İş FikirleriYurtdışında Çalışmak
Trend

Yurt Dışından Ne Kadar Para Getirebilirim? Para Getirmenin 4 Yöntemi

Yurtdışından ne kadar para getirebilirim? Yazımız içerisinde getirebileceğiniz nakit miktarı hakkında detaylara kolayca erişebilirsiniz.

İçindekiler

Yurtdışından ne kadar para getirebilirim?  Bu parayı Türkiye’ye getirme yolları nelerdir?

Yurt Dışından Ne Kadar Para Getirebilirim ; Yurtdışında yaşayan insanlar tatil için Türkiye’ye gelirken ne kadar para getireceklerini merak ediyor. Bu konuda detayları sizlere aktarıyoruz.

Yurtdışından ne kadar para getirebilirim? Yazımız içerisinde getirebileceğiniz nakit miktarı hakkında detaylara kolayca erişebilirsiniz. Yolculukları sırasında yüklü miktarda nakit taşımaya çekinenler için alternatif yöntemleri de sizlere sunuyoruz. Türkiye’de son çıkan genelgeyle beraber yurtdışından getirilen para limiti ortadan kaldırıldı. Ancak Avrupa Birliği Gümrük Yasaları nedeniyle Avrupa Birliği’ne girerken ve çıkarken 10.000 Euro üzerinde paranız bulunuyorsa bildirim yapmanız gerekiyor. Türkiye’den Avrupa’ya çıkarken limit yine 10.000 Euro olarak belirlendi. Bu miktarın üstünü gümrüğe bildirmemeniz durumunda ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Türkiye’ye gelirken paranızı farklı gönderim yöntemleriyle de ulaştırabilirsiniz.

yurtdışından ne kadar para getirebilirim
yurtdışından ne kadar para getirebilirim

Birlikte Yolculuk Edenler

Beraber seyahat eden her bir kişi için 10.000 avroya kadar nakit para bulundurma limiti bulunuyor. Ancak;

  • 10.000 avroyu geçmeyecek paranın kişinin üzerinde bulunması gerekir.
  • Türkiye’yi ziyaret ederken diğer ülkelerde nakit para bulundurmak için yaş şartı aranabilir.

Yurtdışından Para Getirme Yöntemleri

  • Wise,
  • Nakit,
  • Banka Transferi,
  • Western Union

Yurtdışından para getirme yöntemleri bu şekilde tamamlanır.

Wise ile Para Getirme

Yüksek komisyon ve döviz çevrim oranlarından etkilenmeden transfer gerçekleştirebilirsiniz. Transferwise ile yüksek oranlı paraları Türkiye’ye gönderebilirsiniz. Paranız bir gün sonra hesaba aktarılır.

Western Union Para Getirme

Transfer işlemlerinde aracı bankaları istemiyorsanız Western Union’la paranızı gönderebilirsiniz. Türkiye’de paranızı çekmeniz için size gelen kodu kullanmanız yeterlidir.

Banka Transferi

Banka transferi en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Limitler bankalara göre değişiklik gösterebilir. Belli bir miktarın üstüne çıktığınızda banka sizlerden açıklama talep edebilir. Bu talep standart prosedürlerden bir tanesidir. Türkiye’ye nakit para getirirken 10.000 Euro’nun üzerinde miktarlar sorun çıkarabilir. Bu nedenle online olarak paranızı transfer etmenizi tavsiye ediyoruz.

Nakit Ne Kadar Getirebilirim?

Gümrükten geçerken mutlaka para miktarını beyan etmelisiniz. 10.000 Euro’nun üstünde nakit paranız bulunuyorsa parayı beyan etmediğinizde paranın tamamına el konulabiliyor. Beyan edilen paralarda ise böyle bir sorun ortaya çıkmıyor. Yasal olarak kazandığınız parayı ülkeye sokmakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Hangi taşımacılık sistemini tercih ederseniz edin 10.000 Euro’nun üzerinde parayı yanınızda taşımak için gümrükten edebileceğiniz nakit beyan formunu doldurmanız gerekir.

Beyanda Bulunmamanın Sonuçları

Para beyanında bulunmazsam ne olur? Türkiye’ye giriş yaparken yanınızda bulunan nakit parayı beyan etmemeniz nedeniyle bütün paranıza el konulabilir. Bu durum ciddi şekilde mağdur olmanıza neden olabilir. Bulunduğunuz nakit oranına dikkat etmelisiniz. Türkiye güzergahındaki ülkelerin gümrük kontrollerinde ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Türkiye’ye seyahat edecek kişilerin birçok noktada sınır kontrolü olduğunu bilmesi gerekir. Her kontrolde araç içerisi detaylı bir şekilde aranmaktadır. 10.000 Euro ve üzeri nakit paranın mutlaka bildirimini yapmanız gerekir.

Nakit para bulundurma limiti açıkça kanunlar üzerinde belirtilmiştir. Türkiye’de para getirme limiti ortadan kalksa bile diğer Avrupa ülkelerinde bu limit devam ettirilmektedir. Kurallara uymamanız durumunda ciddi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden seyahat ederken geçeceğiniz ülkelerin kuralları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Avrupa Birliği yasaları çerçevesinde belirlenen limitlerde paranızı taşımanızı tavsiye ediyoruz.

 

Kuveytte Yaşam

Katarda Çalışmak ve İş İlanları

Forum Portalı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu