Yatırımlar

Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır? Arsa satmanın püf noktaları. Arsa yatırımı yapılacak yerler, bölgeler. Arsaya yatırım yapmak mantıklı mı? 

Çevrenizde birçok tanıdığınız vardır muhtemelen, arsa yatırımı yapmak ister ama nasıl doğru arsa yatırımı yapabileceğini bilemediği için korkar, uzak durur ama aklı orda kalır.

Belki sizde onlardan birisinizdir, yeni dünya düzeninde ne yapsam, nasıl yapsam da iyi bir yatırım yaparak geleceğe yönelik iyi kazandıracak bir adımı şimdiden atsam diyorsunuz.

Siz de bu duygular içerisindeyseniz işte bu yazı tam size göre.

İçindekiler

Doğru Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Arsa yatırım tavsiyeleri arasında en başta gelen konu arsa yatırımı nereye yapılmalı bunu bilmenin gerektiğidir.

Arsa yatırımında en önemli noktalardan birisi alırken kazanmaktır. İnanamazsınız ama bir çok insan 5 yıl sonra dahi göremeyeceği fiyatlardan arsa alımı yapıyor. Bu aslında arsa satmanın püf noktaları arasında da yer alır. Almayı düşünürken aynı zamanda satacakmışsınız gibi düşünmelisiniz.

Arsayı alırkende satarkende imar planına çok iyi hakim olmak gerekir.  Eğer imar planı nedir bilmiyorsanız bu işe hiç girmemenizde fayda var. Bir arsanın ana değerini o arsanın geleceği belirler.

Alırken kazandığımı nereden bileceğim diyorsanız kafanızdaki soru işareti yazının sonunda gitmiş olacak.

Arsa Yatırımı Yapılacak Yerler, Bölgeler

Arsa yatırımı yapmada, arsayı satacak olduğunuz zamanda sizi üzmeyecek bölgeleri seçmelisiniz.  İstanbul hedefiniz ise istanbul’da arsa yatırımı nereye yapılmalı? hedefiniz Çanakkale ise Çanakkale arsa yatırımı ile ilgili nereler bakılmalı, gibi arsa yatırımı yapılacak bölgeler hakkında sıkı bir araştırma yapmalısınız demektir.  Bunun için yatırım yapılacak bölgelerden ziyade şunlara odaklanın.

  1. Tek bir bölgeye odaklanın;

Çatalca mı olsun Silivri mi olsun, Çanakkale mi olsun Ege mi olsun şeklinde sorular kafanızdan geçiyorsa hepsini silin atın ve sadece bir bölgeye odaklanın.

Bu bölge neresi olursa olsun ama en iyi bildiğiniz yer olsun. Mümkünse sadece il değil, ilçe değil, bir mahalleyi hedef seçin.

Hedef bölgenizi ne kadar küçültürseniz işiniz o kadar kolay olacaktır.

  1. Nüfusun arttığı ve şehrin geliştiği bölgelere odaklanın;

Bunu anlamanın en kolay yolu iyi bir gözlem yaparak alternatif bölgelerin birkaç yıl önceki hali ile son haline bakın, aradaki fark ne kadar çok ise o bölge sizin için en doğru bölgedir.

  1. Arsanın statüsüne karar verin;

Alacağınız arsanın imarlı mı imarsız mı olacağı, tarla mı,arazi vasfında mı olacağına önceden kadar verin. Yani ne almak istediğinizi bilerek araştırma yapın. Eğer çok uzun süre bekleyecekseniz (en az 10 yıl) o zaman arazi almanızı öneririm, daha kısa vadelerde ise arsa öneririm (yani tüm terkleri yapılmış, konut yada ticaret alanı olarak belirlenmiş)

  1. Tüm bunlara karar verdikten sonra artık tek yapmanız gereken, karar verdiğiniz bölgenin araştırmasını yapmak;

Bunun için TKGM PARSEL SORGULAMA internet sitesinden yada Istanbul için IBB IMAR SOR uygulamasını telefona indirerek ilgili il ve ilçeyi seçerek 1/1000’lik ve 1/5000 lik imar planlarını incelemek olacaktır.

  1. Arsanın özelliklerine bakın;

Arsanın imarı ne, inşaat izni ne, konut alanında mı, ticari alanda mı, su havzasında mı, üzerinden yüksek gerilim hattı geçiyor mu, altından doğal gaz hattı geçiyor mu, arsanın eğimi, konumu, hangi projelere ne kadar yakın olduğu, hisseli mi müstakil tapulu mu olduğu, haciz durumu var mı,herhangi bir davalık durumu var mı gibi tüm bilgileri öğrenmeye çalışın. Bunlar arsanızın değerini belirleyen en önemli unsurlardır.

Tüm bunları öğrendikten sonra mutlaka belediyeden teyid ettirmeyi unutmayın.

TKGM PARSEL SORGULAMA internet sitesinden yada Istanbul için IBB IMAR SOR uygulamasından parsel numarası girerek de birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

  1. Metrekare fiyatına odaklanın,

Arsamızın bulunduğu bölgenin imar planlarını detaylıinceledikten sonra artık satılık ilanlara bakmaya geldi sıra. İlanlarda arsanın toplam fiyatına bakmayınız, en önemli nokta metrekare fiyatıdır. Aynı statüdeki arsalar arasında Metrekare fiyatı ne kadar düşük olursa o kadar iyi yatırım yaptığınız anlamına gelir.

  1. Çapraz sorgulama yapın;

Bir arsanın fiyatını en az 2 emlakçı ile teyid edin. Bunu yapabilmek için satıcı gibi davranabilirsiniz. Yani alım yapmak istediğiniz arsanın tapu fotokopisini alarak birkaç emlakçıya satıcı olduğunuzu belirterek fiyat vermesini isteyebilirsiniz.

Tüm bu araştırmaları yaptıktan sonra göreceksiniz ki hiçbir satıcı sizi kandıramayacak, hiçbir boş vaatlere kanarak değerinin çok üzerinde bir arsa almamış olacaksınız.

Arsa Satmanın Püf Noktaları

  • Aslında alırken yukarıda belirttiğimiz her adım, satarken size ana püf noktalarını verecektir. Çarpraz sorgulamaya maruz kaldığınız takdirde, arsanızın bilgileri ve gelecekteki konumu hakkında donanımlı olun.
  • Arsanın gerçek değerinin üzerinde çok fahiş fiyatlarla  ve yalan beyanla satış yapmayın. Bu hem satışı zorlaştıracak, karşı tarafa karşı güvenilmez bir tutum içine itecek, hem de ileri de ortaya çıkabilecek adli sorunların meydana gelmesine neden olacaktır. Bir pazarlık payınız olsun elbette ancak 100.000 ‘lik bir arsayı 300.000 fiyata özellikle bölgeyi bilmeyen bir kişiye abartılı cümleler ile satmaya çalıştığınız takdirde, bu elbet ortaya çıkacak ve ciddi sorunlar olarak dönüşlere neden olacaktır.
  • Arsanızı iyi tanıyın. Geleceğini iyi bilin ve ticari sözcüklere vakıf olun.

Makalemizde arsa yatırımı nasıl yapılır? Nerelere yatırım yapılmalı ve satımda nasıl hareket edilmeli detaylı olarak araştırmaya ve bilgi vermeye çalıştık ancak bilinmelidir ki Arsa, arazi, tarla birbirinden farklı kavramlardır. Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki başlığa da göz atabilirsiniz.

Arsa yatırımı yapmadan önce bölgenin nevisi hakkında iyi bilgi sahibi olmalısınız. Bu nedenle aşağıdaki makalemizi incelemeniz sizin yararınıza olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu