İspanya

İspanya’da Yaşamak, Vatandaşlık ve Oturma İzni

İspanya’da yaşamak birçok kişinin hayalleri arasında yer alıyor. Bambaşka ülke, bambaşka kültür ve bambaşka bir yaşam birçok insana oldukça çekici gelmektedir. İspanya’da yaşamak oldukça konforlu ve kalitelidir. İspanya iş olanakları ve ekonomik koşulları ile oldukça rahat ülkelerden birisidir. ‘’İspanya’da yaşamak istiyorum’’ diye ekliyorsanız; metnimizi okuyarak İspanya’da vatandaşlık ve İspanya’da oturma izni gibi konulardan faydalanabilirsiniz.

İspanya Asgari Ücret, Çalışmak ve İş İmkanları

İçindekiler

İspanya’da Yaşam

İspanya’da yaşam 7/24 aktiftir. Dünya’nın en hareketli kentlerine sahip olan ülkede, her saatte dışarıda insanları görebilirsiniz. İspanya’da turistlik açısından oldukça gelişmiştir. Dünya’nın en değerli yapılarına sahip olması da bu durumdaki en büyük etkendir. Köklü tarihi ve güçlü ekonomisi ile Dünya’daki birçok ülkeden daha başarılı konumdadır. İspanya’da toplam nüfus; 47 milyon’dur. Ülke, 17 özerk şehre ve 50 ile bölünmüştür. Konuşulan dil ise İspanyolcadır. Nüfuzun büyük bir kısmı İngilizcede konuşmaktadır.

İspanya halkı cana yakın ve samimilerdir. Ancak ülkenin belirli kentlerinde bu durum pek mümkün değildir. Daha içe kapanık şehirlerde; yabancılarla sıcak ilişkilerin kurulmadığı birçok kez gözlemlenmiştir. Ancak metropol kentlerde ve büyük kentlerde yaşamanız durumunda –Madrid, Barselona, Valensiya, Sevilla – oldukça sıcakkanlı insanları tanımanız mümkündür. Ülke’de ağırlıklı olarak Hristiyan dinine sahip insanlar vardır. Ayrıca İspanya resmi dil; Hristiyan’lıktır. Ülkenin %26’sı herhangi bir dine mensup değildir.

Dünya’da En Çok Yabancı İşçi Alan Ülkeler

İspanya’da Yaşam Pahallı Mı?

İspanya’da yaşam, Türkiye’ye nazaran oldukça pahallıdır. Ülke para dilimi olarak EURO kullanmaktadır. EURO, Dünya’da oldukça pahallı bir para dilimidir. Türkiye’den İspanya’ya giden birisi ev kirası, temel ihtiyaç gideri, gıda, sağlık, bakım ve ekstra giderlerle birlikte zorlanması mümkündür. Ancak ülkede yaşarken çalışma durumunuzda, ekonomik olarak ihtiyaçlarınızı rahatlıkla giderebilirsiniz. Ayrıca ülke 17 eyalet ve 50 şehre bölünmesinden kaynaklı bölgeden, bölgeye göre farklılık gösteren ücret fiyatlandırması mümkündür. Ev kirası açısından da metropol kentler oldukça pahallıdır. Ancak biraz daha minimal ve sakin kentlerde daha uygundur.  Genel itibari ile İspanya, Türkiye’ye kıyasla oldukça pahallı bir ülkedir. İspanya’da ortalama bir hayat sürmeniz durumunda aylık minimum gideriniz 1.100 Euro olacaktır. Bu ücreti Türk Lirasına çevirmemiz durumunda; 8.691 ₺ tekabül etmektedir.

Yunanistan Asgari Ücret ve Çalışma Şartları

İspanya’da Oturma İzni

İspanya’da yaşamak için oturum iznine ihtiyacınız bulunmaktadır. Ülkeye çalışma için gidiyorsanız; çalışma vizesi gerekir. Bu iki durumu karıştırmamak önemlidir. İspanya’da oturum izni; ülke’de belirli bir süre yaşamanızı sağlar. Çalışma vizesi sizlere İspanya’da çalışma olanağı sağlamaktadır.

Türk vatandaşı, İspanya’da oturum izni alması için; ‘’D Tipi Ulusal Vize’’ye başvurması gerekmektedir. İspanya’da yaşamak isteyen kişiler, İspanya Konsolosluğuna ziyaret ederek; oturum izni başvurusunu iletmesi gerekmektedir. Başvuru esnasında D Tipi vize başvurusu yapılması önemlidir. Konsolosluğun gerekli incelemesinin ardından başvuru sahiplerine geri dönüş sağlanmaktadır. Konsolosluk, sadece olumlu durumlarda geri dönüş yaptığını bilmenizde fayda var. Ayrıca başvuru esnasında gerekli tüm evrakların eksiksiz teslim edilmesi önemlidir. Evrakların eksik olması durumunda, başvuru direkt olarak reddedilecektir.

İspanya’da oturum izni almaya hak kazanan kişiler; İspanya’da çalışma ve yaşama hakkına sahip değillerdir. Ülke’de sadece oturum izni bulunmaktadır. Ancak başvuru kısa süreli oturum izni olduğunda kişilere çalışma hakkı tanınmayacaktır. Kısa süreli oturum izni almanız durumunda ilerleyen zamanlarda oturum izni yenileme ve süreyi uzatma hakkınız bulunmaktadır. Yapılması gereken nokta; İspanya’ya uyum sağlayıp, sağlamamanızdır. Bu duruma sahipseniz ve çalışmak istiyorsanız; İspanya’da çalışma izni başvurusu yapmanız gerekir. Ayrıca bu süre zarfında herhangi bir suç işlememiş olmanız oldukça önemlidir.

Fransa Asgari Ücret, İşçi Maaşları, Çalışma Şartları

İspanya’da Vatandaşlık

Avrupa Birliği üyesi olan İspanya’da vatandaşlık almanız için gerekli prosedürler uygulanmaktadır. Bu kuralları ve prosedürleri yerine getirmemeniz durumunda; İspanya vatandaşı olmanız söz konusu dahi değildir. Ayrıca İspanya, Dünya’daki en zor vatandaşlık veren ülkeler arasında bulunuyor. Ülkedeki kurallar oldukça net ve zor olduğunu bilmenizde fayda var. Genel olarak İspanya’da vatandaşlık alma şartları şu şekildedir:

  • Gayrimenkul Satın Alımı

İspanya’da vatandaşlık hakkını elde etmek istiyorsanız, bunlardan bir yolu da gayrimenkul satın almanızdır. İspanya’da herhangi bir kentte toplamda 500.000 EURO değerinde size ait gayrimenkul bulunması durumunda, İspanya’da vatandaşlık alabilirsiniz. Sizlere ait gayrimenkullerin toplumunun 500.000 EURO olması yeterlidir, tek bir gayrimenkul 500.000 EURO olma şartı bulunmamaktadır. Gayrimenkul sizlerin üzerinde 1 yıl boyunca kalması durumunda; 2 yıl daha uzatılmaktadır. Buradaki amaç; konutun gerçekten size ait olup, olmadığını denetlemektedir. Gayrimenkul, 5 yıl boyunca sizlere ait olması durumunda; vatandaşlık hakkına sahip olabilirsiniz.

  • Oturum İzninden 5 Yıl Sonra

İspanya’da vatandaşlık almak için 5 yıl oturum sağlamanız gerekmektedir. 5 yılın sonunda süreyi uzatabilir, sonrasında vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.  Ayrıca 5 yıl boyunca yılda en az 90 gün boyunca İspanya’da yaşamanız gerekmektedir. Yani İspanya vatandaşlığı almak için 365 gün içerisinden 90 gün boyunca yurt dışına çıkış yapmamanız gerekir. İspanya’da her yıl 90 gün boyunca yasal olarak bulunmamanız durumunda; İspanya vatandaşlığı alamazsınız.

  • Herhangi Bir Suça Karışmama

İspanya’da oturum izniniz boyunca herhangi bir suça bulaşmamış olmanız oldukça önemlidir. Buna göre hareket etmeli ve oldukça dikkat etmeniz gerekir.

  • Üstün Başarı

Üstün başarı durumu oldukça zayıf bir ihtimal ve kesin olmayan bir durumdur. İspanya’da yaşıyorken; yaptığınız herhangi bir iş, başarı, birisinin hayatını kurtarma, suçluların yakalanmasında yardım etmek gibi durumlarda; İspanya sizlere başarınızdan kaynaklı oturma izni verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu