Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Yurt Dışına Çıkarken Havaalanında Yapılması Gerekenler

2 65

Yurt Dışına Çıkarken Havaalanında Yapılması Gerekenler

Bu yazımızda iş için ilk defa yurt dışına çıkacak olan kişilerin havaalanına gitmeden önce, havaalanında uçağa binmeden, bindikten sonra ve inince neler yapması gerektiği konularında bilgi vermeye çalışacağım.

Seyahatinize karar verdiniz ve uçak biletinizi aldınız, şimdi sabırsızlıkla o günün gelmesini bekliyorsunuz.
Seyahat gününüzden önce tüm hazırlıklarınızı yaptığınızdan emin olmanız gerekiyor.
Öncelikle pasaportunuzn geçerlilik süresinin en az 6 ay olduğundan emin olmanız gerek.
Daha sonra ise gideceğiniz ülkenin vize isteyip istemediğine göre vize gerekiyorsa vizenizin alınmış olduğundan emin olmanız lazım.
 
Havaalanına vardığınızda ilk olarak güvenlik kontrolünden geçmeniz gerekiyor. Tüm metal eşyalarınızı ve bavulunuzu x-ray cihazına bıraktıktan sonra güvenlikten geçiyoruz.
 
Güvenlikten geçtikten sonra ilk işimiz yurt dışı çıkış harç pulu almak olacaktır. Güvenlikten geçtiğimiz noktanın hemen yanında bulunan danışma şeklindeki camlı bölümden 15 TL karşılığında pulumuzu alıyoruz ve pasaportumuzun arasına koyarak check in dediğimiz kayıt işlemimizi yapmak üzere bilet aldığımız hava yolu firmasının bankosuna gidiyoruz.
 
Pasaportumuzu vererek biniş kartımızı alıyoruz ve bavulumuzu uçağın bagajına gönderilmek üzere görevliye teslim ederek üzerinde barkod numarası olan bagaj fişimizi biniş kartımız ve pasaportumuzla birlikte alarak havaalanının orta kısmında bulunan pasaport kontrolüne geçiyoruz.
 
Pasaport kontrolünde Türk vatandaşlarının geçtiği kısıma giderek görevli polise pasaport, biniş kartı ve harç pulumuzu iletiyoruz.
Bilgisayardan çıkışımız yapılınca pasaport ve pulumuza damga vurulup bize teslim edilecek. Daha sonra 2. bir güvenlikten geçerek bekleme salonuna varıyoruz.
Bize geri verilen pulu bir daha kullanmayacağız, dilerseniz atabilirsiniz.
 
Biniş kartımızda uçağımızın kalkacağı peron numarasını (apron) bularak hemen girişindeki görevlilerin uçağa binebilirsiniz anonsu yapmasını bekliyoruz.
Anons yapıldıktan sonra pasaport ve biniş kartımızı görevlilere ileterek barkod okuyucuda biletimiz okutuluyor ve artık uçağa binmek üzere tüm prosedürleri tamamlamış oluyoruz.

Bu noktadan sonra uçağa 2 şekilde gidiliyor;

– Bazen uçaklar direkt aprona yanaştığı için yürüyerek uçağın içerisine girip koltuk numaranızı bulup oturabilirsiniz.
– Bazen ise yoğunluktan, uçak havaalanında daha uzak bir yere park ediyor ve son kontrolden sonra uçağa kadar otobüsler transfer işlemi yaparak uçağa dışarıdaki bir alandan merdivenle çıkarak giriş yapıyoruz.
 
Uçağa bindikten sonra tüm yapılan işlemler bu kadar.
 
Uçaktan indikten sonra vardığımız ülkenin havaalanında ilk yapmamız gereken işlem uçaktan iner inmez EXIT yada BAGGAJ CLAIM yazan yazıları takip ederek çıkış kapısına doğru ilerliyoruz.
 
Çıkışa doğru pasaport kontrol bölümüne varacaksınız. Bu kısımda görevli kişiler bilgisayar sisteminden ülkeye giriş kaydınızı yapacaklar.
 
Ancak size neden oraya gittiğinizi, ne kadar kalacağınızı, nerede kalacağınızı soracaklardır.
Mümkünse dönüş uçak biletinizi, otel rezervasyonunuzu ve bir yakınınıza gidiyorsanız varsa davetiye yada istek kağıdınızı iletirseniz pasaport kontrolünden geçişiniz çok kolay olacaktır.
 
Pasaport kontrolünden geçtikten sonra bagajların geldiği bölümü göreceksiniz. Ekranlardan kendi uçağınızın bagajlarının hangi banttan verildiğine bakarak ilgili alana gidip bagajımızın gelmesini bekliyoruz.
İşte hepsi bu kadar.

Daha fazla bilgi için lütfen bize yorum bölümünden yazın. Parasal Çözümler olarak sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.
 
Hepinize şimdiden mutlu yolculuklar dileriz.

2 Yorumlar
 1. Anonim diyor

  Çok açıklayıcı ve tatminkâr bir yazı olmuş gerçekten .Emeğinize sağlık. Aynı konuda başka yazılarda okudum bu en işe yarayanı oldu. yurt dışına yapılan aktarmalı bir uçuşta geçirilen aşamaları da bu şekilde ayrıntılı olarak yazarsanız çok memnun olurum.

  1. Parasal Çözümler diyor

   Merhabalar,

   Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederiz.
   Talebiniz doğrultusunda yeni yazımız yakında yayınlanacaktır.
   ilginiz için teşekkürler
   iyi günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.