Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağdurları Ne Yapmalı

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağduriyeti

Eğer kredi kartı veya banka kartı sahibi iseniz, dünyadaki diğer milyonlarca insan gibi kredi kartı dolandırıcılığı konusunda büyük risk altındasınız demektir. 1980’lerden bu yana kredi kartlarının, banka kartlarının ve ön ödemeli kartların kullanımında önemli miktarda artış gözlendi.

Yapılan araştırmalara göre, dünya genelinde 31 trilyon dolardan fazla alışveriş kredi ve banka kartları ile yapıldı. 2015 yılında Avrupa’da gerçekleştirilen her 8 alışverişten 7’si bu kartlar ile yapıldı. Kredi ve banka kartları, suçlular için birer altın madeninden farksızdır. Yapılan araştırmalara göre bankalar, kredi kartı dolandırıcılığı nedeniyle 2015 yılında yaklaşık 21 milyar dolar zarar etti.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Çeşitleri

Kredi kartı dolandırıcılığının birçok çeşidi bulunmaktadır ve bunların hepsini listelemek biraz zordur fakat 2 tane en genel kredi kartı dolandırıcılığı kategorisi mevcuttur.

Kartsız Dolandırıcılıklar

Kartsız dolandırıcılıklar, kredi kartı dolandırıcılığı çeşitleri denince akla ilk olarak gelmektedir. Bu dolandırıcılık çeşidinde kart sahibinin bilgileri çalınır ve kredi kartı fiziksel bir kart olmadan yasadışı işler için kullanılır. Bu tip dolandırıcılıklar genellikle internet ortamında gerçekleşir. Bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılımlar ve mailler aracılığıyla kişilerin kredi kartı bilgilerini çalabilmektedir.

Kartlı Dolandırıcılıklar

Günümüzde her ne kadar kartsız dolandırıcılıklar kadar yaygın olmasa da bu dolandırıcılık türüne dikkat edilmesi gerekmektedir. Kartsız dolandırıcılıklar, genellikle kötü amaçlı bir satıcının pos cihazını kredi kartı bilgilerinin kopyalanmasını sağlayan bir cihaza dönüştürmesiyle gerçekleşir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Anlaşılır?

Kart sahibinin yaptığı harcamalara ilişkin bilgiler sürekli kontrol edilirse bir bilgisayar yazılımının dolandırıcılık riskini hesaplanabilir. Eğer bu risk belli bir oranı aşarsa, banka hemen kart sahibini uyaracaktır. Kredi kartını çıkaran banka ya kredi kartını tamamen engellemeyi ya da müşteri ile bir görüşme yapıp buna göre bir yol haritası çıkarmayı tercih edebilir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığını Engellemenin Yolları

 • Sizden kişisel bilgilerinizi talep eden e-postaları asla açmayın. Bu e-postaları gönderen, bankanızın mail adresine çok benzer bir mail adresi de kullanabilir fakat siz aldırış etmeyin.
 • İnternet üzerinde satış yapan birinden alışveriş yapmadan önce alışveriş yapmak istediğiniz internet mağazasını iyice bir araştırın.
 • Bilmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayın,
 • Bilmediğiniz sitelerin, kredi kartı ile telefonda sipariş verme olanaklarını kullanmayın,
 • Kredi kartı bilgilerinizi kimse ile paylaşmayın,
 • Online işlemlerde sanal kredi kartı kullanmaya dikkat edin,
 • Online alışverişler yaparken mutlaka ama mutlaka sayfanın başında ” https:// ” ifadesi olduğundan emin olun. Girdiğiniz web sayfasında bu ifadenin olması, sayfanın son derece güvenli olduğunu belirtmektedir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Durumunda Bankalar Ne Yapar?

Kredi kartı dolandırıcılığı, kart sahibi hesap özetinde kendisine ait olmayan bir işlem görüp bankayı uyarması ile tespit edilir. Daha sonra bankaların dolandırıcılıkla mücadele bölümleri dolandırıcılığı araştırmaya başlar ve bazı durumlarda söz konusu kartı daha fazla dolandırıcılık olmaması için kullanıma kapatır. Eğer yapılan işlemin hileli olduğu tespit edilirse, otoritelere ve satıcının bankasına bilgi verilir ve satıcının bankasından para iadesi istenir.

Soruşturma

Kart sahibi hileli bir işlem nedeniyle bankayı bilgilendirdiğinde banka hemen bir soruşturma başlatır. Soruşturma kapsamında ilk olarak banka, satıcılardan söz konusu kredi kartı ile yapılmış tüm alışverişlerin fişlerini ve sliplerinin bir kopyasını ister. Eğer yapılan işlem hileli değil ise, kart sahibi yaptığı ihbar nedeniyle cezalandırılır.

Kredi kartı dolandırıcılığı kesinleşmiş bir durum söz konusu ise, mağduriyet yaşayan kişinin, Cumhuriyet başsavcılığına başvurarak dilekçe vermeli ve şikayetine istinaden dava açması gerekmektedir.

Para İadesi

Eğer yapılan işlem hileli ise, kart sahibinin bankası öncelikle yapılan işlemin satıcının bankası tarafından gerektiği gibi onaylanıp onaylanmadığını saptamak durumundadır. İşlem gerektiği gibi onaylanmadı ise satıcının bankasından para iadesi talep edilir. Eğer satıcının bankası işlemi düzgün bir şekilde yaptı ise, kart sahibinin bankası tüm sorumluluğu üstlenerek kredi kartı sahibine geri ödeme yapacaktır. Günümüzde birçok banka, kart sahibini kredi kartı dolandırıcılıklarından sorumlu tutmamaktadır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı ve mağduriyetinin önlenmesi konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki yorum bölümünden bize her zaman yazabilirsiniz.

Konu ile ilgili aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Icra Takibi Nasıl Başlatılır?

Tüketici Mahkemesine Nasıl Başvurulur?


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

17 Yorumlar
 1. Anonim diyor

  11.05.2018 tarihinde tarafımı arayarak İş Bankası müşteri hizmetlerinden aradığını belirten bir bayan,düzenli Kredi kartı ödemelerimden dolayı Kredi kartı aidatı alınmıyacağını ve şimdiye kadar alınan 600 Tl’nin geriye iade edileceğini bunun için bana gelen mesajdaki onay kotlarını bildirmem gerektiğini söylüyordu.Bu arada inandırıcı olması için sanırım,bu ay yaptığım harcamaları tek tek sayıyor ve kart numaramın sadece 4 rakamınıda benim belirtmemi istiyordu.Kısacası gelen mesajlarda İş Bankası diye gelince artık inanmıştım.İstediği bilgileri verdim.Çok geçmedi’ki dolandırıldığımı anladım ama artık iş işten geçmişti.Önce Kart limitini 15.000 Tl ye yükseltip daha sonra Vodafon fatura ödemesi diye kartımdan 11.350.Tl kullanmışlar.Heme Müşteri hizmetlerini arayarak kartı iptal ettirdim ve itiraz dilekçesini gönderdim.Ancak banka Bu harcamanın normel yapıldığını yani şifrelerin onay kotlarının sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu üzülerek belirti.Anlıyorum’ki Banka bu parayı benden alacak yani itiraza konu olan işlem için birşey yapmadı.Savcılığa suç duyurusunda bulundum şimdi başka ne yapabilirim bilmiyorum.Şimdi sizden ricam Hukuk süreci sonuçlanıncaya kadar bu ödemeyi durduramazmıyım yada bu konuda başka ne yapabilirim yardımcı olursanız memnun olurum.Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar

   Yaşadıklarınız gerçekten çok üzücü. Umarız çok kusa zamanda mağduriyetiniz giderilmiş olur.

   Bu tarz vakalarda eninde sonunda suçlular yakalanır. Sonuçta alışveriş yapılan site yada kurum mutlaka alıcı kişi bilgilerini ortaya çıkaracaktır.

   Ancak tüm bu süreçlerin tamamlanması bazen yıllarca sürmekte ve mağduriyet yaşayan kişiler ciddi anlamda psikolojik savaş vermek zorunda kalıyorlar.

   Eğer maddi imkanınız yeterli ise önerimiz, borcu ödeyerek mahkemenin sonuçlanmasını beklemektir.
   Eğer ödeyecek durumunuz yok ise zaten yapacak bir şeyiniz yok.

   Bu aşamada banka size haciz gönderecektir. Haci ihbarnamesini aldıktan sonra icra dairesine yada cumhuriyet savcılığına itiraz dilekçesi verirseniz dava sonuçlanana kadar sizden herhangi bir hak talebinde bulunamaz.

   Bu aşamadaki en büyük sıkıntı; eğer davayı kaybederseniz geçen zaman zarfında oluşacak gecikme faizi ve tüm avukatlık masrafları ana para ile birlikte sizden tahsil edilir.

   Bu konuda yazılmış olan alağıdaki yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.

   Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

   İyi günler dileriz
   ParasalCozumler.Com

  2. magnum diyor

   ayni sekilde bende arandim ve bilgilerimi bana soledikleri icin suphelenmedim benim 06.09.2018 de basima geldi sizin baya olmus bir sonuc alabildinizmi

 2. Anonim diyor

  Merhaba geçenlerde aynı şey benimde başıma geldi dolandırıcılar benim aynı numaramla bankanın müşteri hizmetini arayıp kredi kartımdan nakit 1100 lira nakit avans çekip hesabımdan da 520 lira nakit para ile beraber toplam 1620 lira başkasının hesabına eft gerçekleştirmiştir.bende bu olayı 3 saat sonra bankamatiğe giderek fark ettim ve banka kapalı olduğu için hemen müşteri hizmetini aradım müşteri hizmeti ilk konuşmasında bugün bizleri ikinci defadır arıyorsunuz dedi.bende hayır sizi yeni aradım dedim.müsteri hizmetinin sistemde araştırmasına göre dolandırıldığımın farkına vardı ve kredi kartı banka kartımı iptal edip konuyla ilgili karakola şikayette bulunmamı istedi bende hemen gidip şikayetimi bildirdim ve sonrasın da banka beni suçlu çıkartarak bütün güvenlik bilgilerini doğru cevapladığını söyledi ve bende eğer öyleyse bana ses kaydını dinlettirin dedim onlarda 3 gün içerisinde dinlettireceğiz dediler.sonrasında dönmediler ve ben tekrar aradığımda böyle bir şeyin onaylanmadığı konuyla ilgili tarafımızca bir sıkıntı olmadığını söyledi bende tekrar savcılığa ek bir yazı ekleyip bankadan şüphelendiğimi bildirdim.ve yaklaşık 7 aydır da bir sonuca varılamadı.bu konuyla ilgili ne yapabilirim.saygılar

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   Banka size “böyle bir şeyin onaylanmadığını” söylerken neyi kastediyor? yani hesabınızdan herhangi bir para çıkışı olmadığını mı belirtiyor?
   Yoksa paranız bir şekilde çekilmiş ancak “banka bunun nasıl olduğunu bilmiyor” mu demek istediniz?

   Başkası sizin hesabınıza erişip paranızı başka hesaba aktarmışsa ve bunu yaparken size ait tüm özel bilgiler ile bunu yapmışsa sizin tarafınızdan bir güvenlik zafiyeti olabilir. Ancak bankanın, bunu ispatlaması gerekir.
   Savcılığa verdiğiniz dilekçenin peşine düşün ve dava açın. Eğer sizin tarafınızdan bir güvenlik açığı yok ise banka her türlü davayı kaybedecektir. Var ise bunu kanıtlaması gerekecektir.

   iyi günler dileriz
   ParasalCozumler.Com

 3. Fesih diyor

  Vakifbankin İnternet sitesinden İnternet bankacılığı şifresi almak için girdim sitenin sağ üstteki internet bankacılığı kutusuna tikladim en altta şifre al diye yazan yere tikladim karşıma üç dört alt alta neler yapılması yazıyordu internet bankacılığı şifresi almak istiyorum sekmesine tikladim karşıma Kredi kartı bilgilerimi girerek almak istiyorum a tikladim ve Kredi kartı bilgilerini girdim telefon numarama gelen kodu girmem istendi bende girdim ertesi gün kredi kartimdan 750ve890tl çekildiği gördüm müşteri hizmetlerini aradım kartı iptal ettim bankanın araştırması sonucu işlemin kendim tarafından yapıldığını gelen şifreyi girdiğim için sorumluluğun bende olduğu söylendi fakat bütün bu yapılanlar Kendi internet sitelerinde oldu belki benim de hatam olabilir fakat kendi sitelerinin güvenliği onlara ait degilmidir başka bir firma nasıl girebilir onu anlamış değilim bunun için ne yapmalıyım

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   Muhtemelen banka sitesini kopyalamışlar ve siz de kopya siteye girerek bilgilerinizi vermişsiniz.
   Bu tarz durumlarda tabi ki ilk sorumluluk banka yetkililerine aittir.
   Sizin şu anda yapmanız gereken şey vakit kaybetmeden suç duyurusunda bulunarak konunun bilişim suçları kapsamında araştırılmasını sağlamaktır.
   Yapılacak olan araştırma sonucunda eğer bankanın bir kusuru bulunmazsa bu durumda kartınızdan çekilen parayı ödemekle yükümlü olursunuz.

   Araştırma yapılmadan, konunun sorumlusu olarak bankayı göstermek doğru olmaz. Şikayet başvurunuz neticesinde emniyet müdürlüğü tarafından konunun neticelenmesini beklemeniz gerekecektir.

   iyi günler dileriz,
   ParasalCozumler.Com

 4. magnum diyor

  ayni sekilde bende arandim ve bilgilerimi bana soledikleri icin suphelenmedim benim 06.09.2018 de basima geldi sizin baya olmus bir sonuc alabildinizmi

 5. Mehmet yılmaz diyor

  Kartınızdan 8133 çny (çin yuanı) peach wat çekilmiştir diye bi mesaj geldi finans banktan. Hemen bankayı aradım kartı kapattılar işlem provizyondaymış. Bana harcama itiraz formu gönderdiler mailime. İmzalayıp geri attım. Sonucun 45 günde belli olacağını söylediler ve işşemin çinde gerçekleştiiini söylediler. Onay kodu gelmedi bana direk çekmişler. Bundan sonraki süreç nasıl olacak kartın ödeme tarihi gelmeden nasıl halledebilirim. Paramı geri alabilirmiyim

 6. Mustafa diyor

  Benim başıma gelen olay atmye gittiğimde para çekmek isterken baktım hesabım eskiden bankayı aradım itiraz ettim ne göreyim eksi 8000 yledeyim internet Bankacılığı kullanılarak adıma kredi başvurusunda bulunulmuştur ve bazı hesaplara eft yapılmış itiraz ettim araştırılıyor hersey normal görülüyor benim tlefonumdan şifre istenmiştir . İşlem saatlerini öğrendim arastirdigimda güvenlik kameralarına baktım 20 yıllık arkadaşım komşu is yerinde cüzdanını alarak tlefonumdan alarak işlemleri yapıyor tüm hersey kayıtlari filan aktarıp daha onceden verdiğim şikayet dilekçesinde ilave ederek savcıya verdim bakalım sonuç ne çıkacak 35 000 TL’den başlamış kredi borcum olduğu için onaylamayı 15 000 tlyi iki saatle kurtardı m şikayetçi olup tüm olayı fesbukta paylaştığım için şimdi bana küsmüş konuşmuyor. Bakalım sonuç ne olacak

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   Çok geçmiş olsun. İnsanın arkadaşının bunu yapıyor olması çok üzücü. Umarız en kısa zamanda hasarsız bir şekilde atlatırsınız.

   iyi günler dileriz.

 7. Duygu diyor

  Merhabalar.
  İnstagramda Garanti Bankası’nın aynı arayüzüyle bir reklam gördüm. Bilmem ne çekilişi vardı. Biliyorsunuz ki bu tarz çekilişler olabiliyor. Bende bu tuzağa düştüm internet bankacılığı şifremi girdim. Bu olay Eylülde gerçekleşti. Sabah 05.03 de kredi kartımdan nakit avans çekilip hesap bankama aktarılıp oradan kendi hesaplarına havale gerçekleştirmişler. Şahsın ismide yazıyor. Ama ne kadar doğru bilmiyorum. Sonra hemen müşteri hizmetlerini arayıp internet bankacılığını iptal ettirdim. Şubeye gidip harcama itirazında bulundum. Ardından savcılığa gidip ifade verdim. 3 ay geçti harcama itirazım olumsuz sonuçlandı. Bu kredi kartınıda bana bir banka çalışanı verdi. Hesap kartımı kaybetmiştim onu çıkarttı sonra sana ek kartta çıkaralım hesap kartın olmadan da bu karttan para çekebilirsin dedi. Bende 18 yaşındayım cahilliğime verin olur dedim. Kredi kartı falan demedi sadece ek kart dedi. Babanın geliri vs sorular sordu. 18 yaşında öğrenci,çalışmayan bir insana böyle bir teklifte bulunması ne kadar doğru? Ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun ailemden uzakta yasıyorum öğrenciyim çok zor şartlarda bu parayı bankaya ödemek zorunda kaldım. Tarafıma iade edilmesini nasıl sağlayabilirim? Hak yerini bulsun artık 🙁

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   Bu tarz kredi kartı dolandırıcılığı durumunda ilk yapılması gereken banka ile iletişim kurup hem hesapları hem de kartları güvence altına almak. Hemen ardından da savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmaktır.
   Siz her ikisini de doğru zamanda ve prosedürlere uygun şekilde yapmışsınız.
   Ancak mahkeme kararı aleyhinize sonuçlanmış. Şu anda yapabileceğiniz tek şey mahkeme kararına itiraz ederek davanın bir üst mahkemeye yani yargıtaya gitmesini sağlamaktır.
   Bu konuda tek başınıza pek bir şey yapamazsınız. Bir avukattan destek almalısınız.
   Vakit kaybetmeden bir avukat bulup işlemlerinizi avukat aracılığı ile yaparsanız hakkınızı alabileceğinizi düşünüyoruz.
   iyi günler dileriz.

 8. Ali diyor

  Slm13.01.2019 bende o garanti bank benzeri bir siteye girdim ve ardından bana 4 defa araka arkaya tek kullanımlı şifre geldi ,1 şifre geldi girdim açılmadı hemen ardından 2 geldi onuda girdim oda açmadı 3 ve 4 cüden sonra bu mesaj geldi. ( Cihazinizla BonusFlas eslestirilmistir. Sizden baska bir kullanici bu cihazinizdan BonusFlas’a giris yapamayacaktir. Eslestirmeyi siz yapmadiysaniz, 444 0 333 Alo Garanti’yi arayabilirsiniz. B002 )ve ardından hemen müşteri hizmetlerini aradım ve 10 000 tl ilk 58 işlem yapmışlar Avea ve igdaş ödemeleri yapılmış . Hemen tüm kart ve hesap larımı kapatırdım , bunların hepsi 22:15-22:30 arasında gerçekleşti . Bu sabah hemen bankaya gidip itiraz dilekçesi yazdım. İncelenip size geri dönüş yapılacaktır denildi. Savcılığa suç duyurusu yamadım. Banka bana bu paralar ı geri iade edermi suç duyurusu yapmalımıyım???

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   Öncelikle geçmiş olsun.
   Banka tarafında yapmanız gereken her şeyi yapmışsınız ancak mutlaka dava açmanızı öneririz.
   Normalde banka kendi güvenliğini sağlamakla yükümlü ancak bu tarz sahte siteler tarafından yapılan işlemlerde siz şifrenizin güvenliğini sağlayamadığınız için haksız duruma düşebilirsiniz.
   Hesabınızdan para çıkışı direkt değil de fatura ödemesi şeklinde çıktığı için bu faturalar iptal edilerek paranızın geri verilmesi ihtimali oldukça yüksek.
   Ancak suçlunun bulunması ve cezalandırılması anlamında mutlaka dava açmalısınız.
   iyi günler dileriz.

 9. yavuz diyor

  Merhaba benimde 17.01.2019 tarihinde fatura ödemesi şeklinde 3.100 TL para çekildi Kredi kartından öncelikle bankaya harcama itiraz dilekçesi verdim ve savcılığa da suç duyurusunda bulundum param geri ödenir mi teşekkürler

 10. Erkan diyor

  Benim başıma gelen en kötü olay ocak 15 2019 da türkcell aranarak yönlendirme yapılıyor bilgim ve rızam dışında akbank internet bankacılıgından 50 bin Türk lirası ve ihtiyaç kredisi çekiliyor ve yine meil order üzerinden kredi kartımı boşaltmış harcama yapılarak 30 bin TL ne yapmalıyım savcılığa suç duyurusunda bulundum bankaya itiraz ettim haklı olduğum halde sonuç alamadım

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.