Yurtdışında Çalışmakİran

Iran’da Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Iran’da Faaliyet Gösteren Türk Firmaları Nelerdir?

Ambargoların kalkması ile birlikte İran’da ciddi anlamda yabancı yatırımların artması bekleniyor. Özellikle hızla büyüyen orta gelirli geniş nüfusa sahip ülkede hazır müşteri potansiyeli dolayısı ile hizmet sektöründen turizme, enerji sektöründen sağlık ve teknolojiye kadar tüm sektörlerde önemli büyümeler bekleniyor. Bu fırsatı gören Türk yatırımcılar şimdiden rotayı İran’a çevirmiş durumda.

Dünyanın en büyük doğalgaz rezervine sahip ülkesi olan İran, yine dünyada en büyük petrol rezervine sahip 4. ülke konumunda.

Özellikle enerji maliyetleri yüksek olan sektörler İran’daki ucuz enerji imkanını fırsat bilerek burada yatırım yapmaya hazırlanıyor. 

Iran ekonomisi ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler “Iran Ekonomisi – Iran’ın Ekonomik Durumu” başlıklı yazımızdan faydalanabilirler.

Iran’da Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Enerji sektöründe Gübretaş’ın yakaladığı büyük başarıdan ilham alan Türk firmaları arasında başı çeken Zorlu Holding, Arçelik, Beko, İnci Akü gibi firmalar, İran’da yatırıma hazırlanıyor.

Yine tekstil konfeksiyon anlamında dışa bağımlı olan İran’da bu boşluğu gören ve gerek tekstil üretimi yaptırmak için, gerekse perakende sektöründe yer almak için gözünü İran’a diken firmalar arasında başı çekenler; Lcwaikiki, Koton, Defacto, Mavi, Aydınlı Grup, Derimod, Desa, Damat, Tween, Orka, Deichman, Penti, Mudo, İpekyol, Mudo, E-bebek ve Boyner gibi markalardır.

İnşaat anlamında İran büyük fırsatlar barındırıyor. Özellikle yeni sanayi tesislerinin yapılması, alışveriş merkezleri, otel ve hastane gibi sağlık tesislerinin inşası için ciddi anlamda müteahhitlik firmalarına iş düşüyor. Sağlık sektöründe Kore’li Samsung ve Daewoo gibi firmalarla birlikte Türkiye’den Sıla Grup İran’da hastane inşaatı ihalelerini alarak inşaatlarını başlattılar.

Yine benzer şekilde Kaya Grup, Tebriz’de 220 odalı bir otel yaptırdı ve hemen yanına 126 mağazadan oluşan bir AVM inşa etti. Yeni hedefi Tahran’da otel açmak olan firma, İran’daki yatırımlarını hızla büyütüyor.

Yine farklı alanlarda Iran’da Faaliyet Gösteren Türk Firmaları aşağıdaki gibidir;

 • FLO,
 • Doğuş Holding,
 • Ekol Lojistik,
 • Halkbank,
 • Ziraat Bankası,
 • Hayat Kimya,
 • Unit International,

Oldukça ciddi paralar kazanan bu firmalar, diğer Türk şirketlerine de ilham kaynağı olmuş durumdadır.

İran’da ticaret yaparak yada çalışarak para kazanmak isteyenler, “Iran’da yapılabilecek en karlı işler” başlıklı yazımızı da inceleyebilirler.

Madencilikten, otomotive, enerjiden gayrimenkul ve turizme kadar bir çok alanda fırsatlar barındıran İran’a yatırımcıların ilgisi her geçen gün artmaktadır. Gerek Türkiye’ye yakınlığı, gerekse düşük işgücü maliyetlerinden dolayı önümüzdeki yıllarda bir çok Türk ve dünya markalarını İran’da daha fazla görmeye başlayacağız.

Iran’da tatil yapacak, çalışacak, yada iş kuracak kişilere aşağıdaki başlıkları da incelemelerini tavsiye ediyoruz.

“Iran’da Çalışma Şartları Nasıldır”

Iran’da Yaşam ve Sosyal Hayat Nasıldır

Iran Pahalı Bir Ülkemi? Iran’da ne Ucuz? Ne Kadar Para ile Geçinilir?

Iran Vizesi Nasıl Alınır? Iran Çalışma Izni ve oturma Izni

Yurt dışında çalışmak isteyenler için rehber niteliğinde hazırladığımız aşağıdaki yazı da ilginizi çekecektir. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

Sorularınız ve daha fazla bilgi almak istediğiniz konular için bize aşağıdaki yorum bölümünden her zaman ulaşabilirsiniz.

20 Yorum

 1. Merheba
  Iran’da iş kurmak, ihaleye girmek, kamu ve özel kurumlarda iş takipcisi isteyen turk firmaları, çevirmen ve tercümana ihtiyacı olan iş adamları, iranda sağlık ve turizim hizmeti almak istiyenlerin hizmetindeyiz

  Mail adresi: Rohollaershady@yahoo.com
  Tel ve WhatsApp : +989147073861

 2. Merhaba
  Endüstri mühendisiyim Farsça ve Türkçe ve İngilizce hakimim her iki yolke Türkiye ve İran’da çalışmaya hazırım.

 3. İranın tabriz şehrinde devlet desteğile gömrük içinde açılan perde fabrikaları ve iranın sahtekar devlete bağlı olan fabrika sahipleri Türk mallarını kötülemek amacile Türk adına kötü şekilde Türk ünlü perde markalarını kötü şekilde resim üzerinden tülid edip ve iranın yurt ve dışına Türk adına izinsiz satılması başka esnfin düz mallarının alınmamasına sebep olup. İran devleti sahtekarlara destek olur. İranlıların bu işleri hırsızlık ve sahtekarlıkdir eğer bu işe izin verilirse yüzümüze gelen yıllarda Türk malların halkın zihninde kötü bir resimler açılmasına sebep olacak. Sahtekarlara izin vermeyin.
  Şu web sitede sahtekar fabrikaların devlet desteği belli olmasını izleye Bilirsiniz

  1. merhaba af edersin nasil olmus Ben anamadim !!?? 12 seneden Yani brilliant Iran tebrize geldigi an itibaren ilk personel Ben olmusum textile perde isi turklere ayidir Ve en guzel en iyi malari uretiyorlar be bunu her kes biliyoesela Ben bir Ara Iran uretimi satin Alan olmadi simdi turk satiyorum iki kat fiyatina ve herkes aliyor her isin kendi yappani var perde turklerin is bunu herkes boliyo Iran devletin sahtekar olduna gelirsek kardes iranin yuzde 70 i sahtekarliga can atiyor eee simdi perofesor yonetmesini beklesek salak derler bize

 4. İranın tabriz şehrinde devlet desteğile gömrük içinde açılan perde fabrikaları ve iranın sahtekar devlete bağlı olan fabrika sahipleri Türk mallarını kötülemek amacile Türk adına kötü şekilde Türk ünlü perde markalarını kötü şekilde resim üzerinden tülid edip ve iranın yurt ve dışına Türk adına izinsiz satılması başka esnfin düz mallarının alınmamasına sebep olup. İran devleti sahtekarlara destek olur. İranlıların bu işleri hırsızlık ve sahtekarlıkdir eğer bu işe izin verilirse yüzümüze gelen yıllarda Türk malların halkın zihninde kötü bir resimler açılmasına sebep olacak. Sahtekarlara izin vermeyin.
  Şu web sitede sahtekar fabrikaların devlet desteği belli olmasını izleye Bilirsiniz

 5. turkyede perdecilerin mallarindan copiye ceken hirsiz iran.
  gomruk arkasinda fabrika kuran iran devletine bagli olan serefsiz hirsizlar.
  iran devleti amerikaya karse gelmesinen dolayisi kendi halkinin parasini soymaya basliyip
  iran ve turyede bir cok esfan bu serefsizleri yuzunden bekar kalip ve mallarini kimsele almiyor.
  sahtekar fabrikalar turk unlu perde markalarini copiye cekip ve kendi halkina turk mali ve turkyenin unlu markalari adile satiyor ve bu iste devlet ve gomruk bu devletin hirsiz fabrikalarina yardimci oliyor
  bu serefsizler baska bir ulkelerede turk mali adile satmak halindediler.
  bu isin standard olmamasi ve marka sahiblerin haberi ve izni olmamasindan dolayisi en yakin zamanda turk mallarinin alinmamasina sebep olacaktir…
  bu fabrikalarin biri negar baft sahlan adli bir fabrikadir ki sahlan gomrukun icinde acilip ve en kisa zamanda baska bir fabrika ve baska bir yerde kurup turk mallarini kotulemek icin para kazaniyor

  1. iranin gomruk arkasinda acilan fabrikalar sipah ve besij bagli olan fabrika sahipleridir
   bu yerlerin acimasina sipah ve besij amerikaya karsi gelmesine gore izin verip ve onlarla is birligi yapiyorlar

 6. Herkese selam
  Iran’da her turlu iş ve işlemleriniz varsa ben Iran’da size Yardimci Olabilirim.
  Bizim Hizmetlerimiz Tercumanlik, Tourizm Rehberliği, Medikal ve tibbi Tourizm….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu