Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağdurları Ne Yapmalı

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağdurları Ne Yapmalı

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağduriyeti

Eğer kredi kartı veya banka kartı sahibi iseniz, dünyadaki diğer milyonlarca insan gibi kredi kartı dolandırıcılığı konusunda büyük risk altındasınız demektir. 1980’lerden bu yana kredi kartlarının, banka kartlarının ve ön ödemeli kartların kullanımında önemli miktarda artış gözlendi.

Yapılan araştırmalara göre, dünya genelinde 31 trilyon dolardan fazla alışveriş kredi ve banka kartları ile yapıldı. 2015 yılında Avrupa’da gerçekleştirilen her 8 alışverişten 7’si bu kartlar ile yapıldı. Kredi ve banka kartları, suçlular için birer altın madeninden farksızdır. Yapılan araştırmalara göre bankalar, kredi kartı dolandırıcılığı nedeniyle 2015 yılında yaklaşık 21 milyar dolar zarar etti.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Çeşitleri

Kredi kartı dolandırıcılığının birçok çeşidi bulunmaktadır ve bunların hepsini listelemek biraz zordur fakat 2 tane en genel kredi kartı dolandırıcılığı kategorisi mevcuttur.

Kartsız Dolandırıcılıklar

Kartsız dolandırıcılıklar, kredi kartı dolandırıcılığı çeşitleri denince akla ilk olarak gelmektedir. Bu dolandırıcılık çeşidinde kart sahibinin bilgileri çalınır ve kredi kartı fiziksel bir kart olmadan yasadışı işler için kullanılır. Bu tip dolandırıcılıklar genellikle internet ortamında gerçekleşir. Bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılımlar ve mailler aracılığıyla kişilerin kredi kartı bilgilerini çalabilmektedir.

Kartlı Dolandırıcılıklar

Günümüzde her ne kadar kartsız dolandırıcılıklar kadar yaygın olmasa da bu dolandırıcılık türüne dikkat edilmesi gerekmektedir. Kartsız dolandırıcılıklar, genellikle kötü amaçlı bir satıcının pos cihazını kredi kartı bilgilerinin kopyalanmasını sağlayan bir cihaza dönüştürmesiyle gerçekleşir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Anlaşılır?

Kart sahibinin yaptığı harcamalara ilişkin bilgiler sürekli kontrol edilirse bir bilgisayar yazılımının dolandırıcılık riskini hesaplanabilir. Eğer bu risk belli bir oranı aşarsa, banka hemen kart sahibini uyaracaktır. Kredi kartını çıkaran banka ya kredi kartını tamamen engellemeyi ya da müşteri ile bir görüşme yapıp buna göre bir yol haritası çıkarmayı tercih edebilir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığını Engellemenin Yolları

 • Sizden kişisel bilgilerinizi talep eden e-postaları asla açmayın. Bu e-postaları gönderen, bankanızın mail adresine çok benzer bir mail adresi de kullanabilir fakat siz aldırış etmeyin.
 • İnternet üzerinde satış yapan birinden alışveriş yapmadan önce alışveriş yapmak istediğiniz internet mağazasını iyice bir araştırın.
 • Bilmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayın,
 • Bilmediğiniz sitelerin, kredi kartı ile telefonda sipariş verme olanaklarını kullanmayın,
 • Kredi kartı bilgilerinizi kimse ile paylaşmayın,
 • Online işlemlerde sanal kredi kartı kullanmaya dikkat edin,
 • Online alışverişler yaparken mutlaka ama mutlaka sayfanın başında ” https:// ” ifadesi olduğundan emin olun. Girdiğiniz web sayfasında bu ifadenin olması, sayfanın son derece güvenli olduğunu belirtmektedir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Durumunda Bankalar Ne Yapar?

Kredi kartı dolandırıcılığı, kart sahibi hesap özetinde kendisine ait olmayan bir işlem görüp bankayı uyarması ile tespit edilir. Daha sonra bankaların dolandırıcılıkla mücadele bölümleri dolandırıcılığı araştırmaya başlar ve bazı durumlarda söz konusu kartı daha fazla dolandırıcılık olmaması için kullanıma kapatır. Eğer yapılan işlemin hileli olduğu tespit edilirse, otoritelere ve satıcının bankasına bilgi verilir ve satıcının bankasından para iadesi istenir.

Soruşturma

Kart sahibi hileli bir işlem nedeniyle bankayı bilgilendirdiğinde banka hemen bir soruşturma başlatır. Soruşturma kapsamında ilk olarak banka, satıcılardan söz konusu kredi kartı ile yapılmış tüm alışverişlerin fişlerini ve sliplerinin bir kopyasını ister. Eğer yapılan işlem hileli değil ise, kart sahibi yaptığı ihbar nedeniyle cezalandırılır.

Kredi kartı dolandırıcılığı kesinleşmiş bir durum söz konusu ise, mağduriyet yaşayan kişinin, Cumhuriyet başsavcılığına başvurarak dilekçe vermeli ve şikayetine istinaden dava açması gerekmektedir.

Para İadesi

Eğer yapılan işlem hileli ise, kart sahibinin bankası öncelikle yapılan işlemin satıcının bankası tarafından gerektiği gibi onaylanıp onaylanmadığını saptamak durumundadır. İşlem gerektiği gibi onaylanmadı ise satıcının bankasından para iadesi talep edilir. Eğer satıcının bankası işlemi düzgün bir şekilde yaptı ise, kart sahibinin bankası tüm sorumluluğu üstlenerek kredi kartı sahibine geri ödeme yapacaktır. Günümüzde birçok banka, kart sahibini kredi kartı dolandırıcılıklarından sorumlu tutmamaktadır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı ve mağduriyetinin önlenmesi konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki yorum bölümünden bize her zaman yazabilirsiniz.

Konu ile ilgili aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Icra Takibi Nasıl Başlatılır?

Tüketici Mahkemesine Nasıl Başvurulur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  11.05.2018 tarihinde tarafımı arayarak İş Bankası müşteri hizmetlerinden aradığını belirten bir bayan,düzenli Kredi kartı ödemelerimden dolayı Kredi kartı aidatı alınmıyacağını ve şimdiye kadar alınan 600 Tl’nin geriye iade edileceğini bunun için bana gelen mesajdaki onay kotlarını bildirmem gerektiğini söylüyordu.Bu arada inandırıcı olması için sanırım,bu ay yaptığım harcamaları tek tek sayıyor ve kart numaramın sadece 4 rakamınıda benim belirtmemi istiyordu.Kısacası gelen mesajlarda İş Bankası diye gelince artık inanmıştım.İstediği bilgileri verdim.Çok geçmedi’ki dolandırıldığımı anladım ama artık iş işten geçmişti.Önce Kart limitini 15.000 Tl ye yükseltip daha sonra Vodafon fatura ödemesi diye kartımdan 11.350.Tl kullanmışlar.Heme Müşteri hizmetlerini arayarak kartı iptal ettirdim ve itiraz dilekçesini gönderdim.Ancak banka Bu harcamanın normel yapıldığını yani şifrelerin onay kotlarının sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu üzülerek belirti.Anlıyorum’ki Banka bu parayı benden alacak yani itiraza konu olan işlem için birşey yapmadı.Savcılığa suç duyurusunda bulundum şimdi başka ne yapabilirim bilmiyorum.Şimdi sizden ricam Hukuk süreci sonuçlanıncaya kadar bu ödemeyi durduramazmıyım yada bu konuda başka ne yapabilirim yardımcı olursanız memnun olurum.Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar

   Yaşadıklarınız gerçekten çok üzücü. Umarız çok kusa zamanda mağduriyetiniz giderilmiş olur.

   Bu tarz vakalarda eninde sonunda suçlular yakalanır. Sonuçta alışveriş yapılan site yada kurum mutlaka alıcı kişi bilgilerini ortaya çıkaracaktır.

   Ancak tüm bu süreçlerin tamamlanması bazen yıllarca sürmekte ve mağduriyet yaşayan kişiler ciddi anlamda psikolojik savaş vermek zorunda kalıyorlar.

   Eğer maddi imkanınız yeterli ise önerimiz, borcu ödeyerek mahkemenin sonuçlanmasını beklemektir.
   Eğer ödeyecek durumunuz yok ise zaten yapacak bir şeyiniz yok.

   Bu aşamada banka size haciz gönderecektir. Haci ihbarnamesini aldıktan sonra icra dairesine yada cumhuriyet savcılığına itiraz dilekçesi verirseniz dava sonuçlanana kadar sizden herhangi bir hak talebinde bulunamaz.

   Bu aşamadaki en büyük sıkıntı; eğer davayı kaybederseniz geçen zaman zarfında oluşacak gecikme faizi ve tüm avukatlık masrafları ana para ile birlikte sizden tahsil edilir.

   Bu konuda yazılmış olan alağıdaki yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.

   Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

   İyi günler dileriz
   ParasalCozumler.Com

  2. magnum dedi ki:

   ayni sekilde bende arandim ve bilgilerimi bana soledikleri icin suphelenmedim benim 06.09.2018 de basima geldi sizin baya olmus bir sonuc alabildinizmi

 2. Anonim dedi ki:

  Merhaba geçenlerde aynı şey benimde başıma geldi dolandırıcılar benim aynı numaramla bankanın müşteri hizmetini arayıp kredi kartımdan nakit 1100 lira nakit avans çekip hesabımdan da 520 lira nakit para ile beraber toplam 1620 lira başkasının hesabına eft gerçekleştirmiştir.bende bu olayı 3 saat sonra bankamatiğe giderek fark ettim ve banka kapalı olduğu için hemen müşteri hizmetini aradım müşteri hizmeti ilk konuşmasında bugün bizleri ikinci defadır arıyorsunuz dedi.bende hayır sizi yeni aradım dedim.müsteri hizmetinin sistemde araştırmasına göre dolandırıldığımın farkına vardı ve kredi kartı banka kartımı iptal edip konuyla ilgili karakola şikayette bulunmamı istedi bende hemen gidip şikayetimi bildirdim ve sonrasın da banka beni suçlu çıkartarak bütün güvenlik bilgilerini doğru cevapladığını söyledi ve bende eğer öyleyse bana ses kaydını dinlettirin dedim onlarda 3 gün içerisinde dinlettireceğiz dediler.sonrasında dönmediler ve ben tekrar aradığımda böyle bir şeyin onaylanmadığı konuyla ilgili tarafımızca bir sıkıntı olmadığını söyledi bende tekrar savcılığa ek bir yazı ekleyip bankadan şüphelendiğimi bildirdim.ve yaklaşık 7 aydır da bir sonuca varılamadı.bu konuyla ilgili ne yapabilirim.saygılar

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar,

   Banka size “böyle bir şeyin onaylanmadığını” söylerken neyi kastediyor? yani hesabınızdan herhangi bir para çıkışı olmadığını mı belirtiyor?
   Yoksa paranız bir şekilde çekilmiş ancak “banka bunun nasıl olduğunu bilmiyor” mu demek istediniz?

   Başkası sizin hesabınıza erişip paranızı başka hesaba aktarmışsa ve bunu yaparken size ait tüm özel bilgiler ile bunu yapmışsa sizin tarafınızdan bir güvenlik zafiyeti olabilir. Ancak bankanın, bunu ispatlaması gerekir.
   Savcılığa verdiğiniz dilekçenin peşine düşün ve dava açın. Eğer sizin tarafınızdan bir güvenlik açığı yok ise banka her türlü davayı kaybedecektir. Var ise bunu kanıtlaması gerekecektir.

   iyi günler dileriz
   ParasalCozumler.Com

 3. Fesih dedi ki:

  Vakifbankin İnternet sitesinden İnternet bankacılığı şifresi almak için girdim sitenin sağ üstteki internet bankacılığı kutusuna tikladim en altta şifre al diye yazan yere tikladim karşıma üç dört alt alta neler yapılması yazıyordu internet bankacılığı şifresi almak istiyorum sekmesine tikladim karşıma Kredi kartı bilgilerimi girerek almak istiyorum a tikladim ve Kredi kartı bilgilerini girdim telefon numarama gelen kodu girmem istendi bende girdim ertesi gün kredi kartimdan 750ve890tl çekildiği gördüm müşteri hizmetlerini aradım kartı iptal ettim bankanın araştırması sonucu işlemin kendim tarafından yapıldığını gelen şifreyi girdiğim için sorumluluğun bende olduğu söylendi fakat bütün bu yapılanlar Kendi internet sitelerinde oldu belki benim de hatam olabilir fakat kendi sitelerinin güvenliği onlara ait degilmidir başka bir firma nasıl girebilir onu anlamış değilim bunun için ne yapmalıyım

  1. Parasal Çözümler dedi ki:

   Merhabalar,

   Muhtemelen banka sitesini kopyalamışlar ve siz de kopya siteye girerek bilgilerinizi vermişsiniz.
   Bu tarz durumlarda tabi ki ilk sorumluluk banka yetkililerine aittir.
   Sizin şu anda yapmanız gereken şey vakit kaybetmeden suç duyurusunda bulunarak konunun bilişim suçları kapsamında araştırılmasını sağlamaktır.
   Yapılacak olan araştırma sonucunda eğer bankanın bir kusuru bulunmazsa bu durumda kartınızdan çekilen parayı ödemekle yükümlü olursunuz.

   Araştırma yapılmadan, konunun sorumlusu olarak bankayı göstermek doğru olmaz. Şikayet başvurunuz neticesinde emniyet müdürlüğü tarafından konunun neticelenmesini beklemeniz gerekecektir.

   iyi günler dileriz,
   ParasalCozumler.Com

 4. magnum dedi ki:

  ayni sekilde bende arandim ve bilgilerimi bana soledikleri icin suphelenmedim benim 06.09.2018 de basima geldi sizin baya olmus bir sonuc alabildinizmi

 5. Mehmet yılmaz dedi ki:

  Kartınızdan 8133 çny (çin yuanı) peach wat çekilmiştir diye bi mesaj geldi finans banktan. Hemen bankayı aradım kartı kapattılar işlem provizyondaymış. Bana harcama itiraz formu gönderdiler mailime. İmzalayıp geri attım. Sonucun 45 günde belli olacağını söylediler ve işşemin çinde gerçekleştiiini söylediler. Onay kodu gelmedi bana direk çekmişler. Bundan sonraki süreç nasıl olacak kartın ödeme tarihi gelmeden nasıl halledebilirim. Paramı geri alabilirmiyim

BİR YORUM YAZ
Forex Nedir? Forex Yatırımı Nasıl Yapılır? Forex Nedir? Forex ülkelerin para birimlerinin karşılıklı olarak alınıp satıldığı, değerinin belirlendiği bir döviz piyasasıdır. Global forex piyasası günlük 6 trilyon dolar işlem hacmiyle, dünyada likiditesi en yüksek finansal piyasadır. Forex sözlük anlamı olarak, Foreign Exchange...
Kırtasiye Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı Kırtasiye, öğrencilerin çoğunlukta olduğu ülkelerde önemli bir iş koludur. Ülkemiz dünya üzerinde en fazla lise ve ilkokul çağında öğrenciye sahip ülkelerden bir tanesidir. Özellikle okulların, devlet dairlerinin yakınında açılacak kırtasiye işletmeleri büyük...
Kuruyemiş Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı Genellikle akşamları daha çok tüketime açık olan kuruyemiş sektörü insanların vazgeçemediği bir atıştırmalık türü olarak hayatımızda yer edinmiştir. Özellikle kuru meyvelerin sağlık açısından yararlı olması daha çok tüketilmesine neden olmaktır. Çerezler, şeker...
Kuaförler günümüzde çok tercih edilen bakım merkezleridir. Geçmişten günümüze kuaförler insan hayatında geniş bir yer kapsamaktadır. Sizler de kuaför açma gibi bir düşüncede iseniz, gerekli belge ve prosedür detaylarını aşağıdaki maddeler eşliğinde öğrenebilirsiniz. Bayan Kuaförü Açmak İçin Gerekli Belge Ve...
Oyuncakçı Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı Günümüz iş kollarının çeşitliliğine bakıldığında birçok yeni sektör ortaya çıkmış durumda. Sektördeki bu çeşitlenme her ne kadar son birkaç yılda olsa da aslında hiç değişmeyen birkaç teme üzerine kurulu. Temeli oluşturan bu...
Cafe Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı Birçok insanın hayalinde küçük bir cafe açmak, sıcak bir ortam eşliğinde müşterileri ile ilgilenmek vardır. Ülkemizde son yıllarda bu alan üzerinde farklı konseptlerde kafeler açılmaktadır. Atölye-cafe, kahve dükkânı, yiyecek ve içeceklerin bir arada...
Almanya Göçmenlik Şartları. Almanya’ya İltica Etmek Merkez Avrupa’da yer alan sanayinin madeni olan Almanya’ya göç etmek, orada yaşayıp günümüz dünyasında standart üzeri bir yaşam sürmek isteyen çok fazla insan bulunmaktadır. Yaşadığı ülkeden başka bir ülkeye göç etmek veya yerleşmek sanıldığı...
Çocuk Oyun Merkezi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar Marjı Çocuk Oyun Merkezi Açmak İnsanlar, günlük yaşamlarında sosyalleşmek adına sinemaya ya da alışveriş merkezlerine giderek zaman geçirmektedir. Hemen hemen herkes, bu gibi yerlerde yer alan çocuk oyun merkezleri ile karşılaşmıştır. Bu...
Kazakistan’da Üniversite Okumak ve Üniversite Fiyatları Kazakistan’da eğitim sektörü, ülkenin bağımsızlığının ilk günlerinden itibaren tüm hızıyla hem Kazakistan halkına, hem de başka ülkelerden gelen insanlara eğitim verilmesiyle gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Kazakistan Cumhurbaşkanı N. Nazarbayev, eğitim siteminin, ülkenin büyümesi...
Katar Vizesi Almak İçin Gereken Şartlar Katar son zamanlarda turizm sektörünü geliştirmek amacıyla GCC (Körfez İşbirliği Üyeleri) ülkelerinin yanı sıra 30’dan fazla ülke için de vize muafiyeti politikası benimsiyor. Her ne kadar turizm amaçlı verilen vize muafiyetinin yanı sıra, çalışmak...