Hukuk

Sigorta Olmadan Banka Kredi Verir mi?

Sigorta Olmadan Banka Kredi Verir mi?

Bankların özel veya kamu olması fark etmeksizin size kredi sağlamaları için gerekli olan bir takım belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler arasında sigortalı olduğunuza dair kanıt niteliği taşıyacak olanı ise hem bankalar tarafından istenmektedir hem de bunların ilk sırada gelenlerindendir. Buradan çıkarılması gereken husus ise kredi çekmek için bu sahip olmanız gereken bir özelliktir. O halde bu başlıktan da anlaşılacağı üzere biz sizlere herhangi bir sigortaya tabii olmadan kredi çekebilir misiniz bunu anlatacağız.

İçindekiler

Sigortasız Kredi Nasıl Çekilir?

Burada ilk yapmamız gereken bankaların neden sizden bu belgeyi istediğini açıklamaktır. Burada akla gelen ilk amaç ise sizin kullanacak olduğunuz krediyi geri ödeyeceğinize dair bir garanti niteliği taşımasındandır bu belgenin. Anlatılmak istenen husus kişinin sosyal güvencesi olması halinde bunun ortaya çıkaracağı sonuç bir yerlerde çalıştığı olacaktır. Önceki uygulamalara bakıldığında sigorta kaydı dahi banka nezdince yeterli iken artık bunun süresi de değer kazanmaya başlamıştır. Neredeyse bankaların tamamı için genel ortak bir kanı ise en az dört aylık bir süre için kişinin sigortalı olması gerekmektedir. Aksi halde ona kredi imkanı tanınmamaktadır. Bankaların ön şart olarak sunduğu bir diğer koşul ise altı aylık bir sigortalılık sürecinin olmasıdır. Öneminden bahsettikten sonra asıl konumuz olan sigortası bulunmayan birine bu imkanın nasıl sağlanacağını detaylıca ele alacağız.

Üzerinize Kayıtlı Bir Mülkünüz Var Mı?

Böyle bir durumun içinde iseniz soruya verilebilecek en net cevap ise size bağlıdır. Bankaların buna yönelik uygulamasında ipotek karşılığı size nu imkanı sunduğu görülmektedir. Eğer sizin şahsınıza kayıtlı ev, ruhsatlı araç veya arsa gibi mülklerin bulunması halinde sizin de bu imkandan yararlanabilmeniz mümkündür. Bunun için de o bankaya giderek gereken başvuruyu yapmanız gerekmektedir.

Emekli veya Kirada Eviniz Var Mı?

Düzenli bir şekilde kredinizi siz elden yatırmıyor iseniz yahut herhangi bir yerde çalışmıyor iseniz istediğiniz krediyi alamazsınız diye bir kaide yoktur. Emekli iseniz çalışmakta olduğunuz farklı bankalardan emekli cüzdanınız ile emekli maaşınızı bizzat aldığınız bankadan ise direkt bir işlemle amacınıza ulaşabilirsiniz. Böyle bir durumda emeklilere sunulan kredi imkanlarını da araştırmak sizin adınıza faydalı olacaktır. biz de size emeklilere bu noktada nasıl avantajlar sağlanmaktadır onu ele alacağız. Emekli koşulunu sağlamamanız halinde kirada ev ya da dükkanınız olması halinde ise bunu kanıtlamanız halinde de bu başvuruyu gerçekleştirme hakkına sahipsiniz.

Yukarıdakilerin Hiçbirine Mi Sahip Değilsiniz?

Bu sayılan şartlardan hiçbiri sizde bulunmuyor ise yol gösterebilecek birkaç seçenek daha bulunmaktadır. Sigortalı çalışan bir arkadaşınız olması halinde şayet bu kişi size kefil olması ( eşi olan kişinin gönül rızası olması koşulu ile ) halinde de siz istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Böyle bir seçeneği değerlendirmek adına bir imkanınız da yok ise sizin adınıza başka çözüm olacak yöntemlerde bulunmaktadır. Bunun için bir takım araştırmalar da yapılarak böyle imkanların var olduğunu görmek de size yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Aracılığı İle Kredi Kullanma

Bu sistemi bankalar haricinde bilen pek kişi bulunmamaktadır. Sigorta koşulunu sağlıyor olmamanız halinde internet bankacılığı üzerinden yapılan başvurunun gidiş hattı hakkında sizlere bir takım bilgiler sunacağım. İlk aşamada yapmanız gereken size kredi sağlayabilecek bir bankadan mevduat hesabı açmaktır. Sonrasında ise müşteri hizmetlerini arayarak internet bankacılığını aktif hale getirmektir. Bankanın mobil uygulamasını kişisel telefonunuza yükleyerek aktif hale getirin ve giriş işleminizi bitirin. Size ait bir kredi var mı yok mu onu kontrol edin. Olmaması sonucunda ise kredi başvurunuzu gerçekleştirin. Olumlu bir sonuç gelmemesi halinde birkaç ay aralıklarla hesabınıza bir miktar para girişi sağlayın. Bunu yapmanız halinde sizin adınıza mutlaka bir kredi oluşacağınızı göreceksiniz. Size ait tanımlanmış bir kredi olmaması halinde bile internet üzerinden bu talebinizi bir daha yapın ve sonucun olumlu olmasını da bekleyin.

Sigortasız Kredi Nasıl Çekilir?

Bu noktada size yardımcı olmak adına şu bilgiyi de verelim. Akbank’ın internet veya mobil uygulaması üzerinden yapacağınız başvurularda imza ve kefil şartı olmadan size 20.000 TL’yi kırk sekiz aylık vade kapsamında sunması da bir diğer alternatiftir. Burada önemli olan nokta sigortasız olmanız değil KKB notunuzun ne seyirde olduğudur. Yani size sağlanacak kredi bu nota bakılarak verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu