İspanya
Trend

İspanya Asgari Ücret, Çalışmak ve İş İmkanları

İçindekiler

İspanya Asgari Ücret, Çalışmak ve İş İmkanları

İspanya, Dünya’nın en güçlü ekonomisine sahip ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu denli büyük bir ekonomiye sahip olması; İspanya’da çalışma fikrini güçlendiriyor. Günümüzde birçok insan, İspanya’ya çalışmak için gidiyor. İspanya asgari ücret ve iş imkanları ile oldukça ön planda duran bir ülke konumunda. Ülkedeki ekonomik rahatlık ve iş olanakları sayesinde binlerce Türk İspanya’da çalışma şansına erişebiliyor. Sizlerde ‘’İspanya’da çalışmak istiyorum’’ diye ekliyorsanız, sizler için kapsamlı bir metin oluşturduk.

Almanya Asgari Ücret Kesintiler ve Yaşam Maliyeti

İspanya’da İş İmkanları

İspanya iş imkanları noktasında oldukça geniş. Vasıflı, vasıfsız eleman ihtiyacına sahip bir ülke konumundadır. Son yıllarda birçok çalışanın İspanya’yı tercih etmesinin yegane sebebi ise budur. Ayrıca İspanya’nın ekonomisinin büyük bir kısmını Turizm oluşturmaktadır. Ülke’de bulunan doğal yerler ve tarihi yapılar Dünya’daki en değerli bölgeler arasında yer almaktadır. Üretim kapasitesi açısından da oldukça güçlü bir konumda duran ülke, gün geçtikçe ekonomisini geliştirmeyi başarabiliyor. İspanya’da başlıca iş imkanları ise şu şekildedir:

 • Turizm
 • Gıda
 • Şoförlük
 • Aşçılık
 • Garsonluk
 • İşletme
 • Temizlik
 • İnşaat
 • Satış personeli
 • Fabrika işçisi
 • Kültür – Sanat eğitmeni

İspanya iş ilanları genel olarak bu alanlar oldukça popülerdir. Ayrıca alanınızda uzman olduğunu bir meslek kolu bulunuyorsa; İspanya’da oldukça avantajlı bir konumda olursunuz. Uzman olduğunuz alanlar; Mühendislik, Sağlık, Teknik ve Ekonomik Danışman üzerine olması sizler artı bir avantaj sağlayacaktır. İspanya son zamanlarda ağırlıklı olarak işçi alsa da ciddi bir uzman elaman ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç; son dönemlerde artan şirket ve fabrika kuruluşları açığının kapatılmasından kaynaklıdır. Yukarıdaki meslek alanlarından herhangi birisine sahip olmanız durumunda da İspanya’da iş bulabilirsiniz.

Avusturya’da Çalışmak, Avusturya’da Asgari Ücret, Maaşlar, İş ve Yaşam
İspanya Asgari Ücret, Çalışmak ve İş İmkanları
İspanya Asgari Ücret, Çalışmak ve İş İmkanları

İspanya’da Çalışma Koşulları

İspanya’da çalışma koşulları; Dünya standartları ile eşdeğer olarak ilerlemektedir.  İspanya’da çalışan bir işçi haftalık 40 saat çalışmaktadır. Daha fazla saatler çalışması durumunda ekstre ücret almaktadır. İşveren bunu ödemek ile yükümlüdür, aksi durumda suç işlemiş olacaktır. Hafta içi her gün çalışma saati bulunurken, hafta sonu Cumartesi yarım gün Pazar gün tatildir. İspanya’da çalışan kişinin iş sigortası, işveren tarafından yapılmaktadır. Yapılmaması durumunda suç işlemiş sayılır ve ceza alır.

İspanya’ya işçi olarak gitmeniz durumunda kamu kuruluşlarında çalışmanız söz konusu değildir. Ülke dışından göçmen olarak gelen kişi, özel sektörde çalışma hakkına sahiptir. Kamu kuruluşunda çalışabilmesi için; İspanya vatandaşı olmanız ve oy kullanma hakkınızın bulunması gerekmektedir. Ayrıca gerekli alanın eğitimini İspanya’nın eğitim sisteminden almanız gerekmektedir. İspanya çalışma koşuları görüldüğü gibi Dünya’daki ve Türkiye’deki standartlara eşdeğer göstermektedir.

Kuveyt’te Yaşam-Kuveyt Asgari Ücret ve İş Fırsatları
İspanya’da Asgari Ücret 2021

İspanya’da asgari ücret 2021  yılı itibari ile 1.108 Euro olarak belirlenmiştir. İspanya 2019 asgari ücreti ise 1.050 Euro olarak belirlenmiştir. Ülke’deki son5 yıl asgari ücreti ortalama 50 ila 100 Euro arası bir zam söz konusudur. 1.108 Euro olan asgari ücret, haftalık 40 saat çalışmaya göre oluşturulmuştur. Haftada 40 saat üzeri çalışılması durumunda ücrette artış yapılması zorunludur. Belirtilen asgari ücret ise İspanya’da ortalama bir hayat sürmeye yetecek düzeydir. Ancak İspanya’nın asgari ücreti Türk Lirasına çevrilmesi durumunda; 8.673  ₺ olmaktadır. Bu durumda İspanya’da bir miktar çalışıp, birikim yaparak Türkiye’ye dönmek doğru bir seçenek olabilmektedir.

Polonya Asgari Ücret ve Çalışma Şartları

 

Katarda İş İmkanı
Kuveytte Çalışma İmkanı
Forum Portalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu