Çalışma Hayatı

Cari Açık Nedir? Cari Açık Nasıl Kapatılır? Cari Açığı Önlemenin Yolları?

Cari Açık Nedir? Cari Açığı Önlemenin Yolları

Cari açık nedir sorusu günümüzde epey popüler bir soru haline geldi. Kısaca tanımlayacak olursak, ithal edilen mal ve hizmetlerin miktarının, ihraç edilen mal ve hizmetlere göre daha fazla olmasına cari açık denir. Bu yazı ile birlikte cari açık nedir sorusuna daha detaylı bir cevap bulmayı ve cari açık nasıl kapatılır sorusunun da cevabını bulmayı hedefliyoruz.

ABD, İngiltere ve Fransa gibi gelişmiş ülkeler dış ticarette genellikle cari açık verirlerken gelişmekte olan ülkeler ise cari fazla vermektedir. Öte yandan az gelişmiş ülkeler de gelişmiş ülkeler gibi cari açık vermektedir.

İçindekiler

Cari Açığa Neden Olan Faktörler

  • Eğer bir ülke para biriminin değeri aşırı miktarda artarsa, o ülkenin ithal ettikleri mallar daha fazla olacaktır. Ülke para biriminin değeri arttığında, ihracat yapmak da birçok kişi için anlamsız hale gelecektir ve ihracat rakamları da giderek düşecek. Bu iki nedenden dolayı cari açık oluşacaktır.
  • Eğer bir ülkede kişi başına düşen milli gelir bir artış gösteriyorsa, insanların tüketim mallarına harcadıkları miktar da artacaktır. Bu durumda zamanla ithal mallara olan talebi ve cari açığı artıracaktır.
  • Eğer bir ülke ihracat konusunda diğer ülkelerle rekabet edememeye başlarsa, zamanla bu ülkede cari açık gözlemlenebilir.
  • Eğer bir ülkenin rakiplerine göre yüksek bir enflasyon oranı varsa, bu ülkenin ihracat sektöründe rekabet azalırken ithalat sektöründe rekabet artacaktır ve dolayısıyla da cari açık da artacaktır.

Cari Açık Nasıl Yönetilir?

Ülkeler, ihraç ettikleri malların değerini ithal ettikleri malların değerinin üstüne çıkartarak cari açığı kapatabilirler.  İthal mallarının üzerine kota ve tarife gibi bazı engeller konarak cari açık düşürülebilir veya bunların yerine ithal ikamesi, sanayileşme veya ülke içindeki firmalar arasında rekabeti artırmak gibi ihracatı canlandıracak çeşitli politikaları seçebilirler.  Ayrıca, bir ülke para biriminin değerini para politikası yardımıyla artırıp ithalatın maliyetini de düşürebilir.

Cari açık genellikle olumsuz bir şey gibi gözükse de tamimiyle de kötü bir şey değildir. Eğer bir ülke yüksek getirili yatırımlarını finanse etmek için dış borçları kullanıyorsa, cari açığı varken de ödeme gücü mevcut bulunabilir fakat bir ülke gelecekteki gelirleri ile borcunu karşılayamıyorsa o zaman bu ülkenin yeterli ödeme gücü bulunmuyor demektir.

Cari Açığın Sonuçları

Kısa vadede, cari açık borçlu olan ülke için faydalı olabilir. Yabancı yatırımcılar, bu ülkeye yatırım yapmak için can atacaktır. Bu durumda, ülkenin ekonomik büyümesini tahminlerin ötesinde artırabilir.

Uzun vadede ise cari açık, borçlu olan ülkenin ekonomik yapısına büyük zararlar verecektir. Yatırımcılar, ülkenin cari açık nedeniyle elde ettiği ekonomik büyümenin sürdürülebilir bir büyüme olup olmadığını merak edecektir ve zamanla devlet tahvilleri de dahil olmak üzere ülkenin elinde bulunan tüm varlıklara olan talep azalacaktır.

Yabancı yatırımcılar, yatırımlarını ülkeden çektikçe tahvil getirileri de artacaktır ve ülke para birimi de değerini kaybedecektir. Bu da ülkedeki varlıkların değerinin daha da azalmasına neden olacaktır.

Cari Açık Nasıl Kapatılır?

Cari açık nasıl kapatılır sorusunun cevabını burada size veriyoruz. Cari açığa sahip bir ülke, sahip olduğu yabancı sermayeyi zekice kullanmalıdır. Bu ülke yollar ve limanları yapmalıdır. Ayrıca iş gücünü de çok iyi bir şekilde eğitmelidir.

Cari açığa sahip bir ülke, en kısa zamanda cari fazla vermeyi düşünmelidir. Bu da demek oluyor ki cari açığa sahip bir ülke, üretimi ve yerel işletmeler arasında rekabeti artırmalıdır.  Cari açığa sahip bir ülke ihtiyaç mallarının ithalatını minimuma indirmeye çalışmalı, ülke içerisinde üretimi ve istihdamı canlandırarak dışa bağımlılığı azaltmalı ve mümkün olduğunca iç kaynakları kullanmaya çalışmalıdır.

Daha fazla soru ve görüşleriniz için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Cari açık dışında, aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Borsadan Para Kazanmak Için Hangi Stratejileri Izlemeliyiz?

Uzun Vadeli En Iyi Yatırım Aracı Nedir?

Tahvil Bono Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?

Fon Nasıl Alınır? Yatırım Fonu Nedir? Fon Alım Satımı Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu