Güncel

Kredi Kartı Blokesi Kaldırma Nasıl Yapılır?

Günümüzde nakit alışveriş kavramı pek fazla kalmamıştır. İnsanlar alışveriş yaparken kredi kartı ya da banka kartı kullanmaya başlamıştır. Bu nedenle bankalar da günden güne farklı kampanyalar üretmekte ve müşterileri kart kullanmaya özendirmektedir. Bu kampanyalar genellikle nakit alım gücü olmayan ve kredi kartına ihtiyaç duyan kişiler tarafından ilgi görmektedir. Kredi kartlarının alım gücünü yükseltmesiyle ilgili pek çok uzman da yorum yapmaktadır. Bu durum uzaktan bakıldığında olumlu gibi gözükse de uzun vadede kişilere zarar vermektedir. Çünkü kredi kartı ile yapılan alışverişler insanlara bedava ürün satın alıyormuş hissi vermektedir. Bu şekilde daha fazla alışveriş yapılmakta ve sonrasında ödeme konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Kredi kartı kullanmayan ve nakit ödeme ile alışveriş yapan kişiler ise alım güçlerinin sınırını bilmekte ve buna göre alışveriş yapmaktadır. Kredi kartı borçları ülkemizde olduğu kadar diğer ülkelerde de sıkıntı yaşanan bir durumdur. Kredi kartlarıyla ilgili sıkıntı yaşanan konulardan birisi de kredi kartlarının bloke olması durumudur. Peki kredi kartı blokesi nedir ve bu bloke nasıl kaldırılır? Yazımızda kredi kartı blokesi ile ilgili bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

İçindekiler

Kredi Kartının Bloke Olması Nedir?

Kredi kartının bloke olması demek, bu kartın banka tarafından kullanılamaz hale getirilmesi demektir. Genellikle banka tarafından kartın bloke edildiği düşünülse de kişisel talep üzerine de kredi kartı bloke işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Banka tarafından bloke edilen kredi kartları yüksek oranda kişinin bankaya olan borcunu ödememesi nedeniyle bloke edilmektedir. Kişisel talep üzerine bloke edilen kredi kartları ise kayıp ya da çalıntı durumlarında bloke edilmektedir. Bunun dışında kredi kartı borcundan muzdarip olan kişiler bir daha kredi kartı kullanmamak ve banka ile ilişiğini kesmek adına da kredi kartının bloke edilmesini isteyebilmektedir. Herhangi bir kredi kartının bloke edilme süresi, kartın bloke edilme işlemi için başvuru yapıldıktan sonra 24 saat içerisinde olmaktadır. Bu durumun sebebi kayıp ya da çalıntı durumlarında kartın bulunması için belli bir süre tanınmasıdır. Eğer kredi kartını kaybeden ya çaldıran bir kişi 24 saat içerisinde kartına erişim sağlarsa bu durumda bloke isteği de iptal edilebilmektedir.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?
Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Kredi kartının neden bloke olduğu ile ilgili durum iki şekilde incelenebilir. İlki yukarda da bahsettiğimiz kişisel talep konusudur. Kredi kartı kullanmak istemeyen bir kişi kartını bloke ettirerek banka ile olan ilişiğini kesebilir. Bunun dışında kredi kartlarının bloke olmasının en önemli nedeni bankaya olan borçlardır. Kredi kartının bloke edilmesini önlemek isteyen kişi kredi kartı borcunun en az asgari tutarını aylık olarak bankaya ödemelidir. Özellikle Ziraat Bankası bu konuda oldukça esnek davranmaktadır. Çünkü Ziraat Bankası’nın kredi kartları genellikle öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Öğrencilerin de yüklü miktarda kredi kartı borcu ödemesi mümkün değildir. Bu nedenle her ay kredi kartı borçlarının asgari tutarını ödemektedirler. Bu durum diğer bankalar için de geçerlidir. Kartın asgari tutarının ödenmesi durumunda bloke edilme gibi bir durumla karşı karşıya kalınmamaktadır. Bankaların kredi kartını bloke etmek ya da etmemek için tanıdıkları süre ise bankadan bankaya değişmektedir. Örneğin bazı bankalar 60 gün, bazı bankalar ise 90 gün boyunca ödeme yapılmasını beklemekte, bu süreden sonra kartı bloke etmektedir. Bu süreyi öğrenmek için banka ile iletişime geçmek gerekmektedir.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kredi kartı blokesini kaldırmak için banka ile iletişime geçmek gerekmektedir. Kredi kartının bloke edilme nedeni de blokenin kaldırılması konusunda önem taşımaktadır. Örneğin kredi kartı kişisel talep üzerine bloke edilmişse tekrar kişisel talep üzerine blokenin kaldırılması gerekir. Bunun için de adres bilgilerinizi ve eski kart bilgilerinizi vermeniz gerekir. Bu bilgiler banka tarafından teyit edildikten sonra yeni bir kart verilir ya da eski kartın blokesi kaldırılır. Fakat kredi kartının bloke edilmesi banka tarafından yapılmışsa bu durumda ancak borcun ödenmesi ile blokenin kaldırılması mümkün olmaktadır. Bloke kaldırıldıktan sonra ise yeni kredi kartının basımı ancak 24 saat içerisinde gerçekleşmektedir. 24 saatten sonra en yakın banka şubesinden yeni kartınızı alabilir ve kart ile ilgili diğer işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Kalkar?

Kredi kartı blokesinin kalkması için 24 saat geçmesi gerekmektedir. Bu süre geçtikten sonra kart kurye ile gönderilebilir. İsteğe bağlı olarak kişiler banka şubesinden kartlarını kendileri de alabilirler. Kredi kartı blokesinin kalkması konusunda kayıp, çalıntı ya da borç ödenmemesinden dolayı olan bloke kaldırımları ana nedenlerdir. Bunun dışında son kullanma tarihi geçmiş olan kartlar da bloke edilebilmektedir. Kredi kartının ön yüzünde yer alan son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu son kullanma tarihi dolduğu zaman kart ile işlem yapmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle otomatik olarak kartın blokesi gerçekleşmiş olmaktadır. Genellikle müşterilerin dikkat etmemesi son kullanma tarihi nedeniyle blokelere neden olur. Bankalar da müşterilere bu tarzda bir mağduriyet yaşatmamak için kredi kartlarını son kullanma tarihi dolmadan yenileyebilmektedir. Böyle bir nedenden dolayı kredi kartı bloke olan kişilerin de kredi kartlarını 24 saat içinde yenilemeleri ve blokeyi kaldırmaları mümkündür.

Kredi Kartı Blokesi Kredi Alımında Etkili Olur Mu?

Kredi kartları kayıp ya da çalıntı durumları dışında borç nedeniyle bloke edildiği zaman bu durumdan kredi notu da etkilenmektedir. Kredi notunun düşmesi ise kredi alımında olumsuz bir etkiye neden olmaktadır. Bankalardan kredi alımında red yememek için kredi notu yüksek tutulmalıdır. Bu durumda en önemli etkenlerden biri olan kredi kartı borçlarının da zamanında ödenmesi gerekir. Siz de kredi kartı blokesi ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağdurları Ne Yapmalı

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu