Güncelİş Fikirleri

Gelinlikçi Açmak

Gelinlikçi Açmak

Yeni bir işletme açmak isteyenler gelinlikçi açmak istiyorum fikrini düşünebilir. İnsanlar evlenecekleri zaman bunu kutlarken bu dükkana ihtiyaç duymaktadır.

İçindekiler

Gelinlik Dükkanı Açmak Ne Gibi Artılar Sağlar?

Bir işletme açarken öncelikle hangi ihtiyaca yanıt verdiğini bulmalısınız. Bu ihtiyaç devamlılık gösteren ve bir alan olmalıdır. Gelinlik, evlenecek olan ve bunu kutlamak için düğün düzenleyen her kadının giymek, satın almak ya da kiralamak istediği bir kıyafettir. Özel hayatı yakından ilgilendirdiği için aslında bir hayale yanıt verir. Çünkü gelinlik süslü, mutluluğa giden yolu temsil eden gösterişli ve temsili niteliği olan bir giysidir. Her gelin hayatını değiştirmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşar. Gelinliğinin buna uygun olması onun hayallerini tamamlayan bir faktördür. Genellikle evlilik hayalleri kuran kadınların gelinlik odaklı düşünmesi de bundandır.

Güzel gelinlik tasarımlarına ev sahipliği yapıyor olmanız, kadınların hayal dünyalarını besleyen bir niteliğe sahiptir. Her gelinin beklentisi farklıdır ve özel bir tasarım ister. Bu tasarım kişinin kendi zevklerine uygun olacağı için mutluluk oranını artırmaya katkı sağlarsınız. Tabi yanılgıya da düşmemek gerekir. Yani genel durumlar kişiden kişiye değişebilir. Sonuç olarak gelinlik bir araçtır.

Gelinlikçi dükkânı açacağınız zaman kiralama hizmeti de verdiğiniz düşünülürse, satın almak istemeyen insanlara da alternatif sunmuş olursunuz. Herkes gelinlik almak istemeyebilir. Bazen bütçe bazen de gereksiz bulunmasına bağlı olarak boş yere o kadar para ödenmek istenmeyebilir. Uzun süre boyunca gelinlik saklamak istemeyenlere kiralama fırsatı vermiş ve kolay bir çözüm sunmuş olursunuz.

Gelinlikçide kendisine gelinlik diktiren ya da seçim yapan bir kadın, kendini daha değerli hisseder. Kıyafet giyerken insanlar bunun güzelliğine göre kendilerini değerli hissetme eğilimi içindedir. Süslü ve gösterili kıyafetler, insanların başkaları tarafından beğenileceği düşüncesi mutluluk vericidir. Yani aradığını bulan bir gelin, tatmin olmuş hissederek evlenir.

Gelinlikçi Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Gelinlikçi dükkanı açmak isteyenlerin öncelikle bir plan dahilinde sürece devam etmesi gerekir. Yani projeniz hazır olursa yapacağınız adımları doğru şekilde atabilirsiniz. Bunu yapmak için, öncelikle kendi düşüncelerinizi değerlendirin. Bir süre çeşitli alanlardan araştırma yapın.

Gelinlikçi açmadan önce birkaç ay veya kendi belirlediğiniz süre kadar araştırma yapın. Bu işi yapan kişilerle doğrudan görüşebilirsiniz. Başarılı gelinlik mağazalarının genel politikalarını izleyin. Ne yaparsanız başarılı olacağınızı düşünün ve uygulama durumunu kontrol edin. Bazı dükkanlar dışarıdan bakıldığında çok cazip olabilir ama içerisinde olanlar ciddi anlamda kriz yaşayabilir. Bu durum genel sektör anlamında da geçerlidir.

Bir dükkan açacak olan kişinin, bu alanda yatkınlığı olması önemlidir. Mağaza işletmecisi olarak bu alanda tecrübeniz var mı veya yeni başlıyorsanız altından kalkabilecek misiniz bunu değerlendirin. Ayrıntıları ne kadar çok bilirseniz cesaretiniz artar ve ne yaparak devam edeceğinize hakim olursunuz. Bu sizin maddi anlamda zarara uğramanızı da engelleyecektir.

Kıyafet üzerine açılan dükkanlarda zemini ve müşteri hedef kitlenizi doğru şekilde belirlemeli ve buna göre yer tutmalısınız. Yeri belirlerken mutlaka insanların genel alışkanlıklarını değerlendirmelisiniz. Çünkü alakasız bir yerde dükkan açmamanız önemlidir. Bir şehirde gelinlik satışı olan alanların yoğunlaştığı yerlerden faydalanabilirsiniz. Yani insanlar özel alışveriş yapmak için nereye gidiyor buna bakabilirsiniz. Alışveriş merkezleri bu anlamda öne çıkmaktadır, fakat kira bedeli yüksek olduğu için bunu da hesaba katmalısınız.

Bazı dönemlerde dükkan açmak tehlikeli olabilir. Yani genel risk durumlarını da dikkate alarak çözüm bulmanız önerilir. Örneğin salgın dönemlerinde insanlar düğün yapamazlar ve evlenmeleri zorlaşır. Kamusal bir durum olduğu için gelinlik gibi birçok sektör bundan etkilenecektir.

Gelinlik Dükkan Açma Maliyeti Ne Kadar?

Gelinlik dükkanı açma maliyeti, sizin sunmak istedikleriniz ve bütçenize göre değişecektir. Yani kesin bir maliyet bedeli değil fakat ortalama başlangıç fiyatı olarak 300-500 bin lira arası yeterli olabilir. Malzeme alımı, kira bedeli, temel dükkan malzemeleri, personel giderleri, başlangıç için gereken kayıt bedelleri, yapılacak tadilat işlemleri vs. değişme payı bırakabilir. Gelinlik dükkanı içinde tamir dikim alanı da olacaksa makine bedellini de ekleyebilirsiniz.

Gelinlik Mağazası Ne Kadar Büyük Olmalı?

Dükkan büyüklüğünün miktarı gelinlikçi açmak istiyorum diyenler için önemli bir konudur. Gelinlik dükkanı büyüklüğünü hesaplamanın en iyi yolu, bir plan yapmak olacaktır. Yani dükkan içinde gelinlikleri, temel malzemeleri, rafları, askıları reyonları nereye koyacağınızı kağıt kalemle bilgisayarla vs. planlayabilirsiniz. Yerleşim düzeni hakkında bilgi de edinerek, doğru yerleşimleri tamamlayıp dükkanınızı buna göre seçebilirsiniz. Yerden tasarruf etmeniz gerekiyorsa, bunun için ne gibi önlemler alınacağı önem kazanır. Örneğin müşterilere görünmeyen kısımlarda gizli dolap bölmeleriniz olabilir. Bu bölmeler, raflar, dükkan genelinde toparlayıcı olur ve gereksiz dağınıklıktan uzaklaşmanızı sağlar.

Gereksiz yere çok büyük dükkanlardan uzak durmalısınız. Kullanmayacağınız alana boş yere fazladan kira ödememeniz gerekir. Gelinlik dükkanınız maliyet açısından size en iyi sonucu verecek orta büyüklükte olmalıdır. Yani tasarruf ederken çok daraltmamanız da önemlidir. İnsanlar dükkana girdiğinde gezebilecekleri ve gelinlikle kendilerini rahat ve şık hissedecekleri alanda olmalıdır.

Gelinlik Dükkanı Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Gelinlikçi açmak istiyorum diyenler için en önemli kısımlardan biri dekorasyondur. Çünkü gelinlik almak isteyen kadınlara beklediklerini veren dekorasyonu sunmalısınız. Sıkışık alanlar bunaltır ve hemen oradan uzaklaşma isteği uyandırır. İç alandaki gelinlik raflarını şık modellerden seçmelisiniz. Vitrininizin camdan olması ve boydan gelinlikleri sergilemesi önemlidir. Gelinlik dükkanı içinde giyim alanlarını da özenle hazırlamalısınız. Giyinip çıkan ve tercih yapacak olan müşterinizin kendini tam göreceği boy aynası olmalı ve çeşitli açılardan gelinliği değerlendirmesi gerekir.

Dekorasyon renkler ve yerleşim düzeni ile aksesuar bütünlüğü konularının birleşimi ile güzelleşir. Ancak daha da önemli bir konu aydınlatma sistemidir. Dükkan içinde her yeri eşit aydınlatmalısınız.

Gümüş Dükkanı Açmak

Kuyumcu Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu