak iyi bir iş fikri olarak söylenebilir.

 

Harika gelire sahip balık işi hem eğlenceli hem de zamanın daha iyi geçmesini de doğrudan etkileyecektir. Hayatınızın bir parçası haline gelecek olması da ayrıca önemli etkenlerdendir. Yüksek sermaye gerektiren bir yapıya sahip olmasından dolayı da çok titiz olmanız sizin yararınıza olacaktır. Ciddiyet gerektiren ve her bir aşamasının da doğru planlama ile yapılması gereken yapıya sahiptir.

Alabalık Tesisi Kurmak Maliyeti ve Kar Marjı 2021
Alabalık Tesisi Kurmak Maliyeti ve Kar Marjı 2021

Alabalık Tesisi Nasıl Kurulur?

Alabalık tesisinin kuruluyla alakalı teferruatlı hazırlık gerektiğini öncelikle unutmamalısınız. Her bir adımı doğru ve eksiksiz şekilde takip etmelisiniz. Önceliğiniz tesisin kurulacağı yeri belirlemektir. Tabi ki bunu belirlerken düz alana sahip olmasına ve ileride büyüme ihtimaline karşı çevrenin de boş olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Alabalık tesisi nasıl kurulur? Noktasında her zaman geniş çaplı düşünceye sahip olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Tesisi kuracağınız alanı belirledikten sonra su akışına dikkat etmelisiniz. Alabalık soğuk suda daha verimli olduğu için tesisi sıcak bir alana kuramazsınız. Sonucu istediğiniz düzeyde elde edebilmeniz için bu husus önemlidir.

 

Alabalık çiftliği kurmak hem meşakkatli hem de çok fazla emek isteyen bir yapıya sahiptir. Bu yüzden her bir ayrıntıyı bilerek hareket etmek sonucu dilediğiniz düzeye taşımada önemlidir. Tesiste kuracağınız havuzların birbiri ile bağlantısını iyi kurmalı ve gerekli etkenleri bilmelisiniz.

 

Alabalık Çiftliği Maliyeti

Alabalık oldukça lezzetli balık türünden bir tanesidir. Böylesine lezzetli balığın yetiştirilmesi de bir o kadar zahmetlidir. Çiftliği kurmadan önce mutlaka piyasa araştırması yapmalı ve üreteceğiniz balıkları satışını kolay yapmalısınız. Çok sayıda balık üretimi gerçekleştirmiş olmanız iyi bir şey gibi görünse de satacak müşteri bulamadığınız zaman elinizde kalacaktır. Bu tür etkenleri hesaba katmak işletmenizin geleceği açısından önemlidir.

 

Tüm etkenler hesaba katılıp tesisi açmak istediğinizde maliyetin ne kadar olacağı konusunu da bilmelisiniz. Alabalık çiftliği maliyeti 200 – 250 bin TL arası olurken bu tutar yapılabilecek inşaata bağlı olarak artabilir. Tesisinizde müşterilerinize sunacağınız imkanlar dahilinde otel veya restoran da açabilirsiniz. İlk etapta sadece tesisi kurmak daha mantıklı olacaktır.

 

Maliyeti etkileyen en önemli faktör çiftliğin büyüklüğüdür. Kaç tonluk bir kapasite ile hizmete açacağınıza karar verdiğinizde ortalama maliyette ortaya çıkacaktır. 200 bin TL’lik bir sermaye bir anda 500 bin TL’ye kadar da çıkabilmektedir. Bu noktada ki ayrıntıyı iyi bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir. Alabalık yetiştiriciliği maliyeti sizin yapacağınız tesisin hangi yapıya sahip olduğuna ve araziyi ne kadara aldığınıza bağlı olarak da değişecektir.

Alabalık Nasıl Yetiştirilir?

Alabalığın yetiştirileceği alan mutlaka temiz suya sahip olmalıdır. Temiz, serin, berrak ve oksijen seviyesi yüksek sularda yetiştirilmesi gerekmektedir. Alabalık nasıl yetiştirilir? Sorusunun cevabına gelecek olursak teknik verileri incelemenizde fayda olduğunu bilmenizi isteriz. Alabalık tek bir türe sahip olmayıp farklı cinslere de sahiptir.

 

Doğal sularda hızlı yetişme özelliğine sahip olmasından dolayı da kuracağınız alabalık havuzu kaynak suyuna bağlı olmalıdır. Yetiştiriciliğine dair oluşturulacak etki de tüm faktörleri hesaba katmalısınız. Yetiştiricilik konusunda bilgi sahibi insanlardan bilgi edinmeniz veya kurslara katılmalısınız. Yanlış deneyim ya da yanlış bilgi edinmek yatırımlarınızın boşa gitmesine sebep olabilir.

 

Alabalık Yetiştiriciliği Kar Marjı

Tesisin kurumu konusunda planlama yapıldıktan sonra karlılık hesabının da yapılması gerekir. Alabalık yetiştiriciliği kar marjı oldukça yüksektir. Elbette karlılığı belirleyen hususları iyi bilmek gerekmektedir. Bir nevi pazarınızı iyi tespit etmek ve satış odaklı hamleler yapmak gerekir. Alıcılar konusunda mutlaka anlaşmalar yapmalısınız. Bu sayede ürettiğiniz balıkları daha kolay satabilirsiniz. Ayrıca tesisinizde lezzetli alabalıkları pişirerek restoranınızda da satabilirsiniz. Bu konuda iyi bir sistem kurmanız ve alabalığın farklı lezzetlerini sunmalısınız.

Alabalık tesisi kurmak ile alakalı daha fazla detaylı bilgi için yorum bölümünden sorularınızı sorabilir veya tecrübeleriniz ile makalemize katkıda bulunabilirsiniz.

Çorbacı Dükkanı Açmak Maliyeti ve Kar Marjı

Çay Ocağı Açmak Maliyeti ve Kar Marjı

Pet Shop Dükkanı Açmak/Maliyeti ve Kar Marjı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu