Yatırımlar

Emsal Nedir? Taks, Kaks, Hmax ne anlama gelir?

Emsal Nedir? Taks, Kaks, Hmax ne anlama gelir?

Arsa ve arazi ile ilgili bu terimleri sıklıkla duymuşsunuzdur. Peki emsal nedir, Taks, Kaks gibi değerler neyi ifade eder?

Şimdi bu terimleri yakından inceleyim.

İçindekiler

Taks Nedir?

TAKS, kelime anlamı olarak “Taban Alanı Kat Sayısı” anlamına gelmektedir. Yani arsanın üzerine yapılabilecek binanın maksimum taban alanını göstermektedir.

Örneğin 250 mt kare bir arsanın TAKS değeri 0,50 ise arsa üzerine yapılacak binanın maksimum taban alanı 250 x 0,50 = 125 mt kare dir.

Arsanın önden ve yandan geri çekme sınırları belirlendikten sonra maksimum 125 mt kare taban oturumu olan bir bina yapılabileceği anlamına gelir.

Kaks Nedir?

KAKS, kelime anlamı olarak “Kat Alanı Kat Sayısı” demektir. Arsa üzerine yapılabilecek toplam inşaat alanını ifade eder.

Yukarıda belirtilen örnekten gidecek olursak, 250 mt kare arsanın KAKS değeri 2,00 olduğunu varsayarsak, bu arsa üzerine yapılabilecek inşaat alanı toplamda 250 x 2,00 = 500 mt kare dir.

Bu durumda bu arsa üzerine taban alanı 125 mt kare olan 4 katlı bina yapılabilecektir. (125 x 4 = 500 mt kare).

Emsal Nedir?

EMSAL, bir arsa üzerine yapılabilecek toplam inşaat alanını ifade eder. KAKS ile aynı anlama sahiptir.

HMAX Nedir?

HMAX arsa üzerine yapılabilecek maksimum inşaat yüksekliğini ifade eder. Diğer bir adıyla da yençok olarak ifade edilir. 3’ün katlarına 0,5 eklenerek belirtilir.

3,5 – 6,5 – 9,5 – 12,5 … şeklindedir.

Hmax nasıl hesaplanır?

Her sayının sonundaki 0,5 çatı yüksekliğini gösterir. Diğer sayıs ise kat sayısını ifade eder. Her katın 3 mt olacağı varsayılır. Örneğin hmax 9,5 ise 3 kat ve 0,5 mt çatı katı yapılabilir anlamına gelmektedir.

Emsal nedir konusu dışında, emsal ve imar konuları ile ilgili tüm sorularınız için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

    1. Faydası olduysa ne mutlu bize.
      Teşekkürler değerli yorumunuz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu