Yurtdışında Çalışmak

Azerbaycan Asgari Ücret – İş İmkanları

Türkiye’nin siyasi, manevi ve ekonomik ittifakı olduğu ülkelerden birisi de Azerbaycan’dır. Her yıl binlerce Türkiye vatandaşı, Azerbaycan’a çalışmak için gitmektedir. Ülke ile ilgili en merak edilenlerden biriside ‘’Azerbaycan asgari ücret’’ olarak geçmektedir. Azerbaycan asgari ücret ve Azerbaycan iş imkanları hakkında detaylı bilgilere metnimizden erişebilirsiniz.

Azerbaycan İş İmkanları

Azerbaycan’da iş imkanları oldukça geniştir. Ülkenin kültürel yapısı, üretim kapasitesi ve turistlik organizasyonları; işçi ihtiyacını doğurmuştur. Azerbaycan son dönemlerde ağırlıklı olarak teknik personele ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Bu meslekler arasında mühendislik, endüstri mühendisliği gibi alanlara öncelik veriyor. Ayrıca Azerbaycan’ın coğrafi koşulları ve yaşam koşulları açısından rahatlıkla çalışabilecek ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye vatandaşları ve Azerbaycan vatandaşları arasındaki kültürel bağın olması; Türk işçiler için oldukça kolaylık sağlıyor. Bu rahatlıklar arasında en önemlisi ise dil sorununun olmaması. Türkçe ve Azerice birbirine oldukça bezeyen ve aynı kol üzerinden bulunan dilerdir. Bu durumda da Azerbaycan’da çalışan Türklere oldukça kolaylık sağlıyor. Azerbaycan’da iş imkanları genel olarak şu şekildedir:

 • İnşaat
 • Tatil sektörü
 • Eğitim
 • Tarım
 • Global şirketlerde uzman / işçi pozisyonu
 • Yazılımcı
 • Teknik
 • Tekstil
 • Mühendislik
 • Garson
 • Masaj hizmetleri

Bu alanlar üzerinden uzmanlığının bulunması durumunda; Azerbaycan’da rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Ayrıca Türkiye ve Azerbaycan arasında bulunan siyasi, manevi ve ekonomik ittifaktan kaynaklı Azerbaycan çalışma vizesi almak oldukça kolaydır.

Azerbaycan Asgari Ücret

Azerbaycan’da asgari ücret, ülkenin koşullarının düşünülmesi durumunda oldukça konforludur. Ülkede haftalık 35 ila 40 saat arası çalışan bir işçi aylık; 650 Azerbaycan Manatı olarak geçmektedir. 650 Azerbaycan Manatı, Türk Lirasına çevrilmesi durumunda; 2.626 TL’ye tekabül etmektedir. Ülkenin konforuna göre ve temel yaşam giderlerine nazaran zorlayıcı olduğu pek söylenemez. Ancak Türkiye’den Azerbaycan’a gidip çalışarak birikim yapacak kişilerin; bu ücrete tabii olması durumunda, gitmesi pek akılıca olmayacaktır. Ancak alanınızda uzman konumunda gitmeniz ve farklı iş kollarında olmanız durumunda aylık net kazancınız oldukça yüksek olabilme ihtimali bulunmaktadır.

Azerbaycan asgari ücret ve çalışılabilecek sektörler hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalıştık. Azerbaycan’da çalışmak isteyenler için Azerbaycan çalışma imkanları hakkındaki makalemizi inceleyerek daha detaylı bilgi sahibi olmalarını tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu