İş FikirleriKariyerYatırımlar
Trend

Arsa Yatırımı Nasıl Olur

Bu yazımızda arsa yatırımı yapmak isteyen ve yatırım bölgesi olarak gözüne Tuzla / Tepeören / Akfırat bölgesini kestirmiş olan yatırımcılar için bölgenin gelecekteki gelişme potansiyelini, beklenen yatırımları, ortalama arsa fiyatlarını ve arsa alımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler üzerine detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

İçindekiler

Arsa Yatırımı Nasıl Olur

Arsa Yatırımı Nasıl Olur ; Bu yazımızda arsa yatırımı yapmak isteyen ve yatırım bölgesi olarak gözüne Tuzla / Tepeören / Akfırat bölgesini kestirmiş olan yatırımcılar için bölgenin gelecekteki gelişme potansiyelini, beklenen yatırımları, ortalama arsa fiyatlarını ve arsa alımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler üzerine detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle Tuzla bölgesi için 2019 yılına kadar planlanan yatırımları aşağıdaki gibi belirtebiliriz;

 • Marina projesi,
 • Akfırat mahallesine yapılacak büyük hal,
 • Büyük hayvan barınağı,
 • Teknopark,
 • Fuar alanı,
 • Havaray,
 • Körü otoyolu ( Tepeören içerisinden geçerek Akfırat üzerinden devam edecek)
 • Köprü bağlantı yolu ve Akfırat giriş çıkışı,
 • Havalimanı metro bağlantısı,

Son yıllarda İstanbul’un gelişme akslarına baktığımız zaman öne çıkan 2 bölge söz konusu. Bunlardan birisi Avrupa yakasında Çatalca/Arnavutköy, diğeri ise Anadolu yakasında Tuzla ilçesidir.

Arsa Yatırımı Nasıl Olur
Arsa Yatırımı Nasıl Olur

Tuzla bölgesi neden ön plana çıkıyor? Çünkü özellikle Anadolu yakasında İstanbul’un büyüyebileceği ilk ilçe artık burası. Bunu öngörebilmek için 10-15 yıl öncesinin Sultanbeyli ilçesine, 5-10 yıl öncesinin Pendik/Kurtköy bölgesinin o zamanki hali ile şimdiki halini kıyaslamak yeterli olacaktır. Artık o bölgelerde boş arsa kalmadı desek yeridir. Olan boş araziler de ya sorunlu 2B ve belediye tapulu hisseli arazilere ait yada imar sorunu olmayan ancak metre kare fiyatı 2000 tl’yi geçmiş, artık yeterli doyuma ulaşmış temiz arsalardan oluşmaktadır.

Arsaya Yatırım Yapmak Hakkında

Arsa ve konut yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de yatırım yapılacak bölgenin nüfus artış hızı olmalıdır.

2015 yılı nüfus sayımına göre Istanbul’un nüfus artış hızı tüm ilçeler genelinde ortalama %19,3 iken Tuzla’nın nüfus artış hızı %55,9 olarak hesaplanarak Beylikdüzü, Esenyurt, Sancaktepe’den sonra 4. sırayı almıştır. (kaynak : istanbulplanlama.gov.tr)

Göreceğiniz gibi, bu kadar hızlı nüfus artışının olduğu bir ilçede her bütçeye uygun arsa bulunabiliyor olması özellikle küçük yatırımcı için bulunmaz fırsatlar barındırıyor.

Tepeören bölgesinde yatırım yapılabilecek arsalar arasında en uygun fiyatlı olanlar Tepeören merkezinin üst kısmında kalan, Akfırat, Formula-1 pisti ve Tepeören merkez arasındaki üçgende kalan tarla vasfındaki hisseli araziler olup bu araziler ya dere koruma havzasına yakın konumda yada üzerinden yüksek gerilim hattı geçen arsalar olup 2016-2017 yıllarında ortalam metrekare fiyatları 250-300 tl olan arsalardır.

Eğer uygun fiyatlı ama temiz bir arsa arıyorsanız, yine aynı bölgede, tamamen konut rezerv alanında kalan, yüksek gerilim hattından uzak arsaları metrekaresine 300-350 tl vererek alabilirsiniz.

Tarla vasfında olup %100 konut rezerv alanında kalan ve 1/1000’lik imar planına dahil edilmiş ve uygulama görmeyi bekleyen arsaların metrekare fiyatları 350-450 tl aralığında olup yerine göre fiyatı değişmektedir. Tepeören merkeze ve Koç Lisesi’ne yakın olan bölgeler en çok talep gören bölgeler olup buralarda 400 tl/mt altında arsa bulmak oldukça zordur.

Hobi Atölyesi Açarak Para Kazanmak

1/1000’lik uygulama planından geçmiş, tüm yasal kesintileri yapılmış imarlı arsalar ise 500tl/mt fiyatından başlayarak imar durumuna göre 800-900 tl/mt fiyatına kadar çıkmaktadır.

Terakki vakfı tarafındaki net arsalarda imar oranı %17 olduğu için bu bölgede 500-600 tl civarına arsa bulunabilirken Akfırat merkezde imar oranı %50 olduğu için ve ayrıca parseller genelde 337 mt2 olduğu için bu bölgedeki arsa fiyatları 800-900 tl aralığındadır.

Eğer Tepeören merkezde imarlı müstakil bir arsa almak isterseniz bu durumda metrekare fiyatları 1500-2500 tl civarlarına çıkmaktadır.

Arsa Yatırımında Ne Kadar Beklemeli

Bu bölgede arsa yatırı yapmak isteyen herkese önerimiz,

 • Alacağınız arsanın imar durumunu,
 • Yer altından ve üstünden geçen herhangi bir enerji hattı olup olmadığını,
 • Dere yatağında olup olmadığını,
 • Arsa üzerinde herhangi bir dava ve haciz olup olmadığını çok iyi araştırın,
 • Alacağınız arsanın bedelini tapuda gerçek değerinden göstermenizi öneririz. Bölgedeki arsaların çoğu hisseli olduğu için düşük gösterilen bir bedel ilerde sıkıntıya yol açabilir. Hissedarların birisi dava açarsa tapuda yazan değer üzerinden arsanızı sizin elinizden alabilir.
 • Hiçbir emlakçının söylediğine inanmayın, söylenenleri Tuzla belediyesi imar istimlak müdürlüğü ile kontrol edin,
 • Bir emlakçının verdiği fiyatı kontrol etmek için satıcı sıfatı ile başka bir emlakçıya fiyatı tekrar sorun,
 • Alırken satıcı gibi, satarken alıcı gibi davranarak kafanızdaki fiyatı belirleyin.

Herkese bol kazançlı yatırımlar dileriz.

Kfc Franchise Nasıl Alınır

Vefat Sonrası Yapılacak İşlemler

Forum Portalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu