Hukuk

Konut Kredisi Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Konut Kredisi Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Krediler yeterli sermaye ve birikimi olmayan kişiler için kurtarıcı olmaktadır. Özellikle ev, araba gibi yüksek bedelli alımlar için kredilerden faydalanılmaktadır. Kredi alabilmek için dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan ilki kişilerin gelir durumudur. Gelir duurmunu önemsemeden kredi çeken birçok kişi ödeme konusunda da güçlük yaşamaktadır. Bankalar müşterilerine bu tür durumlar yaşatmamak için gelir ile kredi arasında belli bir oran belirlemişlerdir. Bu oran özellikle vadelendirme sürecinde işe yaramaktadır. Kredi için aylık ödenmesi gereken taksitin alınan maaşın yarısını geçmemesi gerekmektedir. Günümüzde tüm bankalar bu orana uyarak çalışmaktadır. Kredi alacak olan kişilerin de buna dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca çekilmesi gereken tutar çok yüksekse bu tutarda azaltma yapma yoluna gidilebilir. Başka bir seçenek ise vadeyi uzatmaktır. Bu sayede aylık olarak ödenecek miktar da azalmakta ve çok fazla zorluk çekilmemektedir. Konut kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi zaruri kredi çekilmesi gereken durumlarda tutar düşürme imkanı pek fazla olmamaktadır. Bu durumlar için daha çok vade sayısını arttırma yoluna gidilmektedir.

İçindekiler

Konut Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Konut kredisi sayesinde alınacak olan evin sürekli olarak ertelenmesi durumu ortadan kalkmaktadır. Çünkü bankalarla anlaşma sağlandığı ve kredi onay başvurusu alındığı taktirde kredi alma durumu çok uzun sürmemektedir. Ayrıca alınan kredinin taksit süreci olduğu için yüklü miktarda bir parayı hemen ödemeniz de gerekmektedir. Günümüzde özellikle yeni evli çiftler ev almak için konut kredisi tercih etmektedir. Konut kredisi alırken kredi için başvuru yapılacak olan bankalar arasında seçim yapmak da önemlidir.

Faiz Oranlarına Dikkat Edin

Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de faiz oranlarıdır. Faiz oranlarının yüksek ya da düşük olması krediyi olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Çok yüksek faizlerle kredi almak ödenecek miktarın artmasına neden olmaktadır. Bu durum da kredi alan kişilerin zorlanması anlamına gelmektedir. Düşük faizlerle konut kredisi veren bankalar olduğu gibi faizsiz kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalara katılım bankası adı verilmektedir. Katılım bankaları faiz yerine komisyon oranı ile çalışmaktadır. Faiz ile komisyon arasındaki en önemli fark ise faiz sonunda ödenecek olan tutarın belli olmaması, komisyonda ise banka ile anlaşılan tutar kadar ödeme yapılmasıdır.

Kredi Notunuzu Göz Önünde Bulundurun

Kredi notu yalnızca konut kredisi için değil tüm krediler için göz önünde bulundurulması gereken bir durumdur. Bunun en önemli nedeni ise bankaların kredi aşamasında kredi notuna göre onay vermesidir. Kredi notu yüksek olan kişiler onay cevabını daha erken almaktadır. Çok yüksek olmayan kişiler ise bir süre sonra onay cevabı alabilirler. Fakat risk grubu olarak bilinen oldukça düşük kredi notuna sahip olan kişilerin kredi alabilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kredi başvuruları ard arda yapıldıkça kredi notu daha da düşmektedir. Bu durumu önlemek için öncelikle kredi notunuzu öğrenip sonrasında konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Çekmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Konut Kredisi Çekmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almak İstediğiniz Evi Her Yönüyle Değerlendirin

Ev alımları ile ilgili en önemli sorunlardan birisi de evin göze güzel gözüktüğü için alınmasıdır. Bu duurm kişileri oldukça büyük yanılgılara düşürebilmektedir. Konut kredisi çekerken de ev alırken de evin özelliklerinin düşünülmesi gerekmektedir. Konut kredisi için eve ne kadar harcama yapılacağı ve evin ne kadar tamire ihtiyacı olduğu gibi durumlar önem taşımaktadır. Çünkü evin bakımını yaptırmak isteyen kişiler bu konuda da maddi sıkıntı çekiyor olabilirler. Kredi çekerken ev parasının yanında tamir masrafı da hesaba katılarak kredi çekilebilmektedir. Eğer evin ne kadar tamire ihtiyacı olduğunu bilirseniz konut kredisi çekerken de bu durumu göz önünde bulundurarak ona göre bir tutar belirleyebilirsiniz. Bunun dışında içine fazla masraf yapılacak bir ev tercih etmeniz de zarar etmenizi ve daha fazla borca girmenizi tetikleyecektir. Bu nedenle ev alırken sıfır daire almayacaksanız içinin bakımına çok dikkaet etmeniz gerekmektedir. Sıfır dairelerde de bazen bakım için harcanan tutar fazla olmaktadır. Fakat bakım tutarı ev tutarı ile birleştirildiği zaman daha güzel bir ev alınabilmektedir. Bu nedenle evin her yönü ile değerlendirilmesi önemlidir.

Peşinat Hesaplaması Yapmayı Unutmayın

Konut kredisi alacak olan birçok kişi bu safhayı unutmaktadır. Fakat bankalar alınacak olan evin ekspertiz değeri ne ise bu değerin yalnızca %80’lik bir diliminde size yardımcı olmaktadır. Geri kalan %20’lik dilim ise sizin kendi imkanlarınızla bulmanız gereken para miktarıdır. Bu tutar peşinat olarak ev sahibine verilmektedir. Yalnızca bankaya güvenerek ev alan kişiler bu konuda oldukça sorun yaşamaktadır. Konut kredisi almadan önce az da olsa birikim yapmak gerekmektedir. Hiç birikim yapmadan tüm parayı bankadan çekip ev almak gibi bir durum mümkün değildir. Kredi için tüm bu durumları göz önünde bulundurmak gerekir. Siz de konut kredisi ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Makalemizde Konut Kredisi Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler neler detaylı olarak incelemeye çalıştık. Daha detaylı bilgiler için aşağıda belirtilen başlıkları da inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ev Kredisi Hesaplama Konut Kredisi

Konut Satın Almak Mı Kiralamak Mı Daha Mantıklı?

10 adımda karlı bir konut yatırımı için yapılması gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu