İran

İran Asgari Ücret ve İş Olanakları

İran’da son dönemde yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle rakamların daha objektif olması için İran’da ki maaş ve ücretleri dolar bazında ifade etmek daha doğru ve güncel oluyor.

İçindekiler

İran Asgari Ücret Ve İş Olanakları

Sahip olduğu doğal zenginlikler ve büyük nüfusu ile dünyada söz sahibi ülkeler arasında yer alan İran son dönem de ki ambargo ile ekonomik olarak zor günler geçiriyor.

İran sahip olduğu zengin doğalgaz ve petrol yatakları, nüfusu, askeri gücü ve ekonomisi ile hem bölgenin hem de dünya genelinin en etkili ülkeleri arasında yer alıyor. Fakat son dönemde Amerikan ambargosu ile İran ekonomisinin sıkıntılı bir süreçten geçtiği görülüyor. Buna rağmen İran iş olanakları anlamında büyük bir potansiyele sahip ve Türklerin yoğun olarak çalıştığı ülkeler arasında yer alıyor.

iran asgari ücret

İran’da Askeri Ücret

İran’da son dönemde yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle rakamların daha objektif olması için İran’da ki maaş ve ücretleri dolar bazında ifade etmek daha doğru ve güncel oluyor. İran’da son dönemde yerel para birimi Riyal’in diğer para birimleri karşısında yüksek değer kaybı ve yüksek enflasyon ile birlikte alım gününün düştüğü görülüyor. 2020 yılı itibari ile İran’da askeri ücret 314 Dolar civarında bulunuyor. Ülkemiz ile kıyaslandığında daha düşük olan bu askeri ücret miktarı sürekli artan fiyatlarla birlikte alım gücü anlamında da ülkemizin oldukça gerisine düşülmesi neden oluyor.

İran’da İş Olanakları

İran’da özellikle inşaat sektöründe birçok Türk firması faaliyet gösterirken hem bu ülke de ki Türk firmalarında hem de İran’ın genelinde Türkler için geniş iş imkanları bulunuyor. İran’da iş imkânları arasında Türk inşaat firmalarında çalışmak en gözde iş olanakları arasında yer alıyor. Burada Türk bir duvar inşaat ustası 900 Dolar civarında bir maaş alıyor. Tüm temek ve konaklama gibi ihtiyaçların firmalar tarafından karşılandığı göz önüne alındığında birikim anlamında İran’da çalışmak oldukça cazip olabiliyor.

İran’da yapılabilecek iş olanakları arasında ceviz yetiştiriciliği yaparak Türkiye’ye satmak, İran’da estetik merkezi kurmak, İran’dan tütün alıp satmak oldukça karlı iş olanakları arasında yer alıyor. Ayrıca Türkiye’den mücevher getirilip İran’da satılması, otomobil yan sanayisi ürünlerini İran’da satmak oldukça karlı iş olanakları arasında yer alıyor. Ülkemizden çok sayıda kişi İran’da çalışıyor ya da İran ile ticaret yapıyor.

Kuru Temizleme Dükkanı Açarak Para Kazanmak

Forum Portalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu