Hukuk

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağdurları Ne Yapmalı

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağduriyeti

Eğer kredi kartı veya banka kartı sahibi iseniz, dünyadaki diğer milyonlarca insan gibi kredi kartı dolandırıcılığı konusunda büyük risk altındasınız demektir. 1980’lerden bu yana kredi kartlarının, banka kartlarının ve ön ödemeli kartların kullanımında önemli miktarda artış gözlendi.

Yapılan araştırmalara göre, dünya genelinde 31 trilyon dolardan fazla alışveriş kredi ve banka kartları ile yapıldı. 2015 yılında Avrupa’da gerçekleştirilen her 8 alışverişten 7’si bu kartlar ile yapıldı. Kredi ve banka kartları, suçlular için birer altın madeninden farksızdır. Yapılan araştırmalara göre bankalar, kredi kartı dolandırıcılığı nedeniyle 2015 yılında yaklaşık 21 milyar dolar zarar etti.

İçindekiler

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Çeşitleri

Kredi kartı dolandırıcılığının birçok çeşidi bulunmaktadır ve bunların hepsini listelemek biraz zordur fakat 2 tane en genel kredi kartı dolandırıcılığı kategorisi mevcuttur.

Kartsız Dolandırıcılıklar

Kartsız dolandırıcılıklar, kredi kartı dolandırıcılığı çeşitleri denince akla ilk olarak gelmektedir. Bu dolandırıcılık çeşidinde kart sahibinin bilgileri çalınır ve kredi kartı fiziksel bir kart olmadan yasadışı işler için kullanılır. Bu tip dolandırıcılıklar genellikle internet ortamında gerçekleşir. Bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılımlar ve mailler aracılığıyla kişilerin kredi kartı bilgilerini çalabilmektedir.

Kartlı Dolandırıcılıklar

Günümüzde her ne kadar kartsız dolandırıcılıklar kadar yaygın olmasa da bu dolandırıcılık türüne dikkat edilmesi gerekmektedir. Kartsız dolandırıcılıklar, genellikle kötü amaçlı bir satıcının pos cihazını kredi kartı bilgilerinin kopyalanmasını sağlayan bir cihaza dönüştürmesiyle gerçekleşir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Anlaşılır?

Kart sahibinin yaptığı harcamalara ilişkin bilgiler sürekli kontrol edilirse bir bilgisayar yazılımının dolandırıcılık riskini hesaplanabilir. Eğer bu risk belli bir oranı aşarsa, banka hemen kart sahibini uyaracaktır. Kredi kartını çıkaran banka ya kredi kartını tamamen engellemeyi ya da müşteri ile bir görüşme yapıp buna göre bir yol haritası çıkarmayı tercih edebilir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığını Engellemenin Yolları

 • Sizden kişisel bilgilerinizi talep eden e-postaları asla açmayın. Bu e-postaları gönderen, bankanızın mail adresine çok benzer bir mail adresi de kullanabilir fakat siz aldırış etmeyin.
 • İnternet üzerinde satış yapan birinden alışveriş yapmadan önce alışveriş yapmak istediğiniz internet mağazasını iyice bir araştırın.
 • Bilmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayın,
 • Bilmediğiniz sitelerin, kredi kartı ile telefonda sipariş verme olanaklarını kullanmayın,
 • Kredi kartı bilgilerinizi kimse ile paylaşmayın,
 • Online işlemlerde sanal kredi kartı kullanmaya dikkat edin,
 • Online alışverişler yaparken mutlaka ama mutlaka sayfanın başında ” https:// ” ifadesi olduğundan emin olun. Girdiğiniz web sayfasında bu ifadenin olması, sayfanın son derece güvenli olduğunu belirtmektedir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Durumunda Bankalar Ne Yapar?

Kredi kartı dolandırıcılığı, kart sahibi hesap özetinde kendisine ait olmayan bir işlem görüp bankayı uyarması ile tespit edilir. Daha sonra bankaların dolandırıcılıkla mücadele bölümleri dolandırıcılığı araştırmaya başlar ve bazı durumlarda söz konusu kartı daha fazla dolandırıcılık olmaması için kullanıma kapatır. Eğer yapılan işlemin hileli olduğu tespit edilirse, otoritelere ve satıcının bankasına bilgi verilir ve satıcının bankasından para iadesi istenir.

Soruşturma

Kart sahibi hileli bir işlem nedeniyle bankayı bilgilendirdiğinde banka hemen bir soruşturma başlatır. Soruşturma kapsamında ilk olarak banka, satıcılardan söz konusu kredi kartı ile yapılmış tüm alışverişlerin fişlerini ve sliplerinin bir kopyasını ister. Eğer yapılan işlem hileli değil ise, kart sahibi yaptığı ihbar nedeniyle cezalandırılır.

Kredi kartı dolandırıcılığı kesinleşmiş bir durum söz konusu ise, mağduriyet yaşayan kişinin, Cumhuriyet başsavcılığına başvurarak dilekçe vermeli ve şikayetine istinaden dava açması gerekmektedir.

Para İadesi

Eğer yapılan işlem hileli ise, kart sahibinin bankası öncelikle yapılan işlemin satıcının bankası tarafından gerektiği gibi onaylanıp onaylanmadığını saptamak durumundadır. İşlem gerektiği gibi onaylanmadı ise satıcının bankasından para iadesi talep edilir. Eğer satıcının bankası işlemi düzgün bir şekilde yaptı ise, kart sahibinin bankası tüm sorumluluğu üstlenerek kredi kartı sahibine geri ödeme yapacaktır. Günümüzde birçok banka, kart sahibini kredi kartı dolandırıcılıklarından sorumlu tutmamaktadır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı ve mağduriyetinin önlenmesi konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki yorum bölümünden bize her zaman yazabilirsiniz.

Konu ile ilgili aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Icra Takibi Nasıl Başlatılır?

Tüketici Mahkemesine Nasıl Başvurulur?

20 Yorum

 1. Merhaba Benim internet sayfama giriş yapılmış ve ordan sanal kart oluşturmuşlar ordan mail order yoluyla bir firmadan alış veriş yapılmış bu alış veriş yapıldığına dair ne bir mesaj ne şifre ne bilgi bana gelmedi. Alış veriş yapıldığını bir gün sonra sayfa girerken öğrendim bankayı aradım savcılığa baş vurdum. Alış veriş yapılan yeri aradım önce iade edeceğini söyledi daha sonra yapmayacaklarını söylediler. Öğrenmek istediğim banka bana bu parayı iade edecekmi süreç nasıl işleyecek ne yapmam gerek bu arada.

 2. Merhaba
  Ben kredi aidat iadesi şeklinde bir dolandırıcılığa maruz kaldım. Müşteri hizmetlerini atadım
  Kartımı kapattırdım ve durumu bankaya bildirdim
  Para mın iadesi olur mu
  Ne yapmalıtım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu