Yatırımlar

İthalat İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

İthalat İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir ülkenin dış verilerini oluşturan önemli unsurlardan iki tanesi ithalat ve ihracattır.

Bu iki veri arasındaki fark o ülkenin cari açığı olarak adlandırılmaktadır. Cari açığı az olan ülkelerin gelişmişlik seviyeleri yüksek, yüksek olan ülkelerin ise gelişmişlik seviyeleri düşüktür. Ülke hayatının kalitesini aşırı derecede etkileyen iki unsur aşağıda açıklanmıştır.

İthalat Nedir? İthalat Nasıl Yapılır?

Yurt dışında üretimi yapılmış olan bir malın gümrükten geçirilerek yurtiçi pazarında satılmasına İthalat denir. Ayrıca dışalım olarak da adlandırılmaktadır. İthalat ve ihracat verileri bir araya gelerek ülkenin dış ticaret verilerini oluşturur.

Döviz transferi durumuna göre iki başlıktan oluşmaktadır.

Bedelli ithalat: İthal edilen malın karşılığında ithalin gerçekleştiği ülkeye döviz cinsinden ödeme yapılan ithalat türüdür.

Bedelsiz ithalat: İthal edilen malın karşılığı ülke içerisindeki dövizle değil de yurt dışında kazanılan paralarla ödeniyorsa bedelsiz ithalat olarak adlandırılır.

İthalat işleminin gerçekleşebilmesi için iki unsura ihtiyaç duyulmaktadır. Birincisi satın alınabilecek bir ürün. İkincisi bu ürünü satın almak isteyen ve bir vergi numarası olan gerçek veya tüzel bir kişi.

Paralel ithalat ise ürünü üretin ve satımında yetkili bir dağıtıcı tarafından değil de bağımsız bir ithalatçı tarafından ürünün gerçek sahibinden daha ucuza satması durumudur.

İhracat Nedir? İhracat Nasıl Yapılır?

Ülke sınırları içerisinde üretilmiş olan bir malın döviz karşılığı yurt dışına satılmasına denir. Ayrıca dışsatım olarak da adlandırılır.

İhracat işleminin gerçekleşebilmesi için de iki unsura ihtiyaç duyulmaktadır. Birincisi satılabilecek bir ürün. İkincisi bu ürünü satın almak isteyen ve bir vergi numarası olan gerçek veya tüzel bir kişi. İhracatın artması demek bir ülkenin kendisine yetebilme yeteneğinin artması anlamına gelmektedir. Günümüzde ağır sanayi alanında gelişmiş ülkelerin hepsinin ihracat verileri ithalat verilerinden daha fazladır. İhracat sadece mal alımı ile gerçekleşmez hizmet alımı da ihracatı kapsamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu