Yurt Dışı EğitimKazakistan

Kazakistan’da Üniversite Okumak ve Üniversite Fiyatları

Kazakistan’da Üniversite Okumak ve Üniversite Fiyatları

Kazakistan’da eğitim sektörü, ülkenin bağımsızlığının ilk günlerinden itibaren tüm hızıyla hem Kazakistan halkına, hem de başka ülkelerden gelen insanlara eğitim verilmesiyle gelişmeye ve büyümeye devam ediyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı N. Nazarbayev, eğitim siteminin, ülkenin büyümesi ve gelişiminde en önemli lokomitiflerden biri olduğunu benimsemiştir..

Özellikle yurt dışından gelen eğitim talebindeki artışa paralel olarak eğitime ayrılan bütçe ve öğretmen maaşları ile okulların mali ve teknik altyapısı güçlendirilmektedir. 2001 yılında bilgisayarlar Kazakistan’ın tüm okullarına tedarik edildi ve Kazakistan’ın yüksek öğretim sisteminde radikal değişiklikler yapıldı.

Kazakistan Eğitim Sisteminin geliştirilmesine yönelik kurumsal temeller oluşturuldu, Okul Öncesi eğitim, Ders Kitabı, Devlet Yeterlilikleri Tescil ve Belgelendirme Merkezi, Ulusal Akreditasyon Merkezi, Ulusal Eğitim Kalite Değerlendirme Merkezi kuruldu.

Kazakistan’da Üniversite Okumak

Kazakistan’da üniversite okumak, Kazakistan’da üniversiteler başta olmak üzere ülkenin yabancı dile önem vermesinden ötürü ülke genelinde Rusça, Almanca, Türkçe, İngilizce ve Çince gibi birçok dil eğitimi verilmektedir.

Gelecekte çevrimiçi (online) eğitim sistemini geliştirebilmek için interaktif dersler vermek üzere Kazakistan MEB’de stüdyolar kuruldu. Üstün yetenekli çocuklara ve gençlere ulaşmak, hükumetin eğitim politikalarının öncelikli amaçlarından biri olarak benimsenmiştir.

Kazakistan Almatı Ulusal Tıp Üniversitesi, sınavsız öğrenci kabul eden, herhangi bir lise diploması ile kolaylıkla kayıt olunabilen bir üniversitedir. Kazakistan’da tıp eğitimi, tüm ülkeler gibi, toplamda 7 yıldır. İlk yıl dil eğitimi verildiği için İngilizce ve Rusça bilen öğrenciler hazırlık eğitimi almadan ilk yarıyılda doğrudan 1. sınıfa başlayabilirler. İngilizce ve Rusça yeterli düzeyde değilse, üniversitede 4 ay boyunca kısa bir hazırlık eğitimi alarak istediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz.

Kazakistan’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için üniversitelerin yurtları bulunmaktadır. Yurtlarda kalmak istemeyen öğrenciler, kendi kiralayacakları evlerde kalabilirler. Üniversite yurtları modern komplekslerden oluşmakta ve her türlü ihtiyacı karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Yurt ücretleri değişmektedir. Bazı üniversitelerde yurtlar ücretsizdir. Örneğin; Almatı Ulusal Tıp Üniversitesi, öğrenci yurtlarında kalacak öğrenciler için herhangi bir ek ücret istememektedir. Bu, öğrenciler için elbette güzel bir fırsat.

Kazakistan’da üniversite okumak güzel ve eğlenceli olmasıyla beraber öğrenci yurtlarında sürekli internet ve sıcak su mevcut olup, odalar 3-4 kişilik olup, ranza değildir. Yurtlarda ortak kullanımlı mutfaklar var, istediğiniz yemeklerin yanı sıra yurtların cafe ve restoranlarını da kullanabilirsiniz.

Dünya düzeninde ekonomik olarak hızla büyüyen Kazakistan, bir ülke olarak modern yerleşim açısından da Dubai’den hemen sonra bulunuyor.

Kazakistan’da eğitimin en önemli avantajlarından biri, okurken çalışabilme imkanıdır. Kazakistan son yıllarda hızla gelişmekte olan bir ekonomi olmuştur ve bunun sonucu olarak birçok iş fırsatı yaratmıştır. Ülkede okuyan öğrencilerimiz her alanda çalışabilir, böylece ailelerine fazla yük olmaksızın kendi masraflarını karşılayabilirler.

Kazakistan üniversiteleri ECTS uyguluyor. Eğitim sistemi Bologna uyumludur. Tüm üniversitelerde verilen diplomaların Türkiye denkliği olup Türkiye’de üniversite okumakla eş değer kabul edilmektedir.

Kazakistan’da Üniversite Fiyatları

Kazakistan’da üniversite okumak için giden öğrencilerin bilmesi gereken konulardan biri de üniversite ücretleridir.

Kazakistan’da üniversite fiyatları okuldan okula ve bölümden bölüme değişmektedir. Türkiye’nin açmış olduğu bazı üniversiteler ücretsiz eğitim vermektedirler. Örneğin Ahmet Yesevi Üniversitesi ücretsiz eğitim vermektedir.

Özel üniversitelerde eğitim fiyatları 3-4 bin dolardan başlamakta ve 8-10 bin dolara kadar yükselmektedir.

En yüksek fiyatlı bölümler, Tıp, Mühendislik ve Hukuk Fakülteleri olup her durumda ülke genelindeki üniversite fiyatları Türkiye’ye göre ortalama yarı yarıya düşüktür.

Kazakistan’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, eğitim, yurt, yeme-içme giderlerine ödeyecekleri toplam ücret Türkiye’deki benzer üniversitelerde ödeyeceği fiyatlardan daha avantajlı olmaktadır.

Daha detaylı bilgi için bize aşağıdaki yorum bölümünden sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Kazakistan’daki yaşam koşulları ve iş imkanları için aşağıdaki başlığa da göz atabilirsiniz;

Kazakistan’da Yaşam Nasıldır? Kazakistan’da Iş Imkanları Nelerdir?

Kazakistan dışındaki ülkelerde üniversite okumak isteyenler aşağıdaki başlığa da göz atabilirler;

Amerika’da Üniversite Okumak – Yüksek Lisans Yapmak

Kanada’da Üniversite Okumak Yüksek Lisans Yapmak

Bir Yorum

  1. Kazakistan’da yüksek lisans imksnlarından bahseder misiniz? Üniversite fiyatları, denklik durumu gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu