Güncelİş Fikirleri

Çocuk Oyun Merkezi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

İçindekiler

Çocuk Oyun Merkezi Açmak Yatırım Maliyeti ve Kar Marjı

Günümüzde çocuk oyun merkezi açmak fazla maliyet gerektirmediğinden en sık başvurulan iş kollarından bir haline gelmiştir. Bu nedenle hem açık hem de kapalı alanlarda çocuk oyun evleri artmıştır. Özellikle AVM’ler bünyesinde hizmet veren çocuk oyun merkezleri aileler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Çocuk oyun evi açma işleminin de farklı yolları vardır. Bu yollardan biri bayilik almak diğeri ise tüm girişimi tek başına üstlenmektir.

Oyun evi açmak için en çok tercih edilen alanların başında AVM’ler gelir. Yaz ve kış aylarında sürekli olarak hizmet vermek isteyen oyun merkezleri için bu alanlar bulunmaz bir nimettir. AVM’lerin ısıtma ve soğutma sistemlerinden de yararlanılabilir. Ayrıca otopark sorunu da çözülmüş olur. AVM’ler potansiyel müşteri açısından da diğer alanlara nazaran daha iyidir. Bu alanlara alışveriş için gelen aileler bir saatliğine bile olsa çocuklarının vaktini bu merkezlerde geçirmesine izin verirler. Daha rahat alışveriş yapmak isteyen aileler ise gönül rahatlığı ile çocuklarını emanet edebilecekleri bir yer ararlar. Bu bağlamda çocuk oyun merkezlerinin önemi yadsınamaz.

Çocuk oyun merkezleri AVM’ler dışında piknik alanları, hayvanat bahçeleri, spor kompleksleri gibi birçok alanda kurulabilir. Ancak bu tür açık alanlar dönemsel olarak işletme potansiyeline sahip olduğu için pek tercih edilmemektedir.

Çocuk Oyun Evi Açmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Çocuk evi açmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli husus güvenliktir. Ekipmanların sağlam olması, şişme oyun parklarının zedelenmiş olmaması, elektronik oyun aletlerinin bakımının tam yapılmış olması önemlidir. Ayrıca temizlik de ebeveynler tarafından en çok dikkat edilen noktaların başında gelmektedir. Oyun merkezlerinin sık temizlenmesi havalandırılmasının iyi yapılması gerekir. Eğer yiyecek ikramı yapılıyor ise gıdalarının güvenliği sürekli kontrol edilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise eğitimli personellerdir. Çocuk psikolojisinden anlayan, güler yüzlü, çocuklardan sıkılmayan personeller sizi daha güvenilir yapacaktır. Çocukların yapısı gereği bu tür ortamlarda sık tartışmalar veya güvenlik sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle soğukkanlı personeller problem çözümünde doğru yolu bulabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Bayilik almanın Avantajları ve Dezavantajları

Çocuk oyun evi açma bayilik almak isteyenler için oldukça avantajlıdır. Bu durumda kullanılacak ekipmanlar; şişme oyun evleri, elektronik oyun aletleri gibi birçok ekipman bayilik tarafından verilir ve kurulumu yapılır. Çocuk oyun merkezlerinde büyük önem arz eden şey ise ekipmanların bakımı olduğu için bayilik doğru bir seçim olabilir. Çünkü oyun evi ekipmanlarının tüm bakımını bayilik üstlenmektedir. Ayrıca bayilik alarak tüm yeniliklerden de haberdar olur ve oyun evinizi geliştirebilirsiniz. Bayiliklere AVM’ler de sıcak bakmaktadır. Zira tanınır bir oyun evi merkezinden bayilik almak sizin elinizi AVM’lere karşı güçlü kılacaktır.

Çocuk oyun evi açma için bayilik almanın tek dezavantajı maliyetinin yüksek olmasıdır. Ancak avantajlarına bakılırsa bayilik almak iş güvenliği açısından da daha iyi olabilir. Yine bütçeniz doğrultusunda doğru planlama yaparak kararınızı en iyi şekilde verebilirsiniz.

Çocuk Oyun Merkezi Açmak İçin Gereken Belgeler

Çocuk oyun merkezi açabilmeniz için başvurmanız gereken yerler belediyeler ve vergi dairesidir. Gereken belgeleri ise şöyle sıralayabiliriz.

 • İşyeri açma bildirim formu
 • Noterden alınan imza sirküleri
 • İkametgâh adresi
 • Dükkân sahibi ise tapu senedi değilse kira sözleşmesi
 • Adli sicil kaydı
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Olumlu itfaiye belgesi
 • Şirket ise Ticari Sicil Gazetesi Faaliyet Raporu

Çocuk Oyun Merkezi Yatırım Maliyeti ve Kar Marjı

Çocuk oyun merkezlerinin AVM’lerde kurulmasının daha avantajlı olduğunu belirtmiştik. Ancak AVM’lerin kira bedellerinin dolar üzerinden ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Güncel kur farkından kaynaklanan maliyet artışı veya azalışı olabilir. Ayrıca bayilik almak isteyen girişimciler bu iş için daha fazla meblağ ödemeleri gerekir. Bayilikler size belirli oranlarda kâr marjı vaat edebilir. Bu durum karlılık oranında büyük değişme gösterebilir.

Bu durumda kira bedeli olarak ortalama aylık 1000 USD ile 2000 USD gibi bir meblağı gözden çıkarmalısınız. Ancak unutmamalısınız ki bu giderin içinde elektrik, ısınma, havalandırma, otopark gibi birçok gider bulunmaktadır. Bunun haricinde;

 • Şişme kaydırak maliyeti 1000 USD – 1200 USD
 • Şişme park bahçe maliyeti: 1500 USD – 1600 USD
 • Top havuz maliyeti: 1500 USD
 • Elektrikli oyun makineleri maliyeti: 10.000 USD

Ayrıca vereceğiniz hizmet doğrultusunda kafe alanları oturma grupları da ekstra maliyet kalemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuk oyun evi açmanın maliyeti ise 14.000 USD ile 14.500 USD ve üstü olarak söylenebilir. Zira bayilikler oyun evi açmak isteyenlere farklı tekliflerde bulunabilir.

Özet

Bu yazımızda çocuk oyun merkezi açmak için gereken hususlar üzerinde durduk. Ayrıca çocuk oyun evi açma bayilik almak avantajlarından bahsettik.

14 Yorum

 1. merhaba bnde cocuklar için bir oyun alanı kurmak ıstıyorum belgeler ruhsatlar yapılması gerekenler ve maddı gıderler hakkında bılgıler verebılır mısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu