Güncel

EFT Masrafı Almayan Bankalar

EFT Masrafı Almayan Bankalar

Para transferleri konusunda yapılan işlemlere EFT ve Havale adı verilmektedir. Bu makalemizde genel olarak EFT havale ücreti almayan bankalardan kısa bahsedecek daha çok EFT ücreti almayan bankalar üzerinde yoğunlaşacağız.

İçindekiler

EFT Nedir?

EFT bir bankadan diğer bankaya yapılan para aktarımlarına verilen isimdir. Genellikle İBAN numarası kullanılarak yapılan bir işlemdir.

Havale Nedir?

Havale ise aynı banka hesabından yine aynı banka hesabına para transferi işlemidir. Havale işleminde aynı şubeye transfer söz konusu olduğu gibi farklı şubelere de transfer söz konusu olmaktadır.

EFT Havale Ücreti Almayan Bankalar Neye Göre bu kararı alır?

Aynı şubeden yapılan havalelerde hiçbir banka işlem ücreti almazken aynı banka olsa da farklı şube olduğu zaman bazı bankalar havale ücreti tahsil etmektedir. İşlem ücreti almayan bankalar farklı sözleşme ve vaatlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Fakat herhangi bir taahhüt olmadan da EFT ve havale ücreti talep etmeyen bankalar bulunmaktadır.

EFT ücreti almayan bankalar hangileri?
EFT ücreti almayan bankalar hangileri?

İşlem Ücreti Almayan Bankalar

Bankaların gelir politikalarında genel itibari ile işlem ücretleri söz konusu olurken daha fazla müşteri çekebilme ve aktif şekilde işlem potansiyeli artırma durumu söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumda bankanın belirlediği kararlar esastır. EFT masrafı almayan bankalar bu politikaları ile de kendilerine yeni müşteriler bulmaktadırlar. Az bir tutar gibi görünse de sürekli EFT yapıldığında ciddi rakamlar ortaya çıkmaktadır. EFT ücreti 5 TL olan bir bankada ayda 5 EFT işlemi yapılsa bu tutar ayda 25 TL yılda ise 300 TL’yi bulmaktadır. Kısa vadede az gibi görünen tutar hesaplandığında uzun vadede yüksek tutarlara ulaşabilmektedir. Çok sayıda banka ücretsiz EFT ile cazipliğini artırmanın yollarını aramaktadır. Müşterinin bu tür yönleri olumlu karşılaması da müşteri potansiyelinde ki artışı gösterecektir. EFT masrafı almayan bankalar sıralamasını şu şekilde yapabiliriz.

Kuveyttürk Bankası

İşlem hacmi oldukça yüksek olan Kuveyttürk bankası İşlem ücreti almayan bankalar listesinde yerini alıyor. Hizmet aktarımları ve işlem çokluğuna bağlı olarak yapılan işlemlerin çoğunluğu ücretsizdir. Ücretsiz olmasından dolayı da banka müşterilerinin sıklıkla tercih ettiği yapıyı sunuyor.

QNB Finansbank Enpara.com

Dijital bankacılık konusunda ilklere imza atan Finansbank müşterilerini her alanda memnun etmektedir. İşlemlerin büyük bir çoğunluğundan masraf almayarak dikkatleri üzerine çeken banka sürekli olarak yeni müşteriler kazanmaktadır. Avantajlı yapısı ile de oldukça popüler olmayı başarmıştır. EFT masrafı almayan bankalar sıralamasında zirveye oynayan bankalardan bir tanesidir. Çoklu işlemler ve potansiyel gücü açısından da müşteri memnuniyetini artırmanın yollarını aramaktadırlar.

TEB Bankası CEPTETEB

İzlemiş olduğu yollar ve politikalar açısından Finansbank ile aynı özellikleri bulunduran CEPTETEB dijital bankacılıkta çok iyi seviyelerdedir. Herhangi bir EFT ya da Havale ücreti talep etmezken burada dikkat edilecek husus CEPTETEB kullanılıp kullanılmadığıdır. Normal şartlarda havale ve EFT işleminden ücret tahsis etmektedir. Dijital bankacılığı kullananlar ise bu durumdan muaf şekilde işlem yürütebilmektedir.

Albarakatürk Bankası

ATM, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden yapılan işlemlerde herhangi bir ücret almayan banka bu noktada avantajlı bankalardandır. İşlem ücreti almayan bankalar arasında yerini korumayı başaran banka uzun yıllar bu alanda hizmet verecek gibi görünüyor. Para transferlerinde herhangi bir ek ücret ödemek istemeyenler açısından oldukça önemli yapıyı sunmaktadır.

Havale ve EFT masrafı almayan bankalar listesi dışında özel anlaşmanızın bulunduğu başka bankalarda da ücret ödemeyebilirsiniz. Kurumlar ile anlaşması olan maaş müşterileri genellikle masraf ödemeyen gruba giren müşterilerdendir. Normal şartlarda masraf tahsis ederken maaş müşteri olmanın avantajı ortaya çıkmaktadır. Bu bankalarda belirlenen sözleşme süresi bitimi ile masraf alınmaya tekrardan başlanabilir. Bu tür durumları takip etmek sizin yararınıza olacaktır. Bankaların belirlemiş olduğu kararlarda değişiklikler söz konusu olacağı için güncel bilgi takibini yapmak daha mantıklı olacaktır.

En Uygun Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Ön Onaysız Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu