Yurt Dışı Eğitim
Trend

Yurtdışında Vatandaşlık Almak İçin Gerekenler 

Yurtdışında vatandaşlık almak için yapılması gerekenler hangi ülke ile alakalı talep varsa yasalar ve prosedürlere göre değişmektedir.

İçindekiler

Yurtdışında Vatandaşlık Almak İçin Gerekenler 

Yurtdışında Vatandaşlık Almak için gerekenler ; Yurtdışında vatandaşlık almak için yapılması gerekenler hangi ülke ile alakalı talep varsa yasalar ve prosedürlere göre değişmektedir.

Yurtdışında vatandaşlık almak için hazırlıklarınızı hem ön araştırma hem de yetkili bir kurumdan doğrudan alarak yapmanız önerilir.  Güncel bilgilere sahip olmanız her açıdan artı demektir. Bir yabancı ülke temsilciliği veya temsilcilik yetkili ofisten yardım isteyebilirsiniz.

ABD Nasıl Vatandaşlık Veriyor?

Yeşil Kart sahibi olmak ABD vatandaşlığı için gereken en önemli koşullardan biridir. Beş sene burada yaşayanlar ardından minimum 30 ay, dil ve 18 yaş üzeri olma şartlarını yerine getirmelidir.

Evlenerek ABD vatandaşı olmak isteyenler oturma izni ardından 3 sene burada yaşamış olmalıdır. On sekiz ay ülke sınırı içinde zaman geçirmiş olma şartı da vardır.

ABD vatandaşı olmak için orduda bir sene ve üzeri görev yapmak faydalı olabilmektedir. Anayasa ve dil şartları da karşılanmalıdır. Ayrıca emlak yatırımcıları ve istihdam sağlayıcıları da ABD vatandaşlığı almak için başvuru yapabilmektedir.

İngiltere Vatandaşlık

İngiltere yurt dışı vatandaşlık şartlarında para şartını öne çıkaran ülkelerdendir. Yaş ve dil gibi ayrıntılar yatırımcılar için 1 milyon sterlin ve üzeri olmak şartıyla vatandaşlık almakta engel teşkil etmemektedir. En az beş sene burada yaşamanız koşuluyla başvuru yapılabilmektedir. İngiltere’de 1983 yılı ilk ayından önce doğanlar da vatandaşlık alabilmektedir.

Yurtdışında Vatandaşlık Almak İçin Gerekenler 
Yurtdışında Vatandaşlık Almak İçin Gerekenler

Almanya Vatandaşlık Alma

En az 8 sene Almanya’da oturan ve dil, yaş gibi şartları yerine getirenler vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir. 16 yaş sınırı harici kendi gelirinizi kendinizin temin ediyor olması da en önemli koşullardandır.

İtalya Vatandaşlık

Vatandaşlık için İtalya Hükümeti 10 senelik oturma sınırı koşulu sunmaktadır Yakın akraba ve evlat edinme durumlarında bu sene sınırı değişmektedir. Sicil bilginizin de temiz olması İtalya’da evli olmak vatandaşlık açısından daha da avantaj sağlamaktadır.

İspanya Nasıl Vatandaşlık Veriyor?

Minimum on sene İspanya’da oturma izni olanlar vatandaşlık için başvuru yapabilmektedir. Mülteciler, evliler ve civar ülke vatandaşları için bu süre daha da azaltılmıştır. Ekonomik krizin de etkisiyle İspanya’da minimum 250 bin Euro değerinde ev alanlar vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir.

Avusturya Bilime Önem Veriyor

Bilimsel bir projeye en az 3 milyon Euro bağış vermek Avusturya vatandaşlığı almak için yeterli olmaktadır. Ülkede oturma izni olanların en az on senelik süreci tamamlaması gerekmektedir. Yardım kuruluşlarına destek de önemli bir ayrıcalık sunabilmektedir.

Fransa Çifte Vatandaşlığa Müsaade Ediyor

Fransa vatandaşlığı almak için öğrenciler 5 sene olan şartı 2 seneye indirebilmektedir. 18 yaşından büyük olanlar minimum 4 sene evli olanlar da vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir. Dil önemli şartlar arasında bulunmaktadır.

Rusya Vatandaşlığı

Yurt dışında çalışmak veya diğer amaçlarla Rusya’da beş sene konakladıysanız vatandaşlık için başvuru yapabilmektesiniz. Yaş sınırı 18 olan ülkede anne babadan biri Rusya vatandaşı ise hak otomatik elde ediliyor.

Suç Odaklı İnceleme | Japonya Vatandaşlığı

 Sicili odak noktasına koyan Japonya’da en az beş sene oturmanız gerekmektedir. Gelirinizin iyi olması yanında Japon dilini iyi derecede bilmek gerekecektir. 

İsviçre 12 Sene Yaşama Şartı İstiyor

Yasal olarak en az 12 sene yaşama şartı arayan İsviçre evlilerde bu seneyi 5 seneye düşürmektedir. 3 sene evli kalma şartı da bulunmaktadır.

 

Geleceği Parlak İş Fikirleri

Katarda Çalışmak ve İş İmkanı

Aracınızla Yapılacak En Karlı İşler

Forum Portalı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu